Jump to content
ΧΕΛΜΟΣ

ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12,5 βαθμοι τωρα στο Ηρακλειο Αττικης με υγρασια στο 78%.....το φθινοπωρο ειναι εδω αν και χωρις ιδιαιτερες βροχες.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

λιγη συννεφια μονο στην Πελοπονησσο τωρα....απο την σατ βλεπω πολλες καταιγιδες σε Ισραηλ,Λιβανο,Συρια...ισως οι πρωτες για φετος σε αυτη την περιοχη.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12.4 ελαχιστη θερμοκρασια απόψε κατέγραψε ο σταθμός μου στην ταρατσα.. Πριν λίγο 9 βαθμοί στην πύλη του ΕΜΠ με θερμόμετρο αυτοκινήτου 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αρκούντως φθινοπωρινό το σκηνικό στο χωριό μου την Χόχλια....εικόνες χθεσινές και σημερινές....4,4οC η ελάχιστη νωρίς το πρωί, μαζί με σεισμουλη 4,4 ριχτερ στην ευρυτερη περιοχή!!

FB_IMG_1604305117291.jpg

FB_IMG_1604305114046.jpg

FB_IMG_1604305120809.jpg

FB_IMG_1604305123450.jpg

FB_IMG_1604305126177.jpg

FB_IMG_1604305128543.jpg

FB_IMG_1604305144479.jpg

FB_IMG_1604305147330.jpg

FB_IMG_1604305150479.jpg

FB_IMG_1604305153063.jpg

FB_IMG_1604305155680.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

..... καλημέρα κα καλή εβδομάδα από τον παράδεισο ....... Μονοδένδρι Κεντρικού Ζαγορίου ( h 1060 m ) ....... από χθες και για λίγες εμφανίσεις 😅 ......

..... το βράδυ η Τ έπεσε στους 4 C ...... τώρα 13 C με υγρασία 70 % και αραιή υψισυννεφιά ......

...... η πρωινή εικόνα από το παράθυρο του ξενώνα ....

DSCN1392.thumb.JPG.b97fe9edfc6f2d9a1c83cbd9ba45afa1.JPG

 

Επεξεργάστηκε από THUNDERSNOW1965
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

.....στο Μονοδένδρι για να γεμίσουν τα πνευμόνια βουνίσιο καθάριο αέρα και τα μάτια πανέμορφες φθινοπωρινές εικόνες ......

DSCN1393.thumb.JPG.8fd66f03cdf7653df3062379904a1d4f.JPG

DSCN1394.thumb.JPG.be93b62bfec7233305bbd7db7b9d02f4.JPG

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στους 20 ακριβώς αυτήν την ώρα.... Και τι άλλο???? 

Ήλιος και μόνο ήλιος... Μπουχτίσαμε 

Αρνείται φέτος να πέσει κάτι από το 0 ο σταθμός μου στα Καλάβρυτα 

0.3 ελαχιστη σήμερα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 ώρες πριν, gthomasandros είπε:

0111_daily_min_temp.jpg

Οι θερμοκρασιες που γραφονται εδω ειναι ακυρες για την πτολεμαιδα και τα γρεβενα μιας και οι σταθμοι του Ε.Α.Α ειναι εκτος πολης..το ιδιο ισχυει και για την κοζανη που ο σταθμος ειναι εξω απο την πολη.

Το σωστο ειναι να γραφονται ως θερμοκρασιες εκτος πολης οι σταθμοι που ειναι οντως εξω απο την πολη...αλλο ο σταθμος μεσα στην πολη και αλλο στα προαστια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μεγάλη έκπληξη σήμερα ... Αρκετοί σταθμοί κατέβηκαν κάτω από 20C με πρωταθλητή το κέντρο με 19,2C ... Ρολο έπαιξαν και οι νεφώσεις και όπου δεν είχε μεγάλα ανοίγματα κατάφεραν να κρατηθούν 

Noesis και Κορδελιό  19,9 C

Λαγκαδάς και Καλαμαριά 19,7 C

Εγώ έγραψα 20,4 C στην σκεπή μου με ανοίγματα στην χειρότερη ώρα αλλά δεν βαριέσαι 

Και κάτω Πυλαία 20,2 C

Από τις υψηλότερες πάλι η Σίνδος με 20,9 και όταν είναι να χιονίσει χιονιζεται πρώτη !!

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το εντυπωσιακό φαινόμενο της συννεφιάς παρατηρείτε τις τελευταίες ώρες εδώ στην Ημαθία ... ενώ μόλις έπεσαν και κάποιες σταγόνες (σπάνιο φαινόμενο της ψιχάλας) εδώ στο Μακροχωρι... με τη θερμοκρασία στους 20,5 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στους 17,5η μεγιστη...πλησιαζει τους 13 τωρα και γενικα η ψυχρα ειναι αισθητη τις περισσοτερες ωρες του 24ωρου

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και ήλιος δύει, πίσω απ' την Πεντέλη ακριβώς...φωτό πριν λίγο, από τον φίλο Δημήτρη και την παραλία των Ν.Στύρων!!!!

received_800372930749227.jpeg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σήμερα είχαμε την πρώτη μονοψήφια Τ εδώ στα Μελίσσια, από 25 Απριλίου.....

9,8 - 18,5οC η κύμανση, με αρκετές νεφώσεις κατά διαστήματα!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ναι σημερα θυμηθηκε οτι ειναι Νοεμβριος....επιτελους....πετυχα θερμοκρασια 10.5 στην Κοκκινοπουλου νωρις το πρωι....μπουφανακι απαραιτητο...

12.8 η μη αναστροφικη ελαχιστη του δικου μου σταθμου...

Γενικα φουλ στις μονοψηφιες απο ενα υψομετρο κ πανω....αττικη..

Μεγιστη βεβαια παλι το καβατζαραμε το 20αρι με λιακαδα και καποια διαστηματα συννεφιας....

15 ακριβως τωρα και πεφτει ομορφα φθινοπωρινα....αμα ειχαμε κ καμια βροχη θα ηταν τελεια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

....καλησπέρα από Μονοδένδρι με 7 C , υγρασία 80 % και υπέροχη μυρωδιά καμμένου ξύλου από τζάκια και ξυλόσομπες .....

..... και μιά μεσημεριανή photo του χωριού ....

DSCN1567_.thumb.jpg.cd622011b0594285f57e43f7a2660309.jpg

....ΥΓ..... οι υπόλοιπες στις Φυσιολατρικές ....

Επεξεργάστηκε από THUNDERSNOW1965
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 ώρες πριν, heavy snow είπε:

Οι θερμοκρασιες που γραφονται εδω ειναι ακυρες για την πτολεμαιδα και τα γρεβενα μιας και οι σταθμοι του Ε.Α.Α ειναι εκτος πολης..το ιδιο ισχυει και για την κοζανη που ο σταθμος ειναι εξω απο την πολη.

Το σωστο ειναι να γραφονται ως θερμοκρασιες εκτος πολης οι σταθμοι που ειναι οντως εξω απο την πολη...αλλο ο σταθμος μεσα στην πολη και αλλο στα προαστια.

Στα γρεβενα ο σταθμος με τη πολη δεν εχει διαφορα ...άσε που ειναι 500 μέτρα μονο πιο εξω..Αλλά ο σταθμος με κάποια θερμόμετρα μεσα στήν πολη εχουν ακριβως ιδια θερμοκρασια ,,..και γω που μένω απο την αντίθετη μερια απο το σταθμο λογω του ποταμού εχω χαμηλοτερη

Πάντως αν εξαιρέσουμε το ότι έχει ήλιο πολυ καιρο οι θερμοκρασιες νορμάλ ειναι για φθινοπωρο με ηλιο δεν είναι πανω απο τα φυσιολογικα και ίσως σ αυτο βοηθαει που πεφτουν αρκετα οι ελαχιστες

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ομορφιααα ..αναμεσα στο δεξί δέντρο και στο διπλανό του ενα βουναο στο βάθος ειναι ο Σμόλικας...Έχει ωραία θέα ρε να παρει το σπίτι των γονιών μου βλεπει ορλιακα βασιλιτσα Σμόλικα Μπαλτσες τα πάντα ολα...Κάθε χειμωνα εβλεπα τι χιονι ειχε το βουνό μεχρι ποιο υψόμετρο.. Μετά πως να μη λατρεύεις το χιονι

IMG-d682d71deef066951715c5eed40aa204-V.jpg

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Galanto είπε:

Στα γρεβενα ο σταθμος με τη πολη δεν εχει διαφορα ...άσε που ειναι 500 μέτρα μονο πιο εξω..Αλλά ο σταθμος με κάποια θερμόμετρα μεσα στήν πολη εχουν ακριβως ιδια θερμοκρασια ,,..και γω που μένω απο την αντίθετη μερια απο το σταθμο λογω του ποταμού εχω χαμηλοτερη

Πάντως αν εξαιρέσουμε το ότι έχει ήλιο πολυ καιρο οι θερμοκρασιες νορμάλ ειναι για φθινοπωρο με ηλιο δεν είναι πανω απο τα φυσιολογικα και ίσως σ αυτο βοηθαει που πεφτουν αρκετα οι ελαχιστες

Πρεπει να γραφεται θερμοκρασια εκτος πολης ακομη και αν ειναι 100 μετρα εξω απο την πολη.

Στις πολεις υπαρχουν διαφορες στις θερμοκρασιες στο κεντρο και εκτος πολης..Στις μικροτερες πολεις η διαφορα ειναι 2-3 βαθμοι με τις θ. εκτος και αυξανεται η διαφορα αν ειναι μεγαλυτερη η πολη. 

Θα ηταν χρησιμος ενας σταθμος online στο κεντρο της κοζανης-πτολεμαιδας-γρεβενων.

https://el.wikipedia.org/wiki/Αστική_θερμονησίδα

 

Επεξεργάστηκε από heavy snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

44 λεπτά πριν, heavy snow είπε:

Πρεπει να γραφεται θερμοκρασια εκτος πολης ακομη και αν ειναι 100 μετρα εξω απο την πολη.

Στις πολεις υπαρχουν διαφορες στις θερμοκρασιες στο κεντρο και εκτος πολης..Στις μικροτερες πολεις η διαφορα ειναι 2-3 βαθμοι με τις θ. εκτος και αυξανεται η διαφορα αν ειναι μεγαλυτερη η πολη. 

Θα ηταν χρησιμος ενας σταθμος online στο κεντρο της κοζανης-πτολεμαιδας-γρεβενων.

https://el.wikipedia.org/wiki/Αστική_θερμονησίδα

 

Ναι βρε συμφωνω αλλα στα γρεβενα κατι παιζει με το σταθμο ισως είναι προστατευμένος περισσοτερο απο τα κτήρια του Λυκείου που βρίσκονται δίπλα του ξερω γω και δεν εχει διαφορα ο σταθμος με τη πολη.. εγω εδω που ειμαι εχω 2 με 3 βαθμους σε ξαστερια εννοειται σε συννεφια δεν υπάρχει πουθενά διαφορα  τοσο μεγαλη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...