Jump to content
thanossnow

Ανάλυση χαρτών Νοεμβρίου 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Χάλασε ο τζίφος αλλά και το ευρωπαϊκό για εμάς,... Με λιγότερα φαινόμενα σε ένταση και διάρκεια, ενώ όταν θα κατέβει η ψυχρή μάζα, θα έχει φύγει ο υετός και δεν θα χιονιστουν τα ορεινά μας όπως φαίνεται πχ για δυτική μακεδονια

Αναμενομενα αυτα για τα δυτικα.

Επεξεργάστηκε από heavy snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

38 λεπτά πριν, heavy snow είπε:

Α καταλαβα δηλαδη πολυ ελαχιστες εως μηδενικες οι πιθανοτητες για θεσσαλονικη αφου ο βαρδαρης στην περιοχη ειδικα αν ειναι και λιγο ενισχυμενος λειτουργει ως νεφοδιαλυτης.

O Βαρδάρης λειτουργεί σαν νεφοδιαλυτης οταν είναι καθ ύψος...σε τέτοιες περιπτώσεις όπως έδειξε τώρα το gfs όπου είναι επιφανειακός και η σωστη του ορολογία είναι ΒΔ μεταφέρει ψύχος απο Σκόπια οπότε είναι οι καταλληλες συνθηκες για να χιονιστει η πόλη...η Θεσσαλονικη σχεδον πάντα για να χιονιστεί θέλει βαρδάρη επιφανείας (ΒΔ)

Επεξεργάστηκε από giannis_salonica
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, Athinaios είπε:

σαν σημερα το 2004  "χειμωνας" στην χωρα με βαση τον χαρτη..

archives-2004-11-25-12-1.png

Επικός ο χειμώνας 2004-05    για την Ηπειρο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, thesprotos είπε:

Επικός ο χειμώνας 2004-05    για την Ηπειρο

Ηταν οντως απιστευτος χειμωνας για την Ηπειρο.Τελη ιανουαριου του 2005 ειχαν αρχισει οι ασταματητες χιονοπτωσεις στα Γιαννενα και το χιονι ηταν  στρωμενο για πολλες μερες μεσα στην πολη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Με το 6αρι του τζιφου (που δε προκειται να βγει) φλερταρουν με 20ποντο ολες οι πολεις της Δ. Μακ και με τη χιονοπτωση ακομη και τα πεδινα στη Κ. Μακ. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τι θέλετε και το ψάχνετε;

Έχουμε κλείσει έναν μήνα χωρίς βροχή και σε λίγο το φθινόπωρο μάς αποχαιρετά. Αν εξαιρέσουμε τη θερμοκρασία, μια χαρά Αύγουστο περνάμε. Τώρα που το ξανασκέφτομαι, τον Αύγουστο στο Μέτσοβο έβρεχε τρεις συνεχόμενες μέρες...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

27 λεπτά πριν, Athinaios είπε:

σαν σημερα το 2004  "χειμωνας" στην χωρα με βαση τον χαρτη..

archives-2004-11-25-12-1.png

3 συνεχομενες χρονιες 2004-2005-2006 ο Νοεμβριος εκανε ισχυρες πολικες κατεβασιες φερνοντας χιονι κ σε πεδινες περιοχες...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, MenNaousa11 είπε:

Με το 6αρι του τζιφου (που δε προκειται να βγει) φλερταρουν με 20ποντο ολες οι πολεις της Δ. Μακ και με τη χιονοπτωση ακομη και τα πεδινα στη Κ. Μακ. 

Τι τα θες ...πανε οι παλιες εποχες ..ας ριξει ενα 20 ποντο τον ιανουαριο και βλεπουμε...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Απλά τέλειο ! Κρίμα ομως που οι πιθανοτητες να πραγματοποιηθει ειναι ελαχιστες...Νομιζω πως δεν γινεται να βελτιωθει μονο να χειροτερεψει αρα μακαρι να ερθει ετσι οπως το δειχνει 

Modele GFS - Carte prévisions

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, dimisg είπε:

τι μας δινει αυτο? εδω μεσα στην πολη τις Θεσσαλονίκης?

Πασπάλισμα δείχνει αλλά αν ερχόταν έτσι δεν ξέρω κατά πόσο θα το έκανε. Πάντως πιστευω θα βλέπαμε για λίγη χιονόπτωση με θετικές Τ προφανώς . Δινει επιφανειας 1 βαθμο αρα θα ειχαμε 2-3 μαλλον

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 λεπτά πριν, Stelios είπε:

Απλά τέλειο ! Κρίμα ομως που οι πιθανοτητες να πραγματοποιηθει ειναι ελαχιστες...Νομιζω πως δεν γινεται να βελτιωθει μονο να χειροτερεψει αρα μακαρι να ερθει ετσι οπως το δειχνει 

Modele GFS - Carte prévisions

με τετοια νουμερα στα 850 μην περιμενεις και πολλα..

144-7GR.gif

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ΒΡΟΧΑΡΕΣ ΕΝ ΟΨΕΙ! ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!

ΥΓ. Αφήστε τα χιόνια για αργότερα και επικεντρωθείτε στο εγγύς μέλλον που φαίνεται κάτι να πάει να κάνει. 

Επεξεργάστηκε από BrainA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Athinaios είπε:

με τετοια νουμερα στα 850 μην περιμενεις και πολλα..

144-7GR.gif

Ενημερωτικα στο λεω και με 0 βαθμους στα 850 μπορει να χιονισει στα  πεδινα απλα χρειαζεται τις καταλληλες συνθηκες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, Athinaios είπε:

με τετοια νουμερα στα 850 μην περιμενεις και πολλα..

144-7GR.gif

Έχει ξαναγίνει στο παρελθόν φίλε μου στην θεσσαλονίκη.. 26 ιανουαρίου 2014 ψάξε το να το δεις 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

το βασικο του τζιφου στο πρωινο 00 ηταν το πιο θερμο σεναριο ,στο 6αρακι το πιο κρυο και συνηθως  κατι τετοια εγω τα κλειδωνω με τη μια ,, ..αλλα τρεξιμο που δειχνει χιονια στο πανοραμα και στη πυλαια 1 του μηνος , ποσο σοβαρα να το παρεις   😂!! ..... αν και μου φαινεται πολυ "λογικο" χαμηλο και ψυχρη λιμνη να γινουν ενα και αυτο να συμβει πανω μας....θα δειξει   !!!

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η υποστήριξη για χιόνι χαμηλά δεν είναι καλή ... Αλλά εγώ θέλω να βγει ... Και βέβαια με 0 στα 850hpa χιονίζει ... Αλλά αυτό θα φανεί λίγο πριν η και στο ναουκαστ ... Προς το παρόν νεράκι και χιόνια στα βουνά θέλουμε και να φύγει σιχαμα από τα βόρεια Βαλκάνια.... Η κυκλοφορία αλλάζει επιτέλους

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

19 λεπτά πριν, freeze είπε:

Η υποστήριξη για χιόνι χαμηλά δεν είναι καλή ... Αλλά εγώ θέλω να βγει ... Και βέβαια με 0 στα 850hpa χιονίζει ... Αλλά αυτό θα φανεί λίγο πριν η και στο ναουκαστ ... Προς το παρόν νεράκι και χιόνια στα βουνά θέλουμε και να φύγει σιχαμα από τα βόρεια Βαλκάνια.... Η κυκλοφορία αλλάζει επιτέλους

 

Προφανώς, δεν ξέρω καν αν είναι εφικτή η χιονόπτωση πόσο μάλλον η οριακή χιονόστρωση με αυτά τα δεδομένα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μου ειναι αδύνατον να πιστέψω ότι με τοσοσ υπέροχους δείκτες σημερα δε προκειται να ερθει καμια ψυχρη εισβολη..και ομως θα γίνει.. δε θα έρθει.. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Μου ειναι αδύνατον να πιστέψω ότι με τοσοσ υπέροχους δείκτες σημερα δε προκειται να ερθει καμια ψυχρη εισβολη..και ομως θα γίνει.. δε θα έρθει.. 

Ειιιι...συνέλθει Αντουάν🙂.Δεν βλέπεις ότι στοχεύει έμας η ψυχρή μπαλιτσα στα Βαλκάνια?πρώτα αυτό και μετά βλέπουμε.ενα ένα ..πάμε για 12αρι τώρα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...