Jump to content
GEORGE SNOWMAN

Ανάλυση χαρτών Οκτωβρίου

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 ώρες πριν, ΜΥΤΙΛΗΝΙΟΣ είπε:

Αυτό το επισημαίνω  στο τέλος του post Μισελ.  Οτι δεν έχει νόημα να το γράφουμε στο ανάλογο post που ενδεχομένως λίγοι να το ψάξουν, αλλά στην ροή τη ανάλυσης των χαρτών..Νομίζω είναι προτιμότερο, απο το να αναλωνόμαστε σε ανούσια τσατ που πολλές φορές κουράζουν....

Κάτι τέτοιο  Μπάμπη έγραψα και εγώ αλλά μου το έσβησαν?????

Επεξεργάστηκε από xirolivado
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εκπληκτικό τρέξιμο φθινοπωρινό και φλερτάρει με το ημιορεινο-εως και ημιπεδινο χιόνι προς το μικρό χειμώνα του Αγίου Δημητρίου.Πιστευω ότι θα το στηρίζουν τα ανσμπλ αυτό το τρέξιμο μιας και από τα προηγούμενα ραν έχουν μια τέτοια τάση.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ρε τον τζίφο θα μας τρελάνει έστω και για πλάκα.... πολύ νωρίς τέτοιοι χάρτες ... δεύτερο ραν από χτες που δείχνει πιθανή κάθοδο πολύ ψυχρών αερίων μαζών για την εποχή που διανύουμε στο τέλος του μήνα ....φυσικά είναι ολομόναχος 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, xirolivado είπε:

Κάτι τέτοιο  Μπάμπη έγραψα και εγώ αλλά μου το έσβησαν?????

Κατά αρχάς σβήστηκαν πολλά άσχετα.Γιώργο όπως πολύ καλά ξέρεις ως παλιός με βάση το 10 το τσατ εδώ παίρνει κάτω από την βάση και συνήθως αφορά καιρικά πραγματα και δε νομίζω να υπάρχουν άνθρωποι που διαμαρτύρονταν όπως έγραψες στο ποστ που σβήστηκε.Εδω μέσα αυτή την στιγμή υπάρχει κορυφαία πανελλαδική ενημέρωση σε παρειστικο κλίμα και αναλύσεις υψηλού επιπέδου οπότε μπορείς να καταλάβεις γιατί σβήστηκε το μήνυμα το δικό σου.Θα μπορούσες να ρωτήσεις και με προσωπικό μήνυμα τον λόγο για να μην δημιουργείς λάθος εντυπώσεις 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, xirolivado είπε:

Κάτι τέτοιο  Μπάμπη έγραψα και εγώ αλλά μου το έσβησαν?????

Το τι σβηνεται και το τι μενει φιλε μου ειναι στην κριση των μοντς και των διαχειριστων και ο Μπαμπης ειναι ενας απο αυτους.Αν διαφωνεις καπου με τη "δουλεια" των μοντς ή με το δικο μου μηνυμα περι υπερβολικου τσατ,στειλε ενα μηνυμα σε καποιον απο εμας.Ευχαριστω και επανερχομαστε στον σχολιασμο!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ένα ψυχρό και ξερό με βρωμοανατολικό στα Γιάννενα αυτό το ραν. Ας τα κάνει τώρα για να γλυτώσουμε τις μύξες τον χειμώνα😀. [αλλά δεν ισχύει προφανώς κάτι τέτοιο.]

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αυτό είναι βαρύ φθινόπωρο έως και λάιτ χειμώνας...περιμένω ανσμπλ για να δούμε εάν συνεχιστεί αυτό που ξεκίνησε στην ουσία από σήμερα το πρωί στον τζόγο.Βαση για αυτή την εξέλιξη είναι η αρχική απομόνωση του ιβηρικου χαμηλού.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τρελό🤣 .......αλλα και να έβγαινε ο υετος δεν με πιάνει....

gfs-1-318.png

Επεξεργάστηκε από thanasismtrk
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το ούκμο δίνει μέχρι και 60 χιλιοστά για Παρασκευή εδώ στην Ήπειρο, μακάρι!

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Λίγο πιο νοτιανατολικα και δεσαμε.  Μακριά από Ιταλίες..  Ωραίο ραν  χειμερινό. Με κρύο και τα χιόνια στα ημιορεινα μας

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Το πρωτο ελαφρυ χιονακι εδω @notios_polos...υπεροχα🤣🤣🤣🤣

 

gfs-1-330.png.f8809e39fd93db88f8bc1ad8ed637916.png

Δεν μας χιονίζει...5 βαθμούς μας δίνει στις 00:00

(όχι ότι θα βγει) 

Επεξεργάστηκε από Χρηστος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, nikolas 2365 είπε:

Λίγο πιο νοτιανατολικα και δεσαμε.  Μακριά από Ιταλίες..  Ωραίο ραν  χειμερινό. Με κρύο και τα χιόνια στα ημιορεινα μας

gfs-13-342.png?12

 

λίγο πιο νοτιοανατολικά από αυτό θα είχε και η Εύβοια ήλιο λαμπρό😉

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Χρηστος είπε:

Δεν μας χιονίζει...5 βαθμούς μας δίνει στις 00:00

(όχι ότι θα βγει) 

Για την περιοχη μου λεω Χρησταρα...κι εννοειται δε θα βγει αυτο πραγμα...😉

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, GEORGE SNOWMAN είπε:

Για την περιοχη μου λεω Χρησταρα...κι εννοειται δε θα βγει αυτο πραγμα...😉

Α σορρυ τότε.. Το έγραψα γιατί ταγκαρες τον Βαγγέλη... 

Άντε να δούμε και τα ensembles σε λίγο 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και μονο οτι πρεπει να φτασουμε στις 300 ωρες για να γελασει το χειλακι μας,καταλεβαινετε ολοι την καταντια την καιρικη...

Ας εβγαινε αυτη η ψυχρη εισβολη του τζιφου,κανενα θεμα..Αλλα μεταξυ μας ρε παιδια στις 300 ωρες στα σοβαρα τι να σχολιασουμε??

Και επιπλεον τετοια εποχη ειτε αρεσει ειτε δεν αρεσει,βροχες και νοτιαδες ειναι η ουσια και οχι τα ξεροκρυα...Εχουμε χρονο για να κυνηγαμε με την αποχη τις νιφαδες..Οχι απο τωρα..

Ξερω οτι ολοι στην πλακιτσα το πηρατε κατα βαθος το τρεξιμο του τζιφου και ετσι πρεπει..Αλλα περα απο την πλακα,ειναι τραγικο στην καρδια του φθινοπωρου να φτανεις εικονικα στις 300 ωρες και οι βροχες και τα χαμηλα να μην υπαρχουν...Και βρισκομαστε ηδη στα μισα του...

Κλεινουμε αισιως 44 μερες με ηλιοφανεια και 4 ωρες κακοκαιρια..Δεν ειναι στραβος ο γυαλος,εμεις στραβα αρμενιζουμε..Αντε ρε αγορινες..Καλο βραδυ..

Υ.γ Ενα χαμηλο με διαρκεια 3-4 ημερων ζηταω..Αλλα εκει που φτασαμε μαλλον ζηταω πολλα..

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Υ.γ Ενα χαμηλο με διαρκεια 3-4 ημερων ζηταω..Αλλα εκει που φτασαμε μαλλον ζηταω πολλα..

Ε ναι δυστυχώς ζητάμε πολλά. Πόσες φορές μας επισκέπτεται ένα σωστό χαμηλό από τον Οκτώβρη μέχρι τον Φεβρουάριο; 4; 5 το πολύ; Αφού τα δίνουμε και όνομα πλέον 😛

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Προσωπική μου γνώμη ..το είχα πει και ήδη από τις αρχές του μήνα με την θερμή εισβολή...ότι συνήθως μετά από μια εκτός εποχής θερμή εισβολή έρχεται η κάποια εξισορρόπηση με μια εκτός εποχής ψυχρή περίοδο ή εισβολή....άσχετα αν το συγκεκριμένο ραν και ειδικά του τζίφου έχει μηδαμινές προς το παρόν πιθανότητες επιβεβαίωσης......μπορεί φυσικά να μην έρθουν τα -5 στα 850 που δείχνει τώρα σε αυτό το σενάριο μπορεί όμως να έχει 5-6 μέρες με θερμοκρασίες χαμηλότερες από τα κανονικά και με συννεφιασμένο και βροχερό καιρό που θα μετριάσει την ζέστη του πρώτου 15ημερου......είδομεν

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

καλοκαίρι και ζέστες από τζεμ/ευρωπαικό και ενσέμπλ τζίφου.. και ένα κύριο τζίφου άλλα ντι άλλα της Παρασκευής το γάλα.

Diagramme GEFS

χάλια και ο μο του ευρωπαίου.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Απο σκ θα αρχισει να φαινεται πως θα παει προς τις γιορτες της 28ης. Θεσσαλονικη ειναι και 5μερο λογω και 26ης αν κολλησεις μια αδεια στις 27,οποτε ελπιζω σε καλο καιρο. Τα τελευταια χρονια εκεινες τις μερες εχει σχεδον καλοκαιρι,ενω η τελευταια φορα που εκανε κατι πραγματικα χειμερινο ηταν το 2010 και ο χειμωνας ηταν μετριοκακος. Οπως και τη 10ετια του 70 οταν χιονιζε οκτωβριο εδω περα. 

 

Οπως και να χει αν βγει αυλωνας οπως δειχνει ο τζιφος καλλιστα μπορει να παει λιγο πιο δυτικα κι εδω να εμφανιστουν 20αρια στα 850,οπως δειχνουν αρκετα υποσεναρια στα ανσαμπλ,οπως γινεται και το χειμωνα οταν εχει ψυχρες εισβολες κεντροδυτικη ευρωπη

 

 

Βροχες για θεσσαλονικη για καμια βδομαδα (τουλαχιστον) δε φαινονται,οποτε θα συνεχισουμε στο μοτιβο απλα δροσιας τα βραδια και τη μερα συνεχιζουμε με βερμουδες και κοντομανικα. Η αλλαγη ωρας δεν επηρεαζει σε τπτ το θεμα κρυου. Τις ιδιες ωρες νυχτας θα εχει το σαββατο και την κυριακη που θα αλλαξει η ωρα. Απλα θα ξημερωσει 5.30 αντι για 6.30 και αντιστοιχα θα νυχτωσει στις 6 αντι για 7. Επειδη διαβαζω δεξια κι αριστερα οτι η αλλαγη της ωρας βοηθαει να πεσουν οι θερμοκρασιες και αυτο που πεφτει ειναι τα λιγα μαλλια μου με αυτα που διαβαζω

Επεξεργάστηκε από salonikatasos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και όμως δεν είναι ολομόναχος ο τζίφος έχει και 4-5 σενάρια να συμφωνούν και αλλά με ποιο ήπια πτώση ενώ μερικά φέρνουν την πτώση νωρίτερα .... επίσης αν συνέχιζε ο ευρωπαίος ίσως έφερνε και αυτός παραπλήσια διάταξη εκεί γύρω στις 300 ώρες !!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...