Jump to content
Beach-snow NG

Αναφορές κακοκαιρίας 17-22/11....

Προτεινόμενες αναρτήσεις

απο τα 1700+ θεωρω δεδομενο το μισο μετρο τουλαχιστον με τετοιες Τ και ραγδαιοτητες. δεν ξερω γτ βγαινει τετοιος αρνητισμος προς τον τοπο εκεινο.

Επεξεργάστηκε από Επισκέπτης
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μέχρι άυριο ο Ψηλορείτης θα έχει 1,5-2 μέτρα στα ψηλά του. Δεν έχει σταματήσει εδώ και δυο μέρες. 

index (4).jpeg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

27 λεπτά πριν, Santa snow είπε:

131,6mm storm total και 69,2mm ημερησιος υετος με 4.5-5 βαθμους στα 1250m του δρυμου Σαμαριας. Λογικα πασπαλα θα εχουν τα υψηλοτερα τμηματα του βουνου 😂 .  

Έχω ζήσει κακοκαιρία που έδωσε 2 μέτρα χιόνι στην Αγόριανη και στο χκ του Παρνασσού στα 1950 μόνο 15 ποντους γτ λόγω θυελλωδών ανέμων 8-9 μποφορ δεν στρωνόταν καλά το χιόνι και το παρέσερνε. Προτού μάθεις να ειρωνεύεσαι, ζήσε και καμιά κακοκαιρία στο βουνό (αν δεν το χεις κάνει φυσικά). Γτ απο υπολογιστή όλοι μάθαμε να έχουμε άποψη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, Ζερίκιος είπε:

Έχω ζήσει κακοκαιρία που έδωσε 2 μέτρα χιόνι στην Αγόριανη και στο χκ του Παρνασσού στα 1950 μόνο 15 ποντους γτ λόγω θυελλωδών ανέμων 8-9 μποφορ δεν στρωνόταν καλά το χιόνι και το παρέσερνε. Προτού μάθεις να ειρωνεύεσαι, ζήσε και καμιά κακοκαιρία στο βουνό (αν δεν το χεις κάνει φυσικά). Γτ απο υπολογιστή όλοι μάθαμε να έχουμε άποψη.

Συγγνωμη αν το εξελαβες ως ειρωνεια προς το προσωπο σου αλλα δεν ηταν.  Αν εννοεις παντως τα Κελαρια και την Αγοριανη επηρεαζονται και απο διαφορετικους καιρους.

Επειδη δε μπορει καποιος να παει στα 2000μετρα του ψηλορειτη και των λευκων ορέων με χαρακα να μετρησει , πιστευω συμφωνουμε στο οτι οταν στα γυρω ορεινα χωρια βαζει 100+mm ειναι ΣΧΕΤΙΚΑ ασφαλες να συμπερανουμε οτι εχει αρκετο χιονι ειτε ειναι 25cm ειτε 225cm... 

Επειδη εχω καταγωγη απο Κρητη, δεν γνωριζω αν εχεις παει ,σου προτεινω να πας. Ειναι επιγειος παραδεισος με πολυ ξεχωριστο κλιμα και με μεγαλη ποικιλια.

Επεξεργάστηκε από Santa snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η Κρητη είναι το απόλυτο μέρος για να ζήσεις ΑΛΛΑ ας σταματήσουμε εδώ το off topic και να επιστρέψουμε παρακαλώ στις αναφορές. 

Ευχαριστω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

24 λεπτά πριν, billipiros12 είπε:

Μέχρι άυριο ο Ψηλορείτης θα έχει 1,5-2 μέτρα στα ψηλά του. Δεν έχει σταματήσει εδώ και δυο μέρες. 

index (4).jpeg

Βασιλακη...Αυτη η καμερα δεν εχει σχεση με τον ψηλορειτη..Το Πετροχωρι βρισκεται στο ορος Κεδρος,ο ψηλορειτης ειναι πισω απο το ορος Κεδρος..Εκει που δειχνει η καμερα για να καταλαβεις,ειναι προς το χωριο της μητερας μου..Ενημερωτικα και μονο φιλαρακι.

 

 

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, Santa snow είπε:

ειναι ΣΧΕΤΙΚΑ ασφαλες να συμπερανουμε οτι εχει αρκετο χιονι ειτε ειναι 25cm ειτε 225cm... 

Συμφωνω στο αρκετό χιόνι! Εφόσον όμως δεν έχουμε ακόμα ακριβής εικόνα για το ύψος χιονιού στα 2000μ, ας μείνουμε στο "αρκετό χιόνι". Το να λέμε σε κάθε κακοκαιρία ότι το τάδε βουνό έβαλε μέτρα στα Χ υψόμετρα είναι πολύ αόριστο.

Μακάρι να μπουν κι άλλοι χιονομετρικοί σταθμοί και σε ακόμα μεγαλύτερα υψόμετρα. Μόνο έτσι θα έχουμε πλήρη εικόνα.

Επεξεργάστηκε από Ζερίκιος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, sakis13 said:

Βασιλακη...Αυτη η καμερα δεν εχει σχεση τον ψηλορειτη..Το Πετροχωρι βρισκεται στο ορος Κεδρος,ο ψηλορειτης ειναι πισω απο το ορος Κεδρος..Εκει που δειχνει η καμερα για να καταλαβεις,ειναι προς το χωριο της μητερας μου..Ενημερωτικα και μονο φιλαρακι.

 

Φουρφουρα στο βαθος νομιζω δειχνει η καμερα δυτικο Ψηλορειτη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Βασιλακη...Αυτη η καμερα δεν εχει σχεση με τον ψηλορειτη..Το Πετροχωρι βρισκεται στο ορος Κεδρος,ο ψηλορειτης ειναι πισω απο το ορος Κεδρος..Εκει που δειχνει η καμερα για να καταλαβεις,ειναι προς το χωριο της μητερας μου..Ενημερωτικα και μονο φιλαρακι.

 

 

Τον Ψηλορείτη δείχνει Σακη απέναντι 

petrochoricam.jpg

Επεξεργάστηκε από billipiros12
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, korfalonas είπε:

.

Ναι παιδες..Εχετε δικιο...Απο τον βατο που ειναι το χωριο μου και βλεπεις το Πετροχωρι στα μακρυα..Βλεπεις τον Κεδρο και πισω απο αυτον,τον Ψηλορειτη..Η καμερα κοιταζει δυτικα και οχι ανατολικα...Εχετε δικιο..Ειμαι και απο κει τρομαρα μου...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πλακιας 83mm,Σπηλι 57mm και στο χωριο μου τον βατο,62.4mm..Εξυπακουεται οτι το strom total ειναι πανω απο 100mm και στις τρεις περιοχες..Αφου και χθες επεσαν πανω απο 40-50mm...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αίθριος κσιρός πλέον, με λίγες αραιές νεφώσεις, εδώ στη Χόχλια κσι η Τ οέφτει ραγδαία από νωρίς....2,3οC τώρα και πάμε για την αρνητική αν συνεχίσει ετσι!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Από τα 1500 στις ΒΑ πλαγιές πασπαλίστηκε ο Χελμος σημερα.... 

Αντε να δούμε τώρα πότε θα κάνει το πρώτο βαρβάτο χαμηλό από δυτικά που θα φορτώσει το πρώτο καλό χιόνι της σαιζόν τα βουνά μας.... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κρητη σημερα..Και ενω σε αλλα μερη η γη εχει ξεραθει,στην Κρητη δεν μπορει να δεχτει αλλο νερο...Τα εδαφη στο νησι εχουν κορεστει πλεον...

IMG-ac039bde5b8939efabbd7fee9b87dbf1-V.jpg

IMG-a2920da7398636cbb4d30e6ec7b809d3-V.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Απίστευτα νερά και σήμερα στο Αμάρι μερωνας 57 mm και φουρφουρας 75 mm χωρις προβλήματα ευτυχώς  το πετροχωρι βλέπει μόνο Ψηλορείτη  ειναι χτισμένο  στους βορειανατολικους πρόποδες  του λόφου  Σαμιτος (1000 μέτρα ).  Τώρα για το πόσο χιόνι μπορεί  να έχει ο Ψηλορείτης η τα Λευκα  όρη δε θα εκφράσω  άποψη μακάρι να δούλευαν οι χιονομετρικοι σταθμοί  του μετεο θα είχαμε ένα καλό δείγμα , πάντως  το Κέντρος σαν βουνό ενώ τραβάει πολύ νερό  δε χιονιζεται εύκολα και πολύ παρά  μόνο  σε μεγάλους προσήνεμους χιονιάδες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

0.8 στα Καλάβρυτα αυτήν την ώρα.... 

-0.7 στο Παος... 

19.5 μέγιστη στην Κέρκυρα που βιώνει έναν ωραίο Ιούνιο λίγο πριν μπει ο χειμώνας με 16 από τις 20 μέρες μέγιστη πάνω από τους 20 βαθμούς. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

24 λεπτά πριν, oropedio lasithi είπε:

Κρήτη-Λουδοβίκος Ανωγείων

89669377-EFE0-4485-A9C2-8221F3752D4E.jpeg

Παντως αν ισχυουν τα 1400 μ υψομετρο που λενε στο fb τι σου κανουν τα ισχυρα φαινομενα που ριχνουν αυτοματως και τις θερμοκρασιες..ειδικα εκει ψηλα που ξερουμε λιγα πραγματα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...