Jump to content
thanossnow

Ανάλυση χαρτών Νοεμβρίου 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

gfsnh-1-276.png?0

gfsnh-1-276.png?6

gfsnh-1-264.png?12

 σημερα ο τζιφος ειναι σχετικα σταθερος στις 270 ωρες..............και νομιζω καπου εδω παιζεται το παιχνιδι, να σηκωθει οσο πιο δυτικα γινεται και δεν με νοιάζει τοσο τι θα κατεβασει, αλλα να δω τα γεωδυναμικα της γροιλανδιας να "σπανε "

........με 10% πιθανοτητες το καθενα παμε 30 %  😂!!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, notios_polos είπε:

πλακα πλακα ουτε που θυμαμε ποτε ηταν η τελευταια φορα που δεν ειχαμε τον μπαστακα στα β.ανατολικα τετοια εποχη.οποτε απ αυτη την α΄ποψη παμε καλα.

Βαγγέλη Πρώτη φορά αρχίζω να αισιοδοξω.. Κ ξέρεις πόσο μετριοπαθης είμαι... Αλλαγή στην κυκλοφορία.. θα γίνει την κατάλληλη στιγμή... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, k _ SABBAK είπε:

Βαγγέλη Πρώτη φορά αρχίζω να αισιοδοξω.. Κ ξέρεις πόσο μετριοπαθης είμαι... Αλλαγή στην κυκλοφορία.. θα γίνει την κατάλληλη στιγμή... 

το πιο ελπιδοφορο τρεξιμο απ ολα τα μοντελα.με μια μικρη μετατοπιση του αζορικου λιγο πιο δυτικα θα μπορουμε να πουμε οτι παμε για καθαρα χειμωνιατικα κολπα.ECM1-168.GIF?21-0

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλά είμαστε και ο ευρωπαίος μέσα η λίμνη η οποία κλειδώνει να μπαίνει μέσα στην Ευρώπη [αλλά θέλω να περιμένω ακόμα μία μέρα..] Άντε να δούμε βροχή και χιόνια στα ορεινά

 

Υ.Γ πλάκα έχει το κοντρολ

gens-0-1-384.pnggens-0-0-384.png

 

δεν έχουμε τα 500αρια, αλλά λογικά στα 500αρια η λίμνη θα έχει χαμηλότερες Τ από ότι πάνω από τα ηπειρωτικκά. Έτσι στα 850 θα είχαμε ένα θερμό μέτωπο, και στα 500 σαν ψυχρό μέτωπο. Θα ήταν παράξενο σενάριο, αλλά λογικά μάλλον θα είναι ψυχρό μέτωπο, αφού λίγο πριν τα αρνητικά 850 υπάρχουν τα 8αρια. Αλλά μου αρέσει σαν σενάριο από φυσικής άποψης.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Καλά είμαστε και ο ευρωπαίος μέσα η λίμνη η οποία κλειδώνει να μπαίνει μέσα στην Ευρώπη [αλλά θέλω να περιμένω ακόμα μία μέρα..] Άντε να δούμε βροχή και χιόνια στα ορεινά

 

Υ.Γ πλάκα έχει το κοντρολ

gens-0-1-384.pnggens-0-0-384.png

 

δεν έχουμε τα 500αρια, αλλά λογικά στα 500αρια η λίμνη θα έχει χαμηλότερες Τ από ότι πάνω από τα ηπειρωτικκά. Έτσι στα 850 θα είχαμε ένα θερμό μέτωπο, και στα 500 σαν ψυχρό μέτωπο. Θα ήταν παράξενο σενάριο, αλλά λογικά μάλλον θα είναι ψυχρό μέτωπο, αφού λίγο πριν τα αρνητικά 850 υπάρχουν τα 8αρια. Αλλά μου αρέσει σαν σενάριο από φυσικής άποψης.

Επειδή βλέπω αρκετά σκούρα χρώματα στα 850 θα χιονίζε ? αν ερχόταν.. ή λόγω του θερμού μετώπου οχι? Ενδιαφέρον διάταξη ψύχους +12 Κρήτη και -4 εδώ..

Επεξεργάστηκε από thanasismtrk
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, thanasismtrk είπε:

Επειδή βλέπω αρκετά σκούρα χρώματα στα 850 θα χιονίζε ? αν ερχόταν.. ή λόγω του θερμού μετώπου οχι?

πεδινά καραπεδινά ακόμα και βόρεια αρκετά δύσκολο, γιατί δεν είχε προηγηθεί καθόλου κρύο πριν, και δεν νομίζω το επιφανειακό ψύχος να ήταν αρκετό, ένα 200αρι μέτρα θα έβαζα για χιόνι, αλλά πάντα σε εξάρσεις όλα γίνονται. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

πεδινά καραπεδινά ακόμα και βόρεια αρκετά δύσκολο, γιατί δεν είχε προηγηθεί καθόλου κρύο πριν, και δεν νομίζω το επιφανειακό ψύχος να ήταν αρκετό, ένα 200αρι μέτρα θα έβαζα για χιόνι, αλλά πάντα σε εξάρσεις όλα γίνονται. 

Μάλιστα......Ενδιαφέρον μου φάνηκε...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

μου αρέσει το ευρωπαικό [καλά αν είχε συνέχεια δεν θα αναφέρω τι θα έβγαζε χαχα] 

 

αλλά καλός είναι και ο μέσος όρος. Και μακροπρόθεσμα το πιο εντυπωσιακό στον μέσο όρο του δεν είναι στην Ευρώπη, αλλά στην Αμερική, ότι πρέπει να ψυχρή εισβολή στην Ευρώπη. Άπειρα μακριά, αλλά το αναφέρω.

EDN1-240.GIF?21-0

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, [weathermaniac] είπε:

πεδινά καραπεδινά ακόμα και βόρεια αρκετά δύσκολο, γιατί δεν είχε προηγηθεί καθόλου κρύο πριν, και δεν νομίζω το επιφανειακό ψύχος να ήταν αρκετό, ένα 200αρι μέτρα θα έβαζα για χιόνι, αλλά πάντα σε εξάρσεις όλα γίνονται. 

Αν δεν έχει προηγηθεί δυνατή ψυχρή εισβολή πριν που μάλιστα θα φέρει ισχυρή αναστροφή με αρκετά μείον μετά και εκτεταμένα στα πεδινά δεν ρίχνει χιόνι με -4 που δείχνει ο χάρτης ούτε στα 500 τουλάχιστον για εδώ δυτικοκεντρική Μακεδονία........αν έχουν προηγηθεί όμως όλα αυτά μπορεί άνετα και ανάλογα την ώρα της έναρξης να πέσει και με ποιο λίγα μείον.... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα ομάδα. Συμφωνώ στα μακρινά ότι υπάρχει φως στο τούνελ. Δεν με νοιάζει που θα πάει ο χιονιάς. Πλέον κοιτάμε να έρθει και όπου θέλει ας σταθεί. Πάμε να ρίξουμε φέτος καρπαζιές στον Ταγίπ και στις Ισπανίες. Όλα Ιόνιο με πορεία Αιγαίο. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το μόνο που θα σχολιάσω από τα μοντέλα στα τελευταία τρεξίματα είναι το θετικό γεγονός ότι πέσαμε στις 190 ώρες για το πιθανό χαμηλό από τα δυτικά .....σχεδόν σε όλα τα μοντέλα....καλυτέρεψαν και τα διαγράμματα από τα ανσάμπλ υετικά και στο μέσο όρο διατάξεων και στα δυο μοντέλα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ςξακολουθει αυτο που εδειξε τον δρομο να με προβληματιζει σημερα καθως ειναι στην κοψη του ξυραφιου ,και μιλαω για το αικον...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

ςξακολουθει αυτο που εδειξε τον δρομο να με προβληματιζει σημερα καθως ειναι στην κοψη του ξυραφιου ,και μιλαω για το αικον...

ως προς τι σε προβληματίζει? πάντως να ξέρεις ότι στην λίμνη βελτιώθηκε [οπήγε πιο ανατολικά και γφούσκωσε, από την στιγμή που θα μπει ευρώπη, την θέλουμε φουσκωμένη], εκτός αν κοιτάς πιο μακριά

 

μήπως η ψυχρόμπαλα που βγαίνει βορειοαανατολικά πχ στον ευρωπαίο στις 144?

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

ως προς τι σε προβληματίζει? πάντως να ξέρεις ότι στην λίμνη βελτιώθηκε [οπήγε πιο ανατολικά και γφούσκωσε, από την στιγμή που θα μπει ευρώπη, την θέλουμε φουσκωμένη], εκτός αν κοιτάς πιο μακριά

 

μήπως η ψυχρόμπαλα που βγαίνει βορειοαανατολικά πχ στον ευρωπαίο στις 144?

οχι ρε συ το ριτζαρισμα του αζορικου στην αγγλια που οδηγει μετεπειτα σε σκανδιναβικο,στο αικον κατι δεν μ αρεσει σ εκεινο το σημειο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

57 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

οχι ρε συ το ριτζαρισμα του αζορικου στην αγγλια που οδηγει μετεπειτα σε σκανδιναβικο,στο αικον κατι δεν μ αρεσει σ εκεινο το σημειο.

Νομίζω ότι ι Τζιφός θα κάνει πιο έντονο τον σκανδιναβικό . Σε αντίθεση με το αικον. Εντωμεταξυ δεν το λες πλέον λίμνη στην Ισπανία, μάλλον έχει φτάσει σε διαστάσεις Αυλώνα 

 

Με μεγάλο ενδιαφέρον βλέπω το 18αρι!!

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 19/11/2020 at 8:59 ΜΜ, [weathermaniac] είπε:

Έχω πεθάνει. Ποτέ δεν περίμενα τέτοιο ποστ από εσένα Νικόλα, τέτοια εποχή!

Φαντάσου έχω φτάσει κι εγώ να θέλω λίγη βροχή . Τουλάχιστον η ψυχολογία από Νοέμβρη και μετά ανεβαίνει σιγά - σιγά περιμένεις και Χριστούγεννα!

Επεξεργάστηκε από notios_polos
παραπτωμα για το οποιο εχει προειδοποιηθει πολλες φορες.
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χειρότερα τα πρωίνα.. τελικά φαίνεται πως ο σκανδιναβικές είναι σημαντικος γιοκ το χαμηλό..

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, BrainA είπε:

Διπλός Ωμέγα? Τι μας κρύβουν συνδαιτημονες?

 

Screenshot_20201122-090512_Meteociel.jpg

Οι ιλουμινατοι ερχονται

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, BrainA είπε:

Διπλός Ωμέγα? Τι μας κρύβουν συνδαιτημονες?

 

Screenshot_20201122-090512_Meteociel.jpg

Μας κρύβουν την καμήλα... Που αντί να είσαι εκεί που πρέπει ... Είσαι στην καμπούρα της ..χαχαχα....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Υπάρχει διχογνωμία στα μοντέλα πέραν των 120 ωρών ...ικον ούκμο ναβτζεμ αφήνουν περιθώρια για έλευση κρύου από βορειοανατολικά στα υπόλοιπα η μορφή του Σκανδιναβικού δεν ευνοεί και τον αυλώνα ανατολικά της Σκανδιναβίας το  τραβάει ο ατλαντικός κατά κύριο λόγο....

επίσης αν βγει αυτή η αποδυνάμωση των ατλαντικών χαμηλών που φαίνεται στα μοντέλα και στα ανσάμπλ μετά τις 200 ώρες και δεν κάνει κάποια καλή διάταξη -να μπορέσει δηλαδή να βρει χώρο ο αζορικός ποιο βόρεια στον ατλαντικό και στη Μεγάλη Βρετανία τότε πότε θα το κάνει....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μίκρυνε εκ νέου δυστυχώς η λίμνη στο αικον, ας ελπίσουμε να μεγαλώσει μετά.. Το ούκμο νομίζω πως είναι πραγματικά εφιαλτικό σενάριο αν βγει την βάψαμε.. ο ευρωπαίος παραμένει καλός. Για μετά το ευρωπαικό, θα έβγαινε φοβερό, αν έκανε μια ακόμα αποκοπή στην αμερική που δεν την έκανε, γιατί με τέτοιους χάρτρες στην Αμερική

ECN1-216.GIF?22-12

είναι δεδομένη η κατάβαση, αλλά δεν ξέρουμε που και πως.

 

δυτικότερα η λίμνη στο τζίφο, ενώ είχαμε και ένα πισωγύρισμα στην Αμερική.. να δούμε αν θα το ξαναδείξει αυτό😭

Modele GFS - Carte prévisions

 

μπόμπα και το 6αρι

Modele GFS - Carte prévisions

 

ολοκληρωμένη διαταραχή, με ψυχρό και έπειτα συνεσφιγμένο μέτωπο από 6αρι.. μακάρι να βγει. και βρέχει καλά παντού

 

για τα εικονικά μακρινά, το 6αρι είναι χάλια μεταβλητικά και εκ του αποτελέσματος.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το μοναδικό συνεσφιγμενο προς το παρόν Μιχαλακο είναι το τρολαρισμα του καιρού. Άμα είναι να αναλύουμε μέτωπα στις 8+ μέρες βλέπω να σκίζει ο Ζιακοπουλος τα πτυχία του και να ασχολείται με το γκολφ σύντομα. Σόρρυ αλλά να τα λέμε όλα.

Επεξεργάστηκε από BrainA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 ώρες πριν, [weathermaniac] είπε:

Χειρότερα τα πρωίνα.. τελικά φαίνεται πως ο σκανδιναβικές είναι σημαντικος γιοκ το χαμηλό..

εμ γιατι σκουζω εγω για το αικον αλλα και για το γιουκμο πλεον...και αυτο ειναι κατι που θα ξεκαθαρισει το πολυ σε δυο μερες οποτε σημερα  το απογευμα δεν πρεπει να δουμε σεναρια τετοιου τυπου.Βεβαια αν σκεφτουμε το τι θελουμε ισως και να ειναι καλο που υπαρχουν σεναρια οπως γιουκμο και αικον με σχεδον καθολου σκανδιναβικο γιατι και τα υπολοιπα που εχουν σκανδιναβικο δεν τον εχουν οπως θελουμε οποτε παμε για ακομη μια φορα στη μεση λυση.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...