Jump to content
GEORGE SNOWMAN

Ανάλυση χαρτών Οκτωβρίου

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η θέση του τυφώνα Ε χειροτερεύει ραν με ραν. . Για την Ήπειρο πάμε για άλλα, αλλά είναι κρίμα να χάνονται κακοκαιρίες με αυλώνες από τα βορειοδυτικά που μπορούν να δώσουν 100mm+ μέσα σε μια μέρα και να καταλήγουν έτσι. Αν προερχόντουσαν από αλλού είπαμε θα έψαχνα για φαινόμενα, αλλά θα ήξερα ότι γενικά πάνω από 50 χιλιοστά συνολικά πρέπει να γίνουν θαύματα σε άλλους αυλώνες. Φυσικά αυτό της Κυριακής εξανεμίστηκε τελείως..  Και το μετά δυστυχώς δείχνει προς το παρόν χαζομάρες χωρίς υετούς με αντικυκλώνες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

56 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Η θέση του τυφώνα Ε χειροτερεύει ραν με ραν. . Για την Ήπειρο πάμε για άλλα, αλλά είναι κρίμα να χάνονται κακοκαιρίες με αυλώνες από τα βορειοδυτικά που μπορούν να δώσουν 100mm+ μέσα σε μια μέρα και να καταλήγουν έτσι. Αν προερχόντουσαν από αλλού είπαμε θα έψαχνα για φαινόμενα, αλλά θα ήξερα ότι γενικά πάνω από 50 χιλιοστά συνολικά πρέπει να γίνουν θαύματα σε άλλους αυλώνες. Φυσικά αυτό της Κυριακής εξανεμίστηκε τελείως..  Και το μετά δυστυχώς δείχνει προς το παρόν χαζομάρες χωρίς υετούς με αντικυκλώνες.

 

.

Μιχαήλ θα κρυώσει ο καιρός ή θα βλέπω βερμούδες και τον Νοέμβριο. Τι προοπτική βλέπεις. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αυτά τα χαμηλά θα μπορούσαν να σπάσουν τον ανακυκλώνα και να φεύγει λιγο λιγο η ζέστη ......αλλά είναι στις 384 ώρες 

gfs-0-384 (1).png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, thanasismtrk είπε:

Ονειρικά τα διαγράμματα του Αμερικανικού μοντέλου 

ens_image (33).png

Οπως το γραψες θανασακο μου..Ονειρικα...Και ονειρα θα μεινουν..🤣θα γυρισει ρε καρντασι μου..Που θα παει...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για τον Σάκη, βγήκε ολόκληρο τώρα

Diagramme GEFS

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, nikolas 2365 είπε:

Μιχαήλ θα κρυώσει ο καιρός ή θα βλέπω βερμούδες και τον Νοέμβριο. Τι προοπτική βλέπεις. 

Μέχρι νωρίς στις αρχές Νοεμβρίου  [2-3]  πιστεύω πως θα υπάρχουν κατεβασιές από τα βορειοανατολικά μικρής ισχύος που θα επηρεάζουν εσάς κυρίως στα ανατολικά. Πιο μετά ούτε καν που προσπαθήσω να δώσω κάποιο πιθανό σενάριο απλά  θα ήταν ψέμα, είτε έβγαινε είτε όχι ίδια αξία με μαντεψιά θα έχει. Βέβαια μόνο με βεβαιότητα δεν μπορώ πω ακόμα και αυτά μέχρι τις 2-3, απλά θεωρώ πως είναι το πιο πιθανό σενάριο. Ωστόσο όλα είναι πολύ ρευστά και λογικό. Μιλάμε για πολύ μακριά, με καινούργια μοντέλα, χωρίς μπούσουλα, και με λίγες μετρήσεις αεροπλάνων λόγω της Κορώνας...

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

54 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Μέχρι νωρίς στις αρχές Νοεμβρίου  [2-3]  πιστεύω πως θα υπάρχουν κατεβασιές από τα βορειοανατολικά μικρής ισχύος που θα επηρεάζουν εσάς κυρίως στα ανατολικά. Πιο μετά ούτε καν που προσπαθήσω να δώσω κάποιο πιθανό σενάριο απλά  θα ήταν ψέμα, είτε έβγαινε είτε όχι ίδια αξία με μαντεψιά θα έχει. Βέβαια μόνο με βεβαιότητα δεν μπορώ πω ακόμα και αυτά μέχρι τις 2-3, απλά θεωρώ πως είναι το πιο πιθανό σενάριο. Ωστόσο όλα είναι πολύ ρευστά και λογικό. Μιλάμε για πολύ μακριά, με καινούργια μοντέλα, χωρίς μπούσουλα, και με λίγες μετρήσεις αεροπλάνων λόγω της Κορώνας...

Κι όμως μιχαηλ.Βλεπουμε τάση για σχηματισμό διπλού αζορικου με "μυξα" ενδιάμεσα και πολικό χαμηλό προς ισλναδια-γροιλανδια οπότε με τον κατάλληλο συνδιασμό μπορείς εύκολα να καταλάβεις τι πρόωρο μπορεί να κάτσει.😁

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

Κι όμως μιχαηλ.Βλεπουμε τάση για σχηματισμό διπλού αζορικου με "μυξα" ενδιάμεσα και πολικό χαμηλό προς ισλναδια-γροιλανδια οπότε με τον κατάλληλο συνδιασμό μπορείς εύκολα να καταλάβεις τι πρόωρο μπορεί να κάτσει.😁

οκ Βαγγέλη, θα το ψαχουλέψω και εγώ από αύριο, γιατί με την πρώτη ματιά δεν βλέπω ατλαντικές γεωδυναμικές μυξούλες [εκτός από το ευρωπαικό χεχε] αλλά Ναι θα δούμε. Πάντως ακόμα και έτσι θα βγει σε πρώτη φάση προσήνεμα, και μετά η μπάλα θα πάει δυτικότερα επειδή θα πάει πολύ ψηλά ο αντικυκλώνας και θα γίνει αυτό που θες, αν και είναι φαντασία βαγγέληηη. Οπότε βλέπουμε🤩

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, [weathermaniac] είπε:

οκ Βαγγέλη, θα το ψαχουλέψω και εγώ από αύριο, γιατί με την πρώτη ματιά δεν βλέπω μυξες [εκτός από το ευρωπαικό χεχε] αλλά Ναι θα δούμε. Πάντως ακόμα και έτσι θα βγει σε πρώτη φάση προσήνεμα, και μετά η μπάλα θα πάει δυτικότερα επειδή θα πάει πολύ ψηλά ο αντικυκλώνας και θα γίνει αυτό που θες, αν και είναι φαντασία βαγγέληηη. Οπότε βλέπουμε🤩

Χιόνια αν καταλαβαίνω σωστά Ε?😁😁🤣 η βροχές και κρύο 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, thanasismtrk είπε:

Χιόνια αν καταλαβαίνω σωστά Ε?😁😁🤣 η βροχές και κρύο 

Πολύ νωρίς για χιόνια στα πεδινά, αν και νομίζω πως πλέον από αρχές Νοεμβρίου, ο Βαγγέλης αυτό ψαχνει😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Πολύ νωρίς για χιόνια στα πεδινά, αν και νομίζω πως πλέον από αρχές Νοεμβρίου, ο Βαγγέλης αυτό ψαχνει😂

Εγώ το έχω δηλώσει χρόνια τώρα.απο 28 Οκτωβρίου μέχρι 10 Απριλίου ψάχνω χιόνια...🙂😋

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

49 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

Εγώ το έχω δηλώσει χρόνια τώρα.απο 28 Οκτωβρίου μέχρι 10 Απριλίου ψάχνω χιόνια...🙂😋

Λογικο ειναι ρε συ εκει που μενεις...🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, [weathermaniac] είπε:

Μέχρι νωρίς στις αρχές Νοεμβρίου  [2-3]  πιστεύω πως θα υπάρχουν κατεβασιές από τα βορειοανατολικά μικρής ισχύος που θα επηρεάζουν εσάς κυρίως στα ανατολικά. Πιο μετά ούτε καν που προσπαθήσω να δώσω κάποιο πιθανό σενάριο απλά  θα ήταν ψέμα, είτε έβγαινε είτε όχι ίδια αξία με μαντεψιά θα έχει. Βέβαια μόνο με βεβαιότητα δεν μπορώ πω ακόμα και αυτά μέχρι τις 2-3, απλά θεωρώ πως είναι το πιο πιθανό σενάριο. Ωστόσο όλα είναι πολύ ρευστά και λογικό. Μιλάμε για πολύ μακριά, με καινούργια μοντέλα, χωρίς μπούσουλα, και με λίγες μετρήσεις αεροπλάνων λόγω της Κορώνας...

Δεν παλεύεται άλλο. Εντάξει φτάνει τόση κακοκαιρία. Θέλουμε κρύο και να ξεκινήσουν τα ντέρμπυ. Χαχαχα. 

Γενικά πιστεύω το 1ο 10μερο του Νοεμβρίου θα μπει φορτσατο. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάμε για ανανέωση 12αριων . 

12αρι αικον θα ήταν εξαιρετικό αν έβγαινε, γενικά. Στο τέλος εγκλωβίζει την ψυχρή αερια μάζα και φτιαχνει την μύτη που κλασσικά δημιουργεί medicanes στην περιοχη.

Περιμένουμε τα υπόλοιπα.

 

Μπετόν αρμέ το ουκμο σε σάπιο σενάριο δυστυχώς..

 

Τζιφός καλύτερος, θα κάνει νωρίτερα την αποκοπή χωρίς να μειώνει την ισχύ του Αυλώνα.

 

Γαλλικο καλό για πιο νότια με δυνατό χαμηλό σε σύγκριση με το χθεσινό του ουκμο.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

😬🤦‍♂️UW120-21.GIF?23-17

 

Με το χειρότερο σενάριο, γίνεται ακόμα χειρότερο το ουκμο. Φυσικά! Γιατί πάντα πρέπει κάποιο μοντέλο να δείχνει ακριβώς το ανάποδο του λογικού.

 

Έτσι λοιπόν με τα 12αρια έχουμε μεγαλύτερη διασπορά σεναρίων από ότι το πρωί...

 

Πάντως είναι σίγουρος πως στον Βαγγέλη θα αρέσουν οι 144 ώρες του ουκμο. Αυτός ξέρει χεχε

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

20 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

😬🤦‍♂️UW120-21.GIF?23-17

 

Με το χειρότερο σενάριο, γίνεται ακόμα χειρότερο το ουκμο. Φυσικά! Γιατί πάντα πρέπει κάποιο μοντέλο να δείχνει ακριβώς το ανάποδο του λογικού.

 

Έτσι λοιπόν με τα 12αρια έχουμε μεγαλύτερη διασπορά σεναρίων από ότι το πρωί...

 

Πάντως είναι σίγουρος πως στον Βαγγέλη θα αρέσουν οι 144 ώρες του ουκμο. Αυτός ξέρει χεχε

η αληθεια ειναι οταν διαβασα στις πρωτες γραμμες οτι ειναι χαλια μου ρθε να σε μπαναρω🤣..μια χαρα ειναι το γιουκμο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

22 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

η αληθεια ειναι οταν διαβασα στις πρωτες γραμμες οτι ειναι χαλια μου ρθε να σε μπαναρω🤣..μια χαρα ειναι το γιουκμο

Αν και θα μείνω Λάρισα οπότε θα φάω περισσότερο νερό και θα είμαι στην σωστή περιοχή μιλάω γενικά. Το ουκμο έχει τα χειρότερα 500αρια όλων των ων μοντέλων, που κάνει το ψυχρό μέτωπο αδύναμο. Για μετά εντάξει καλό είναι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Αν και θα μείνω Λάρισα οπότε θα φάω περισσότερο νερό και θα είμαι στην σωστή περιοχή μιλάω γενικά. Το ουκμο έχει τα χειρότερα 500αρια όλων των ων μοντέλων, που κάνει το ψυχρό μέτωπο αδύναμο. Για μετά εντάξει καλό είναι.

Ώστε θα είσαι Λάρισα ε 😁 υπερκαταιγιδες  βλέπω στην Ήπειρο 😂😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...