Jump to content
Avalanche

Ανάλυση χαρτών Ιανουάριου 2021!!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, sotos*snow είπε:

Όπως έγραψε ο Γιώργος ποιο πάνω ...και όπως όλοι βλέπουμε ...η προβλεψιμότητα είναι πολύ μικρή και υπάρχουν συνεχώς αλλαγές από τρέξιμο σε τρέξιμο και από μοντέλο σε μοντέλο.

Έτσι μην εκπλαγούμε αν δούμε τελείως διαφορετικά σενάρια αύριο(και γενικά ως τελικό αποτέλεσμα..) , σενάρια που δεν φάνηκαν καθόλου ως τώρα, είτε προς το καλύτερο για κάποιες περιοχές είτε προς το χειρότερο. 

Μα το πιο πιθανό να συμβεί είναι αυτό που γράφεις...μιλάμε για τρελά χαμηλή προγνωσιμοτητα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, menidi said:

Όχι ρε συ Τάσο. Εννοώ ότι θεωρείς αφύσικο να χιονίσει στην Αθήνα ρε συ. Τεσπά. Όλα καλά!!

αλλο κεντρο της Αθηνας αλλο η βορεια Αττικη απο τα 200 και πανω......και αλλο τα υπερβορεια που δεν εχουν και την ομβροσκια της Παρνηθας.....τα ΒΑ του νομου συνηθως εκτος απο τις Τ εχουν παντα και περισσοτερο υετο απο τα κεντρικα και νοτια...εκτος απο σπανιες περιπτωσεις οπως με την Αριαδνη οπου τα φαινομενα εμπαιναν απο το Σαρωνικο....αλλα εκει υπηρχε πολυ καλη υποστηριξη.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για την περιοχη της Χαλκιδας εχει πολλα ψυχρα μελη το ευρωπαικο και στις 17/1 πληρη ταυτιση κυριο με μ.ο. στο -6,1.

Στις 17 με 18/1 υπαρχουν καποια μελη που τρεχουν κατω από -10, το ψυχροτερο -11,7.

2021_01_10_22_39_46_ECMWF_14_day_ensemble_weather_forecast_for_Chalcis_Meteologix.thumb.png.57c66347714d2b672f5e0e44ca7e3cc1.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, snowzz είπε:

Και συνεχίζω να αναρωτιέμαι για 13ο συνεχόμενο έτος αν θα ξανά δούμε αξιόλογες καταστάσεις στην Αττική η ότι είδαμε..  είδαμε ! Ένα 2008 , ένα 2002 ρε αδερφέ .. κάτι 

Θεωρητικά φέτος σύμφωνα με το τι ψύχος έχει μαζευτεί πάνω από τα κεφάλια μας στην ευρώπη και με την συγκεκριμένη κυκλοφορία που πάει να διαμορφωθεί ...με την ΑΣΘ που δεν ξέρουμε τα αποτελέσματά της ποια θα ειναι....θεωρητικά πάντα έχει ποιο αυξημένες πιθανότητες από ότι τις προηγούμενες χρονιές.....και γενικά η χώρα μας να δει κάτι καθαρά χειμωνιάτικο...αρκεί να αρπάξουμε τις ευκαιρίες που λογικά θα δοθούν....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγω παντως εχω αρχισει να γλυκοκοιταω το περασμα στις 14-15.. θα μπορουσε να δωσει αξιολογες χιονοπτωσεις για την Κεντρικη Μακεδονια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγώ θα πω ένα...12ζ παιου Σάββατο για πέμπτη 14/12 δηλαδή 5 μέρες μετά πόσοι απ' εδώ μέσα περίμεναν χιόνι?πολλοί είναι η απάντηση...Κυριακή πρωί ξύπνησαν και τι είδαν?τίποτα!!!αέρας ...σήμερα λοιπόν για μένα το πρωί τελείωσε το κύριο ως σταθερό σ αυτή την περίοδο ..το απόγευμα το έκανε ακόμη χειρότερο και έχει επηρεάσει πλέον και τον μέσο όρο οπότε του δίνουμε την σημασία που του αξίζει και όχι σα να είναι πανάκεια...αυτό δεν σημαίνει ότι τ αλλά είναι καλύτερα ...κανένα δεν είναι σταθερό μα κανένα μοντέλο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, baristrs είπε:

Εγω παντως εχω αρχισει να γλυκοκοιταω το περασμα στις 14-15.. θα μπορουσε να δωσει αξιολογες χιονοπτωσεις για την Κεντρικη Μακεδονια

Πραγματικά φίλε μου και εγω αυτό πιστεύω,  οτι ειναι να κανει σε εμας μόνο το διαστημα 14-15. Κατι ειναι και αυτό απο το τιποτα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Προσήνεμοι ( θα μιλήσω μόνο για την περιοχή μου ) θέλουμε νομίζω αυτό που έχω ζωγραφίσει. Να ξεκινάει και πιο νωρίς. 120 έως 144 ώρες  

IMG_20210110_224448.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Θεωρητικά φέτος σύμφωνα με το τι ψύχος έχει μαζευτεί πάνω από τα κεφάλια μας στην ευρώπη και με την συγκεκριμένη κυκλοφορία που πάει να διαμορφωθεί ...με την ΑΣΘ που δεν ξέρουμε τα αποτελέσματά της ποια θα ειναι....θεωρητικά πάντα έχει ποιο αυξημένες πιθανότητες από ότι τις προηγούμενες χρονιές.....και γενικά η χώρα μας να δει κάτι καθαρά χειμωνιάτικο...αρκεί να αρπάξουμε τις ευκαιρίες που λογικά θα δοθούν....

Αλλο ενα + αν μου επιτρεπεις να συμπληρωσω οτι εχουν διαμορφωθει συνθηκες για να επικρατησουν υψηλες πιεσεις στην Δ-ΒΔ Ευρωπη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ανσαμπλ ευρωπαϊκου για θεσσαλονικη

1363802382_Screenshot_20210110-225015_SamsungInternet.thumb.jpg.5b6f6e046086a11d06281f99e4c72d14.jpg

Δειχνει το υψος χιονοστρωσης,η μπλε γραμμη το μεσο ορο των σεναριων

Επεξεργάστηκε από salonikatasos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Dimos είπε:

Πραγματικά φίλε μου και εγω αυτό πιστεύω,  οτι ειναι να κανει σε εμας μόνο το διαστημα 14-15. Κατι ειναι και αυτό απο το τιποτα.

Για μας δεν εχει τελειωσει τιποτα.. δυο μερες υπομονη και τοτε θα δουμε με περισσοτεροι σιγουρια προς τα που θα παει το πραγμα.. παντως και ενα lake effect δεν θα το ελεγα αδυνατο το οποιο μπορει να δωσει πολλους ποντους χιονι.. θυμαμαι στην Αριανδη ειχε κανει πανω απο 30-35 ποντους εδω ενω προς το τελος του πρωτου ποδιου μιλουσαν και για μισο μετρο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θα φάω ξύλο...είπα να κάνω ένα διαλλειμα και δεν μπορώ να ξεκολησω..τελειώνει και η μπαταρία απ' το κινητό έτσι όπως το κόβω...ρε τι τραβαμε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Προσήνεμοι ( θα μιλήσω μόνο για την περιοχή μου ) θέλουμε νομίζω αυτό που έχω ζωγραφίσει. Να ξεκινάει και πιο νωρίς. 120 έως 144 ώρες  

IMG_20210110_224448.jpg

Συγκοινωνουντα δοχεια ειναι Νικο. Οσο ανεβαινει το κιτρινακι, τοσο κατεβαινει το μπλεδακι!😉

βεβαια ως ενος σημειου. Αν φτανει και περναει τη κεντροβορια Σκανδιναβια, δημιουργειται αλλο προβλημα.

ή για να το πω αλλιως, φανταστειτε τη μυτη του αντικυκλωνα ως την καρφιτσα που τρυπαει το μπαλονι στο οποιο συγκρατειται το ψυχος!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ειδα και τα αντιστοιχα της βεροιας γιατι εκει καταλαβαινει κανεις αν εχουμε προβλημα με τον ανεμο και ειναι παρομοια,ελαχιστα παραπανω υετο εχει απο εμας,στα ορια του συνηθισμενου σε ολες τις κακοκαιριες. Αρα δεν ειναι το προβλημα μας καταστασεις αναλογες με το 2012 αυτη τη στιγμη

Επεξεργάστηκε από salonikatasos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, baristrs είπε:

Για μας δεν εχει τελειωσει τιποτα.. δυο μερες υπομονη και τοτε θα δουμε με περισσοτεροι σιγουρια προς τα που θα παει το πραγμα.. παντως και ενα lake effect δεν θα το ελεγα αδυνατο το οποιο μπορει να δωσει πολλους ποντους χιονι.. θυμαμαι στην Αριανδη ειχε κανει πανω απο 30-35 ποντους εδω ενω προς το τελος του πρωτου ποδιου μιλουσαν και για μισο μετρο

Μακάρι να μας κανει καμια τέτοια έκπληξή.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Από κινητό είναι δύσκολα να βλέπεις και να γράφεις...κάνει διορθωτικές κινήσεις προς το σενάριο που συμφέρει τους κεντροβορειους πιστεύω..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...