Jump to content
thanossnow

Ανάλυση χαρτών Νοεμβρίου 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μάλιστα λοιπόν, βλέπω ότι όλοι πέφτουν να μας φάνε με το δυτικό ρεύμα. ΤΟ ΔΥΤΙΚΟ ΡΕΥΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΙΟ ΨΥΧΡΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΥΤΙΚΗ ΒΟΡΕΙΟΔΥΤΙΚΗ ΧΩΡΑ. Υπάρχει και η δυτική Ελλάδα στον καιρόκοσμο. Αν είναι τότε να πάω και εγώ να βάλω την διάταξη ή της Σοφίας ή του Τηλέμαχου και να έλεγα, αηδιαστικό επειδή δεν έχει χιονι με τον τρόπο που θέλω θα άρεσε? Προφανώς και όχι και δικαιολογημένα.

Απλά κουράζει το να φτάνει επιτέλους ο καιρός που αφορά και εμάς και να ακούγεται από παντού ότι είναι σίχαμα, πόσο μάλλον, όταν αυτός ο καιρός εμφανίζεται μια φορά στο τόσο!

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Tolisk20 είπε:

Απο περιεργεια γινετε τετοιος τυπος καιρου αλλα μονο για ανατολικη ελλαδα και δυτικη να χει νοτιαδες με ηλιο??

Οχι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, BrainA είπε:

Νικόλα, ποια είναι τα δυτικά "πεδινά"?

Φιλικά

Λάθος διατύπωση. Χιονόπτωση μέχρι μηδενικά υψόμετρα το καλύτερο. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, nikolas 2365 είπε:

Γενικά δεν νομίζω ότι είναι η σωστή εποχή για τέτοιου είδους χαμηλά. Παρόλα αυτά καιρός είναι ότι θέλει κάνει. Μακάρι να βρέξει αλλά να συνοδεύεται με λίγο κρύο και Όχι με 20αρια. Βροχούλα με 15 βαθμούς μαξ μια χαρά είναι. 

Συγνωμη που θα στο πω.Αλλα δεν ξερεις τι γραφεις.Φυσικα και ειναι η εποχη των βροχοχαμηλων αυτη η περιοδο(και αργησε κατα πολυ κιολας να ερθει))Δεν ειμαστε ροβανιερι για να ζηταμε καθοδον αυλωνων,με χιονια στα πεδινα  απο τοσο νωρις.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 minutes ago, [weathermaniac] said:

Μάλιστα λοιπόν, βλέπω ότι όλοι πέφτουν να μας φάνε με το δυτικό ρεύμα. ΤΟ ΔΥΤΙΚΟ ΡΕΥΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΙΟ ΨΥΧΡΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΥΤΙΚΗ ΒΟΡΕΙΟΔΥΤΙΚΗ ΧΩΡΑ.

Επιβεβαιώνω. Τα χειρότερα χιόνια σε κηνύγια τα έχω φάει με Δυτικό στην Ήπειρο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ens_image.php?geoid=52690&var=201&run=12

 

Τα βαρεθηκαμε τα ανουσια ξεροκρυα(προσωπικα με χαλασανε πολυ)Τωρα οσο αναφορα στην προοπτικη, καλη  δειχνει στα ενσεμπλς,με βροχες οσο παει το ματι( και με κλιματικες τιμες λιγο πανω απο την εποχη)

Επεξεργάστηκε από Spartan
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αυτά είναι υετοφόρα ανσαμπλς! Με τις Τ δεν ασχολούμαι ιδιαίτερα εδώ και 2 χρονια. Προς τα πάνω είναι συστηματικά σχεδόν....

Επεξεργάστηκε από BrainA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

19 λεπτά πριν, Tolisk20 είπε:

Απο περιεργεια γινετε τετοιος τυπος καιρου αλλα μονο για ανατολικη ελλαδα και δυτικη να χει νοτιαδες με ηλιο??

Αναλογως με την θεση των χαμηλων,φυσικα και γινεται αυτο.Που το περιεργο σε αυτο?

Στην ουσια δημιουργειτε ενα αναποδο Π στο σχημα υετου

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

25 λεπτά πριν, Spartan είπε:

Συγνωμη που θα στο πω.Αλλα δεν ξερεις τι γραφεις.Φυσικα και ειναι η εποχη των βροχοχαμηλων αυτη η περιοδο(και αργησε κατα πολυ κιολας να ερθει))Δεν ειμαστε ροβανιερι για να ζηταμε καθοδον αυλωνων,με χιονια στα πεδινα  απο τοσο νωρις.

Μίλησα πουθενά για πεδινό χιόνι;κρύο και βροχές γράφω. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Μίλησα πουθενά για πεδινό χιόνι;κρύο και βροχές γράφω. 

Και σε χαλανε δηλαδη αυτες οι συνθηκες  σαν προοπτικη που διαφαινονται?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

41 λεπτά πριν, Tolisk20 είπε:

Καθαρα απο ενδιαφερον γινετε αυτος ο τυπος καιρου αλλα μονο για ανατολικα της πινδου κ δυτικη ελλαδα να χει νοτιαδες με ηλιο??

Δε γίνεται...Γενικά ο τύπος καιρού αυτος ξεκιναει με χαμηλο στα δυτικα οποτε δε γινεται να μη βραχεί η δυτικη χωρα αν βρέχεται μόνο η ανατολικη δε θα είναι αυτός ο τύπου καιρος ...αν βρέχεται μόνο η Ανατολική δε θα χει χαμηλο δυτικα η θα χει περάσει από τα δυτικα και θα κατευθύνεται ανατολικα το χαμηλο η θα δημιουργηθεί ανατολικα αρα δε θα είναι δυτικοί οι ανεμοι

Και δε ξερω ο μιχαηλ που εχει ασχοληθεί να μας πει αλλα δε νομίζω οι νοτιάδες να χουν ηλιο στα δυτικα 

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Spartan είπε:

Και σε χαλανε δηλαδη αυτες οι συνθηκες  σαν προοπτικη που διαφαινονται?

Ξέρεις τι σιχαίνομαι; Βροχή με αίσθηση ζέστης και υγρασίας. Το να χιονίζει ορεινά και εγώ να έχω 15 βαθμούς μαξ δεν με χαλάει καθόλου. Δεν έχει να κάνει η παρατήρηση μου με τα δυτικά χαμηλά. Αλλά με τις θερμοκρασίες που αυτά φέρνουν. Επίσης αυτό το έκτρωμα στα Β.Α αν παγιωθεί εκεί που το δείχνουν ούτε και εγώ ξέρω πότε θα φύγει από εκεί  

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, nikolas 2365 είπε:

Ξέρεις τι σιχαίνομαι; Βροχή με αίσθηση ζέστης και υγρασίας. Το να χιονίζει ορεινά και εγώ να έχω 15 βαθμούς μαξ δεν με χαλάει καθόλου. Δεν έχει να κάνει η παρατήρηση μου με τα δυτικά χαμηλά. Αλλά με τις θερμοκρασίες που αυτά φέρνουν. Επίσης αυτό το έκτρωμα στα Β.Α αν παγιωθεί εκεί που το δείχνουν ούτε και εγώ ξέρω πότε θα φύγει από εκεί  

Ναι αλλα αυτη την στιγμη  φαινονται οτι θα εχουμε και φαινομενα μαζι..Επιπλεον ειδαμε ρε νικολα και με τους βοριαδες στο αιγαιο,μονο στην κρητη ειδανε καλα νερα, αυτη την περιοδο.Δυστυχως αν δεν υπαρχει και σοβαρο αιτιο,το αιγαιο δεν μπορει να σε σωζει παντα απο μονο του

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Spartan είπε:

Ναι αλλα αυτη την στιγμη  φαινονται οτι θα εχουμε και φαινομενα μαζι..Επιπλεον ειδαμε ρε νικολα και με τους βοριαδες στο αιγαιο,μονο στην κρητη ειδανε καλα νερα, αυτη την περιοδο.Δυστυχως αν δεν υπαρχει και σοβαρο αιτιο,το αιγαιο δεν μπορει να σε σωζει παντα απο μονο του

Ο γραπτός λόγος παρεξηγεί. Νομίζουν τα παιδιά στα Δυτικά με ενοχλεί που θα βραχούν. Έχουν αδικηθεί κατά πολύ. Μακάρι να βγουν όλα. Απλά μην μας φάει ο καταπιόνας. Αυτά τα χαμηλά μπορούν να δώσουν παντού βροχές αλλά έστω με λίγη ψύχρα. Αυτό. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Tolisk20 είπε:

Απο περιεργεια γινετε τετοιος τυπος καιρου αλλα μονο για ανατολικη ελλαδα και δυτικη να χει νοτιαδες με ηλιο??

Όχι... Όπως δε γίνεται βοριάδες και χιόνια στα δυτικά.. Και στα ανατολικά καλοκαιρία

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Ο γραπτός λόγος παρεξηγεί. Νομίζουν τα παιδιά στα Δυτικά με ενοχλεί που θα βραχούν. Έχουν αδικηθεί κατά πολύ. Μακάρι να βγουν όλα. Απλά μην μας φάει ο καταπιόνας. Αυτά τα χαμηλά μπορούν να δώσουν παντού βροχές αλλά έστω με λίγη ψύχρα. Αυτό. 

Νικολα κανενας δεν ειναι που δε θελει να χιονισει στα δυτικα αρκει να ερθει η ολη φαση πιο ανατολικα να χιονισει στα βουνα..το πρόβλημα είναι ο Μπαστακας ανατολικα που πιστευω οτι αν ήταν Γενάρης τωρα και φαινοταν αυτη η προοπτική για 15ημερο πολλοι δε θα θελαν να βρέξει στα δυτικα και να μην βγει η διαταξη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

35 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Δε γίνεται...Γενικά ο τύπος καιρού αυτος ξεκιναει με χαμηλο στα δυτικα οποτε δε γινεται να μη βραχεί η δυτικη χωρα αν βρέχεται μόνο η ανατολικη δε θα είναι αυτός ο τύπου καιρος ...αν βρέχεται μόνο η Ανατολική δε θα χει χαμηλο δυτικα η θα χει περάσει από τα δυτικα και θα κατευθύνεται ανατολικα το χαμηλο η θα δημιουργηθεί ανατολικα αρα δε θα είναι δυτικοί οι ανεμοι

Και δε ξερω ο μιχαηλ που εχει ασχοληθεί να μας πει αλλα δε νομίζω οι νοτιάδες να χουν ηλιο στα δυτικα 

Σωστά μιλας

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Νικολα κανενας δεν ειναι που δε θελει να χιονισει στα δυτικα αρκει να ερθει η ολη φαση πιο ανατολικα να χιονισει στα βουνα..το πρόβλημα είναι ο Μπαστακας ανατολικα που πιστευω οτι αν ήταν Γενάρης τωρα και φαινοταν αυτη η προοπτική για 15ημερο πολλοι δε θα θελαν να βρέξει στα δυτικα και να μην βγει η διαταξη

Μακάρι να βελτιωθεί να έρθει πιο ανατολικά να θαφτούν τα βουνά. Είμαι απίστευτα βροχόφιλος. Δλδ Να έχει λίγο ψύχρα και βροχή είναι πολύ αγαπημένος μου καιρός. 

Αλλά όπως σωστά λες αυτό το τέρας ανατολικά αν μείνει όπως το δείχνουν θα μας συντροφεύει για πολύ καιρό. Βέβαια κάνουμε τώρα προβλέψεις 240 ωρών. Κουβέντα να γίνεται. Το μάθημα μας το έχουμε πάρει. Θεωρώ ότι για σοβαρή πρόβλεψη πρέπει να κοιτάμε τους χάρτες κάτω από 100 ώρες.  Αλλά για προοπτική μέχρι 200 καλά είναι. Τώρα οι 250+ του τζίφου είναι για το μάτι. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, [weathermaniac] είπε:

Μάλιστα λοιπόν, βλέπω ότι όλοι πέφτουν να μας φάνε με το δυτικό ρεύμα. ΤΟ ΔΥΤΙΚΟ ΡΕΥΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΙΟ ΨΥΧΡΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΥΤΙΚΗ ΒΟΡΕΙΟΔΥΤΙΚΗ ΧΩΡΑ. Υπάρχει και η δυτική Ελλάδα στον καιρόκοσμο. Αν είναι τότε να πάω και εγώ να βάλω την διάταξη ή της Σοφίας ή του Τηλέμαχου και να έλεγα, αηδιαστικό επειδή δεν έχει χιονι με τον τρόπο που θέλω θα άρεσε? Προφανώς και όχι και δικαιολογημένα.

Απλά κουράζει το να φτάνει επιτέλους ο καιρός που αφορά και εμάς και να ακούγεται από παντού ότι είναι σίχαμα, πόσο μάλλον, όταν αυτός ο καιρός εμφανίζεται μια φορά στο τόσο!

Πεστα αλάνι μου

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βροχες που ειναι αναγκαιες,ερχονται...Τα χιονια στα ορεινα και οταν πρεπει θα κατεβουν και χαμηλοτερα..Επιτελους ερχεται βροχερο διαστημα και αλλαγη κυκλοφοριας...Ολα στην ωρα τους...

Στολιζω και περιμενω...ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΤΟΝ ΗΛΙΟ!!!Καλο βραδυ!!!

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

εκανε την εμφανιση του ενας γατος χοντρος γκρι στην γειτονια που τον βλεπω καθε χρονια πριν πιασουν τα κρυα ( χωρις πλακα ) για να δουμε.. πολυ νερο και το bolam για Αττικη..

f_totpcp_ath_63.png

Επεξεργάστηκε από Athinaios
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...