Jump to content
thanossnow

Ανάλυση χαρτών Νοεμβρίου 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, OLYMPUS MONS είπε:

 

Στα κόκκιναααα όλος ο Δεκέμβρης μετά τις 7 του μήνος στην Ελλαδα

Δυστυχώς δεν υπάρχει φως σε κανένα μακροπρόθεσμο. Και το cfs στα τελευταία τρεξίματα στα φουλ κόκκινα μας έχει το Δεκέμβρη..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, OLYMPUS MONS είπε:

 

Στα κόκκιναααα όλος ο Δεκέμβρης μετά τις 7 του μήνος στην Ελλαδα

Υπομονή. Πραγματικά θα πέσουν οι βροχές και θα ανακατευτεί η τράπουλα. Που θα πάει. Μετά τις 15 Δεκεμβρίου. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

52 λεπτά πριν, Snowjunky είπε:

Μια ερώτηση με τέτοιου είδουσ αυλωνεσ η Δυτική Θεσσαλία πεδινά πάντα μπορεί να έχει χιόνι η μπα?

Μπα εξαιρετικά δύσκολα. Γενικά έτσι και αλλιώς δεν έχουν αρκετό κρύο, οι καταβατικοί ανεβάζουν τις θερμοκρασίες και ταυτόχρονα κόβουν υετό. Μόνο η Υπατία έδωσε τα όποια χιόνια επειδή το χαμηλό ήταν ναι μεν βόρεια, αλλά ήταν κοντά, και κατά δεύτερον είχαμε και εγκλωβισμό, μετά το γύρισε σε παγωμένη βροχή. Οπότε γενικά όχι, θα έλεγα πως είναι η διάταξη των τριών νομών, όπως και με τα ανατολικά προσήνεμα, με την διαφορά ότι θα έχει η υπόλοιπη χώρα πιο υψηλές θερμοκρασίες, αλλά και περισσότερη συννεφιά 

2 ώρες πριν, Tolisk20 είπε:

Καθαρα απο ενδιαφερον γινετε αυτος ο τυπος καιρου αλλα μονο για ανατολικα της πινδου κ δυτικη ελλαδα να χει νοτιαδες με ηλιο??

Όχι με τίποτα. Γίνεται να βγει διάταξη που να δίνει υετό μόνο στο ανατολικό Αιγαίο, αλλά αν γίνει αυτό δεν θα έχεις νοτιάδες στα δυτικά, αλλά ισχυρούς και ξηρούς βορειοδυτικούς, λόγω το ότι βρίσκονται στις παρυφές του αντικυκλώνα. Αν έχουμε νοτιάδες-νοτιοδυτικούς στα δυτικά, το σίγουρο είναι ότι εκεί και είναι και περισσότερες νεφώσεις. Φυσικά η κατανομή των νεφώσεων, αλλάζει σημαντικά και με την διάταξη.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πλέον στα 18αρια είναι σαφές πως πηγαίνουμε για κατάβαση Αυλώνα στην δυτική κεντροδυτική Ευρώπη. Τώρα ψάχνουμε τα μέγιστα. Και αν και θέλω να δω τα πρωινά,μάλλον πάμε για εξαιρετικά ενδιαφέρον διάστημα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

Πλέον στα 18αρια είναι σαφές πως πηγαίνουμε για κατάβαση Αυλώνα στην δυτική κεντροδυτική Ευρώπη. Τώρα ψάχνουμε τα μέγιστα. Και αν και θέλω να δω τα πρωινά,μάλλον πάμε για εξαιρετικά ενδιαφέρον διάστημα.

Μιχαήλ η κατάβαση δεν έγινε πιο δυτικά σε σχέση με το 12αρι; 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, nikolas 2365 είπε:

Μιχαήλ η κατάβαση δεν έγινε πιο δυτικά σε σχέση με το 12αρι; 

Ναι δυστυχώς. Αυτό όμως θα αλλάξει αύριο μιας και το σχήμα του Αυλώνα παίζει σημαντικά. Πάω βήμα βήμα, καθώς πριν τα 12αρια υπήρχαν σενάρια χωρίς αυλώνα οπότε έπρεπε να ποια μεταβλητή είχε αυτό το αποτέλεσμα . Μιας και άλλαξε πλέον ο Τζιφός σε αυτό στο 12αρι και ακόμα περισσότερο στο 18αρι, πλέον ξέρω ότι αν δεν γίνει καμία ομαδική τούμπα αύριο , ότι πάμε για Αυλώνα. Θέση, σχήμα, κλίση έχει ακόμα πολύ δρόμο ακόμα, και θα αρχισω να ασχολούμαι από αύριο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

Ναι δυστυχώς. Αυτό όμως θα αλλάξει αύριο μιας και το σχήμα του Αυλώνα παίζει σημαντικά. Πάω βήμα βήμα, καθώς πριν τα 12αρια υπήρχαν σενάρια χωρίς αυλώνα οπότε έπρεπε να ποια μεταβλητή είχε αυτό το αποτέλεσμα . Μιας και άλλαξε πλέον ο Τζιφός σε αυτό στο 12αρι και ακόμα περισσότερο στο 18αρι, πλέον ξέρω ότι αν δεν γίνει καμία ομαδική τούμπα αύριο , ότι πάμε για Αυλώνα. Θέση, σχήμα, κλίση έχει ακόμα πολύ δρόμο ακόμα, και θα αρχισω να ασχολούμαι από αύριο.

Πάντως αποκόψει καλό ψύχος. Τι 500αρι θέλουν τα Ιωάννινα για χιονόπτωση; και 850. Αρκεί πχ ένα -2 με -30; 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τραγικη προοπτικη!Ριχνοντας μια ματια στο 18αρι του τζιφου,βλεπεις επιπεδα παγοποιησης στα 2500 και 2700μ. Δεκεμβρη μηνα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Πάντως αποκόψει καλό ψύχος. Τι 500αρι θέλουν τα Ιωάννινα για χιονόπτωση; και 850. Αρκεί πχ ένα -2 με -30; 

Ναι με δυτικό ρεύμα έχει χιονίσει με οριακά θετικές στα 850 και καλά 500αρια όμως. Γενικά ναι το παραπάνω που έθεσες με δυτικό ρεύμα είναι χιόνι στα Γιάννενα (οριακά θετικές επιφανειακές θερμοκρασίες) Έχω εξηγήσει για ποιον λόγο μπορεί να χιονίσει χαμηλότερα από το αναμενόμενο με δυτικό ρεύμα στα Γιάννενα σε ένα θέμα που έχει ανοίξει ο Γιώργος  και το ίδιο λογικά ισχύει και με την Κρήτη με το βόρειο ρεύμα 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Ναι με δυτικό ρεύμα έχει χιονίσει με οριακά θετικές στα 850 και καλά 500αρια όμως. Γενικά ναι το παραπάνω που έθεσες με δυτικό ρεύμα είναι χιόνι στα Γιάννενα (οριακά θετικές επιφανειακές θερμοκρασίες) Έχω εξηγήσει για ποιον λόγο μπορεί να χιονίσει χαμηλότερα από το αναμενόμενο με δυτικό ρεύμα στα Γιάννενα σε ένα θέμα που έχει ανοίξει ο Γιώργος  και το ίδιο λογικά ισχύει και με την Κρήτη με το βόρειο ρεύμα 

Φίλε τι να πω. Αφού για μας δεν υπάρχει κάτι τουλάχιστον να φτιάξει η προοπτική να φορτώσουν τα δυτικά μας. Και να πασπαλίσουν τα Ιωάννινα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

18αρι από τα παλιά...

Χαχαχαα...ουτε οι δρακολιμνες δε βλεπουν χιονι βρε παιδι!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Ναι,στη δυτικη ευρωπη..🤔

Εντελει ναι απλα φαινοταν οτι στηνωταν καλα οι υψηλες πιεσεις στην αγγλια.καλο θα ηταν για οφθαλμολουτρο αλλα...αυριο παλι ενα καινουργιο σεναριο θα χει.απλα να αρχισει σιγα σιγα να διωχνει τον μπαστακα εκει στα βα.καλο βραδυ παιδες

Επεξεργάστηκε από Snowjunky
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Χαχαχαα...ουτε οι δρακολιμνες δε βλεπουν χιονι βρε παιδι!

Τι υψόμετρο έχουν?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Τι υψόμετρο έχουν?

Ανάλογα ποιες δρακολιμνες  ..Πάνω από 2000 είναι ..νομίζω περίπου γυρω στις 2.100 ειναι στη τυμφη περιπου ..μπορει και παραπανω  στο σμολικα

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Galanto είπε:

Ανάλογα ποιες δρακολιμνες  ..Πάνω από 2000 είναι ..νομίζω περίπου γυρω στις 2.200 ειναξ μπορει και παραπανω στη Τύμφη και στο σμολικα

Α οκ. Ε το 18αρι χιονίζει την Ήπειρο μέχρι τα 1300 μέτρα πάντως, χοντρικά 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

22 ώρες πριν, [weathermaniac] είπε:

gfsna-1-384.png?18

εικονικό χιονάκι στους φοίνικες χαχα. Μόνο αμερική αυτά.

Αμερικανάκι μου εσύ!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Ανάλογα ποιες δρακολιμνες  ..Πάνω από 2000 είναι ..νομίζω περίπου γυρω στις 2.100 ειναι στη τυμφη περιπου ..μπορει και παραπανω  στο σμολικα

....2010 m της Τύμφης .....2150 m του Σμόλικα ..... 2360 m η Γκιστόβα (Γράμμος ) ..... 2000 m η Βερλίγκα (Λάκμος)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, THUNDERSNOW1965 είπε:

....2010 m της Τύμφης .....2150 m του Σμόλικα ..... 2360 m η Γκιστόβα (Γράμμος ) ..... 2000 m η Βερλίγκα (Λάκμος)

Ευχαριστώ φίλε...Έχω πάει στις πρώτες τρεις τη τελευταια δε την ηξερα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...