Jump to content
thanossnow

Ανάλυση χαρτών Νοεμβρίου 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1035hpa μέσος όρος πίεσης στις 240 από τα ανσάμπλ του Ευρωπαίου στα βόρεια σύνορα μας ! Ούτε συννεφάκι σε ακτίνα χιλιάδων χιλιομέτρων αν βγει !! Χαχα για Μακεδονία και Θράκη μιλάω 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ξεκάθαρα πολύ ποιο καλός ο τζίφος στα ανσάμπλ και στον μέσο όρο διάταξης στις μακρινές ώρες εννοείται μετά τις 12-13 του μηνα ! Ε ρε που φτάσαμε να παρακαλάμε να κάτσει ο τζίφος ! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η τάση για την αλλαγή του καιρού  θα αρχίσει να φαίνεται απο την επόμενη εβδομάδα και όταν θα έχουν πέσει οι ώρες στην πρώτη σελίδα του τζίφου...Αυτή την στιγμή δεν υπάρχει ούτε καν υποψία αλλαγής, ασχέτως με το τι δείχνουν ή θα δείξουν οι χάρτες..Προσωπική μου αίσθηση είναι οτι είμαστε κοντά σε χειμωνιάτικη αλλαγή, που θα έρθει με εμφατικό τρόπο...Την καλημέρα μου σε όλους!!! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν εξαιρέσουμε την έλλειψη βροχών, δεν συμερίζομααι την μίρλα για τον καιρό. Φέτος μετά από πολλά χρόνια δεν είχαμε ζέστες από Σεπτέμβριο μέχρι σημερα, Ειμαστε σχετικά κοντά στα κλιματικά. Το βλέπεις και στη φύση που μετά από χρόνια έχουν κιτρινήσει τα φύλλα στα δέντρα και πέφτουν. Αλλές χρονιές περίμενες Δεκέμβρη για να πέσουν τα φύλλα. 3-4 μέρες βροχής να είχαμε παραπάνω θα μιλάγαμε για σούπερ Φθινόπώρο. Εκτός αν νομίζουν μερικοί ότι γίναμε ξαφνικά Μανίλα και Φιλιππίνες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο ορισμός του φθινοπώρου είναι να υπάρχουν χαμηλά. Ταυτόχρονα είναι η δεύτερη πιο θερμή εποχή μετά το καλοκαίρι κλιματικά,οπότε το να ανεβαίνει αρκετά η θερμοκρασία στην αρχή του μόνο παράξενο δεν είναι . Ναι δεν είμαστε Φιλιππίνες αλλά δεν είμαστε και κάποια έρημος για να έρχεται ένα χαμηλό μια φορά ανά 3 μήνες...

Πάντως το λέει και η λέξη. ΚΑΙΡΟΣ.  Αν δεν υπάρχει κάποιο καιρικό φαινόμενο, δεν υπάρχει καιρός. Υπάρχει μόνο η θερμοκρασία που στο κάτω κάτω της γραφής μπορεί με την ίδια διάταξη χειμώνα καλοκαίρι να έχει 25 βαθμούς διαφορά, κάτι που σημαίνει ότι εξαρτάται πολύ από την γωνία πρόσπτωσης του φωτός του ήλιου λόγω της εποχής...

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Ο ορισμός του φθινοπώρου είναι να υπάρχουν χαμηλά. Ταυτόχρονα είναι η δεύτερη πιο θερμή εποχή μετά το καλοκαίρι κλιματικά,οπότε το να ανεβαίνει αρκετά η θερμοκρασία στην αρχή του μόνο παράξενο δεν είναι . Ναι δεν είμαστε Φιλιππίνες αλλά δεν είμαστε και κάποια έρημος για να έρχεται ένα χαμηλό μια φορά ανά 3 μήνες...

Πάντως το λέει και η λέξη. ΚΑΙΡΟΣ.  Αν δεν υπάρχει κάποιο καιρικό φαινόμενο, δεν υπάρχει καιρός. Υπάρχει μόνο η θερμοκρασία που στο κάτω κάτω της γραφής μπορεί με την ίδια διάταξη χειμώνα καλοκαίρι να έχει 25 βαθμούς διαφορά, κάτι που σημαίνει ότι εξαρτάται πολύ από την γωνία πρόσπτωσης του φωτός του ήλιου λόγω της εποχής...

Μα κι εγώ για 3-4 μέρες παραπάνω βροχής μίλησα και είπα ότι θα είμασταν σούπερ. Απλά έχουν περάσει και χειρότερα φθινόπωρα με την ιδια ανομβρία και πιο ζεστα..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

22 λεπτά πριν, Michael είπε:

Μα κι εγώ για 3-4 μέρες παραπάνω βροχής μίλησα και είπα ότι θα είμασταν σούπερ. Απλά έχουν περάσει και χειρότερα φθινόπωρα με την ιδια ανομβρία και πιο ζεστα..

Για την δυτική χώρα μπορώ να πω ότι αν και αργήσαμε είχαμε ένα σχετικά φυσιολογικό φθινόπωρο (αν και θα δείξει τι θα κάνει ο Νοέμβριος) αλλά πχ στα βόρεια στην ουσία δεν έχει υπάρξει ακόμα οργανωμένο χαμηλό που να επηρεάσει με καλές ποτιστικές βροχές , αλλά ακόμα και σε εσάς μιλάμε για μια μέρα κακοκαιρίας +3 ώρες με τον ανεμοστροβιλο τότε. Δηλαδή ανυπαρξία φθινοπώρου τελείως. Τουλάχιστον η διάταξη των επόμενων ημερών, αν και δεν μπορεί να σας δώσει καλά χιλιοστά, θα δώσει συννεφιασμένες μέρες.

 

Αλλά ένα καλό χαμηλό με διάρκεια δυστυχώς λείπει προς το παρόν.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Για την δυτική χώρα μπορώ να πω ότι αν και αργήσαμε είχαμε ένα σχετικά φυσιολογικό φθινόπωρο (αν και θα δείξει τι θα κάνει ο Νοέμβριος) αλλά πχ στα βόρεια στην ουσία δεν έχει υπάρξει ακόμα οργανωμένο χαμηλό που να επηρεάσει με καλές ποτιστικές βροχές , αλλά ακόμα και σε εσάς μιλάμε για μια μέρα κακοκαιρίας +3 ώρες με τον ανεμοστροβιλο τότε. Δηλαδή ανυπαρξία φθινοπώρου τελείως. Τουλάχιστον η διάταξη των επόμενων ημερών, αν και δεν μπορεί να σας δώσει καλά χιλιοστά, θα δώσει συννεφιασμένες μέρες.

 

Αλλά ένα καλό χαμηλό με διάρκεια δυστυχώς λείπει προς το παρόν.

Και εμείς Μιχάλη μέχρι τις 20 Οκτώβρη πήγαμε καλά..μετα μας έφαγε ο ήλιος και η ζεστουλα!! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, ΜΥΤΙΛΗΝΙΟΣ είπε:

Η τάση για την αλλαγή του καιρού  θα αρχίσει να φαίνεται απο την επόμενη εβδομάδα και όταν θα έχουν πέσει οι ώρες στην πρώτη σελίδα του τζίφου...Αυτή την στιγμή δεν υπάρχει ούτε καν υποψία αλλαγής, ασχέτως με το τι δείχνουν ή θα δείξουν οι χάρτες..Προσωπική μου αίσθηση είναι οτι είμαστε κοντά σε χειμωνιάτικη αλλαγή, που θα έρθει με εμφατικό τρόπο...Την καλημέρα μου σε όλους!!! 

Δεν είναι ωραίες οι  ακρότητες αλλά έτσι συνηθίζεται δυστυχώς τα τελευταία χρόνια!! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Και εμείς Μιχάλη μέχρι τις 20 Οκτώβρη πήγαμε καλά..μετα μας έφαγε ο ήλιος και η ζεστουλα!! 

Το ξέρω φίλε, θα κάνουμε την υπομονή μας και βλέπουμε. Αλλά πρέπει να αλλάξει κάτι δραματικά στα μέσα του μήνα για να βγει φυσιολογικός αυτός ο Νοέμβριος για την δυτική χώρα. Αλλά υπάρχουν και χειρότερα.. βλέπε κεντρική Μακεδονία

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

.....

Το θέμα θέωρείται λήξαν και από εμένα. Σεβαστή και η δικιά σου η τρέλα για βροχές και απόλυτο και αναφαιρετο δικαίωμα σου να το αναφέρεις εδώ. Γι αυτό είμαστε άλλωστε εδω όλοι. Γι αυτήν την τρέλα που έχουμε. Αυτη η τρέλα μας ενώνει και δεν μας χωρίζει. Καλή συνέχεια να έχεις και πολλές βροχές σου εύχομαι (Αν και κυκλοφορώ με μηχανή και δεν με συμφέρει...😉)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το φετινό φθινόπωρο δεν ξέρω πως φαίνεται στους περισσότερους, αλλά κρίνοντας και με βάση την περιοχή μου (Κατερίνη) το θεωρώ ένα από τα πιο αδιάφορα και σάπια.. Μόνο ήλιος και ήπιες θερμοκρασίες. Βροχές γιοκ, συννεφιές γιοκ, πρωινές παγωνιες γιοκ, ομίχλες γιοκ. Χάλι μαυρο. Και εννοείται ότι δεν περιμένω τίποτα από τον φετινό χειμώνα, άλλωστε και τα μακροπρόθεσμα δεν είναι και ιδιαίτερα αισιόδοξα.. Σε κάνα μήνα μας βλέπω να αρχίζουμε να εστιάζουμε το ενδιαφέρον μας στο καλοκαίρι 2021.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παίδες τέλος εδώ η συζήτηση ..είμαστε εκτός θέματος.....δεν ασχολούμαστε με άλλους τέλος εδώ.....

ο καθένας γράφει ότι αισθάνεται και ιδιαίτερα για την περιοχή του....

τα μηνύματα θα αποκρυφτούν γιατί είναι εκτός θεματος και δεν μας αφορά τι γίνεται αλλού....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Michael είπε:

Το θέμα θέωρείται λήξαν και από εμένα. Σεβαστή και η δικιά σου η τρέλα για βροχές και απόλυτο και αναφαιρετο δικαίωμα σου να το αναφέρεις εδώ. Γι αυτό είμαστε άλλωστε εδω όλοι. Γι αυτήν την τρέλα που έχουμε. Αυτη η τρέλα μας ενώνει και δεν μας χωρίζει. Καλή συνέχεια να έχεις και πολλές βροχές σου εύχομαι (Αν και κυκλοφορώ με μηχανή και δεν με συμφέρει...😉)

Αψογος..Αυτο προσπαθω..Να κοιταζω τι με ενωνει και οχι τι με χωριζει με τους ανθρωπους...Και ο καιρος μας ενωνει...Κριμα ομως που καιρικα δεν μπορω να σου ευχηθω το ιδιο...🤗

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Προς το παρόν πάμε γερά με ΚΑΤΑΠΙΟΝΑ. Για μετά, μπορεί το σόι να κάνει το θαύμα του μετά το 1987

 

ΥΓ Δεν υπάρχει προς το παρόν καμία τάση για αλλαγή του καιρού καθότι η δεύτερη καρτέλα του γφς είναι να χαμε να λεγαμε και να χαμε να πούμε, ήτοι για τα πανηγύρια 

Επεξεργάστηκε από BrainA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αέρας κοπανιστος το 6αρι. Στην κυριολεξία όμως. Πολλαβμποφορια 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Φαίνεται να πηγαινουμε σε back door εισβολές από τα μέσα του μήνα αν και μέχρι τότε οι θερμοκρασίες θα είναι κάτω από τον μέσο όρο για την εποχή εξαιτίας των υψηλων πιεσεων που επικρατούν στην ανατολική Ευρώπη, περιμενω έντονο ενδιαφέρον από τα μέσα Νοέμβρη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σαν διαχειριση δεν ασχοληθηκαμε ποτε με το παρελθον και με καθε ειδους κατινιες.

Μην ξαναγινει αναφορα σε "άλλους"!!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...