Jump to content
GEORGE SNOWMAN

Ανάλυση χαρτών Οκτωβρίου

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάμε για ανανέωση 18αριων

Αικον ξεκίνησε με πιο νοτιοδυτικά την αρχική αποκοπή. Με μεγαλύτερο Αυλώνα, με αποτέλεσμα να είναι στην ίδια θέση η λίμνη με πριν αλλά μεγαλύτερη. Θετικό τρέξιμο. Αν και δεν χρειαζοταν πιο δυτικά η αποκοπή. Αναμονή για Τζιφο.

 

Αρκετά καλύτερο σχήμα ο Τζιφός. Ίσως έπαθε επιφοίτηση το ευρωπαϊκό.

Αναζωογονητική αύξηση υετού για Θεσσαλία, παντού αυξήθηκε στα ηπειρωτικά ι υετός αφού πέρα από την θέση τα 500αρια έγιναν καλύτερα. Πάλι τελευταία στιγμή θα ξέρουμε την ακριβή διάταξη.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, notios_polos είπε:

Η ψιλή ημερήσια βροχή που περιγράφεις δεν γράφει 20-25 μμ αλλά κάνα 10αρι ...και μην ορκίζεσαι ότι δεν θα την έχουμε...

Ας γράψει ότι θέλει αλλά ας φθινοπωριασει επιτέλους. Αλλάζει η ώρα πια, μπαίνει Νοέμβριος σε λίγο και ακόμα νομίζεις ότι είσαι στις 85 Αυγούστου με πιο κρύα πρωινά.

Εντωμεταξύ ο άλλοτε κραταιός Νοέμβρης πιστός στο ραντεβού του και φέτος

gfs-0-252.png?12

ECM1-240.GIF?24-0

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Υπαρχει και αυτο το σεναριο απο το wrf για εμας τα νοτιαδοπαιδα. Σχεδον 1000ρακι Χ που κανει τη γραμμη Ν.Ιονιο-Αντικυθηρα- Κυκλαδες,

anim_nwh5.gif

Screenshot_6.jpg.4e8a5a53a34813f1b94a5da62a9e87a2.jpg

Η βροχοπαρελαση μπορει να γινει κανονικα στην μερα της και στην ωρα της.

Screenshot_7.jpg.61c7af3411b509dacdb87a69c9cdaf3a.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, teo_73 είπε:

Υπαρχει και αυτο το σεναριο απο το wrf για εμας τα νοτιαδοπαιδα. Σχεδον 1000ρακι Χ που κανει τη γραμμη Ν.Ιονιο-Αντικυθηρα- Κυκλαδες,

anim_nwh5.gif

Screenshot_6.jpg.4e8a5a53a34813f1b94a5da62a9e87a2.jpg

Η βροχοπαρελαση μπορει να γινει κανονικα στην μερα της και στην ωρα της.

Screenshot_7.jpg.61c7af3411b509dacdb87a69c9cdaf3a.jpg

Πάντως έχω παρατηρήσει ότι το wrf έχει την τάση να υπερισχύει τα χαμηλά. Στον Ζορμπά το είχε φτάσει να φανταστείς 940 mb σε κάποια τρεξιματα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πολύ άσχημα ξεκίνησε φέτος η καιρική σεζόν η οποία ξεκινάει τον Οκτώβρη.......από τα 50-60 χιλιοστά που έταζε πριν λίγες ημέρες ο Ευρωπαίος έπεσε χτες και σήμερα το πρωί στα 20 και πλέον μετά βίας ξεπερνάμε τα 10 χιλιοστά για Τετάρτη....κι επειδή είναι ακόμα μακριά έχει όλα τα φόντα να τα εξαφανίσει και αυτά.....ας το δούμε και από την θετική πλευρά..ευτυχώς δεν είναι χειμώνας και πιθανή χιονοκαιρία.....

https://www.yr.no/sted/Hellas/Sentral-Makedonia/Makrochórion/langtidsvarsel.html

Πάντως ομολογώ ότι με ξεγέλασε αυτη τη φορά αφού μετά από τόσα χρόνια είχα μάθει μέχρι πέρσι να είμαι συγκρατημένος μέχρι τελευταία στιγμή ούτε καν μέρα....αλλά μετά από τόσο ήλιο και ζέστη είπα μπας και φθινοπωριάσει επιτέλους ...με νίκησαν οι ελπίδες μου....ευτυχώς την έφαγα την σφαλιάρα τώρα που είναι νωρίς για να ξυπνήσω και να επιστρέψω στον παλιό καλό και έμπειρο εαυτό που είχα αποκτήσει τα τελευταία χρόνια....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

26 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Πάντως έχω παρατηρήσει ότι το wrf έχει την τάση να υπερισχύει τα χαμηλά. Στον Ζορμπά το είχε φτάσει να φανταστείς 940 mb σε κάποια τρεξιματα

Ναι...γενικά στα medicanes πριν κατέβουμε τις 72h μπορεί να υπάρξουν μεγάλες μιλιμπαριστικες διάφορες από μοντέλο σε μοντέλο.

Αν θυμάμαι καλά και τον Ιανό κάποιο τον είχε βαθυνει παρα πολύ.(κοντά 970 εφτανε) Δε θυμάμαι ποιο τώρα...

Πάντως και ο τζιφος την ίδια φιλοσοφία έχει περίπου.

Οι πιθανότητες για Χ Ν.Ιόνιο με κατεύθυνση Αιγαίο αυξάνονται.Θα δούμε βέβαια μέχρι αύριο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ωραίοι εικονικά διαταξιακά οι χάρτες στο τέλος της καρτελας. Φουντομένος αζορικος σε ωραίο σημειο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κακοκαιρία εξπρές της μισής ημέρας και αν η Τετάρτη τελικά με ελάχιστο υετό στην Μακεδονία .....πολύ άσχημη τροπή παίρνει η συνέχεια μετά την 28η με τις αρχές του Νοέμβρη να παίζει να μας καπελώσει αντικυκλώνας με κατεβασιές προς Αιγαίο με ξερόκρυο για την εποχή.....ηλιοφάνεια όσο πάει το μάτι.....ας ελπίσουμε ας προσευχηθούμε να αλλάξει κάτι 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για το απόλυτο disaster πάει το αικον...

Τ-Ρ-Α-Γ-Ι-Κ-Ο τρέξιμο!! 0 χιλιοστά από την Πελοπόννησο έως την Ήπειρο και από την Αττική έως την Θράκη! 🤬

icon-12-96.png?25-06

 

τα χιλιοστά του χάρτη που βλέπετε είναι από σήμερα...

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Για το απόλυτο disaster πάει το αικον...

Τ-Ρ-Α-Γ-Ι-Κ-Ο τρέξιμο!! 0 χιλιοστά από την Πελοπόννησο έως την Ήπειρο και από την Αττική έως την Θράκη! 🤬

icon-12-96.png?25-06

 

τα χιλιοστά του χάρτη που βλέπετε είναι από σήμερα...

Καλημέρα! Δεν μου αρέσουν γενικά τα τρεξίματα.. Όχι μόνο για την 28η..ειδες τι κυκλοφορία πάει να δημιουργηθεί στην Ευρώπη? Με τον αζορικο πολύ ανατολικά, με κατάβαση ψυχρων μαζών στη χώρα μας και κυκλογεννεσεις στο Αιγαίο, που σημαίνει ξεροκρυο στην Ήπειρο και όχι μόνο! Θεωρώ αυτήν την κυκλοφορία λίγο άσχετη για αρχές Νοέμβρη.. Αλλά πράγματα ζητάμε αυτήν την περίοδο! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

19 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Για το απόλυτο disaster πάει το αικον...

Τελειωσε ουσιαστικα την κακοκαιρια για ολα τα ηπειρωτικα..Πολυ νοτια παει την ολη φαση..Προφανως αυτο το τρεξιμο δε συμφερει κανεναν..Αλλα ετσι κι αλλιως εγω το αικον δεν το εμπιστευομαι..Και δεν διαγει και την καλυτερη περιοδο του..Το παλευει ως μοντελο αλλα το εχουμε υπερεκτιμησει...Τωρα εαν παρει σωβρακα...Συγκυριακο και μονο θα ειναι...

Αλλα εαν θυμασαι απο την αρχη σου ειχα πει οτι η διαταραχη θα παει πολυ νοτια...Οχι τοσο ομως...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Καλημέρα! Δεν μου αρέσουν γενικά τα τρεξίματα.. Όχι μόνο για την 28η..ειδες τι κυκλοφορία πάει να δημιουργηθεί στην Ευρώπη? Με τον αζορικο πολύ ανατολικά, με κατάβαση ψυχρων μαζών στη χώρα μας και κυκλογεννεσεις στο Αιγαίο, που σημαίνει ξεροκρυο στην Ήπειρο και όχι μόνο! Θεωρώ αυτήν την κυκλοφορία λίγο άσχετη για αρχές Νοέμβρη.. Αλλά πράγματα ζητάμε αυτήν την περίοδο! 

Ας είναι τώρα αυτή η κυκλοφορία με τα ξερόκρυα μπας και την γλιτώσουμε τον Χειμώνα.....ξέρω ότι για αυτήν την εποχή θελουμε δυτική κυκλοφορία με χαμηλά και βροχές....αλλά δυστηχως μάλλον δεν θα γίνει 

Επεξεργάστηκε από thanasismtrk
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Καλημέρα! Δεν μου αρέσουν γενικά τα τρεξίματα.. Όχι μόνο για την 28η..ειδες τι κυκλοφορία πάει να δημιουργηθεί στην Ευρώπη? Με τον αζορικο πολύ ανατολικά, με κατάβαση ψυχρων μαζών στη χώρα μας και κυκλογεννεσεις στο Αιγαίο, που σημαίνει ξεροκρυο στην Ήπειρο και όχι μόνο! Θεωρώ αυτήν την κυκλοφορία λίγο άσχετη για αρχές Νοέμβρη.. Αλλά πράγματα ζητάμε αυτήν την περίοδο! 

Ε ναι φίλε, αυτό φαινόταν ότι θα γίνει. Είπαμε εμείς μετά τις 5 Νοέμβρη θα ασχοληθούμε όπου φαίνονται αναδιπλώσεις του Αζορικού δυτικά, θα χρειαστεί υπομονή. Τουλάχιστον είδαμε βροχές, τι να πει η Μακεδονία που μέχρι στιγμής μένει εξω σε όλα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Τελειωσε ουσιαστικα την κακοκαιρια για ολα τα ηπειρωτικα..Πολυ νοτια παει την ολη φαση..Προφανως αυτο το τρεξιμο δε συμφερει κανεναν..Αλλα ετσι κι αλλιως εγω το αικον δεν το εμπιστευομαι..Και δεν διαγει και την καλυτερη περιοδο του..Το παλευει ως μοντελο αλλα το εχουμε υπερεκτιμησει...Τωρα εαν παρει σωβρακα...Συγκυριακο και μονο θα ειναι...

Αλλα εαν θυμασαι απο την αρχη σου ειχα πει οτι η διαταραχη θα παει πολυ νοτια...Οχι τοσο ομως...

Και εγώ Σάκη δεν πιστεύω ότι θα βγει τόσο χάλια, απλά το ότι δείχνει έστω και ένα μοντέλο τέτοιο σενάριο τόσο κοντά είναι σπαστικό μέχρι αηδίας, πόσο μάλλον όταν ο ευρωπαίος εχθές και τα 18αρια εχθές πήγαν να μου αναπτερώσουν τις ελπίδες έστω και συγκρατημένα. Ας ελπίσουμε να μην χαλάσει πολύ η φάση, γιατί μετά πέρα από τα άκρα προσήνεμα δεν έχει τίποτα άλλο για βροχές.

 

Ήδη αό τις 24 ώρες φαίνεται ότι δεν θα μας τα πει καλά ο τζίφος.. Λογικά θα μειώσει φαινόμενα τα κεντροβόρεια...

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγώ ένα πράγμα θέλω να ρωτήσω και αν θέλετε μου απαντάτε ... Γιατί πρέπει ντε και καλά να γκρινιάζουμε για την κυκλοφορία που τουλαχυσε ένα σημείο της χώρας μπορεί να δώσει κάτι ? Να λέμε χάλια διάστημα για αυτό το λόγο... Πρέπει να καταλάβουμε ότι το δικό σας το χάλια μπορεί να είναι καλό για κάποιους άλλους και να μην είμαστε τόσο εγωιστες.. και είναι και αναλόγως την περιοχή ( αν ρωτήσεις ένα άτομο από Ιόνιο αν έβρεξε αυτό το φθινόπωρο θα σου πει ναι ..αν ρωτήσεις έναν Αθηναίο θα σου πει όχι ) 

Απλά σε περίπτωση που στην βόρεια Ελλάδα έκανε πολύ βροχή και εδώ ζέστη και υγρασία δεν θα πείραζε άτομα γιατί θα έλεγαν φυσιολογικό είναι ...αν όμως κάνει προσηνεμο καιρό που τα τελευταία 15 χρόνια κάνει αρκετά συχνά θα γκρινιαζατε 

Ο καιρός αλλάζει ευτυχώς η δυστυχώς είναι ένα δυναμικό φαινόμενο που δεν μπορούμε να ελέγξουμε 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, snowjohn είπε:

Εγώ ένα πράγμα θέλω να ρωτήσω και αν θέλετε μου απαντάτε ... Γιατί πρέπει ντε και καλά να γκρινιάζουμε για την κυκλοφορία που τουλαχυσε ένα σημείο της χώρας μπορεί να δώσει κάτι ? Να λέμε χάλια διάστημα για αυτό το λόγο... Πρέπει να καταλάβουμε ότι το δικό σας το χάλια μπορεί να είναι καλό για κάποιους άλλους και να μην είμαστε τόσο εγωιστες.. και είναι και αναλόγως την περιοχή ( αν ρωτήσεις ένα άτομο από Ιόνιο αν έβρεξε αυτό το φθινόπωρο θα σου πει ναι ..αν ρωτήσεις έναν Αθηναίο θα σου πει όχι ) 

Απλά σε περίπτωση που στην βόρεια Ελλάδα έκανε πολύ βροχή και εδώ ζέστη και υγρασία δεν θα πείραζε άτομα γιατί θα έλεγαν φυσιολογικό είναι ...αν όμως κάνει προσηνεμο καιρό που τα τελευταία 15 χρόνια κάνει αρκετά συχνά θα γκρινιαζατε 

Ο καιρός αλλάζει ευτυχώς η δυστυχώς είναι ένα δυναμικό φαινόμενο που δεν μπορούμε να ελέγξουμε 

Όμως ανάλογα σχόλια υπήρξαν και όταν η δυτική χώρα είχε ευνοϊκό καιρό. Το πόσα καντήλια έπεσαν με την "εκτρωματική" κυκλοφορία δεν λέγεται, γιατί στις υπόλοιπες περιοχές έκανε ζέστη και υψισυννεφιές/ την λεγόμενη μπίχλα. Όμως αυτό έγινε επειδή οι περισσότερες λίμνες δεν επηρέασαν τα κεντρονότια τμήματα και εξαιτίας της φυσιολογικής κυκλοφορίας [που καθυστέρησε 25 μέρες όμως] το αποτέλεσμα ήταν να μείνουν στάσιμα καλοκαιρινές θερμοκρασίες στα κεντρικά και νότια, οπότε όντως εκεί κούρασε πολύ. Εν τέλη όπως είπα και παραπάνω σε άλλο ποστ είναι φυσιολογικό να κάνει πλέον και προσήνεμες κακοκαιρίες.

Θεωρητικά μετά την περίοδο των θερμικών καλοκαιρινών καταιγίδων που βγαίνουν εύκολα στα κεντροβόρεια, η λογική είναι πως τα πρώτα χαμηλά επηρεάζουν την άκρα βορειοδυτική χώρα [Ήπειρος και κυρίως Κέρκυρα] καθώς μένουν βόρεια, και με την ανατολικότερη πορεία πηγαίνουν όλο και πιο βόρεια [για αυτό δεν έχει φαινόμενα τύπου Π]

Έπειτα τα χαμηλά γενικά παραμένουν βόρεια, ωστόσο τα ψυχρά μέτωπα θεωρητικά επηρεάζουν Ιόνια νησιά όλη την δυτική χώρα και το ανατολικό Αιγαίο, [καιρός τύπου Π με τα περισσότερα φαινόμενα σε εκείνες τις περιοχές] και σιγά σιγά όλο και νοτιότερα, με την κλασσική κεντροβόρεια ή προσήνεμη κυκλοφορία από Οκτώβριο Νοέμβριο και μετά. Θα ψάξω την εργασία του καθηγητή μου, και να δω αν μου επιτρέπει να βάλω μερικά σχήματα γιατί προφανώς υπάρχει το copyright Δεν είναι δικιά μου εργασία.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...