Jump to content
oldboy332

Δεκαετία 2011-2020 - Κορυφαία/Ακραία Μετεωρολογικά φαινόμενα

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ανοίγω αυτό το θέμα καθώς πιστεύω ότι είναι χρήσιμο να υπάρχουν κάπου μαζεμένα τα κορυφαία μετεωρολογικά γεγονότα που συνέβησαν την δεκαετία που μας αφήνει  κυρίως στην χώρα μας αλλά και στον κόσμο γενικότερα . Παρότι δεν νομίζω ότι θα καταγραφούν πολλές ένδοξες μέρες με χιονιάδες όπως σε προηγούμενες δεκαετίες, υπήρχαν σίγουρα  ακραία φαινόμενα που αξίζει να τα θυμηθούμε . 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μάλλον η δεκαετία με τα περισσότερα medicanes που επηρέασαν την χώρα μας γενικά και τα 4 είναι με ονομασία. Υπήρχαν ακόμα 2-3 νομίζω που απλά δεν έχουν αναφερθεί λόγω εξαιρετικά μικρής έκτασης. Ενώ και η δημιουργία τους σε κάποια μοντέλα δεν φαινόταν στο ναουκαστ 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

το κορυφαιο καιρικο γεγονος αυτης της δεκαετιας θεωρω οτι ηταν η ΑΡΙΑΔΝΗ και με διαφορα κι ολας απο τα επομενα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ναι συμφωνώ απόλυτα με τον Βαγγέλη η Αριάδνη έμεινε στην ιστορία....κυρίως όσον αφορά την ένταση του ψύχους και το ότι επηρέασε όλη τη χώρα......μετά έχει πολλές τοπικές θεομηνίες που θα μείνουν στην ιστορία όπως η περσινοκαλοκαιρινή εδώ στην Ημαθία που ξερίζωσε δέντρα και έκανε τεράστιες καταστροφές....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

20 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Ναι συμφωνώ απόλυτα με τον Βαγγέλη η Αριάδνη έμεινε στην ιστορία....κυρίως όσον αφορά την ένταση του ψύχους και το ότι επηρέασε όλη τη χώρα......μετά έχει πολλές τοπικές θεομηνίες που θα μείνουν στην ιστορία όπως η περσινοκαλοκαιρινή εδώ στην Ημαθία που ξερίζωσε δέντρα και έκανε τεράστιες καταστροφές....

και την διαρκεια σωτο...και το σπανιοτατο γεγονος που μου χει μεινει να χιονιζει ταυτοχρονα σε λεσβο και κεφαλλονια!!!!πραγματικα ακραιο...ας ποσταρω κι ενα χαρτη απο την ημερα που ειχαμε μεγιστη -5!!! με ηλιο χωρις χιονοστρωση archives-2017-1-7-12-1.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η Αριάδνη στατιστικά κάθε 10 με 15 χρόνια εμφανίζεται.. Σκέτη απόλαυση εκείνες οι μέρες, λες και είχαμε μετακομίσει σε καμιά Ρωσία με ολικούς παγετούς και κατά διαστήματα ασθενείς χιονοπτώσεις, πριν έρθει το θερμό μέτωπο με τα πολλά χιόνια..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σε τέτοια θέματα τύπου "καιρικό αρχείο" γράφω και δεν μπορώ να σταματήσω χαχαχα. Τέλος πάντων. Γενικά, ενδιαφέρουσα δεκαετία θα έλεγα. Ειδικά για την περιοχή μου στην Μαγνησία, τον Αλμυρό. Αρκετές οι αξιομνημόνευτες κακοκαιρίες και θερινές καταιγίδες. Στον τομέα των κρύων και του χιονιού θα μπορούσε να τα πάει λιιιιγο καλύτερα.

 

Δεν θυμάμαι ξεκάθαρα ή πολλά πράγματα από τα έτη 2011-2013, οπότε ας ξεκινήσω απο το 2014.

2014: χειμώνας σαπίλα, πάρα πολλές θερινές καταιγίδες, και πολύ υγρό φθινόπωρο+δεκέμβρης. Μεγάλο χιόνι στο τέλος του έτους. Κορυφαίο γεγονός της χρονιάς ήταν 56 μέρες με καταγεγραμμένο υετό στο αεροδρομιο της Νέας Αγχιάλου μεταξύ Σεπτεμβρη-Δεκέμβρη! 

2015: Πρωτοχρονιά με χιόνι! Ο τελευταίος χιονιστερός Φεβρουάριος, έως σήμερα, είχε 3/4 μέρες χιονιού. Highlight του μήνα η πολύ έντονη χιονόπτωση στις 11/02. Πολύ ψυχρή και βροχερή άνοιξη, χιόνισε έως τα ημιορεινά τον Απρίλη. Πολύ δυνατές καταιγίδες το καλοκαίρι, θυμάμαι χαρακτηριστικά μια ιδιαίτερα έντονη καταιγίδα τον Ιούνιο. Το φθινόπωρο ήταν αρκετά δυνατό με 2 πολύ έντονες κακοκαιρίες, η μια τέλη Σεπτέμβρη και η άλλη τέλη Οκτώβρη. Μετά όμως έπεσε ανομβρία και ζέστη τον Νοέμβρη και τον Δεκέμβρη. 31/12 χιόνισε και έστρωσε μια "πέτσα".

2016: Τραγικός χειμώνας, αλλά έδωσε 2 μέρες χιονόπτωσης και λίγο στρωμένο χιόνι. Πολύ βροχερός Μάρτιος. Πλυμμήρες στις 21/05. Βαρετό καλοκαίρι, μόνο μια δυνατή καταιγίδα στις 28/06, η οποία ήταν το highlight της εποχής. Ακολούθησε νομίζω το πιο φυσιολογικό φθινόπωρο που έχω ζήσει, το οποίο τελείωσε με χιονόπτωση στις 30/11! Ξηρός και πολύ ψυχρός Δεκέμβρης, νομίζω χιόνισε χωρίς στρώσιμο προς την πρωτοχρονιά. 

2017: Έτος έπος. 7 μέρες χιονόπτωσης και 5 μέρες ολικό παγετό τον Ιανουάριο, σίγουρα το πρώτο highlight της χρονιάς! Υγρός Μάιος και Ιούνιος με πολλές καταιγίδες. Ιστορικός καύσωνας στα τέλη Ιουνίου-αρχές Ιουλίου. Η κακοκαιρία "Μέδουσα" στα μέσα Ιουλίου νομίζω ηταν το δεύτερο highlight της χρονιάς. Χλιαρά κύλησαν τα πράγματα τους υπόλοιπους μήνες. 2 μέρες χιονόπτωσης τον Δεκέμβρη.

2018: Πολύ νερό έπεσε τον χειμώνα. Σημαντικές κακοκαιρίες: 13-14/01, 10/02, 15/02 και το παρατεταμένο διάστημα βροχοπτώσεων μεταξύ 19-28/02. Τον θερμότερο και ξηρότερο Απρίλιο που έχω ζήσει, ακολούθησε το βροχερότερο και ψυχρότερο "καλοκαιρινό" τετράμηνο που έχω ζήσει. Το Medicane τον Σεπτέμβρη ήταν το τελευταίο καιρικό γεγονός που έζησαν στον Αλμυρό, καθώς μετά μετακόμισα στην Λεμεσό 😛

Επεξεργάστηκε από g_ar
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η σημαντικότερη καιρικά ημερομηνία κάθε έτους κατά τη γνώμη μου (για την περιοχή μου) :

9/03/2011: Μικρή αλλά ολική χιονόστρωση στον Καρέα και αρνητική ελάχιστη, η τελευταία χιονόστρωση/χιονόπτωση μήνα Μάρτιο.

28/02/12: Πολύ πυκνή χιονόπτωση και μερική χιονόστρωση, μία από τις πραγματικά πολλές χιονοπτώσεις εκείνου του πολύ ψυχρού χειμώνα.

22/02/13: Μια από τις ισχυρότερες καταιγίδες στην ιστορία της Αθήνας. Απόκοσμη μαυρίλα/κοκκινίλα στον ουρανό της Αττικής, χιλιάδες κεραυνοί, χαλάζι και 100+ χιλιοστά ακόμα και στο κέντρο της πόλης, μέσα σε ελάχιστες ώρες. Υπήρξε και θύμα δυστυχώς.

1/02/14: Φοβερή ζέστη για την εποχή, σκόνη από την Αφρική, απόκοσμη ατμόσφαιρα.

11/02/15: Μία από τις πυκνότερες χιονοπτώσεις που έχω δει στη ζωή μου, άμεση ολική χιονόστρωση που κράτησε δυστυχώς για πολύ λίγο. Μία από τις πολλές χιονοπτώσεις εκείνου του χειμώνα

22/06 & 29/12/16: Δεν μπορώ να διαλέξω μόνο μία! 22 Ιουνίου τρομακτική πρωτοφανής χαλαζόπτωση στον Καρέα, ολική ''χαλαζόστρωση'' μες στο καλοκαίρι, ζημίες και τρομερή πλημμύρα στα χαμηλά. 29 Δεκεμβρίου ιστορική μέρα λόγω χιονοκαταιγίδας και χιονόστρωσης που αν και δεν ήταν ιστορική, ήταν ο,τι καλύτερο μετά το 2008.

10/01/17: Η σημαντικότερη χιονόστρωση και χαμηλότερη θερμοκρασία από το 2008 και μετά, στη λήξη της ''Αριάδνης''.

Το μόνο που θυμάμαι από το 2018 είναι μια φοβερή θερινή καταγίδα στις 30/06, αλλά πραγματικά τίποτα άλλο.

08/01/19: ''Τηλέμαχος'', ολική χιονόστρωση κοντά στα 10cm στον Καρέα μετά από νυχτερινή χιονοθύελλα.

17/05/20: Πρωτοφανής ζέστη μέσα Μαΐου, μέγιστη και 36 βαθμοί και ελάχιστη τόσο υψηλή που χρειάστηκε πρώτη φορά στην ιστορία κλιματιστικό τη νύχτα. 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πέρα από την Αριάδνη εγώ θα πω και τη Σοφία!!ΜΙα από τις καλύτερες χιονοκαιριες τις δεκαετίας για τα κεντρικά αλλά και για πολλές άλλες περιοχές της Ελλάδας όπως η Σαλόνικα και τα Γιάννενα.Εδικα για τα ημιορεινά -ορεινα της κεντρικής Στερεάς ήταν ίσως και καλύτερη από το 12 αλλά φυσικά δεν ήταν μόνο αποτέλεσμα της Σόφιας αλλά και άλλων κακοκαιριων της περιόδου εκείνης.

Επεξεργάστηκε από dimitris27
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επειδή δεν έζησα το 2017 κ το 2019 ήμουν στην Αθήνα, φυσικά θα πω το διάστημα 1-15 Φλεβάρη 2012. Δεν με τρελαίνει ο Φλεβάρης, τον θεωρώ κατώτερο από Δεκέμβρη στη Δ. Μακεδονία, αλλά εκείνη τη χρονιά με τον Σιβηρικό ήταν βγαλμένο από τις στέπες . -25 όλο το τρίτο δεκαήμερο Γενάρη, μεγάλο χιόνι 1/2, ολικός παγετός μετά, παγωμένη βροχή 5/2 που τα κανε κρύσταλλο, ξανά μεγάλο χιόνι 6-7/2 που είναι η μεγαλύτερη χιονόστρωση μετά το 2001, ξανά -20 μετά, νέο χιόνι 11-13/2 με νοτιά, και μετά ξανά 7 μέρες ολικός παγετός. Πανίσχυρος χειμώνας

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 ώρες πριν, g_ar είπε:

Σε τέτοια θέματα τύπου "καιρικό αρχείο" γράφω και δεν μπορώ να σταματήσω χαχαχα. Τέλος πάντων. Γενικά, ενδιαφέρουσα δεκαετία θα έλεγα. Ειδικά για την περιοχή μου στην Μαγνησία, τον Αλμυρό. Αρκετές οι αξιομνημόνευτες κακοκαιρίες και θερινές καταιγίδες. Στον τομέα των κρύων και του χιονιού θα μπορούσε να τα πάει λιιιιγο καλύτερα.

 

Δεν θυμάμαι ξεκάθαρα ή πολλά πράγματα από τα έτη 2011-2013, οπότε ας ξεκινήσω απο το 2014.

2014: χειμώνας σαπίλα, πάρα πολλές θερινές καταιγίδες, και πολύ υγρό φθινόπωρο+δεκέμβρης. Μεγάλο χιόνι στο τέλος του έτους. Κορυφαίο γεγονός της χρονιάς ήταν 56 μέρες με καταγεγραμμένο υετό στο αεροδρομιο της Νέας Αγχιάλου μεταξύ Σεπτεμβρη-Δεκέμβρη! 

2015: Πρωτοχρονιά με χιόνι! Ο τελευταίος χιονιστερός Φεβρουάριος, έως σήμερα, είχε 3/4 μέρες χιονιού. Highlight του μήνα η πολύ έντονη χιονόπτωση στις 11/02. Πολύ ψυχρή και βροχερή άνοιξη, χιόνισε έως τα ημιορεινά τον Απρίλη. Πολύ δυνατές καταιγίδες το καλοκαίρι, θυμάμαι χαρακτηριστικά μια ιδιαίτερα έντονη καταιγίδα τον Ιούνιο. Το φθινόπωρο ήταν αρκετά δυνατό με 2 πολύ έντονες κακοκαιρίες, η μια τέλη Σεπτέμβρη και η άλλη τέλη Οκτώβρη. Μετά όμως έπεσε ανομβρία και ζέστη τον Νοέμβρη και τον Δεκέμβρη. 31/12 χιόνισε και έστρωσε μια "πέτσα".

2016: Τραγικός χειμώνας, αλλά έδωσε 2 μέρες χιονόπτωσης και λίγο στρωμένο χιόνι. Πολύ βροχερός Μάρτιος. Πλυμμήρες στις 21/05. Βαρετό καλοκαίρι, μόνο μια δυνατή καταιγίδα στις 28/06, η οποία ήταν το highlight της εποχής. Ακολούθησε νομίζω το πιο φυσιολογικό φθινόπωρο που έχω ζήσει, το οποίο τελείωσε με χιονόπτωση στις 30/11! Ξηρός και πολύ ψυχρός Δεκέμβρης, νομίζω χιόνισε χωρίς στρώσιμο προς την πρωτοχρονιά. 

2017: Έτος έπος. 7 μέρες χιονόπτωσης και 5 μέρες ολικό παγετό τον Ιανουάριο, σίγουρα το πρώτο highlight της χρονιάς! Υγρός Μάιος και Ιούνιος με πολλές καταιγίδες. Ιστορικός καύσωνας στα τέλη Ιουνίου-αρχές Ιουλίου. Η κακοκαιρία "Μέδουσα" στα μέσα Ιουλίου νομίζω ηταν το δεύτερο highlight της χρονιάς. Χλιαρά κύλησαν τα πράγματα τους υπόλοιπους μήνες. 2 μέρες χιονόπτωσης τον Δεκέμβρη.

2018: Πολύ νερό έπεσε τον χειμώνα. Σημαντικές κακοκαιρίες: 13-14/01, 10/02, 15/02 και το παρατεταμένο διάστημα βροχοπτώσεων μεταξύ 19-28/02. Τον θερμότερο και ξηρότερο Απρίλιο που έχω ζήσει, ακολούθησε το βροχερότερο και ψυχρότερο "καλοκαιρινό" τετράμηνο που έχω ζήσει. Το Medicane τον Σεπτέμβρη ήταν το τελευταίο καιρικό γεγονός που έζησαν στον Αλμυρό, καθώς μετά μετακόμισα στην Λεμεσό 😛

Bρήκες και συ μέρος να πας. Φοβερό καιρικό ενδιαφέρον εκεί🤣

Δεν μου αρέσει να το κάνω ανά χρονιά. Προτιμώ ανά χειμώνα. Το αντίστοιχο για Δ. Μακεδονία:

2010-11. Βαρετός προσήνεμος χειμώνας. Κάτι 25ρια είχε αρχές Δεκέμβρη, μετά το μοναδικό ενδιαφέρον διάστημα 10-20/12 με 2 αξιόλογα χιόνια και μετά ουσιαστικά τέλος. Δεν θυμάμαι άλλο χιόνι Φλώρινα εκείνο το χειμώνα μόνο ήλιο είχε

2011-12: 10/10

2012-13: Χειμώνας που συμπαθεί ο Μιχαήλ. Και όταν ένας χειμώνας ανήκει σε αυτή τη κατηγορία σημαίνει ότι είναι ξέρασμα για το 95% της Ελλάδας. Έτσι και ο συγκεκριμένος πιο πολλές μέρες κεραυνών είχε παρά χιονιού

2013-14: Και αυτός αίσχος ήταν Αλλά αυτός δεν ενόχλησε.Αντικυκλώνα, γυαλιά ηλίου, μία ζακετούλα το πολύ, ελάχιστο πετρέλαιο. Ασπρισε και η Θεσσαλονίκη από το πουθενά μία ξεμπαρκη μέρα

2014-15: Αυτός ήταν πολύ μισητός.  Κατέβαζε, κατέβαζε, 4-5  γερές καταβάσεις και ήταν όλες για αλλού. Κοινώς μας ξέσκισε στο φτύσιμο. Είναι η χρονιά που η Μύκονος είχε περισσότερες μέρες χιονιού από Φλώρινα

2015-16:  Αίσχος vol 2. Το μόνο που θυμάμαι από αυτόν ήταν τον αδιανόητα ζεστό Φλεβάρη.  Ζεστότερος όλων των εποχώνΗ μεγαλύτερη απόκλιση που έχει εμφανιστεί σε οποοδήποτε μήνα. +5-6 από το φυσιολογικό. Ζεστότερος από 17/20 Μαρτίους  μετά το 2000

2016-17: Από δω και κατω λείπω. Πρόλαβα το χιόνι του Νοεμβρίου. Δεκέμβρη τίποτα ξερόκρυο, Φλεβάρης αισχρός και ζεστός. Δεν υπάρχει χειμώνας 2016-17, Γενάρης 2017 υπάρχει που ταν δυναμίτης.

2017-18: Αυτό αν ήμουν πάνω πρέπει να με στελνε στα ψυχοφάρμακα. Καυτός και πολύ υγρός . Φονικός συνδυασμός. Και πάλι χειμώνας Μιχαήλ. Μέχρι 20/2 δεν είχε κάνει πάνω από 3 ποντους, τέλος Φλεβάρη πρέπει να κανε ένα χιονι αν και δεν εχω βρει ποτέ φωτογραφία από τότε

2018-19: Φωτοτυπία 2016-17. Χιόνι Νοέμβρη και μεγάλο μάλιστα, ψόφιος Δεκέμβρης, πανίσχυρος Γενάρης, ζέστη το Φλεβάρη. Έκανε και ένα χιόνι τέλος Φλεβάρη αυτός.  Δυνατός.

2019-20: 1/12- 28/2  5 μέρες χιονοπτωση μέγιστο χιόνι Φλώρινα 3εκ. Τελεία παύλα. Τι να σωσει και η γελοιότητα του Απρίλη. Χειμώνα μιλάμε όχι  Άνοιξη. Και το αστείο είναι ότι φέτος πάμε να το σπάσουμε και αυτό το κατόρθωμα............

Οι άλλες εποχές είναι για μένα αδιαφορία της αδιαφορίας την αδιαφορία ωωωωωωωω αδιαφορία

Επεξεργάστηκε από Xionoflorina
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν μετρησουμε τους αυλωνες που κατεβηκαν σε συνδυασμο με την ισχυ τους για τα "προσηνεμα" με τη στενη η ευρεια εννοια θα εβαζα πιθανοτατα ανωτερο χειμωνα το 2014-15 και μετα πολεμουν μεταξυ τους το 10-11,11-12,16-17, 18-19 και 19-20, αναλογως που βρισκεται  ο καθενας...χρυσο βατομουρο θα εδινα στον 2013-14 ...

Επεξεργάστηκε από geornik
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, geornik είπε:

Αν μετρησουμε τους αυλωνες που κατεβηκαν σε συνδυασμο με την ισχυ τους για τα "προσηνεμα" με τη στενη η ευρεια εννοια θα εβαζα πιθανοτατα ανωτερο χειμωνα το 2014-15 και μετα πολεμουν μεταξυ τους το 10-11,11-12,16-17, 18-19 και 19-20, αναλογως που βρισκεται  ο καθενας...χρυσο βατομουρο θα εδινα στον 2013-14 ...

To 2013-2014 είχε κατέβει ένα τέρας και σε περίεργη εποχή, αρχές Δεκέμβρη. Τουρκία Ισραήλ Λίβανος και λοιπές δυνάμεις είχαν δει ιστορικά χιόνια. Εντάξει μετά τέλειωσε ο χειμώνας βέβαια.  Το 2015-16 είχε κατεβάσει κάτι; Τέλος Δεκέμβρη ένα ψόφιο θυμάμαι.

Πάντως η δεκαετία αυτή είχε πολύ περισσότερους προσήνεμους χειμώνες/εισβολές από βόρειους. Καθαρά βόρειος χειμώνας δεν υπήρξε. Οι δυνατοί στα βόρεια 2011-12 2016-17 2018-19 είχαν όλοι και αρκετές προσήνεμες εισβολές. Αντίθετα το 2019-20 ήταν μόνο προσήνεμο, όπως μόνο ανοικτό προσήνεμο ήταν και το 2014-15 σε αυτά τα 2 από Κατερίνη και πάνω δεν είχε το παραμικρό. Το 2010-11 ήταν καραπροσήνεμο αλλά εκεί είχε και ένα σοβαρό κεντροβόρειο. Εδώ ακόμα και στον χειμώνα του Μιχαήλ το 2013 το μεγαλύτερο χιόνι προσήνεμο ήταν. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Xionoflorina είπε:

To 2013-2014 είχε κατέβει ένα τέρας και σε περίεργη εποχή, αρχές Δεκέμβρη. Τουρκία Ισραήλ Λίβανος και λοιπές δυνάμεις είχαν δει ιστορικά χιόνια. Εντάξει μετά τέλειωσε ο χειμώνας βέβαια.  Το 2015-16 είχε κατεβάσει κάτι; Τέλος Δεκέμβρη ένα ψόφιο θυμάμαι.

Πάντως η δεκαετία αυτή είχε πολύ περισσότερους προσήνεμους χειμώνες/εισβολές από βόρειους. Καθαρά βόρειος χειμώνας δεν υπήρξε. Οι δυνατοί στα βόρεια 2011-12 2016-17 2018-19 είχαν όλοι και αρκετές προσήνεμες εισβολές. Αντίθετα το 2019-20 ήταν μόνο προσήνεμο, όπως μόνο ανοικτό προσήνεμο ήταν και το 2014-15 σε αυτά τα 2 από Κατερίνη και πάνω δεν είχε το παραμικρό. Το 2010-11 ήταν καραπροσήνεμο αλλά εκεί είχε και ένα σοβαρό κεντροβόρειο. Εδώ ακόμα και στον χειμώνα του Μιχαήλ το 2013 το μεγαλύτερο χιόνι προσήνεμο ήταν. 

Μπήκα στο αρχείο, δεν βλέπω τόσο προσηνεμο τον 10-11 όσο λες Σωτήρη, ναι υπήρξαν επεισόδια, αλλά θέλω να πω πως διαταξιακά στη. Ευρώπη ήταν αρκετά διαφορετικά τα πράγματα

Το πρώτο επεισόδιο είχα την τύχη να το ζήσω σε μια εκδρομή με το σχολείο μου.

Και μετά έζησα και το θαψινο της Λάρισας. Τότε μου πήγαιναν όλα καλά .. 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Xionoflorina είπε:

Bρήκες και συ μέρος να πας. Φοβερό καιρικό ενδιαφέρον εκεί🤣

Δεν μου αρέσει να το κάνω ανά χρονιά. Προτιμώ ανά χειμώνα. Το αντίστοιχο για Δ. Μακεδονία:

2010-11. Βαρετός προσήνεμος χειμώνας. Κάτι 25ρια είχε αρχές Δεκέμβρη, μετά το μοναδικό ενδιαφέρον διάστημα 10-20/12 με 2 αξιόλογα χιόνια και μετά ουσιαστικά τέλος. Δεν θυμάμαι άλλο χιόνι Φλώρινα εκείνο το χειμώνα μόνο ήλιο είχε

2011-12: 10/10

2012-13: Χειμώνας που συμπαθεί ο Μιχαήλ. Και όταν ένας χειμώνας ανήκει σε αυτή τη κατηγορία σημαίνει ότι είναι ξέρασμα για το 95% της Ελλάδας. Έτσι και ο συγκεκριμένος πιο πολλές μέρες κεραυνών είχε παρά χιονιού

2013-14: Και αυτός αίσχος ήταν Αλλά αυτός δεν ενόχλησε.Αντικυκλώνα, γυαλιά ηλίου, μία ζακετούλα το πολύ, ελάχιστο πετρέλαιο. Ασπρισε και η Θεσσαλονίκη από το πουθενά μία ξεμπαρκη μέρα

2014-15: Αυτός ήταν πολύ μισητός.  Κατέβαζε, κατέβαζε, 4-5  γερές καταβάσεις και ήταν όλες για αλλού. Κοινώς μας ξέσκισε στο φτύσιμο. Είναι η χρονιά που η Μύκονος είχε περισσότερες μέρες χιονιού από Φλώρινα

2015-16:  Αίσχος vol 2. Το μόνο που θυμάμαι από αυτόν ήταν τον αδιανόητα ζεστό Φλεβάρη.  Ζεστότερος όλων των εποχώνΗ μεγαλύτερη απόκλιση που έχει εμφανιστεί σε οποοδήποτε μήνα. +5-6 από το φυσιολογικό. Ζεστότερος από 17/20 Μαρτίους  μετά το 2000

2016-17: Από δω και κατω λείπω. Πρόλαβα το χιόνι του Νοεμβρίου. Δεκέμβρη τίποτα ξερόκρυο, Φλεβάρης αισχρός και ζεστός. Δεν υπάρχει χειμώνας 2016-17, Γενάρης 2017 υπάρχει που ταν δυναμίτης.

2017-18: Αυτό αν ήμουν πάνω πρέπει να με στελνε στα ψυχοφάρμακα. Καυτός και πολύ υγρός . Φονικός συνδυασμός. Και πάλι χειμώνας Μιχαήλ. Μέχρι 20/2 δεν είχε κάνει πάνω από 3 ποντους, τέλος Φλεβάρη πρέπει να κανε ένα χιονι αν και δεν εχω βρει ποτέ φωτογραφία από τότε

2018-19: Φωτοτυπία 2016-17. Χιόνι Νοέμβρη και μεγάλο μάλιστα, ψόφιος Δεκέμβρης, πανίσχυρος Γενάρης, ζέστη το Φλεβάρη. Έκανε και ένα χιόνι τέλος Φλεβάρη αυτός.  Δυνατός.

2019-20: 1/12- 28/2  5 μέρες χιονοπτωση μέγιστο χιόνι Φλώρινα 3εκ. Τελεία παύλα. Τι να σωσει και η γελοιότητα του Απρίλη. Χειμώνα μιλάμε όχι  Άνοιξη. Και το αστείο είναι ότι φέτος πάμε να το σπάσουμε και αυτό το κατόρθωμα............

Οι άλλες εποχές είναι για μένα αδιαφορία της αδιαφορίας την αδιαφορία ωωωωωωωω αδιαφορία

εε καλα οχι και γελοιοτητα το χιονι του απριλη ...κανα 20ποντο δεν ηταν ?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Γιάννης μασ είπε:

εε καλα οχι και γελοιοτητα το χιονι του απριλη ...κανα 20ποντο δεν ηταν ?

Μάλλον για αυτό ήταν γελοιότητα ήταν πάρα πολύ για την εποχή. Χαχαχα😛

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ας γραψω και εγω για βολο τα σημαντικα της προηγουμενης 10ετιας

Ψυχροτερος μηνας --> προφανως ο γεναρης του 2017 με μεση θερμοκρασια στο λιμανι του βολου τους 3,2 βαθμους....5 μερες ολικου παγετου, απολυτα ελαχιστη ηταν -7,1 και η χαμηλοτερη μεγιστη -2,8...αυτος ο μηνας ειχε συνολικα 7 ημερες χιονοπτωσης και 11 μερες χιονοστρωσης

το χιονι που εριξε 30/11/2016

θερμοτερος μηνας --> ιουλιος 2012...δεν θα πω κατι για το σιχαμα

υψηλοτερη θερμοκρασια 10ετιας --- > 41,6 (απο τον σταθμο στην αγια παρασκευη) στις 26/6/2014

μεγιστο υψος χιονιου : 40-60 εκ αναλογα την περιοχη στις 31/12/2014

οι μηνες-αισχη --- > φλεβαρης 2016,νοεμβρης 2019,οκτωβρης 2012-2020

οι χειμωνες με τις περισσοτερες μερες χιονοπτωσης :  12 μερες τον 16-17, 8 μερες τους 11-12 και 14-15 και 7 μερες τον 18-19

ο χειμωνας 13-14 δεν ειχε ουτε μια μερα χιονοπτωσης

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

22 λεπτά πριν, geornik είπε:

Το 2010-11 ειχε μολις  2 προσηνεμες εισβολες μεν αλλα ηταν κ οι 2 αξιοπρεπεστατες...

αρχες Φλεβάρη 2011 που ειχε ενα τεράστιο χιονι στις διαβοητες περιοχές (Βίλια Στενή  κλπ) τι ηταν;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

38 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Μπήκα στο αρχείο, δεν βλέπω τόσο προσηνεμο τον 10-11 όσο λες Σωτήρη, ναι υπήρξαν επεισόδια, αλλά θέλω να πω πως διαταξιακά στη. Ευρώπη ήταν αρκετά διαφορετικά τα πράγματα

Το πρώτο επεισόδιο είχα την τύχη να το ζήσω σε μια εκδρομή με το σχολείο μου.

Και μετά έζησα και το θαψινο της Λάρισας. Τότε μου πήγαιναν όλα καλά .. 

Πάντως προσηνεμα ειχε κανει 3 σοβαρες κακοκαιριες. Δεκέμβρη αρχες Φλεβάρη Μάρτη.  Στα βόρεια ηταν μονο εκείνο 13 κ 16 Δεκέμβρη που ηταν αναδίπλωση του προσηνεμου αυλωνα. Αυτό που μου χει μεινει ειναι οτι μετα τις 20/12 δεν ειχε αλλη κακοκαιρία στα βόρεια.  Θυμάμαι μονο ηλιο ολο το Γενάρη και ολο το Φλεβάρη.  Δεν ήταν 1991-92, δεν ηταν ήλιος σαν το περσινο που χε 15ρια Γενάρη και 25ρια Φλεβάρη αλλά ηταν ανυδρος και βαρετός

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

42 λεπτά πριν, Xionoflorina είπε:

αρχες Φλεβάρη 2011 που ειχε ενα τεράστιο χιονι στις διαβοητες περιοχές (Βίλια Στενή  κλπ) τι ηταν;

3-4 Φλεβαρη 2011 ναι...αλλα δεν το θεωρω ψυχρη εισβολη καν...αμφιβαλλω αν επιασε η -1 με -2 στα 850hp την Αθηνα...απλα οι περιοχες περιξ του Κιθαιρωνα ειδικα ανω των 300μ εκμεταλλευονται δεοντως τετοια χαμηλα του νοτιου ιονιου κατεβαζοντας πολυ ευκολα στα 300μ τα χιονια ...κατι παρομοιο ηταν κ το χιονι Βιλιων-Θηβας στις 21-22.12.2017 αλλα κ η περσινη Ζηνοβια απλα η Ζηνοβια ειχε λιγο πιο πολυ τη λογικη του κλασικου αυλωνα απο τα ΒΑ...

Επεξεργάστηκε από geornik
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και φυσικά να κλείσουμε με τα αρνητικά ρεκόρ αυτής της δεκαετίας, τα οποία δεν είναι και λίγα. Έχουμε και λέμε:

Ζεστότερος Αύγουστος όσο υπάρχουν στοιχεία - 2010

Ζεστότερος Νοέμβριος όσο υπάρχουν στοιχεία - 2010

Ζεστότερος Ιούλιος και μήνας όσο υπάρχουν στοιχεία- 2012

Ζεστότερο καλοκαίρι όσο υπάρχουν στοιχεία - 2012

Ζεστότερος Οκτώβριος σε ισοβαθμία όσο υπάρχουν στοιχεία- 2012

1 ή 2ο ζεστότερο φθινόπωρο όσο υπάρχουν στοιχεία- 2012

Ζεστότερος Μάιος μεταπολεμικά όσο υπάρχουν στοιχεία - 2013

Ζεστότερη Άνοιξη όσο υπάρχουν στοιχεία - 2013

ρεκόρ μέγιστης Σεπτεμβρίου όσο υπάρχουν στοιχεία- 2015

Ζεστότερος Φλεβάρης όσο υπάρχουν στοιχεία και ρεκόρ απόκλισης μήνα - 2016

Ζεστότερος Απρίλιος όσο υπάρχουν στοιχεία - 2018

Ανυδρότερος Αύγουστος όσο υπάρχουν στοιχεία- 2019

2ος ζεστότερος  Νοεμβριος όσο υπάρχουν στοιχεία- 2019

ρεκόρ λιγότερων χιονοπτώσεων χειμώνα σε έτος( Γενάρης-Φλεβάρης-Δεκέμβρης)- 2020

 

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για ημιορεινά -ορεινα της στερεας  οχειμώνας 2010-11 ήταν τρομερός,ειδικά το δίμηνο Φλεβάρη Μάρτη ειχε ρίξει τρελά χιόνια.Αλλα από Θεσσαλία και πάνω δεν έχει κάνει κάτι ιδιατερο πέρα από το χιόνια του Δεκέμβρη,έτσι θυμάμαι δηλαδη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...