Jump to content
ΧΕΛΜΟΣ

ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, Beach-snow NG είπε:

Αναφορά φίλου από Αγρίνιο, που είναι στα ορεινά της Ηπείρου....

"Ανταπόκριση από Μελισσουργούς Άρτας...ορεινά Τζουμέρκα...πανέμορφη φθινοπωρινή εικόνα με την θερμοκρασία στους 14β...

 

Τραγική η θερμοκρασία για 800 μέτρα υψομετρο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ηλιοφανεια στα Γιαννενα με μεγιστη θερμοκρασια (ακριβως στα 500 μετρα υψομετρο) στο κεντρο στους 15,3 

Αντε να ερθει και η σειρα της ηπειρου - μακεδονιας για υετο απο τα δυτικα μετα απο την μεγαλη περιοδο ξηρασιας που περασαμε λογο παρατεταμενου Β.Α ρευματος.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, freeze είπε:

Πιθανόν να μην είναι από την ξηρασία που μας ταλανίζει όντως αλλά από διαφορά χρωμάτων του φθινοπώρου που στα ψηλότερα σημεία είναι πιο έντονο λόγω και του κρύου

Στα δικά μας στα ανατολικά της πόλης μια από τα ίδια

Μαλλον εχεις δικιο ισχυει

Τελος παντων ας το αφησουμε αυτο το θεμα

Επεξεργάστηκε από baristrs
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Mελίσσια 8,9 - 13,8oC.....κανονικές θερμοκρασιακές συνθήκες.....σαν σήμερα όμως 26/11/1976, σημειώθηκε η πιο πρώιμη χιονόπτωση ever στην Αθήνα....του αγίου Στυλιανού....το ρεκόρ κρατάει 44 χρόνια!!

Στη Χόχλια είχαμε την πρώτη αρνητική Τ της περιόδου.....η τελευταία 2 Απριλίου, αν και 23/4 είχε χιονίσει στο χωριό μου με ελαφρώς πάνω από το 0οC θερμοκρασία....9οC ήταν η μέγιστη τιμή σήμερα.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα σε όλα τα παιδιά! Την πρώτη αρνητική της σεζόν είχαμε κι εμείς σήμερα εδώ στο Μακροχώρι....στο -1,3 η ελάχιστη με παγετό και πάχνη παντού...

όμως και πάλι με ευκολία το μεσημέρι σκαρφαλώσαμε στους 16 με την βοήθεια του ήλιου φυσικά....

στους 6,7 είμαστε τώρα με συνθήκες αναστροφής πάλι...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εκτος τις αρνητικες θερμοκρασιες στα ημιορεινα της ηπειρου σημερα αρνητικες θερμοκρασιες ειχαμε και στα χαμηλοτερα υψομετρα οπως στην τυρια ιωαννινων στα 340 μετρα που η ελαχιστη εφτασε στους -5,0 βαθμους.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Beach-snow NG είπε:

Mελίσσια 8,9 - 13,8oC.....κανονικές θερμοκρασιακές συνθήκες.....σαν σήμερα όμως 26/11/1976, σημειώθηκε η πιο πρώιμη χιονόπτωση ever στην Αθήνα....του αγίου Στυλιανού....το ρεκόρ κρατάει 44 χρόνια!!

Στη Χόχλια είχαμε την πρώτη αρνητική Τ της περιόδου.....η τελευταία 2 Απριλίου, αν και 23/4 είχε χιονίσει στο χωριό μου με ελαφρώς πάνω από το 0οC θερμοκρασία....9οC ήταν η μέγιστη τιμή σήμερα.....

στην αθηνα η πιο πρωιμη χιονοπτωση δεν ηταν 4/11/2006 ?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Γιάννης μασ είπε:

στην αθηνα η πιο πρωιμη χιονοπτωση δεν ηταν 4/11/2006 ?

Σωστα.Χιονισε ακομα και σε μηδενικο υψομετρο τοπικα για καποια ωρα.Εδω ειχα χιονονερο αλλα στην Ελευσινα υπηρξε κανονικη χιονοπτωση.Ακομα τοτε ειχε αναφερθει χιονοπτωση στο κεντρο αλλα και στη Ν.Φιλαδελφεια.Χιονιζε με θετικες θερμοκρασιες 0.5-2.5c

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

47 λεπτά πριν, dionisis00 είπε:

2 βαθμοι Τριπολη ωρα 8μιση. Σε ελευθερη πτωση , χαοτικη διαφορα με το κλιμα της Αθηνας που χα συνηθισει.

Λογικό... Εδώ φυσάει ακατάπαυστα μέρα νύχτα εδώ και μήνες... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αλλη μια αδιαφορη μερα κυλησε...Ελπιζω απο Κυριακη να κανει καμια 10αρια χιλιοστα..ετσι για να μας ξεγελασει..

Χρονια πολλα στους Στελιους μας..Υγεια,τυχη,δυναμη και να σηκωνονται καθε φορα που θα πεφτουν...Και να δουν να πεφτει και καμια βροχη..αντε και καμια νιφαδα..Καλο βραδυ σε ολους...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλοκαιρία εδώ στην Πολίχνη όλη μέρα με τη θερμοκρασία να κυμαίνεται από 1 έως 14 βαθμούς. Από το 2016 είχε να κάνει και ψυχρό και ξηρό/ηλιόλουστο Νοέμβρη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, Γιάννης μασ είπε:

στην αθηνα η πιο πρωιμη χιονοπτωση δεν ηταν 4/11/2006 ?

Ναι. Στη Θεσσαλονίκη νομίζω ήταν 30 Οκτωβρίου 1978 και η οψιμότερη 10 Απριλίου 1966. Για την Αθήνα όντως ήταν 4/11/2006 ημέρα Σάββατο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, WEATHER-FUN είπε:

Ναι. Στη Θεσσαλονίκη νομίζω ήταν 30 Οκτωβρίου 1978 και η οψιμότερη 10 Απριλίου 1966. Για την Αθήνα όντως ήταν 4/11/2006 ημέρα Σάββατο.

Εεε ολες οι περιοχες καπου εκει ειναι στην ηπειρωτικη ελλαδα....βολος αποσο ξερω καπου στο 3ημερο 28-30/10/1978 η πρωιμοτερη (και 4/11/2006) και 7 η 8 απριλη 2003 η οψιμοτερη....για γιαννενα θελω να δω γιατι δεν ξερω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Γιάννης μασ είπε:

Εεε ολες οι περιοχες καπου εκει ειναι στην ηπειρωτικη ελλαδα....βολος αποσο ξερω καπου στο 3ημερο 28-30/10/1978 η πρωιμοτερη (και 4/11/2006) και 7 η 8 απριλη 2003 η οψιμοτερη....για γιαννενα θελω να δω γιατι δεν ξερω

Τώρα το είδα 28/10/1978 η πρωιμότερη Θεσσαλονίκη και 8/4/1967 η οψιμότερη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, Γιάννης μασ είπε:

στην αθηνα η πιο πρωιμη χιονοπτωση δεν ηταν 4/11/2006 ?

Αθήνα κέντρο μιλάμε και με στρώσιμο αν δεν κάνω λάθος....στις 4/11/2006, είχε χιονίσει ως τα ΒΠ και κάτι χιονονιφάδες λίγο πιο κάτω.....

Μελίσσια 9,3οC.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βοριάς στα νότια και νοτιάς στα βόρεια (δείτε τους καπνούς...) Ανάμεσα στους αέρηδες είναι η περιοχή Χαλάστρα-Καλοχώρι.

 

 

 

MVIMG_20201121_161951.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

29 λεπτά πριν, Γιάννης μασ είπε:

Εεε ολες οι περιοχες καπου εκει ειναι στην ηπειρωτικη ελλαδα....βολος αποσο ξερω καπου στο 3ημερο 28-30/10/1978 η πρωιμοτερη (και 4/11/2006) και 7 η 8 απριλη 2003 η οψιμοτερη....για γιαννενα θελω να δω γιατι δεν ξερω

Τις χιονοπτωσεις που θυμαμαι εγω και μου ειχαν κανει εντυπωση ηταν στις 7 απριλιου του 2003 ειχε χιονοπτωση με χιονοστρωση το βραδυ παντου στα Γιαννενα και ξαναχιονισε παλι για λιγο την επομενη μερα το πρωι στις 8 απριλιου και ισα που το ξαναεστρωσε στα αυτοκινητα και μετα βελτιωθηκε ο καιρος.

Στις 7 απριλιου του 1994 ειχαν τα Γιαννενα χιονονερο και εξαρση για λιγο με χιονοπτωση και μικρη χιονοστρωση μονο στα πιο ψηλα σημεια της πολης.

 Στις 6 νοεμβριου του 1995 ειχε ασθενη χιονοπτωση στην πολη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο βοριάς συνεχίζεται .Μας ζάλισε ότι μπορούσε να μας ζαλίσει...Είναι κουραστικό που δεν σταματάει μέρα-νύχτα.Γύρω στους 9 βαθμούς θερμοκρασία .

Στο χωριό 11,4 η μέγιστη ,8,1 η ελάχιστη. Βοριάς φυσικά και εκεί αλλά τουλάχιστον εξασθενεί το βράδυ . 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

39 λεπτά πριν, oldboy332 είπε:

Ο βοριάς συνεχίζεται .Μας ζάλισε ότι μπορούσε να μας ζαλίσει...Είναι κουραστικό που δεν σταματάει μέρα-νύχτα.Γύρω στους 9 βαθμούς θερμοκρασία .

Στο χωριό 11,4 η μέγιστη ,8,1 η ελάχιστη. Βοριάς φυσικά και εκεί αλλά τουλάχιστον εξασθενεί το βράδυ . 

Σύμφωνα με το σταθμο μου απ τις 26 μέρες του Νοέμβρη μολις 7 μέρες είχα μέγιστη ριπή κάτω από τα 30χλμ/ωρα ενώ 9 μέρες είχα ριπες πάνω από 50χλμ/ωρα  Στο ίδιο μοτίβο πάει και όλο το 2020... 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Σύμφωνα με το σταθμο μου απ τις 26 μέρες του Νοέμβρη μολις 7 μέρες είχα μέγιστη ριπή κάτω από τα 30χλμ/ωρα ενώ 9 μέρες είχα ριπες πάνω από 50χλμ/ωρα  Στο ίδιο μοτίβο πάει και όλο το 2020... 

 

Πολύ κουραστικό, ειδικά αν μένει κάποια σε πολυκατοικία με παλιές τέντες. Όταν κοιμήθηκα με ισχυρο ανατολικό στο δεύτερο σπίτι στα Γιάννενα που είναι παλιό, έμεινα ξάγρυπνος 4 ώρες στο κρεβάτι μου από την τέντα από πάνω.. πλέον βέβαια το έχω συνηθίσει οπότε προσπαθώ να με νανουρισω με αυτό χαχα

Ήδη 5 βαθμοί εδώ, ψοφοκρυο 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...