Jump to content
thanossnow

Ανάλυση χαρτών Νοεμβρίου 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, tzelilis είπε:

καλημερα σε ολους. ακομη δεν κατασταλαξανε τα μοντελα.περιμενω ακομη μια,μερα μπας κ δουμε αν βρεξει ή οχι... τουλαχιστον για θεσσαλονικη ειναι οριακη η κατασταση. κ το ευρωπαικο δινει φαινομενα με 4 βαθμους. λογικα χιονια πανω απο τα 600-700μετρα. αλλα εμεις βροχες θελουμε χαχα 

Όχι εμείς θέλουμε χιόνια...καλές οι βροχές αν θα ρθουν αλλά το ζητούμενο είναι ένα και μόνο και λέγεται χιόνι.σε παίρνω γιατί έχεις και την γιορτή σου..ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΕΥΤΗΧΙΣΜΕΝΑ ΣΤΕΛΛΑΡΑ🙂🙂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

46 λεπτά πριν, kilkis1989 είπε:

Το Πάϊκο θα γίνει κουραμπιές......😄 εγώ που είμαι στα 369μ υψόμετρο θα δω τίποτα;Οι βροχές τουλάχιστον κλείδωσαν;Έχω να σπείρω 7 χιλιάδες στρέμματα,γι'αυτό ρωτάω....

σιγουρακι  εισαι......βαλε και μια φωνη στο γκαρυ εκει διπλα να ειναι απικο🙂   !!!! καλησπερα  !!

χρονια πολλα στους Στυλιανους !!!

image.png

Επεξεργάστηκε από INUIT
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τα ενσεμπλς του τζιφου αποκλειουν καθε πιθανοτητα να χιονιστουν χαμηλα υψομετρα στη Βορεια χωρα. Φλωρινα, Πτολεμαιδα, Κοζανη παιζουν δυνατα και παλι βεβαια. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, kilkis1989 είπε:

Το Πάϊκο θα γίνει κουραμπιές......😄 εγώ που είμαι στα 369μ υψόμετρο θα δω τίποτα;Οι βροχές τουλάχιστον κλείδωσαν;Έχω να σπείρω 7 χιλιάδες στρέμματα,γι'αυτό ρωτάω....

Αν βγει αυτό για Κιλκίς θα κάνω σκι στην πόλη 😂😂😂✌️✌️✌️🎯🎯🎯. Και εσύ θα σπείρεις Χριστούγεννα φίλος

S01126-13380268.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χιονια δεν υπαρχουν πουθενα με το ζορι πανω απο τα 600..φλωρινα πτολεμαιδα μπορει και κοζανη λογω σνατολικων ανεμων που τη πιανουν....οταν φευγει κομματι της λίμνης και πεφτει στο ιονιο και δεν εχει θερμοκρασιες απλα σταματάμε να ασχολούμαστε...Όσο καλα και να ρθει κ τζιφος οι ελπίδες τελειωσαν και για τα γρεβενα ...Εμείνε η υπόλοιπη δυτικη μακεδονια, ίσως κα8 τα ψηλά της κεντρικής οπως κοντα στο κιλκιςπου θα χουν αρκετό υετο

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 λεπτά πριν, Athinaios είπε:

καλυτερη η ΝΑSA σε σχεση με gfs.. μολις ανανεωσε..

geos-1-138.png

gfs-1-132.png

με ανύπαρκτο υετό, περισσότερη ζέστη θα έχεις στην επιφάνεια σε σχέση με τζίφο, ακόμα και στην Αθήνα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

21 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Χιονια δεν υπαρχουν πουθενα με το ζορι πανω απο τα 600..φλωρινα πτολεμαιδα μπορει και κοζανη λογω σνατολικων ανεμων που τη πιανουν....οταν φευγει κομματι της λίμνης και πεφτει στο ιονιο και δεν εχει θερμοκρασιες απλα σταματάμε να ασχολούμαστε...Όσο καλα και να ρθει κ τζιφος οι ελπίδες τελειωσαν και για τα γρεβενα ...Εμείνε η υπόλοιπη δυτικη μακεδονια, ίσως κα8 τα ψηλά της κεντρικής οπως κοντα στο κιλκιςπου θα χουν αρκετό υετο

Όντως, σε σχέση με εχθές, ακόμα και στην ίδια θέση να φέρει την λίμνη, έχει μικρύνει την αποκοπή, οπότε τα χιόνια χαμηλά θα πέσουν αν και μόνο αν βγει συγκεκριμένα το 6αρι του τζίφου. πιο ανατολικά λείπει ο υετός, πιο δυτικά οι θερμοκρασίες. Φυσικά σαν Μιχαήλ,,  θέλω να πάει ακόμα λίγο δυτικότερα χεχεχε

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

Όντως, σε σχέση με εχθές, ακόμα και στην ίδια θέση να φέρει την λίμνη, έχει μικρύνει την αποκοπή, οπότε τα χιόνια χαμηλά θα πέσουν αν και μόνο αν βγει συγκεκριμένα το 6αρι του τζίφου

Τι πιθανότητες δινεις για χιονι στην Θεσσαλονίκη?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Χρηστος είπε:

Τι πιθανότητες δινεις για χιονι στην Θεσσαλονίκη?

0-100 m 0% 100-300m 20% 300-500m 30% [θεωρώντας τα ελάχιστα υψόμετρα τα συγκεκριμένα]

Όμως ακόμα θεωρώ ένα 50% η διάταξη να πάει ανατολικότερα και να πέσει υετός Δηλαδή όσο μεγαλύτερα υψόμετρα τόσο πιο δυτικά η διάταξη, και όσο μικρότερα τόσο πιο ανατολικά, αλλά μετά τελειώνει ο υετός

 

Ξέρω ότι τα ποσοστά αυτά δεν έχουν ιδιαίτερη λογική [γιατί αν η μέση λύση είναι το 6αρι του τζίφου με τα υψόμετρα τόσο χαμηλά θα έπρεπε να δώσω εκεί το μεγαλύτερο ποσοστό]. Απλά θεωρώ ότι επειδή είδα αυτή την στιγμή το σενάριο του τζίφου, έχει μεγαλύτερες πιθανότητες να πάει είτε δυτικότερα είτε ανατολικότερα σε σχέση με τώρα, μιας και είμαστε 100 ωρίτσες ακόμα μακριά. Αυρίο τα ποσοστά θα αλλάξουν σημαντικά. Ναι παράξενη λογική, και όποιος θέλει μπορεί να διαφωνήσει, δικαιολογημένα μάλιστα🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, Χρηστος είπε:

Τι πιθανότητες δινεις για χιονι στην Θεσσαλονίκη?

Καμία θα σου πει.τι ρωτάς?😋..υπάρχει και καλύτερο σενάριο από τον τζιφο και θα το έβγαζε το γαλλικό.οποτε υπάρχει μια πολύ μικρή πιθανότητα για να παίξουμε το παιχνίδι του 0 στα 850 για ακόμη μια φορά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ens_image.php?geoid=52690&var=201&run=6&

 

Μονο με ενα συνεχομενο τριμηνο βαρομετρικων χαμηλων/ με βροχες(πολλα χιονια στα βουνα(και οχι μονο),ξεπλενετε το υετικο  φετινο  χαλι.

Και δεν μιλαω μονο για αττικη

Επεξεργάστηκε από Spartan
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, kilkis1989 είπε:

Το Πάϊκο θα γίνει κουραμπιές......😄 εγώ που είμαι στα 369μ υψόμετρο θα δω τίποτα;Οι βροχές τουλάχιστον κλείδωσαν;Έχω να σπείρω 7 χιλιάδες στρέμματα,γι'αυτό ρωτάω....

Ώρε φίλε τώρα σε πρόσεξα, σόρρυ. 😅Δύσκολη η πρόγνωση δυστυχώς, και για εμένα δεν κλείδωσαν ούτε ι βροχές ακόμα. Αύριο θα ξέρω με πολύ μεγαλύτερη βεβαιότητα στα 12αρια

Ιωάννινα, όσο πάει το μάτι βρόχα, αν και είπαμε τα ενσέμπλς του τζίφου δεν έχουν και την καλύτερη αξιοπιστία πλέον

Diagramme GEFS

 

 

δείκτες σε σχέση με εχθές. Εκεί στις αρχές Δεκεμβρίου ο μέσος όρος έπεσε λίγο ακόμα σε σχέση με χθες.

412061060_NAO-AOindex(25-26)-11-2020.thumb.JPG.a26ae3f5cb1a5e72aa48ffbdb5c609bc.JPG

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, [weathermaniac] είπε:

Ώρε φίλε τώρα σε πρόσεξα, σόρρυ. 😅Δύσκολη η πρόγνωση δυστυχώς, και για εμένα δεν κλείδωσαν ούτε ι βροχές ακόμα. Αύριο θα ξέρω με πολύ μεγαλύτερη βεβαιότητα στα 12αρια

Ιωάννινα, όσο πάει το μάτι βρόχα, αν και είπαμε τα ενσέμπλς του τζίφου δεν έχουν και την καλύτερη αξιοπιστία πλέον

Diagramme GEFS

 

 

δείκτες σε σχέση με εχθές. Εκεί στις αρχές Δεκεμβρίου ο μέσος όρος έπεσε λίγο ακόμα σε σχέση με χθες.

412061060_NAO-AOindex(25-26)-11-2020.thumb.JPG.a26ae3f5cb1a5e72aa48ffbdb5c609bc.JPG

Μιχαήλ όλη η ιστορία είναι να πέσει ο ΑΟ. Να υπάρχει δλδ αυλώνας. Τώρα που θα πάει το βλέπουμε. Τι λες εσύ. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Μιχαήλ όλη η ιστορία είναι να πέσει ο ΑΟ. Να υπάρχει δλδ αυλώνας. Τώρα που θα πάει το βλέπουμε. Τι λες εσύ. 

Ο ΑΟ όντως δείχνει την διάσπαση του πολικού στροβίλου, αλλά ίσως μερικές φορές να είναι παραπλανητικός και να μην υπάρχει πουθενά αυλώνας στην Ευρώπη, αλλά να υπάρχουν στο υπόλοιπο βόρειο ημισφαίριο. Προς το παρόν ο αυλώνας μάλλον θα είναι στην υπερδυτική Ευρώπη και θα φτάσει εδώ ως σύστημα βροχής.

 

12αρι αικον κακό. ανατολικότερα η μπάλα οπότε και λογικά δεν θα δώσει τίποτα σε δεύτερη φάση..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

Άλλαξε η κλίση του Αυλώνα λίμνη στο αικον και μάλλον θα βγει καλύτερο.

Σε έχασα βαγγελη το εννοεις..;;;ίσα ίσα θα παει πισω πιο γρηγορα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

Άλλαξε η κλίση του Αυλώνα λίμνη στο αικον και μάλλον θα βγει καλύτερο.

Βασικα γιατι κοιταμε αικον? Υπαρχει περιπτωση να επαληθευτει ποτε?😅

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, George Trilofianos είπε:

Βασικα γιατι κοιταμε αικον? Υπαρχει περιπτωση να επαληθευτει ποτε?😅

Εμείς; ;; Εσύ έχεις γουρλώσει τα μάτια μ αυτο το αβαταρ χαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Σε έχασα βαγγελη το εννοεις..;;;ίσα ίσα θα παει πισω πιο γρηγορα

Στις 62 έτσι φαινόταν αλλά τελικά δεν...παραπαχυνε η λίμνη και την θέλουμε συλφιδα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...