Jump to content
GEORGE SNOWMAN

Ανάλυση χαρτών Οκτωβρίου

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, [weathermaniac] είπε:

ακόμα χειρότερα τα 6αρια.. ο μόνος τρόπος για να υπάρξει κακοκαιρία είναι να μην είμαι εγώ σε αυτήν.. πραγματικά έλεος δηλαδή..

Μια χαρα ειναι το 6αρι για τα ανατολικα προσηνεμα

Αν βγει αυτη τη λιμνη θα  εχει νερακι καλο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ens_image.php?geoid=52690&var=201&run=6&

 

Καλα τα διαγραμματα  εδω για μετεπειτα(φαινονται και καποιες βροχες,)μετα την σημαντικη πτωση της θερμοκρασιας(σε κανονικα για την εποχη επιπεδα)

Το θεμα ειναι να κρατησει αυτη την ταση ομως.

Επεξεργάστηκε από Spartan
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Spartan είπε:

Μια χαρα ειναι το 6αρι για τα ανατολικα προσηνεμα

Αν βγει αυτη τη λιμνη θα  εχει νερακι καλο.

Εγώ μιλάω για την κακοκαιρία της Δευτερεοτρίτης, το είχα αναφέρει και σε προηγούμενα μηνύματα. Αυτή με αφορούσε καθώς θα είχε πολύ περισσότρο cape και ήταν διαταξιακά για εδώ πάντα πολύ καλύτερη. Η επόμενη λίμνη δεν θα μας επηρεάσει εδώ στα δυτικά, ή και να μας επηρεάσει όπως στο 6αρι, δεν έχει κάποια ιδιαίτερη δυναμική. απλά θα βρέξει, όμως όχι το βίαιο που ψάχνω.. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, [weathermaniac] είπε:

Εγώ μιλάω για την κακοκαιρία της Δευτερεοτρίτης, το είχα αναφέρει και σε προηγούμενα μηνύματα. Αυτή με αφορούσε καθώς θα είχε πολύ περισσότρο cape και ήταν διαταξιακά για εδώ πάντα πολύ καλύτερη. Η επόμενη λίμνη δεν θα μας επηρεάσει εδώ στα δυτικά, ή και να μας επηρεάσει όπως στο 6αρι, δεν έχει κάποια ιδιαίτερη δυναμική. απλά θα βρέξει, όμως όχι το βίαιο που ψάχνω.. 

Ναι για το πρωτο κομματι συμφωνο.ειχε καλες προοπτικες για βορειοδυτικη ελλαδα η συγκεκριμενη κακοκαιρια.Αλλα δυστυχως τα παντα τελευταια γινονται φτερα(οταν φτανουμε στις επιμαχες ωρες)Αυτο φοβαμαι και εγω για μετεπειτα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

όσο και να θέλω να ελπίζω τα μοντέλα είναι κόλαφος.. 12αρι αικον ακόμα χειρότερο από 6αρι.. δεν μπορώ να το συλλάβω ακόμα... δεν μπορώ να το δεχτώ..

 

πάντα μιλάω για την δυτική διαταραχή, όχι για την συνέχεια.

 

 

μικρή βελτίωση τζίφου. ούκμο όλεθρος...

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

οσο σκεφτομαι οτι στη Ρωσια δεν μπορει ουτε να συννεφιασει 🙂 τα δικα μας διαγραμματα  μοιαζουν κουκλες !! 

....φθινοπωριαζει κατα τοπους 8,,9 του μηνα,   να και υποψιες "χειμωνα" στα μακρινα , εχουμε να περιμενουμε και δυνατη αλλαγη στο τριτο δεκαημερο,,🙃🙃 που θα παει ......θα ανταμοιφθει η ταλαιπωρια μας!!!

καλησπερα στην παρεα !!!

 

ειDiagramme GEFSν 

 

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ψάχνω κι δω ποια κακοκαιρια θα ερθει απο Πέμπτη...Αλλά  τελικά μόνο ο τζίφος τη δείχνει τα αλλα δε βγάζει κανένα καοκαιρια ίσια ίσα αντικείμενα έχουν..

Για τη Δευτέρα τα λόγια περιττά. εκφυλισμός μονο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

34 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Ψάχνω κι δω ποια κακοκαιρια θα ερθει απο Πέμπτη...Αλλά  τελικά μόνο ο τζίφος τη δείχνει τα αλλα δε βγάζει κανένα καοκαιρια ίσια ίσα αντικείμενα έχουν..

Για τη Δευτέρα τα λόγια περιττά. εκφυλισμός μονο

Τι αντικείμενα;;;;;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Από την μία καλύτερα να φάμε τώρα αυτό το καρκίνο παρά πέρα το Δεκέμβρη,έτσι κι αλλιώς δεν έχουμε να χάσουμε και κάτι σημαντικό,ας αλλάξει το μοτίβο από μέσα Νοέμβρη,μόνο και μόνο βάση στατιστικής θα έχουμε λιγότερες πιθανότητες για μια ανάλογη κυκλοφορία αργότερα(όχι όμως ότι δεν μπορεί να μας καταπιει όλο το χειμώνα ο υποτροπικος).Ας προσπαθήσουμε να δούμε και κάτι αισιόδοξο μέσα από αυτουςρους χάρτες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

 

 
Αναρτήθηκε Αύγουστος 17 (Επεξεργασμένο)

Γεια σας παίδες......Είπα και φέτος να ανεβάσω, τα όσα σημάδια έμαθα να διαβάζω στην φύση , προϊόν μελέτης πολλών χρόνων απο παππού και μπαμπά.....Ετσι λοιπον σύμφωνα με τις δικές μου φετινές παρατηρήσεις , ο Οκτώβρης φαίνεται βροχερός με νοτιάδες προς τα μέσα του.. Ο Νοέμβριος δείχνει να  μπαίνει με βροχές και το πρώτο κρύο διάστημα  15- 20.. Δεκέμβρης με πρώιμα κρύα και τα πρώτα χιόνια σε ορεινά -ημιορεινά  στο διάστημα   8-12... Αυξημένη πιθανότητα για χιονοεισβολή στο κλείσιμο του... Γενάρης 2021, κρύο και χιόνια στο πρώτο μισό του, ακόμα και σε πολύ χαμηλά υψόμετρα.. Φεβρουάριος , ήπιος θερμοκρασιακά με νοτιάδες και διαστήματα με βροχές..Γύρω στις 20 μεγάλη χιονοκακοκαιρία... Μάρτιος κρύος στο πρώτο μισό του , με εκπλήξεις στο διάστημα  6 με 13..

Επεξεργάστηκε Αύγουστος 17 από ΜΥΤΙΛΗΝΙΟΣ

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

24 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Μέσα σε ένα run πήγαμε από αυτό
ens_image.php?geoid=52137&var=201&run=6&

σε αυτό
ens_image.php?geoid=52137&var=201&run=12

ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ;

Από ότι φαίνεται μάλλον τα καινούργια ενσέμπλς θα ακολουθήσουν τα παλιά του τζίφου όσο αφορά την αξιοπιστία. Δηλαδή θα είναι όσο αξιόπιστα όσο και το πάχος της γάτας μου...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 10/2/2020 at 6:31 PM, [weathermaniac] said:

Είσαι πολύ σκληρός μαζί μου. Τι σου έκανα😭😅

Αν θες έρχομαι να μείνω στο Πάτημα για την υπόλοιπη ζωή μου🤣

Αγάπη ΜΟΝΟ ρε πλάκα σου κανω!😍

 

ΥΓ Στο Πάτημα θα έρθεις οπότε θέλεις απλά πες μου να κανονίσω να πάω Σαλόνικα εγώ για το χιονιά ΠΟΥ θα στρίψει μόλις φτάσεις Μαλακασα εσυ😂

Επεξεργάστηκε από BrainA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

εμετός το ευρωπαικό.. ούτε συννεφιά δεν παίζιε να δίνει για δευτερεοτρίτη, αίσχος!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 minutes ago, [weathermaniac] said:

εμετός το ευρωπαικό.. ούτε συννεφιά δεν παίζιε να δίνει για δευτερεοτρίτη, αίσχος!!!

Βρωμομοντελο, τι να λέμε τώρα 😎

Επεξεργάστηκε από BrainA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Nα και οι πρώτες πιθανότητες στο διάγραμμα του τζίφου για χιόνι στη βόρεια βορειοδυτική χώρα.....διάγραμμα κεντροδυτικής Μακεδονίας φυσικά για αστείο γίνεται ο σχολιασμός αυτός

Diagramme GEFS

και διάγραμμα βορειοδυτικής Μακεδονίας(Φλώρινα)

Diagramme GEFS

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Nα και οι πρώτες πιθανότητες στο διάγραμμα του τζίφου για χιόνι στη βόρεια βορειοδυτική χώρα.....διάγραμμα κεντροδυτικής Μακεδονίας φυσικά για αστείο γίνεται ο σχολιασμός αυτός

Diagramme GEFS

μάλλον μετά τα μέσα του μήνα θα μπορούσε η θερμοκρασία να πέσει σε φυσιολογικά επίπεδα για την εποχή αλλά είναι νωρίς ακόμα....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το μόνο θετικό από τα μοντέλα είναι ότι στις 384 ώρες υπάρχει σχετικά ψύχος βορειοανατολικά μας.... φυσικά θα αλλάξει χίλιες φορές μέχρι τότε....

gfsnh-1-384 (2).png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

23 λεπτά πριν, BrainA είπε:

Αγάπη ΜΟΝΟ ρε πλάκα σου κανω!😍

 

ΥΓ Στο Πάτημα θα έρθεις οπότε θέλεις απλά πες μου να κανονίσω να πάω Σαλόνικα εγώ για το χιονιά ΠΟΥ θα στρίψει μόλις φτάσεις Μαλακασα εσυ😂

Εδώ σε έχω αγαπητέ, απλά αν έρθω θα είναι για μόνιμη κατοίκιση χαχαχαχα🤣 Κάποια στιγμή στο όχι πολύ μακρινό μέλλον, το πρωινό με τους γείτονες σου θα μοιάζει κάπως έτσι

258311804_.jpg.91f4e45edf9b6a5635f48be9c2221067.jpg

 

Με εμένα θα μιλάς μπαγασάκο για το υπόλοιπο της ζωής σου, και θα συζητάμε για το 2008, ή για κάποιον μεγάλο χιονιά, από το 2020 έως το 2032. Γιατί μετά τέλος έρχομαι για να μείνω εγώ και οι μελλοντικοί ΓΚΑΝΤΕΜΗΔΕΣ απόγονοί μου🤣🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τελικά πριν τις 10 κάτι πάει να γίνει ,όχι βέβαια αυτό που περίμενα αλλά με λίγες βελτιώσεις μπορεί να βγει μια αξιόλογη έστω και σύντομη φθινοπωρινή κακοκαιρία.Μετα μόνο χαμόγελα έχει το μενού με σβηστό Ατλαντικό ζωηρό αζορικο και με τον μπαστακα να δείχνει ότι φεύγει μια και καλή μετά από 45 μέρες στην ουσία...😀

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, Spartan είπε:

gfs-1-372.png?18

 

Οχι οτι θα βγει

Ετσι για το μπανιστηρι  ποιο πολυ

Και σκεφτόμουν να το ανεβάσω τώρα, αλλά είπα άσε μωρέ φαντασιώσεις.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...