Jump to content
GEORGE SNOWMAN

Ανάλυση χαρτών Οκτωβρίου

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξεφτίλα εντάξει..
ens_image.php?geoid=52137&var=201&run=0&

Σενάρια ακόμη και για +20 με τον μέσο όρο να ανεβαίνει συνέχεια σε κάθε run και φυσικά πολύ μεγάλη βεβαιότητα από τα ensembles όταν πρόκειται για τέτοιες μ@λ@κίες ακόμη και για 1 βδομάδα μετά. Το κύριο τέλος του μήνα ξαναδείχνει άνοδο..

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 ώρες πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Ψυχραιμια.Υπαρχουν κι ενθαρρυντικα στοιχεια στην ολη κυκλοφορια του βορειου ημισφαιριου.

1.Δεν υπαρχει ζωνικοτητα.Η κυκλοφορια ειναι πολυ "ζωντανη" με τις ψυχρες μαζες να κατεβαινουν σχετικα ευκολα σε χαμηλοτερα γεωγραφικα πλατη και θερμες μαζες να ανεβαινουν εξισου ευκολα βορειοτερα.Απλα τυχαινει εδω και καιρο να βρισκομαστε κυριως στο.θερμο τομεα.

2.Ικανοποιητικοτατο ψυχος στη Σιβηρια.Κατι που ελειψε σε πολυ μεγαλο βαθμο περυσι και κατι που φαινοταν απο τις αρχες του φθινοπωρου.

Η σχετικη εμμονη με τη δυτικη ευρωπη δεν θα συνεχιστει επ'αοριστον.Το ειπα πριν λιγες μερες και θα το λεω.Θελει υπομονη,εγω παραμενω αισιοδοξος και φυσικα μιλαω για το ζητουμενο,χιονια στα πεδινα τον χειμωνα.Σιγουρα μπορει να θυσιαστει μια ολοκληρη εποχη,κατι που δεν ειναι ευχαριστο,αλλα υπαρχουν θετικες ενδειξεις για πιο μετα.

Ξαναγραφω τελος,αυτα βασιζονται σε καθαρα εμπειρικες παρατηρησεις αφου σε κανενα "βιβλιο" της μετεωρολογιας δε γραφει οτι ενα πιθανως θερμο και ανυδρο φθινοπωρο οδηγει αναγκαστικα σε χιονοφορο χειμωνα.

Καλημέρα ! Συμφωνούμε φίλε ως προς τους χάρτες και την κυκλοφορία. Ζωντανά τα διαγράμματα γεγονός που δεν ξέρω εάν βολεύει. Η ανησυχία μου είναι στο θεωρητικό κομμάτι ... δηλαδή ότι ίσως σπάσει νωρίτερα από ότι το θέλουμε η γκίνια και μετά φάμε στην μάπα έναν αδιάφορο χειμώνα . Γενικά έχει μεγάλο χρονικό διάστημα που έχει ζεστό καιρό και δεν το βλέπω να πάει έτσι μέχρι τέλη Νοέμβρη . Επίση, στο 'υετικό' κομμάτι κάποια σημάδια  που με "ανησυχούν" είναι ότι το 2019 σημειώθηκε ρεκόρ αποθεμάτων στους ταμιευτήρες της ΕΥΔΑΠ και υετικά το 2020 έχει πάει καλούτσικα ( εκτός από λεκανοπέδιο(ούτε καν Αττική )  και Θράκη - αλλά δεν λέει και κάτι αυτό) .Ακόμα φυσικά και σε αυτή την αρνητική προσέγγιση πάντα μπορείς να περιμένεις μια φωτοβολίδα. Μακάρι να πάμε για νέα ρεκόρ και πολλά χιόνια. ( Sorry για το πολύ θεωρητικό κομμάτι που είναι εκτός θέματος ) . Υ.Γ Σε είδα αισιόδοξο και είπα να ισορροπήσω την κατάσταση 😁

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, oldboy332 είπε:

Υ.Γ Σε είδα αισιόδοξο και είπα να ισορροπήσω την κατάσταση 😁

Χαχαχα....δε θα φταιω εγω μετα...😉

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ξανά άνοδος στο τέλος του μήνα. Μία πάνω, μία κάτω θα πηγαίνει όσο κρατάει αυτή η κυκλοφορία. Ο Οκτώβρης τελείωσε για μένα, και να βρέξει για 2-3 ώρες τυχαία μια μέρα είναι εντελώς άνευ σημασίας. Κακοκαιρία κανονική, 3-4 ημερών φαίνεται απίθανο να προκύψει..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

36 λεπτά πριν, Spartan είπε:

Το βαθυ φθινοπωρο αργει ακομα δυστυχως

 

Τον Δεκέμβρη και τον Ιανουάριο είναι το βαρύ φθινόπωρο, απλά κάποιες μέρες έχει λίγο περισσότερο κρύο και το λέμε Χειμώνα..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έχω την εντύπωση ότι ελαφρύ δεν υπάρχει πλέον. Μόνο καλοκαίρι, βαρύ φθινόπωρο, λίγες μέρες Χειμώνα κάθε χρόνο και μία παντελώς αδιάφορη εποχή που την λένε άνοιξη. Πιστεύω κάπου μέσα στον Νοέμβρη θα κάνει μία καλή κακοκαιρία και θα φύγει οριστικά το καλοκαίρι. Έχει συμβεί πολλές φορές αυτό, να το τραβάει δηλαδή και ξαφνικά να κάνει ένα απότομο "κρύο"..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εντάξει παιδιά ας μην υπάρχει απογοήτευση για την διαφαινόμενη άνοδο στις θερμοκρασίες. Εξάλλου τον Οκτώβριο σπάνια μπορούσαμε να τον πούμε πραγματικά φθινοπωρινό μήνα. Περισσότερο καλοκαιρινός είναι παρά κάτι άλλο και αυτό είναι σταθερό εδώ και πολλά χρόνια. Από τον Νοέμβριο όμως και στατιτικά είναι αδύνατον να έχουμε 28 βαθμούς που έτσι φαίνεται να πιάνει η Αθήνα το τελευταίο δεκαήμερο του Οκτωβρίου 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, South Athens είπε:

Εντάξει παιδιά ας μην υπάρχει απογοήτευση για την διαφαινόμενη άνοδο στις θερμοκρασίες. Εξάλλου τον Οκτώβριο σπάνια μπορούσαμε να τον πούμε πραγματικά φθινοπωρινό μήνα. Περισσότερο καλοκαιρινός είναι παρά κάτι άλλο και αυτό είναι σταθερό εδώ και πολλά χρόνια. Από τον Νοέμβριο όμως και στατιτικά είναι αδύνατον να έχουμε 28 βαθμούς που έτσι φαίνεται να πιάνει η Αθήνα το τελευταίο δεκαήμερο του Οκτωβρίου 

Δεν ξέρω για την Αθήνα αλλά εδώ 29 βαθμούς 16/10 όχι δεν είναι ούτε φυσιολογικό ούτε συμβαίνει κάθε χρόνο. Και υπάρχει και χειρότερη άνοδος τις επόμενες μέρες. Δεν είμαστε αρχές Οκτώβρη να πούμε, άντε εντάξει, σε λίγο μπαίνουμε στο 3 δεκαήμερο..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα κ από μένα.οσο ο αζορικος είναι στάσιμος κ τόσο ισχυρός λογικό είναι να τρωμε ολη την αφρικη πάνω μας...αν δεν αλλάξει η κυκλοφορία μην περιμένετε τπτ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θα μου επιτρεψετε να γραψω κατι..Καθε χρονο λεμε οτι ο Σεπτεμβρης ειναι καλοκαιρινος,τα τελευταια χρονια εχουμε προσαρμοστει στην ιδεα οτι και ο Οκτωβρης ειναι η τεινει να γινει καλοκαιρινος..Ε τοτε τι φθινοπωρο εχουμε βρε παιδια..?Τον νοεμβρη??

Δεν παμε καλα..Και θερμοκρασιακα και υετικα ειναι ακραιο αυτο που συμβαινει..Και ακομα πιο ακραιο οτι κοιταζεις τα μοντελα μεχρι εκει που φτανουν και δεν υπαρχει υποψια διαταραχης..Βαδιζουμε ολοταχως σε ενα νεο φιασκο..Μια μερα βροχης στην αθηνα μεσα στον Οκτωβρη και ισως να μην εχουμε δευτερη..

Προφανως δεν γινεται καθε χρονο αυτο αλλα ολο και πιο συχνα παρατηρουνται μεσα στο φθινοπωρο μεγαλα ανομβρα και ζεστα διαστηματα..Χρονια πριν ειχα αναφερει οτι η εποχη που εχει αλλοιωθει περισσοτερο ειναι το φθινοπωρο..

Και να το θυμαστε οπως ειχα γραψει και το 17 και δικαιωθηκα με την Μανδρα..Το Νοεμβρη θα ξεσπασει..Και θα παρει κοσμο..Οτι νερο δεν εριξε σε 2 μηνες θα το ριξει με την ελευση ενος χαμηλου..

Μετα παντως απο τοσες ημερες βαρετοκαιριας ειναι απιστευτο οτι η βαρετοκαιρια συνεχιζει ακαθεκτη μεχρι το τελος του μηνα..Ουτε ψηφιακη διαταραχη δεν μπορει να βγει..Τι να λεμε τωρα..Να κλαις και να γελας..Αυτα δεν ειναι normal πραγματα..

Καλο βραδυ φιλαρακια..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

56 λεπτά πριν, South Athens είπε:

Εντάξει παιδιά ας μην υπάρχει απογοήτευση για την διαφαινόμενη άνοδο στις θερμοκρασίες. Εξάλλου τον Οκτώβριο σπάνια μπορούσαμε να τον πούμε πραγματικά φθινοπωρινό μήνα. Περισσότερο καλοκαιρινός είναι παρά κάτι άλλο και αυτό είναι σταθερό εδώ και πολλά χρόνια. Από τον Νοέμβριο όμως και στατιτικά είναι αδύνατον να έχουμε 28 βαθμούς που έτσι φαίνεται να πιάνει η Αθήνα το τελευταίο δεκαήμερο του Οκτωβρίου 

Καλοκαιρινος μηνας ο Οκτώβριος μεχρι να φτασω 14 χρονων δν ηταν . Θυμαμαι ειχαμε τα πρωτοβροχια διάρκειας . Οχι σε μεγαλη ενταση αλλα δεν ειχε και την ηλιοφάνεια αυτη που ζουμε ουτε τις θερμοκρασίες. 

Απο τα μεσα του μηνα ιδιως.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δε συνηθιζω να κοιταω χαρτες σοβαρα το Φθινοπωρο μετα το 4ημερο-5ημερο αντε και κλεφτες ματιες ως το τελος της πρωτη καρτελας (7 μερες) Εχω πιασει ομως τον εαυτο μου τις τελευταιες μερες να γυρναει καρτελα ψαχνοντας απο καπου να πιαστει,και με κατι να ενθουσιαστει γνωριζοντας οτι αυτο που θα δει στις 200+ ωρες εχει σχεδον μηδαμινη επαληθευση.Γυρναω λοιπον τη καρτελα και βλεπω πορτοκαλοκοκκινα χρωματα μεχρι εκει που παει του μοντελου το ''ματι''και ανεβαζω δεκατα...Αλλα και παλι επενερχομαι στην πραγματικοτητα και στην προγνωσιμοτητα που επιτασει η εποχη και ''ψηνω'' τον εαυτο μου οτι αυτα που βλεπω δε θα συμβουν.Οτι η μεσημβρινη κυκλοφορια καποτε θα ευνοησει και εμας η οτι θα βγαλει η Συρτη καποιο χαμηλο. Η ελπιδα πεθαινει παντα τελευταια λενε...

anim_ctw4.gif

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, teo_73 είπε:

Δε συνηθιζω να κοιταω χαρτες σοβαρα το Φθινοπωρο μετα το 4ημερο-5ημερο αντε και κλεφτες ματιες ως το τελος της πρωτη καρτελας (7 μερες) Εχω πιασει ομως τον εαυτο μου τις τελευταιες μερες να γυρναει καρτελα ψαχνοντας απο καπου να πιαστει,και με κατι να ενθουσιαστει γνωριζοντας οτι αυτο που θα δει στις 200+ ωρες εχει σχεδον μηδαμινη επαληθευση.Γυρναω λοιπον τη καρτελα και βλεπω πορτοκαλοκοκκινα χρωματα μεχρι εκει που παει του μοντελου το ''ματι''και ανεβαζω δεκατα...Αλλα και παλι επενερχομαι στην πραγματικοτητα και στην προγνωσιμοτητα που επιτασει η εποχη και ''ψηνω'' τον εαυτο μου οτι αυτα που βλεπω δε θα συμβουν.Οτι η μεσημβρινη κυκλοφορια καποτε θα ευνοησει και εμας η οτι θα βγαλει η Συρτη καποιο χαμηλο. Η ελπιδα πεθαινει παντα τελευταια λενε...

anim_ctw4.gif

Αν και μακροπροθεσμο(τραγικο κυριο τρεξιμο)Ελπιζω να μην βγει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κ το 2001 ο Οκτωβριος ηταν τελειως ανομβρος με μελτεμακι...οπως και ο Σεπτεμβριος...και ολα αλλαξαν αρδην τελειως ξαφνικα στις 3-4 Νοεμβρη για 2 γεματους μηνες...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 ώρες πριν, geornik είπε:

Κ το 2001 ο Οκτωβριος ηταν τελειως ανομβρος με μελτεμακι...οπως και ο Σεπτεμβριος...και ολα αλλαξαν αρδην τελειως ξαφνικα στις 3-4 Νοεμβρη για 2 γεματους μηνες...

Σαφώς, εννοείται ότι δεν σχετίζεται ο καιρός που κάνει τώρα με τι θα κάνει 2-3 μήνες μετά. Απλά μας νοιάζει και ο τωρινός καιρός βέβαια, και είναι σπάσιμο αυτό που γίνεται, αλλά που θα πάει, θα στρώσει. Καλημέρα!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κάτι πάει να αλλάξει.  καλό το ευρωπαικό, μέτριος ο τζίφος [ωραία λογική στο τέλος του τρεξίματος για χειμώνα]

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...