Jump to content
MetFM

Καταχωρήσεις νέων μετεωρολογικών σταθμών-καμερών και γενική συζήτηση επ αυτών

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φοβερό νέο....

http://agiosnektarios-vilia.meteoclub.gr/

ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΜΕΤΕΩΡΟΛΟΓΙΚΗΣ ΚΑΜΕΡΑΣ ΣΤΟΝ ΑΓΙΟ ΝΕΚΤΑΡΙΟ ΒΙΛΙΩΝ ΑΤΤΙΚΗΣ.

Καλημέρα σας!

Με μεγάλη χαρά σας ανακοινώνω την λειτουργία μιας ακόμα μετεωρολογικής κάμερας, της έκτης κατα σειρά, στο Δήμο Μάνδρας-Ειδυλλίας.

Πρόκειται για τη περιοχή του Αγιου Νεκταρίου Βιλλίων σε υψόμετρο 680μ.

Θερμές ευχαριστίες στον Αντιπρόεδρο του οικισμού ,Γιώργο Παγώνη αλλα στο υπόλοιπο ΔΣ για την επιθυμία αλλα και τη φιλοξενία της κάμερας στο Πνευματικό κ Πολιτιστικό Κέντρο του οικισμού,στο Στέλιο Φουρτουλάκη και το Meteοclub.gr που έχει δώσει μεγάλο αγώνα για όλες τις κάμερες και τη προβολή των περιοχών μας και στον φίλο και αδερφό,Γιάννη Βενέτη για την βοήθεια του στην εγκατάσταση.

Η κάμερα έχει τοποθετηθεί αυστηρά για μετεωρολογική παρατήρηση,ειδικά τους χειμερινούς μήνες, που η ανάγκη ενημέρωσης των οικιστών λόγω των χιονιάδων είναι επιτακτική.

Τέλος,η κάμερα είναι σε livestream (ζωντανή ροή) ανα δευτερόλεπτο για καλύτερη αποτύπωση των καιρικών συνθηκών.Θα συνεχιστούν κάποιες ρυθμίσεις τις επόμενες ημέρες στα χρώματα της.

Σας ευχαριστω πολύ!Καλορίζική με ενδιαφέρουσες καιρικές καταγραφές.

ΔΙΟΛΕΤΗΣ ΝΙΚΟΣ

 

FB_IMG_1569488140754.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έτοιμος και εγκατεστημένος, ο νέος μετεωρολογικός σταθμός Προυσού (δίκτυο xalazi.gr), ιδιοκτησίας του πολιτιστικού συλλόγου Προυσιωτών και στα 801μ. υψόμετρο....Η περιοχή είναι ένα νευραλγικό πέρασμα του ορεινού δικτύου, από Αιτ/νία προς Ευρυτανία (ιδίως τον χειμώνα) και λόγω του προσκυνήματος της Παναγιάς....θα παρακολουθείται για 2-3 εβδομάδες και αρχές Νοέμβρη μαζί με τη νέα εγκατάσταση του σταθμού της Αγίας Τριάδος, θα ολοκληρωθούν τα όποια τεχνικά προβλήματα!!

https://www.wunderground.com/dashboard/pws/IPROUS1?fbclid=IwAR3I_UYNHVTHnz4qrSXja6JzpOQ9lPCIj6xS7JRuiIFRV1ikbkwPKcQm3Uk

 

received_704789780035844.jpeg

received_2825456550817511.jpeg

received_3004618109567544.jpeg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο σταθμός που έχω εγκαταστήσει στο χωριό απο περσι τον Αύγουστο ανέβηκε πλέον  στο stravon.gr όποτε ελπίζω σύντομα σε πανελλαδικές πρωτιές! 😄😄😄 

Εκτός του να καλύψω την δική μου τρέλα θεωρώ ότι είναι και χρήσιμος καθώς το χωριό μου ειναι σε σχετικά μικρή απόσταση (5km) από την Εθνική οδό στο ύψος του Ακραιφνίου ,όποτε όταν έχουμε χιόνια είναι ένας δείκτης για το τι επικρατεί στο "δύσκολο" κομμάτι από το ύψος της Υλικής μέχρι το Μαρτίνο .

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και εγώ πολύ θα ήθελα να εγκαταστήσω στο μέλλον μετεωρολογικό σταθμό στον Ταύγετο σε υψόμετρο περίπου 1350 μέτρων στην θέση Κεφαλόβρυσα περίπου 6 χιλιόμετρα από το "Τουριστικό" στον δρόμο που βγαίνει από την παλαιά εθνική οδό Καλαμάτας-Σπάρτης .....Μια περιοχή τριγυρισμένη από υψηλότερες κορυφές... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ερασιτεχνικος μετεωρολογικος σταθμος WA 1090 στο κτημα 6 χλμ μακρια απο θαλασσα εξω απο τα μουδανια σε ιδιοκτητο κτημα. Εχει λογισμικο αλλα δεν υπαρχει ιντερνετ , ειναι στα μελλοντικα σχεδια αυτο20191025_115315.thumb.jpg.7941ffddba371105a68e6dd67df4d323.jpg

20191025_115234.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 9/23/2019 at 11:03 PM, Beach-snow NG said:

Απο σήμερα ο Βαθύσταλος στον Παρνασσό, θα ανανεώνει 22 ώρες το 24ωρο...off θα είναι μονο 10 το πρωι και 12 το μεσημέρι!!!

http://penteli.meteo.gr/stations/vathistalos/

Το (σχεδόν) -10 που βλέπω για σήμερα το πρωί, είναι έγκυρο ή πρόκειται για λόξιγκα στην αρχή της λειτουργίας του σταθμού;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 minutes ago, Beach-snow NG said:

Μια χαρά δολίνη είναι, μια χαρά ανάσα δροσούλας έχει....-10οc χαλαρά....

Ώστε για δολίνη πρόκειται 😮... Δεν το ήξερα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η καινούργια live κάμερα του Santa Claus, στο παραμυθένιο Ροβανιέμι της Φινλανδίας, στον Αρκτικό κύκλο....απολαύστε με χιονόπτωση τώρα!!!

Πωπωπω στουπίζει....

https://santaclausoffice.com/santa-claus-live/?fbclid=IwAR2OkM-bwqiTwFkSaBVhW4K5MY5zwknw2wM5i2Ysp0cH2UWZyTm9USnYk7g

 

Screenshot_20191113-215824_Chrome.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Νέα κάμερα στην Ιπποκράτειο πολιτεία, με θέα Β. Ανατολικά, ενώ στο βάθος βλέπει την κορυφή του Όρος Μπελέτσι. Μπορείτε να βλέπετε και την πρώτη κάμερα στο παρακάτω Link και επίσης και τον μετεωρολογικό σταθμό. 

Μετεωρολογικός σταθμός
http://ippokrateiospoliteia.forecastweather.gr

Θέα προς την Πάρνηθα 
http://ippokrateiospoliteiacam1.forecastweather.gr/

ΝΕΑ ΚΑΜΕΡΑ θέα προς Όρος Μπελέτσι 
http://ippokrateiospoliteiacam2.forecastweather.gr/

ippokrateiospoliteiacam2.jpg

ippokrateiospoliteiacam2 (1).jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Νέος μετεωρολογικός σταθμός στην Πολιανή Μεσσηνίας, γενέτειρα του ήρωα της Ελληνικής Επανάστασης του 1821 Γρηγορίου Δικαίου (Παπαφλέσσα). Ο σταθμός είναι τοποθετημένος στα 644 μ. Στην Πολιανή θα δούμε πολύ γερές αναστροφές (ήδη έχουμε μια εικόνα από το θερμομετρικό σταθμό που λειτουργεί στο οροπέδιο). Επίσης, θα δούμε πολύ ισχυρές υπερκαταιγίδες (φθινοπωρινές) που αφήνουν πολλά χιλιοστά σε ένα 24ωρο. Σε κάθε περίπτωση πρόκειται για ένα μέρος πολύ όμορφο με τεράστιο μετεωρολογικό ενδιαφέρον.🙂

http://www.weather-messinia.gr/poliani/

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σειρα live καμερών, από Ιταλικές Άλπεις.....

https://www.skylinewebcams.com/el/webcam/italia/trentino-alto-adige/bolzano/colfosco-alta-badia.html

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Από σήμερα τέθηκε ξανά σε λειτουργία, ο προσωπικός μετεωρολογικός μου σταθμός (δίκτυο xalazi.gr), στην Αγία Τριάδα Ευρυτανίας κσι στα 770μ. υψόμετρο (ΒΑ του Βελουχιού)....

Τίθεται υπό παρακολούθηση από σήμερα, ώστε να δούμε και να τον τεστάρουμε τεχνικώς.....

https://www.wunderground.com/dashboard/pws/IAGIATRI2?fbclid=IwAR15QvnZ_In90_KUG-tHnmMsNHtrnMqqjU-q2yLUNND6Z7UnMKkeyTM8zHA

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αποκαταστάθηκε η βλάβη και στον σταθμό του Προυσού…..

https://www.wunderground.com/.../2019-12-19/2019-12-19/daily

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Νέος μετεωρολογικός σταθμός στο Ζεμενό Αράχωβας! Αν και εξίσου υπήνεμο στον Β-ΒΑ άνεμο, θα δούμε διαφορές σε σχέση με την κοντινή Αράχωβα σε βακόκαιρους τόσο σε υετό όσο και σε ριπές ανέμων.  Ήδη το βλέπουμε σήμερα.

Το link του σταθμού:

 http://www.stravon.gr/stations/zemeno/

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Νέος μετεωρολογικός σταθμός του ΕΑΑ στη Λευκωσία

http://penteli.meteo.gr/stations/nicosia/ και για όσους δεν το ξέρετε, εδώ και δυο χρόνια λειτουργεί και στο Σύδνεϊ

της Αυστραλίας  http://penteli.meteo.gr/stations/sydney/

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα παίδες. Αν μπορεί κάποιος να μου προτείνει έναν μετεωρολόγικο σταθμό για έναν φίλο στη Λάρισα. Davis νομίζω είναι οι καλύτεροι αλλά δεν ξέρω τα μοντέλα. Βασικό, να μπορεί να το βλέπει ον λαιν 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, Γιάννης Μυλωνάς είπε:

Καλημέρα παίδες. Αν μπορεί κάποιος να μου προτείνει έναν μετεωρολόγικο σταθμό για έναν φίλο στη Λάρισα. Davis νομίζω είναι οι καλύτεροι αλλά δεν ξέρω τα μοντέλα. Βασικό, να μπορεί να το βλέπει ον λαιν 

Οι davis είναι λογικά οι καλύτεροι.. φημίζονται για την ακρίβεια μεν, είναι όμως ακριβοί δε...

 

Για τους Davis:

Τα δύο βασικά μοντέλα είναι ο vantage vue που έχω κι εγώ απ' το Μάρτη, το οικονομικότερο μοντέλο της davis .. με φυσικό αερισμό και μικρό σχετικά κλωβο.. με έξυπνη ωστόσο τοποθέτηση του κλωβού μέσα στον αισθητήρα ώστε οι θερμοκρασίες να μη ξεφεύγουν απ' τα αξιόπιστα πλαίσια.. τουλάχιστον εμένα δε με ενοχλεί η όποια μικρή απόκλιση, σε μέρες με άπνοια κυρίως ή έστω σε μέρες με χαμηλης έντασης ανέμους (η απόκλιση στις μέγιστες... σε τέτοιες μέρες ανάλογα, μπορεί ως +0.5 με +1 βαθμό.. μπαίνουμε καλοκαίρι και πάλι μέχρι στιγμής δε φαίνεται να μου δείχνει παραπάνω):

Ας πόυμε σήμερα.. 29.1 μέγιστη στο Περιστέρι χαμηλά στα 55μ. και υψηλότερη μέγιστη.. 29.3 στη Πετρούπολη, πιο πάνω από εμένα και στα 223μ. ... vantage pro2 και οι δύο σταθμοί meteo....       editεπίσης 29.8 βαθμοί μέγιστη στο Χαιδάρι στα 151μ. (για κάποιο λόγο δεν ανανέωνε ο σταθμός απ' τις 11 το πρωί, σε μένα τουλάχιστον)...

είμαι πολύ πιο κοντά στο σταθμό της Πετρούπολης, αν και πιάνομαι Περιστέρι.. τον σταθμό τον έχω στα 115μ. είναι vue, έγγραψε 30.3... πες λόγω χαμηλότερου υψομέτρου σε σχέση με της Πετρούπολης κι άντε να 'χει παιξει και καμιά μικρή απόκλιση της τάξης +0.5 πανω κάτω...    edit: αν κρίνω και απ' του Χαιδαρίου τη μέγιστη, η διαφορά μου σήμερα παίζει να 'ναι κι ακόμη μικρότερη!!

Α και κάτι άλλο.. θέλει γερο κάθετο δέσιμο λέει, για να μη καταγράψει παραπάνω χιλιοστά😉.. εγώ δε του έκανα ιστό.. πάντως όπως τον έχω δέσει εγώ, δε δείχνει να μου γράφει παραπάνω!

Τώρα αν δε σε ενοχλεί αυτή η μικρή απόκλιση υπο προυποθέσεις, είναι μια καλή επιλογή νομίζω.. ο vue είναι κοστίζει γύρω στα 500 πάνω κάτω, τουλάχιστον τόσο τον πήρα εγώ... και έδωσα αλλά 200 για το λογισμικό.. οπότε έχε υπόψη ότι για να βλέπεις τα δεδομένα του online σε κάποια ξερω γω ιστοσελίδα, έχει επιπλέον κόστος.. λογισμικό είναι το weatherLink και ανάλογα το ποια edition του θες, μπορει να κοστίσει και παραπάνω..  εγώ έχω την usb έκδοση, αλλά έχω on το pc 24/7.. με την IP ή Live έκδοσή του δε χρειάζεται on το pc 24/7 για να ανεβάζει, αλλά σου έρχεται πιο ακριβά..

Το άλλο μοντέλο είναι οι vantage pro2 .... εκεί περίπου ξεκινούν απ' τα 800 ευρω κι ανεβαίνουν έως και ανεβαίνουν πολύ απ' ότι βλέπω οι τιμές.. και πάλι με exra κόστος το λογισμικό... αναλογα το τι θες το κόστος μπορει και να διπλασιάστει.... τον θες ασύρματο? ενσύρματο? Να διαθετει και UV αισθητήρα? Να μη διαθέτει? Να διαθέτει μηχανικό αερισμό - ανεμιστήρα 24ωρης λειτουργίας? Όχι? Απ' ότι βλέπω πάει ανάλογα...... τουλάχιστον εμένα δε με σύμφερε να δώσω τοσα πολλά.. για την ώρα τουλάχιστον μου έλυσε τα χέρια ο vue..

 

Άλλοι σταθμοί:

Αλλοι σταθμοί και με πολύ πιο χαμηλές τιμές απ'  τον vue, υπάρχουν πολλοί.....   bresser.. TFA.. κλπ.. κλπ.... (με φυσικό αερισμό)

θέλει ψάξιμο.. πρεπει να δεις αν και ποιοι συνδεονται internet.. οι TFA Sinus / Nexus για παράδειγμα, περιλαμβάνουν το δικό τους λογισμικό, κρατούν στο pc δεδομένα.. αλλά δε ξέρω πως συνδέονται internet.. θέλει λίγο ψάξιμο σε μερικούς εάν θες να 'σαι βέβαιος! Καποια ανέβάζουν κατευθείαν ξερω 'γω.. π.χ weathercloud και weatherunderground.. ας πούμε κάποιοι bresser σταθμοί....

Τη δουλειά τους τη κάνουν... απ' ότι όμως καταλαβαίνω αμα τους βοηθήσεις με καμια πατέντα στο θερμοκρασιακό.... σαν κι αυτές στο αντίστοιχο θέμα περι μετεωρολογικών σταθμών ή και εγώ δε ξέρω τι.... είναι στο μεράκι και την εφευρετικότητα .......... εγώ εγώ είχα αυτόν https://www.skroutz.gr/s/16479962/Sencor-SWS-9700.html, αλλά το περασμένο καλοκαίρι μου δειξε 45 βαθμούς (χωρίς πατέντα)!

Από όλους αυτούς τους σταθμούς υπάρχουν με ξεχωριστα τον αισθητήρα και all in one, με τον αισθητήρα σε μικρο κλωβάκο.. όπως στο αντίστοιχο θέμα μου 'χε προτείνει κι ο weatherlover 64, ίσως να 'ταν προτιμότερο να πάρω με χωρια τον αισθητήρα και να του φτιάξω εγώ ξύλινο κλωβό στις ανάλογες διαστάσεις.. 50Χ50 όπως μου 'χε γράψει ή άντε και λίγο μικρότερο να τον έκανα..   δε ξέρω εγώ περισσότερα πάνω σ' αυτό, αν και δεν αποκελείεται να φτιάξω έναν στο μέλλον για συγκριτικές μετρήσεις, μιας και θα μέτραγε σωστα.. ο vue όμως εμένα με καλύπτει......

Επεξεργάστηκε από Winterlove
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 ώρες πριν, Winterlove είπε:

Οι davis είναι λογικά οι καλύτεροι.. φημίζονται για την ακρίβεια μεν, είναι όμως ακριβοί δε...

 

Για τους Davis:

Τα δύο βασικά μοντέλα είναι ο vantage vue που έχω κι εγώ απ' το Μάρτη, το οικονομικότερο μοντέλο της davis .. με φυσικό αερισμό και μικρό σχετικά κλωβο.. με έξυπνη ωστόσο τοποθέτηση του κλωβού μέσα στον αισθητήρα ώστε οι θερμοκρασίες να μη ξεφεύγουν απ' τα αξιόπιστα πλαίσια.. τουλάχιστον εμένα δε με ενοχλεί η όποια μικρή απόκλιση, σε μέρες με άπνοια κυρίως ή έστω σε μέρες με χαμηλης έντασης ανέμους (η απόκλιση στις μέγιστες... σε τέτοιες μέρες ανάλογα, μπορεί ως +0.5 με +1 βαθμό.. μπαίνουμε καλοκαίρι και πάλι μέχρι στιγμής δε φαίνεται να μου δείχνει παραπάνω):

Ας πόυμε σήμερα.. 29.1 μέγιστη στο Περιστέρι χαμηλά στα 55μ. και υψηλότερη μέγιστη.. 29.3 στη Πετρούπολη, πιο πάνω από εμένα και στα 223μ. ... vantage pro2 και οι δύο σταθμοί meteo....       editεπίσης 29.8 βαθμοί μέγιστη στο Χαιδάρι στα 151μ. (για κάποιο λόγο δεν ανανέωνε ο σταθμός απ' τις 11 το πρωί, σε μένα τουλάχιστον)...

είμαι πολύ πιο κοντά στο σταθμό της Πετρούπολης, αν και πιάνομαι Περιστέρι.. τον σταθμό τον έχω στα 115μ. είναι vue, έγγραψε 30.3... πες λόγω χαμηλότερου υψομέτρου σε σχέση με της Πετρούπολης κι άντε να 'χει παιξει και καμιά μικρή απόκλιση της τάξης +0.5 πανω κάτω...    edit: αν κρίνω και απ' του Χαιδαρίου τη μέγιστη, η διαφορά μου σήμερα παίζει να 'ναι κι ακόμη μικρότερη!!

Α και κάτι άλλο.. θέλει γερο κάθετο δέσιμο λέει, για να μη καταγράψει παραπάνω χιλιοστά😉.. εγώ δε του έκανα ιστό.. πάντως όπως τον έχω δέσει εγώ, δε δείχνει να μου γράφει παραπάνω!

Τώρα αν δε σε ενοχλεί αυτή η μικρή απόκλιση υπο προυποθέσεις, είναι μια καλή επιλογή νομίζω.. ο vue είναι κοστίζει γύρω στα 500 πάνω κάτω, τουλάχιστον τόσο τον πήρα εγώ... και έδωσα αλλά 200 για το λογισμικό.. οπότε έχε υπόψη ότι για να βλέπεις τα δεδομένα του online σε κάποια ξερω γω ιστοσελίδα, έχει επιπλέον κόστος.. λογισμικό είναι το weatherLink και ανάλογα το ποια edition του θες, μπορει να κοστίσει και παραπάνω..  εγώ έχω την usb έκδοση, αλλά έχω on το pc 24/7.. με την IP ή Live έκδοσή του δε χρειάζεται on το pc 24/7 για να ανεβάζει, αλλά σου έρχεται πιο ακριβά..

Το άλλο μοντέλο είναι οι vantage pro2 .... εκεί περίπου ξεκινούν απ' τα 800 ευρω κι ανεβαίνουν έως και ανεβαίνουν πολύ απ' ότι βλέπω οι τιμές.. και πάλι με exra κόστος το λογισμικό... αναλογα το τι θες το κόστος μπορει και να διπλασιάστει.... τον θες ασύρματο? ενσύρματο? Να διαθετει και UV αισθητήρα? Να μη διαθέτει? Να διαθέτει μηχανικό αερισμό - ανεμιστήρα 24ωρης λειτουργίας? Όχι? Απ' ότι βλέπω πάει ανάλογα...... τουλάχιστον εμένα δε με σύμφερε να δώσω τοσα πολλά.. για την ώρα τουλάχιστον μου έλυσε τα χέρια ο vue..

 

Άλλοι σταθμοί:

Αλλοι σταθμοί και με πολύ πιο χαμηλές τιμές απ'  τον vue, υπάρχουν πολλοί.....   bresser.. TFA.. κλπ.. κλπ.... (με φυσικό αερισμό)

θέλει ψάξιμο.. πρεπει να δεις αν και ποιοι συνδεονται internet.. οι TFA Sinus / Nexus για παράδειγμα, περιλαμβάνουν το δικό τους λογισμικό, κρατούν στο pc δεδομένα.. αλλά δε ξέρω πως συνδέονται internet.. θέλει λίγο ψάξιμο σε μερικούς εάν θες να 'σαι βέβαιος! Καποια ανέβάζουν κατευθείαν ξερω 'γω.. π.χ weathercloud και weatherunderground.. ας πούμε κάποιοι bresser σταθμοί....

Τη δουλειά τους τη κάνουν... απ' ότι όμως καταλαβαίνω αμα τους βοηθήσεις με καμια πατέντα στο θερμοκρασιακό.... σαν κι αυτές στο αντίστοιχο θέμα περι μετεωρολογικών σταθμών ή και εγώ δε ξέρω τι.... είναι στο μεράκι και την εφευρετικότητα .......... εγώ εγώ είχα αυτόν https://www.skroutz.gr/s/16479962/Sencor-SWS-9700.html, αλλά το περασμένο καλοκαίρι μου δειξε 45 βαθμούς (χωρίς πατέντα)!

Από όλους αυτούς τους σταθμούς υπάρχουν με ξεχωριστα τον αισθητήρα και all in one, με τον αισθητήρα σε μικρο κλωβάκο.. όπως στο αντίστοιχο θέμα μου 'χε προτείνει κι ο weatherlover 64, ίσως να 'ταν προτιμότερο να πάρω με χωρια τον αισθητήρα και να του φτιάξω εγώ ξύλινο κλωβό στις ανάλογες διαστάσεις.. 50Χ50 όπως μου 'χε γράψει ή άντε και λίγο μικρότερο να τον έκανα..   δε ξέρω εγώ περισσότερα πάνω σ' αυτό, αν και δεν αποκελείεται να φτιάξω έναν στο μέλλον για συγκριτικές μετρήσεις, μιας και θα μέτραγε σωστα.. ο vue όμως εμένα με καλύπτει......

Τι λες ρε φίλε; 😜 πωπωπω χάθηκα.... Θα μεταφέρω τις πληροφορίες. Σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο που αφιερώσες. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

22 ώρες πριν, Winterlove είπε:

Α και κάτι άλλο.. θέλει γερο κάθετο δέσιμο λέει, για να μη καταγράψει παραπάνω χιλιοστά😉.. εγώ δε του έκανα ιστό.. πάντως όπως τον έχω δέσει εγώ, δε δείχνει να μου γράφει παραπάνω!

 

Απλώς να προσθέσω ότι δεν γράφει παραπάνω εάν κουνιέται , παρακάτω γράφει . Η αιτία είναι ότι πριν προλάβει να  γεμίσει το "κουταλάκι" ,αδειάζει από τους κραδασμούς και δεν κατεβαίνει για να κάνει επαφή. Το "κουταλάκι" αδειάζει και κάνει κίνηση προς τα κάτω μόνο όταν γεμίσει 100% άρα σε ανεμοβρόχι χάνεις mm.   Για να γράψει mm από δυνατό αέρα πρέπει ουσιαστικά να είναι φτερό στον άνεμο και να κάνει τρελές κινήσεις. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Eμένα ο σταθμός μου αν και τον έχω στερεωσει πάρα πολύ καλά όταν έχω συνεχόμενες ριπες πάνω από 60χλμ/ωρα κάποιες φορές μου μετράει υετο.... Ουσιαστικά από τα Χριστούγεννα που τον έβαλα μέχρι σήμερα παρόλο που φέτος είχαμε πάρα πολύ αέρα μου έχει μετρήσει 0.6mm.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 ώρες πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Eμένα ο σταθμός μου αν και τον έχω στερεωσει πάρα πολύ καλά όταν έχω συνεχόμενες ριπες πάνω από 60χλμ/ωρα κάποιες φορές μου μετράει υετο.... Ουσιαστικά από τα Χριστούγεννα που τον έβαλα μέχρι σήμερα παρόλο που φέτος είχαμε πάρα πολύ αέρα μου έχει μετρήσει 0.6mm.....

Γιώργο,αν και αναφέρομαι σε Davis vantage vue μου κάνει εντύπωση γιατί μάλλον το ίδιο σύστημα έχουν οι σταθμοί μας . 0,6mm είναι υποθέτω 3 κατεβάσματα του κουταλιού. Δεν ξέρω Εάν υπάρχει περίπτωση να περνάει αέρας στο εσωτερικό ( ίσως μεσα απο την οπή που περνάει και το νερό ) και να προκαλεί τέτοια κίνηση.Γενικά πάντως νομίζω  ότι οι σταθμοί χάνουν mm με τον αέρα. Τουλάχιστον έτσι συμβαίνει στον δικό μου που είναι σε ιστό 3μ παρά την καλή στήριξη που έχει . 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

36 λεπτά πριν, oldboy332 είπε:

Γιώργο,αν και αναφέρομαι σε Davis vantage vue μου κάνει εντύπωση γιατί μάλλον το ίδιο σύστημα έχουν οι σταθμοί μας . 0,6mm είναι υποθέτω 3 κατεβάσματα του κουταλιού. Δεν ξέρω Εάν υπάρχει περίπτωση να περνάει αέρας στο εσωτερικό ( ίσως μεσα απο την οπή που περνάει και το νερό ) και να προκαλεί τέτοια κίνηση.Γενικά πάντως νομίζω  ότι οι σταθμοί χάνουν mm με τον αέρα. Τουλάχιστον έτσι συμβαίνει στον δικό μου που είναι σε ιστό 3μ παρά την καλή στήριξη που έχει . 

Δημήτρη αναφέρθηκα πριν σε μέρες χωρίς βροχή αλλά με πολυ ισχυρό άνεμο... Εννοείται πως σε δυνατό ανεμοβροχο χάνω χιλιοστά... Και αυτό το παρατηρώ στη σύγκριση με το αναλογικό βροχομετρο που το έχω σε υπηνεμο μέρος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Screenshot-2020-06-16-23-50-48-374-com-f

Τοποθέτηση βροχομετρικού σταθμού στον κεντρικό Ταΰγετο στον προαύλιο χώρο του Ιερού Ναού της Παναγίας Καψοδεματούσας από την ομάδα παρατήρησης και πρόγνωσης καιρικών φαινομένων "Meteo Messinia" (https://m.facebook.com/Meteo-Messinia-102216547917934/?__tn__=C-RC-R)!! Στην τοποθέτηση και λειτουργία του βροχομετρικού σταθμού πολύτιμη υπήρξε και η βοήθεια του πολύ καλού φίλου Σπύρου Λυκούδη, Φυσικού Περιβάλλοντος! Το βροχόμετρο είναι της εταιρείας Davis (Davis rain collector for Wizard) με ενσωματωμένο data logger της εταιρείας Onset (HOBO Pendant Event Data Logger). Πρόκειται για μια πολύ ωραία περιοχή στον κεντρικό Ταΰγετο με άγρια ομορφιά και άκρως ενδιαφέρουσα καιρικά!

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...