Jump to content
thanossnow

Ανάλυση χαρτών Νοεμβρίου 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ας ελπίσουμε να βγεί βροχερός μήνας και με αρκετές ψυχρές εισβολές..🙂

Επεξεργάστηκε από thanasismtrk
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τα διαγράμματα του Gfs αρχίζουν να ψυχραίνουν για 9 με 10 του μηνός και επιτέλους δείχνουν και λίγο υετό ...

ens_image (38).png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, thanasismtrk είπε:

Ας ελπίσουμε να βγεί βροχερός μήνας και με αρκετές ψυχρές εισβολές..🙂

μαζι σου Θαναση.......😅  παμε να τους δειξουμε πως ανοιγουν οι  μηνες  !!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η αλήθεια είναι ότι υπάρχει μια νότα αισιοδοξίας για τα μελλούμενα.... Αν κρατηθεί η ταση για χαλάρωση στον Β πολο για τα μακρινά όλο και κάτι θα αρπάξουμε .... Και ας ελπισουμε να μην βγουν μυξες στον Ατλαντικό και να αφήσουν τον αζορ να τεντωθεί .. ειδωμεν

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν και υπάρχει μεγάλη μεταβλητότητα καθώς σε κάθε τρέξιμο έχουμε και διαφορετικά πράγματα, αυτό που μένει ας πούμε σταθερό είναι η ευκολία των αντικυκλώνων να ανεβαίνουν προς τα βόρεια γεωγραφικά πλάτη. Επομένως, με τον ένα ή τον άλλο τρόπο κάποια στιγμή θα πρέπει να επηρεαστούμε και εμείς με κάτι καθαρά χειμωνιάτικο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

https://weathergroup.gr/2020/10/31/1-9/ καλο μηνα να εχουμε παιδια....δυο οψεις στο νοεμβρη νωθρο ξεκινημα με γραν φιναλε ...αν η μελετη μας παει καλα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

43 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

https://weathergroup.gr/2020/10/31/1-9/ καλο μηνα να εχουμε παιδια....δυο οψεις στο νοεμβρη νωθρο ξεκινημα με γραν φιναλε ...αν η μελετη μας παει καλα

καλημερα,   καλη επιτυχια !!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κινητικότητα και στο 6αρι. Έναν σωστό συνδυασμό Γροιλανδικου αζορικου θέλουμε και πάμε για χειμωνιάτικες καταστασεις

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Κινητικότητα και στο 6αρι. Έναν σωστό συνδυασμό Γροιλανδικου αζορικου θέλουμε και πάμε για χειμωνιάτικες καταστασεις

Πολύ καλύτερο από ευρωπαϊκό.... Ήθελα να ξερά τι ωραίο είδες στο πρωινό ευρωπαϊκό!!! Σάπιο είναι!!! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

πιο δυτικα στα επομενα τρεξιματα και χειμωνας απο νωρις φετος..

gfs-1-312.png

Επεξεργάστηκε από Athinaios
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

42 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Πολύ καλύτερο από ευρωπαϊκό.... Ήθελα να ξερά τι ωραίο είδες στο πρωινό ευρωπαϊκό!!! Σάπιο είναι!!! 

Αν είχε συνέχεια το ευρωπαϊκό θα κατέβαζε Αυλωνάρι από τα βόρεια βορειοδυτικα. Για εμένα το καλύτερο σενάριο το έχει το ευρωπαϊκό.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπερα παιδια.Τα ρανς ανω του μισου μηνα (15μερες-384 ωρες) θεωρουνται μακροπροθεσμα και υπαρχει αναλογο τοπικ για αυτα.Μεταφερθηκαν εκει.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, teo_73 είπε:

Καλησπερα παιδια.Τα ρανς ανω του μισου μηνα (15μερες-384 ωρες) θεωρουνται μακροπροθεσμα και υπαρχει αναλογο τοπικ για αυτα.Μεταφερθηκαν εκει.

Τα ρανς των ensembles του τζιφου για 32 ημέρες μπροστά θεωρούνται μακροπρόθεσμα? 

(Έχουν βγει στο wetterzentrale εδώ και λίγο καιρό)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Χρηστος είπε:

Τα ρανς των ensembles του τζιφου για 32 ημέρες μπροστά θεωρούνται μακροπρόθεσμα? 

(Έχουν βγει στο wetterzentrale εδώ και λίγο καιρό)

Ναι Χρηστο.Οτι εχει να κανει με χαρτες και διαγραμματα ανω των 15 ημερων.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μου άρεσε η δεύτερη καρτέλα του τζίφου. Δεν ξέρω, για κάποια λόγο νιώθω ότι πάμε για χιόνια πεδινά νωρίς φέτος.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Μου άρεσε η δεύτερη καρτέλα του τζίφου. Δεν ξέρω, για κάποια λόγο νιώθω ότι πάμε για χιόνια πεδινά νωρίς φέτος.

Χαχα..σου αρεσε γιατι βρωμαει Γιαννιωτικο χιονι...παντως τα Γιαννενα δεν ειναι πεδινα Μιχαλη ετσι;;;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Χαχα..σου αρεσε γιατι βρωμαει Γιαννιωτικο χιονι...παντως τα Γιαννενα δεν ειναι πεδινα Μιχαλη ετσι;;;

Για πεδινά μιλάω όπως Λάρισα. Δεν μιλάω απαραίτητα για το 12αρι του τζίφου. Γράφω ότι γενικά το νιώθω να έρχεται. Το νιώθω τόσο πολύ ότι ερχεται, όπως ότι ξέρω το πότε θα αρρωστησω. 🤣

Πάντως η αίσθηση μου μπορεί να είναι απλά για τα σκουπίδια. 😅

Γιάννενα δεν έχω ιδέα πότε θα επιστρέψω, αλλά ναι, γενικά η ένωση Γροιλανδικου αζορικου που όμως έχει μια κλίση προ την Ευρώπη (αλλιώς οι ψυχρές εισβολές θα έβγαιναν δυτικά της Ισπανίας πχ χθεσινό πρωινό Τζεμ) είναι η δεύτερη αγαπημένη μου κυκλοφορια.

( Δεν είναι ακριβώς έτσι εδώ, αλλά έχει ομοιότητες. Εδώ προφανώς δεν ευνοεί ούτε την δυτική  βορειοδυτική χώρα αν έβγαινε επακριβώς )

 

κάτι τέτοιο θα μου άρεσε

gens-18-1-384.png

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Για πεδινά μιλάω όπως Λάρισα. Δεν μιλάω απαραίτητα για το 12αρι του τζίφου. Γράφω ότι γενικά το νιώθω να έρχεται. Το νιώθω τόσο πολύ ότι ερχεται, όπως ότι ξέρω το πότε θα αρρωστησω. 🤣

Πάντως η αίσθηση μου μπορεί να είναι απλά για τα σκουπίδια. 😅

Γιάννενα δεν έχω ιδέα πότε θα επιστρέψω, αλλά ναι, γενικά η ένωση Γροιλανδικου αζορικου που όμως έχει μια κλίση προ την Ευρώπη (αλλιώς οι ψυχρές εισβολές θα έβγαιναν δυτικά της Ισπανίας πχ χθεσινό πρωινό Τζεμ) είναι η δεύτερη αγαπημένη μου κυκλοφορια.

( Δεν είναι ακριβώς έτσι εδώ, αλλά έχει ομοιότητες. Εδώ προφανώς δεν ευνοεί ούτε την δυτική χώρα αν έβγαινε επακριβώς )

Ναι αυτο εγραψα χθες προχθες κι εγω.Οτι υπαρχουν πιθανοτητες για χειμωνιατικες συνθηκες το δευτερο δεκαπενθημερο.Ιδωμεν

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ειναι σχεδον βεβαιο με τετοιους χαρτες οτι στις 10 με 15 του μηνα καπου στην ευρωπη θα ξεκινησει εντυπωσιακα ο χειμωνας!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δυστυχώς είναι πολύ μακριά ακόμη όλα για μετά τις 10 του μηνα......αν δεν βγει αλλαγή κάτω από τις 168 ώρες στα μοντέλα δεν γίνεται τίποτα.....όσο η πιθανή αλλαγή είναι στις 200 φεύγα ώρες τόσο θα αργεί ή δεν θα έρχεται....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πολύ κακό το 00 τρέξιμο σε τζίφο, Gem , ukmo ..........ο χειμώνας- φθινόπωρο αγνοείται......

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Με αυτη την κυκλοφορια το πιθανοτερο ειναι να χαθει και το δευτερο δεκαημερο...Εαν δεν φανει κατι ψηφιακο μεσα στην τρεχουσα εβδομαδα...Χαιρεταμε τον μηνα τουλαχιστον μεχρι τις 15...

Οταν ειναι να βγει διαταραχη μας σπανε τα νευρα μεχρι να κλειδωσει..Οταν αντιθετως σκανε αντικυκλωνες και υψηλες πιεσεις κλειδωνουν απο την αρχη και κρατανε με καθε πιθανο και απιθανο τροπο για ολοκληρες εβδομαδες..

Δεν υπαρχουν λογια..Το no comments πιο επικαιρο απο ποτε,με αυτους τους χαρτες..Το απολυτο τιποτα μεχρι εκει που παει το ματι..Πιο ενδιαφερον ειχε ο καιρος τον Ιουνιο...

Αντε καλο μηνα ρε παιδες...

Πλυμμηρες και θαψιματα μεχρι τελικης πτωσης...Χωρις ελεος!!!Απο Γαυδο μεχρι Εβρο...Ουτε μια σπιθαμη του ουρανου με γαλανο ουρανο...

Θανατος στον ηλιο!!!👹

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...