Jump to content
thanossnow

Ανάλυση χαρτών Νοεμβρίου 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

Τι είναι 8 μέρες μετά?

Κάπου εκεί φαίνεται να βαστάει ο μπάστακας και να μας έρχονται νοτιάδες. Ο Δεκέμβριος είναι για αυλώνες από Σιβηρία με ωραία χαμηλά από Ιόνιο προς Αιγαίο. Γνώμη μου. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Κάπου εκεί φαίνεται να βαστάει ο μπάστακας και να μας έρχονται νοτιάδες. Ο Δεκέμβριος είναι για αυλώνες από Σιβηρία με ωραία χαμηλά από Ιόνιο προς Αιγαίο. Γνώμη μου. 

μα εξ ορισμού ένα χαμηλό στο Ιόνιο δίνει νοτιάδες. Και έτσι και αλλιώς, 'όπως είπε πολύ σωστά ο Γιώργος g_sar ο Δεκέμβριος είναι ο από τους πιο υετοφόρους μήνες παννελαδικός, εκεί μαζί με τον Νοέμβριο. Όσο προχωράμε μέσα στον χειμώνα είναι εφικτές διατάξεις που αφορούν και πιο νότιες περιοχές αλλά ταυτόχρονα δεν απορρίπτονται άλλες διατάξεις. Απλά ίδιες διατάξεις θα έχουν χαμηλότερες θερμοκρασίες τον χειμώνα. Και αν ήταν μόνο βοριάδες [χωρίς αν το λέω ότι το είπες εσύ] το τρίμηνο μέσου υετου στα Γιάννενα για τον χειμώνα θα ήταν όχι 400 χιλιοστά [το πιο υετοφόρο τρίμηνο], μάλλον καμιά 50αρια

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

μα εξ ορισμού ένα χαμηλό στο Ιόνιο δίνει νοτιάδες. Και έτσι και αλλιώς, 'όπως είπε πολύ σωστά ο Γιώργος g_sar ο Δεκέμβριος είναι ο από τους πιο υετοφόρους μήνες παννελαδικός, εκεί μαζί με τον Νοέμβριο. Όσο προχωράμε μέσα στον χειμώνα είναι εφικτές διατάξεις που αφορούν και πιο νότιες περιοχές αλλά ταυτόχρονα δεν απορρίπτονται άλλες διατάξεις. Απλά ίδιες διατάξεις θα έχουν χαμηλότερες θερμοκρασίες τον χειμώνα. Και αν ήταν μόνο βοριάδες το τρίμηνο μέσου υετου στα Γιάννενα για τον χειμώνα θα ήταν όχι 400 χιλιοστά [το πιο υετοφόρο τρίμηνο], μάλλον καμιά 50αρια

Γενικά δεν νομίζω ότι είναι η σωστή εποχή για τέτοιου είδους χαμηλά. Παρόλα αυτά καιρός είναι ότι θέλει κάνει. Μακάρι να βρέξει αλλά να συνοδεύεται με λίγο κρύο και Όχι με 20αρια. Βροχούλα με 15 βαθμούς μαξ μια χαρά είναι. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Γενικά δεν νομίζω ότι είναι η σωστή εποχή για τέτοιου είδους χαμηλά. Παρόλα αυτά καιρός είναι ότι θέλει κάνει. Μακάρι να βρέξει αλλά να συνοδεύεται με λίγο κρύο και Όχι με 20αρια. Βροχούλα με 15 βαθμούς μαξ μια χαρά είναι. 

Έχει σχέση η περιοχή, τα χαμηλά που μου αρέσουν εμένα είναι όντως τα πιο θερμά γενικά, οπότε επικρατούν καταβάτες αλλού. Όμως σκέψου ότι για εμάς στα δυτικά οι ψυχρές εισβολές στα ανατολικά ανεβάζουν εντυπωσιακά τις θερμοκρασίες σε εμάς [εκτός αν ο αυλώνας αγγίζει Ιταλία προφανώς]. Οπότε αν κάποιος δεν βλέπει χάρτες και μενει δυτική Ελλάδα θα μπορούσε να πει αυτός ο καιρός δεν είναι της εποχής😁

Βέβαια φυσικά αυτά δεν είναι ισοδύναμα μιας και προφανώς κλιματικά η δυτική Ελλάδα αναλογικά με το υψόμετρο είναι πιο θερμή σε σχέση με την ανατολική.

 

Το ευρωπαικό δεν είναι σαν το ούκμο, αλλά βελτιώθηκε σε σχέση με το πρωινό

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

Έχει σχέση η περιοχή, τα χαμηλά που μου αρέσουν εμένα είναι όντως τα πιο θερμά γενικά, οπότε επικρατούν καταβάτες αλλού. Όμως σκέψου ότι για εμάς στα δυτικά οι ψυχρές εισβολές στα ανατολικά ανεβάζουν εντυπωσιακά τις θερμοκρασίες σε εμάς. Οπότε αν κάποιος δεν βλέπει χάρτες και μενει δυτική Ελλάδα θα μπορούσε να πει αυτός ο καιρός δεν είναι της εποχής😁

Βέβαια φυσικά αυτά δεν είναι ισοδύναμα μιας και προφανώς κλιματικά η δυτική Ελλάδα αναλογικά με το υψόμετρο είναι πιο θερμή σε σχέση με την ανατολική.

 

Το ευρωπαικό δεν είναι σαν το ούκμο, αλλά βελτιώθηκε σε σχέση με το πρωινό

Αν συμφωνείτε όλοι με την εικόνα του Ευρωπαϊκού στις 192 ώρες τότε πάω πάσο. Εγώ το προτιμώ τώρα να γίνει έτσι. Νοτιάδες μέχρι να φύγει ο μπάστακας. Μετά το χιόνι θα πάρει τον δρόμο του όπως πρέπει. Και έτσι με τις βροχές θα αναπληρωσοθν τα δυτικά και μετά όλη η χώρα θα μπει στον ψυχρό τομέα με πεδινό χιόνι. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

δεν έχει το καλύτερο αποτέλεσμα το ευρωπαικό, αλλά έκανε ένα βήμα. αυτό που ζητάμε εδώ είναι να βγει αυτό

J192-21.GIF?27-12J192-6.GIF?27-12

 

λογικά αν έχει συνέχεια θα χιόνιζε μέσα στα Γιάννενα μόνο στο τέλος. εννοείται ψηλά θα πέσει το θάψιμο της αρκούδας

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και τώρα φυσικά που το icon έχει το καλύτερο σενάριο.... πάει να βγει διάταξη χωρίς σημαντικές βροχές εκεί που τις χρειάζονται....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

δεν έχει το καλύτερο αποτέλεσμα το ευρωπαικό, αλλά έκανε ένα βήμα. αυτό που ζητάμε εδώ είναι να βγει αυτό

J192-21.GIF?27-12J192-6.GIF?27-12

 

λογικά αν έχει συνέχεια θα χιόνιζε μέσα στα Γιάννενα μόνο στο τέλος. εννοείται ψηλά θα πέσει το θάψιμο της αρκούδας

Χαλάει ο αυλωναρος και μόνο ένα κομμάτι του μας επηρεαζει

Επεξεργάστηκε από thesprotos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Αηδία. Εμετός. Δεν ξέρω τι να πρωτοπώ.

ECH1-216.gif

ECM1-216.gif

Δεν σου αρέσει ο μπαστακαςφανταζομαι

Επεξεργάστηκε από thesprotos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ωραία βδομαδούλα με βροχούλες ενόψει πανελλαδικώς, αλλού περισσότερο, αλλού λιγότερο όπως πάντα.  Για τα μετά, θα δούμε από την επόμενη εβδομάδα, άλλωστε συνηθισμένο καιρό έχουμε δεν κάνει και συχνά χιονιάδες τέτοια εποχή. Έκανε παλιά αλλά από παλιά μέχρι σήμερα έχει επέλθει ραγδαία αλλαγή των συνθηκών, αυτό είναι προφανές εδώ και χρόνια. Οπότε κανένα άγχος.

Επεξεργάστηκε από BrainA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, thesprotos είπε:

Δεν σου αρέσει ο μπαστακα φανταζομαι

Το κακό φίλε μου θεσπρωτέ δεν είναι μόνο ο μπάστακας. Τρώμε που τρώμε τον μπάστακα, δεν ρίχνει και χιόνι στα Δυτικά πεδινά. Δηλαδή διπλή ζημιά. Δλδ αν σας χιόνιζε χαλάλι. Τουλάχιστον αν βγει έτσι να χιονίσει σε εσάς μέχρι χαμηλά. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, thesprotos είπε:

Χαλάει ο αυλωναρος και μόνο ένα κομμάτι του μας επηρεαζει

Ναι στο ευρωπαικό έτσι είναι, και δυστυχώς κατά κύριο λόγο αυτό γίνεται. Η διάταξη που ψάχνουμε είναι δύσκολη γενικά, αλλά γίνεται.. Εγώ εύχομαι απλά να βγει κάτι καλό επιτέλους, με καθαρά χειμωνιάτικο δυτικοκαιρο. Αλλά νιώθω και μια μοναξιά. Παλιά στο φόρουμ ήμασταν 8-9 άτομα από τα Γιάννενα.. Τώρα είμαι  μόνος μου να σχολιάζω χάρτες, πάλι καλά που έχω και εσάς παρεά, ήταν ένα διάστημα που είχαμε μείνει στην κυριολεξία 2 άτομα από τα Γιάννενα/δυτική Ελλάδα γενικότερα, με αποτέλεσμα οι καλές για την περιοχή μας διατάξεις, να αποκαλούνται μόνο εφιαλτικές... Ενώ για το 1/3 της στεριάς είναι εξαιρετικοί

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, nikolas 2365 είπε:

Το κακό φίλε μου θεσπρωτέ δεν είναι μόνο ο μπάστακας. Τρώμε που τρώμε τον μπάστακα, δεν ρίχνει και χιόνι στα Δυτικά πεδινά. Δηλαδή διπλή ζημιά. Δλδ αν σας χιόνιζε χαλάλι. Τουλάχιστον αν βγει έτσι να χιονίσει σε εσάς μέχρι χαμηλά. 

Καλά αυτό δεν είναι εύκολο... Να, έρθει τόσο ψύχος από τη Γροιλανδία δηλαδή... Συνήθως οι θαλάσσιες ψυχρές μάζες είναι πιο αδύναμες σε σχέση με τις ηπειρωτικες από Ρωσία, το καλύτερο είναι χιόνια στα ημιορεινα

 

 

 

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, [weathermaniac] είπε:

Ναι στο ευρωπαικό έτσι είναι, και δυστυχώς κατά κύριο λόγο αυτό γίνεται. Η διάταξη που ψάχνουμε είναι δύσκολη γενικά, αλλά γίνεται.. Εγώ εύχομαι απλά να βγει κάτι καλό επιτέλους, με καθαρά χειμωνιάτικο δυτικοκαιρο. Αλλά νιώθω και μια μοναξιά. Παλιά στο φόρουμ ήμασταν 8-9 άτομα από τα Γιάννενα.. Τώρα είμαι  μόνος μου να σχολιάζω χάρτες, πάλι καλά που έχω και εσάς παρεά, ήταν ένα διάστημα που είχαμε μείνει στην κυριολεξία 2 άτομα από τα Γιάννενα/δυτική Ελλάδα γενικότερα, με αποτέλεσμα οι καλές για την περιοχή μας διατάξεις, να αποκαλούνται μόνο εφιαλτικές... Ενώ για το 1/3 της στεριάς είναι εξαιρετικοί

Ρε μη μασάς... Εμείς τι κάνουμε? Μπρίκια κολλάμε? 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ευτυχώς έχει περιθώρια για βελτίωση ..όσο υπάρχουν ακόμα μοντέλα που δείχνουν ποιο ανατολικά το πρώτο χαμηλό στις 120-144 τόσο έχουμε ελπίδες να σπάσει η ανομβρία στα κεντρικά και βόρεια...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Είμαι περίεργος πόσο θα βρέξει Κυριακή - Δευτέρα εδώ...προσωπικα αναμένω λίγα πράγματα (μέχρι 5χλ) και ελπίζω να με διαψεύσει ο καιρός.

Το διάγραμμα του τζίφου υπόσχεται υετοφόρο διαστημα μέχρι το τέλος του διαγράμματος αλλά δεν τσιμπάω...

Diagramme GEFS

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δε φτάνει που δίνουν χιονια πανω απο τα 1500 τα παλιοχαμηλα ...Είναι και πολυ δυτικα...άχρηστο ρεύμα το δυτικό για δεκεμβριο αυτο ειναι για Οκτώβριο νοεμβριο για βροχη η για Γενάρη φλεβαρη να χει περισσοτερο ψυχος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

εσνέμλς Αττικής για Σάκη καθώς και υετός ευρωπαίου μέχρι Τρίτη και Μέχρι Πέμπτη.

graphe3_1000___23.7735849057_37.9352226721_.gif38263703_precipitationmeteologic.thumb.JPG.399f36a9aeb2041a7cf1d085d6505142.JPG

 

 

πωπωπω, λίγο πιο ανατολικά το θέλουμε, γιατί διαταξιακά βελτιώθηκε

EDM1-216.GIF?27-0

 

 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καθαρα απο ενδιαφερον γινετε αυτος ο τυπος καιρου αλλα μονο για ανατολικα της πινδου κ δυτικη ελλαδα να χει νοτιαδες με ηλιο??

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

32 minutes ago, nikolas 2365 said:

Το κακό φίλε μου θεσπρωτέ δεν είναι μόνο ο μπάστακας. Τρώμε που τρώμε τον μπάστακα, δεν ρίχνει και χιόνι στα Δυτικά πεδινά. Δηλαδή διπλή ζημιά. Δλδ αν σας χιόνιζε χαλάλι. Τουλάχιστον αν βγει έτσι να χιονίσει σε εσάς μέχρι χαμηλά. 

Νικόλα, ποια είναι τα δυτικά "πεδινά"?

Φιλικά

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, billipiros12 είπε:

Βροχές καί νοτιαδες όσο παει το μάτι ❤

graphe3_1000___20.8490566038_39.5546558704_.png

Απο περιεργεια γινετε τετοιος τυπος καιρου αλλα μονο για ανατολικη ελλαδα και δυτικη να χει νοτιαδες με ηλιο??

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Συγκινητική η προοπτική για τις πρώτες μέρες του Χειμώνα σύμφωνα με τα περισσότερα μοντέλα. Μετά από πολλά χρόνια πάμε να δούμε Δεκέμβρη από τα παλιά με έναν Αζορικό αποφασισμένο να ορθώσει ανάστημα, τον μπάστακα ανατολικά να κρατάει γερά και έναν τερατώδη αυλώνα στη μέση να αλωνίζει! Αποτέλεσμα η καιρική ποικιλία με βροχές διαρκείας, πολλά χιόνια στα ορεινά και γενικότερα μια κινητικότητα που μπορεί να φέρει και κάποια ψυχρή εισβολή στην πορεία. Μακάρι επιβεβαιωθεί αυτή η προοπτική, γιατί έχει πάρα πολλά χρόνια ο αγαπημένος μας μήνας Δεκέμβριος να δείξει τι αξίζει!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...