Jump to content
teo_73

Αναφορές κακοκαιρίας ''Κίρκη" 28-29/10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατι ενδιαφερον που δεν το συνειδητοποιησα πριν δω αυτο το διαγραμμα...τα ξεσπασματα βροχης μεχρι στιγμης ειναι 4 με αποσταση 2 ωρων του ενος απο το αλλο...

rain.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Τέλος εδώ. 43,2 και 105,6 στους δύο σταθμούς. Δεν ξέρω αν θα έχει κάτι στην συνέχεια..

126.4 το ρεκόρ της αγιας παρασκευης στις 10/12/2009

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στο Βόλο προσπαθώ να ερμηνεύσω γιατί σε κάθε κακοκαιρία (πλην ασταθειών) ο σταθμός στην Αγ Παρασκευή (πάνω από τον Περιφερειακό) γράφει πάντα τα 2πλάσια mm από αυτόν στο Πεδίο Άρεως. Ή ο ένας υπερεκτιμάει ή ο άλλος υποεκτιμάει. Πάντως η γιαγιά μου στη Νέα Δημητριάδα που μιλήσαμε πριν λίγο, μου είπε ότι βρέχει αρκετά κατα διαστήματα αλλά όχι θεομηνία (σε βαθμό που να εξηγεί τα 100mm της Αγ Παρασκευής).

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις ήρθα Βέροια μια βόλτα έντονη βροχή με  χοντρές σταγόνες   και μέσα στην πόλη ποταμάκια στους δρόμους θερμοκρασία στους 15

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

23 λεπτά πριν, baristrs είπε:

12mm εδω οτι ναναι!

Στην Ποτιδαια? Εδω στα Μουδανιά 6 χιλιόμετρα βορειοτερα για να καταλάβουν και οι υπόλοιποι ίσα που βραχηκαν οι δρόμοι μη μετρήσιμος υετος φυσικα. Απίστευτα πράγματα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σήμερα όπου πάω με κυνηγάει η βροχή, Πρωι για καφέ Μακρυνίτσα βροχή, μεσημέρι για φαγητό Βολο βροχάρα, απογευματάκι για καφέ Λιτόχωρο βροχή,  επιστροφή Ναουσα έναρξη βροχής .Το καλύτερο μου (Μιχαήλ  ακούς?🤣🤣)

Επεξεργάστηκε από maria30
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έχει ενταθεί ξανά πολύ, δεν ξέρω σε τι κατάσταση είναι και οι χείμαρροι της πόλης. Εντάξει γίνεται υπερβολικό σιγά σιγά. Έπεσαν επίσης κεραυνοί πάλι μέσα στην πόλη πριν λίγο..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, Ζερίκιος είπε:

Στο Βόλο προσπαθώ να ερμηνεύσω γιατί σε κάθε κακοκαιρία (πλην ασταθειών) ο σταθμός στην Αγ Παρασκευή (πάνω από τον Περιφερειακό) γράφει πάντα τα 2πλάσια mm από αυτόν στο Πεδίο Άρεως. Ή ο ένας υπερεκτιμάει ή ο άλλος υποεκτιμάει. Πάντως η γιαγιά μου στη Νέα Δημητριάδα που μιλήσαμε πριν λίγο, μου είπε ότι βρέχει αρκετά κατα διαστήματα αλλά όχι θεομηνία (σε βαθμό που να εξηγεί τα 100mm της Αγ Παρασκευής).

Άλλο Αγ Παρασκευή άλλο Νέα Δημητριάδα. Η Αγ. Παρασκευή είναι στους πρόποδες του Πηλίου..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Άλλο Αγ Παρασκευή άλλο Νέα Δημητριάδα. Η Αγ. Παρασκευή είναι στους πρόποδες του Πηλίου..

Γνωρίζω και όποτε πάω Βόλο πάντα λέω μέσα μου "μακάρι να έμενα Αγ Παρασκευή ή γενικά πάνω από τον Περιφερειακό, θα χα και σταθμό. Εκεί δεν χάνουν ποτέ τη χιονόστρωση σε συνθήκες οριακές για την πόλη. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Φεγγαραδα ωστόσο βλέπω τις αστραπές ανατολικα

IMG_20201028_204943.jpg

 

Συννεφιάζει τωρα

IMG_20201028_205816.jpg

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μέτρια βροχή στον Εύοσμο

0.6 μμ στο Κορδελιό

Απολύτως τίποτα δεν μας έδιναν...Μου θυμίζει λίγο Γηρυόνη αλλά τότε είχαν πέσει 13 μμ

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μαλλον οριστικο τελος..Καλλιθεα 26.2mm..Με αρκετους γυρους βροχης...

Ο κορυφαιος ομως ηταν το μεσημερι στην καταιγιδα που εδωσε 22mm και εβγαλε 500αρα ραγδαιοτητα..Πολυ πιθανο να εριξε χαλαζι εκεινη την ωρα..

Ομορφη φθινοπωρινη μερα που θυμισε την εποχη που διανυουμε..

Ενας θεος ξερει ποτε θα ξαναβρεξει...Ελπιζω ο νοεμβρης να επιβεβαιωσει την φημη του..Προς το παρον καλο βραδυ..Εαν εχουμε καμια μπουκα θα τα ξαναπουμε..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

29 λεπτά πριν, Dimos είπε:

Στην Ποτιδαια? Εδω στα Μουδανιά 6 χιλιόμετρα βορειοτερα για να καταλάβουν και οι υπόλοιποι ίσα που βραχηκαν οι δρόμοι μη μετρήσιμος υετος φυσικα. Απίστευτα πράγματα

Λιγο πιο νοτια απο Ποτιδαια αλλα και παλι τρομερη τοπικοτητα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

31 λεπτά πριν, Ζερίκιος είπε:

Στο Βόλο προσπαθώ να ερμηνεύσω γιατί σε κάθε κακοκαιρία (πλην ασταθειών) ο σταθμός στην Αγ Παρασκευή (πάνω από τον Περιφερειακό) γράφει πάντα τα 2πλάσια mm από αυτόν στο Πεδίο Άρεως. Ή ο ένας υπερεκτιμάει ή ο άλλος υποεκτιμάει. Πάντως η γιαγιά μου στη Νέα Δημητριάδα που μιλήσαμε πριν λίγο, μου είπε ότι βρέχει αρκετά κατα διαστήματα αλλά όχι θεομηνία (σε βαθμό που να εξηγεί τα 100mm της Αγ Παρασκευής).

Εάν δείτε, όλοι οι σταθμοί του Weather Underground  μέσα στη πόλη του Βόλου αναφέρουν υετούς της τάξης των 100-125mm, εκτός από έναν, στη Νέα Ιωνία που αυτή τη στιγμή λέει 75mm. Οπότε λογικά όσο πιο δυτικά τόσο λιγότερο έπεσε, αν και, και πάλι, τα 50mm του Πεδίου του Άρεως μου φαίνονται πολύ λίγα... Ίσως ο συγκεκριμένος σταθμός υποεκτιμά τον υετό...

Στην Ανακασιά που βρίσκομαι εγώ πάντως, έχω χρόνια να δω τόσο νερό... Και συνεχίζει...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Οι δρόμοι ποτάμια αλλά φυσικά τα φαινόμενα έχουν σταματήσει και η θερμοκρασία γύρω στους 16 βαθμούς και έβγαλε ομίχλη....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

45 λεπτά πριν, Ζερίκιος είπε:

Στο Βόλο προσπαθώ να ερμηνεύσω γιατί σε κάθε κακοκαιρία (πλην ασταθειών) ο σταθμός στην Αγ Παρασκευή (πάνω από τον Περιφερειακό) γράφει πάντα τα 2πλάσια mm από αυτόν στο Πεδίο Άρεως. Ή ο ένας υπερεκτιμάει ή ο άλλος υποεκτιμάει. Πάντως η γιαγιά μου στη Νέα Δημητριάδα που μιλήσαμε πριν λίγο, μου είπε ότι βρέχει αρκετά κατα διαστήματα αλλά όχι θεομηνία (σε βαθμό που να εξηγεί τα 100mm της Αγ Παρασκευής).

Δεν  ξέρω εάν έχω το ιδιο υψομετρο με την Αγία Παρασκευή αλλά ουκ ολίγες φορές είναι άλλος κόσμος η περιοχή  μου (Κηπια) σε σχέση πχ με το κέντρο από άποψης βροχόπτωσης.

Η βροχή συνεχίζεται, πλέον σε ένα ελαιώνα 2μιση στρεμμάτων όπου βρίσκεται το σπίτι μου,  το νερό αρχίζει και λιμνάζει σε ανησυχητικό σημείο, τα αυλάκια που έρχονται από το Πήλιο έχουν μετατραπεί σε μίνι ορμητικα ποτάμια και πλέον ανησυχούμε για τον ημιυπόγειο χώρο μας.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...