Jump to content
thanossnow

Ανάλυση χαρτών Νοεμβρίου 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάμε στα 12 άρια. Το πρώτο καρδιοχτύπι της σαιζόν.. αν και το να βγει δυτικός χιονιάς είναι δύσκολο,έχουμε χάσει ευκαιρίες και ευκαιρίες, πρέπει να βγει τουλάχιστον σωστά ο Γροιλανδικου Αυλώνας. Για χιόνια στα πεδινά μπορούμε να περιμένουμε και 15 μέρες, ολα εφόσον εμφανίστηκε ευκαιρία για την Ήπειρο πρέπει να αξιοποιηθεί στο έπακρο.

Εκτός ότι τόσες και τόσες.μεταβλητες κλείδωσαν σε καλό σημείο τα τρεξίματα κατά μέσο όρο βελτιώνονται καθημερινά. Μια μεταβλητή έμεινε μόνο για να βγει σωστά ο αυλωνας και ο μόνος που την έχει.λαθος είναι ο Τζιφός προς το παρόν. Φυσικά αν βγει ο αυλωνας η τελευταία μεταβλητή που καθορίζει το καλό από το ιστορικό είναι τό πόσο γρήγορα θα έρθει το επόμενο χαμηλό του Καναδά.

 

Προπερσι χάθηκε η μάχη στην τελευταία μεταβλητή στις 72 ώρες. Φέτος αυτό πρέπει να αλλάξει,και μάλλον όταν φύγω οριστικά από τα Γιάννενα θα χιονίζει μόνο εκεί και στα ορεινά τους για να αναπληρώσει τα χαμένα στα οποία υπευθυνη είναι η ύπαρξη μου🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

Καμία αλλαγή στις μεταβλητές, μια χαρά. Επίσης το φοβερη η ιταλική διαταραχή!!

Βιάζεσαι...κοιτάς την Αμερική και χάνει την Ευρώπη.κατσε να τελειώσει γιατί εγώ το βλέπω σε σχέση με το 00 μετσκινημενο όλο αρκετά ανατολικα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Καμία αλλαγή στις μεταβλητές, μια χαρά. Επίσης το φοβερη η ιταλική διαταραχή!!

Πολύ δυνατή κακοκαιρία φαίνεται να βγαίνει εκεί στις 3 του μηνός!! Να δούμε και τα υπόλοιπα αργότερα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, notios_polos είπε:

Βιάζεσαι...κοιτάς την Αμερική και χάνει την Ευρώπη.κατσε να τελειώσει γιατί εγώ το βλέπω σε σχέση με το 00 μετσκινημενο όλο αρκετά ανατολικα

Μα αυτό θέλω ρε να είναι ανατολικά! Το πρόβλημα του τζίφου είναι ότι δεν κατεβαίνει τίποτα . Το αικον είναι μακράν καλύτερο από το πρωινό, είπαμε θέλω δυτικά, δεν θέλω όμως να χιονίσει στις αζορες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, MeteoTirnavos είπε:

Πολύ δυνατή κακοκαιρία φαίνεται να βγαίνει εκεί στις 3 του μηνός!! Να δούμε και τα υπόλοιπα αργότερα.

Έτσι λέγαμε και για μεθαύριο και είδες που καταληξαμε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, dimisg είπε:

για ποιο λετε ρε παιδια αφου ο τζιφος δεν άρχισε ακομα

Για το Icon το Γερμανικό μοντέλο ....

https://www.meteociel.fr/modeles/icone_cartes.php

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

25 λεπτά πριν, MeteoTirnavos είπε:

Πολύ δυνατή κακοκαιρία φαίνεται να βγαίνει εκεί στις 3 του μηνός!! Να δούμε και τα υπόλοιπα αργότερα.

Ο μόνος κίνδυνος είναι να μην φύγει δυτικά.. το αικον πραγματικά αυτό το χαμηλό το είχε σε φοβερή θέση, επίσης με νοτιοανατολικούς ανέμους που είναι οι πιο υετοφόροι για εμάς εδ΄στην ανατολική Θεσσαλία

 

Βλέπω τον τζίφο, σίγουρα δεν βλέπω προς το παρόν κάποια ιδιαίτερη βελτίωση στις μεταβλητές και με στεναχωρεί.. Πραγματικά το αποτέλεσμα του αικον στις 180 ώρες ήταν χάρμα δυτικοκαιροφθαλμών..

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, George Trilofianos είπε:

Γιατι τοση ανυπομονησια για τα 12αρια? Για να δουμε ποσους ποντους θα ριξει στο καιμακτσαλαν?

Είναι οι διατάξεις που μου αρέσουν περισσότερο προσωπικά [και όποιος ήταν Γιαννιώτης καιρόφιλος θα συμφωνεί] Ο Βαγγέλης πάλι, δεν θέλει να βγει αυτό που εγώ θέλω, γιατί φοβάται τον μπάστακα βορειοανατολικά, παρόλο που εχθές αποδείχθηκε ότι και αυτά να βγούν, αν θέλει, ο μπάστακας διαλύεται

ο τζίφος βλέπω να βγαίνει ακόμα χειρότερος για τα γούστα μου. [Ωχ, λες να το σώσει!!?]. ..  ευτυχώς γαλλικό και μάλλον ούκμο δεν έχουν καμία σχέση.

 

δυστυχώς το πρώτο στις 2-3 Δεκέμβρη φεύγει δυτικά σε όλα τα μοντέλα..

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

μπόμπα!!!! σχεδόν σαν το χθεσινό τρέξιμο το ούκμο, απλά τώρα βλέπουμε την συνέχεια του!

Modele UKMO - Carte prévisions

 

παρά την πολύ μικρή αλλαγή στις μεταβλητές, καθάρισε το πεδίο χαμηλών γεωδυναμικών στην περιοχή που κοιτούσα, και έτσι στο 6αρι του τζίφου είχαμε αυτό

gfs-0-150.png?6

 

και τώρα αυτό

gfs-0-144.png?12

 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ως τώρα που πάντα έδειχνε το χειρότερο σενάριο έπεφτε μέσα το icon να δούμε τώρα που δείχνει το καλύτερο σενάριο με τα περισσότερα νερά τι θα γίνει....αν και πάλι το ξέρουμε....

icon-12-177.png?27-12

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, Santa snow είπε:

Για τους γνώστες , ξέρει κανείς το Μιλάνο με αυτά τα χαμηλά τι συνθήκες παίζει να έχει ??

Σε πολύ σάπια θέση βρίσκεται γεωγραφικά πάντως. Από την μία υετό λόγω θάλασσας με καθαρά τύπου Lake effct δεν γίνεται, από την άλλη έχει τις Άλπεις να της κόβουν τα πάντα. πρέπει με κάποιο τρόπο να έχει και κρύο και ρεύμα από νότιοδυτικές έως ανατολικές διευθύνσεις. Ένα παρόμοιο χαμηλό με του τζίφου αλλά με περισσότερο κρύο χρειάζεται. Θα ήθελα να δω και την συνέχεια του ούκμο βέβαια που  θα έφτιαχνε πολύ ισχυρό χαμηλό, αλλά πιστεύω πως ο περισσότερος υετός θα έφευγε πάλι σε βροχή

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Ως τώρα που πάντα έδειχνε το χειρότερο σενάριο έπεφτε μέσα το icon να δούμε τώρα που δείχνει το καλύτερο σενάριο με τα περισσότερα νερά τι θα γίνει....αν και πάλι το ξέρουμε....

icon-12-177.png?27-12

Ε άμα έχει η Ευρώπη 95% βροχοχιονοφορα κάλυψη  τότε  κάτι θα κάνει και σε μας.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στόχος είναι ένας πλέον....να επανέλθει η φυσιολογικότητα στον καιρό....και η φυσιολογικότητα απαιτεί να κρυφτεί ο ήλιος στα ηπειρωτικά επιτέλους ..αρχές Δεκέμβρη φτάσαμε ...να αρχίσουν τα φαινόμενα...να ξεδιψάσει η γη....τα χιόνια στα βουνά...και πάντα όταν ο καιρός και οι διατάξεις γίνονται φυσιολογικές σταδιακά αργά και σταθερά έρχονται και τα χιόνια και σε ποιο χαμηλά υψόμετρα.......ας μπει το νερό στο αυλάκι και όλα θα γίνουν......

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Οι χαρτες των μοντελων κανουν λογο για μια πολυ καλη βροχοβδομαδα με πολυ λιγες περιοχες να ειναι οι ''αδικημενες''  και να επηρεαζονται λιγοτερο απο αυτα τα χαμηλα.Η ηλιοφανεια θα περιοριστει αρκετα,και γενικα θα ειναι η χαρα του καιροφιλου.

Στην Αττικη υπαρχει μια περιοχη που στον μ.ο των μοντελων ''παιζει'' για πιο πολυ νερο απο τη Κυριακη εως τη Δευτερα το μεσημερι.Αυτη ειναι το παραλιακο μετωπο απο Πειραια εως Λαυριο αλλα και η Αιγινα. Μενει να δουμε εαν θα επιβεβαιωθει η προβλεψη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

30 λεπτά πριν, ssalonikios είπε:

Τη Πέμπτη 3 Δεκεμβρίου ίσως έχουμε το φαινόμενο της παγωμένης βροχής (black ice) στη Μακεδονία. Γιατί τη Τετάρτη το βράδυ που θα σταματήσει ο βοριάς και θα καθαρίσει ο ουρανός η Τ θα πέσει κάτω από -3 σε πολλές περιοχές και μόλις αρχίσει να βρέχει το πρωί της Πέμπτης (σύμφωνα με τα τωρινά στοιχεία), το νερό θα γίνεται πάγος μόλις ακουμπάει το παγωμένο έδαφος. 

Ή θα μπορούσε ΑΝ είχαμε έστω 0 στα 850 να προλάβαινε να το γύριζε σε χιόνι για λίγο και μετά παγοβροχή....Όμως για Τετάρτη βράδυ ο τζίφος δίνει υετό οπότε δεν ξέρω κατά πόσο θα καθαρίσει ο ουρανός....

Επεξεργάστηκε από thanasismtrk
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν και το Τζεμ χάλασε για την Ήπειρο (έφτιαξε την πρώτη διαταραχή) όσο αφορά τα χιόνια, τουλάχιστον δεν το έκανε με τον τρόπο του μεσημεριανού τζίφου. Μακάρι έστω και εικονικά ο Ευρωπαίος να δείξει ακριβώς ότι δείχνει το ουκμο, να δούμε εικονική συνέχεια και τον υετό στο meteologic.

Μέχρι εχθές δεν λάμβανα υπόψιν τα τρεξίματα σε σοβαρό βαθμό. Αν συνεχίσουμε όμως αύριο σε αυτό τον ρυθμό, θα αρχίσω να γίνομαι υστερικός. Ας ελπίσουμε να βγει, να ησυχάσω και αν βγει όπως ακριβώς πρέπει ο χιονιάς δεν θα γράψω για 15 μέρες στον σχολιασμό, γιατί θα ηρεμήσει η ψυχούλα μου. [και η δική σας από το πρήξιμο που σας έχω ρίξει με το κολλημά μου με τους δυτικούς χιονιάδες 🤣] Παρόλα αυτά δεν αποτελεί την μεγαλύτερη ευκαιρία που έχει υπάρξει.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα και από εμένα. Ευτυχώς μιλάμε για 8 μέρες μετά. Ελπίζουμε να φύγει ο μπάστακας από ανατολικά και να μας φέρει έναν Αυλώνα όπως πρέπει και Όχι νοτιαδούρες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Νομιζω μεχρι τις 10 Δεκεμβρη θα παμε με βροχουλες καλες και μετα εχω την αίσθηση εκει στα μεσα του μηνα οτι θα παμε σε χειμερινά σεναρια αν κατσουν ετσι τα πραγματα εμενα μια χαρα μου φαίνεται 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Καλησπέρα και από εμένα. Ευτυχώς μιλάμε για 8 μέρες μετά. Ελπίζουμε να φύγει ο μπάστακας από ανατολικά και να μας φέρει έναν Αυλώνα όπως πρέπει και Όχι νοτιαδούρες.

Τι είναι 8 μέρες μετά?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...