Jump to content
Avalanche

Ανάλυση χαρτών Ιανουάριου 2021!!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, voupou είπε:

Παιδια με ολο το σεβασμο, εδω δε μπορει να βγει μια σωστη προγνωση για την επομενη ημερα, το πρωι διαβαζω οτι θα το στρωσει μεχρι τις βαρκες στην αττικη και μετα απο μια ωρα οτι ισως πεσουν νιφαδες απο τα 600 μ και πανω..... Ας ειμαστε πιο προσεκτικοι οσο αφορα τις προγνωσεις κτλ ειδικα για μακροπροθεσμα γιατι το μονο που καταφερνουμε τελικα ειναι να γεμιζουμε σελιδες στο φορουμ ανευ ουσιας. 

Δεν κάνει πρόγνωση το παιδί 

Απλά αναφορά στο τρέξιμο του 6αριου έκανε

Εδώ τόσο καιρό βαζαμε χάρτες των 300+ ωρών 

Επεξεργάστηκε από Spartan
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, voupou είπε:

Παιδια με ολο το σεβασμο, εδω δε μπορει να βγει μια σωστη προγνωση για την επομενη ημερα, το πρωι διαβαζω οτι θα το στρωσει μεχρι τις βαρκες στην αττικη και μετα απο μια ωρα οτι ισως πεσουν νιφαδες απο τα 600 μ και πανω..... Ας ειμαστε πιο προσεκτικοι οσο αφορα τις προγνωσεις κτλ ειδικα για μακροπροθεσμα γιατι το μονο που καταφερνουμε τελικα ειναι να γεμιζουμε σελιδες στο φορουμ ανευ ουσιας. 

Ακριβώς όπως τα λέει ο φίλος...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, Spartan said:

Δεν κάνει πρόγνωση το παιδί 

Απλά αναφορά στο τρέξιμο του 6αριου έκανα 

Στη παρουσα φαση , τετοιου ειδους αναφορες ειναι ανευ σημασιας

Επεξεργάστηκε από voupou
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Ακριβώς. Μας κούρασε πολύ χωρίς αζορικο δεν γίνεται. Πάμε για γκολ στο 90. Ουρανός από Κυριακή απόγευμα. 

Κοίτα που τελικά αυτό το ατλαντικό χαμηλό, παίζει να μας φτιάξει στο τέλος 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, voupou said:

Παιδια με ολο το σεβασμο, εδω δε μπορει να βγει μια σωστη προγνωση για την επομενη ημερα, το πρωι διαβαζω οτι θα το στρωσει μεχρι τις βαρκες στην αττικη και μετα απο μια ωρα οτι ισως πεσουν νιφαδες απο τα 600 μ και πανω..... Ας ειμαστε πιο προσεκτικοι οσο αφορα τις προγνωσεις κτλ ειδικα για μακροπροθεσμα γιατι το μονο που καταφερνουμε τελικα ειναι να γεμιζουμε σελιδες στο φορουμ ανευ ουσιας. 

Δεν αναφερθηκε πουθενα για στρωσιμο μεχρι τις βαρκες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν ξερω γιατι θεωρειτε οτι θα κσνει κατι στην αττικη. 

Καθε φορα λετε και κοιταμε τα αστρα. 

Τελος εμεις. 

Οσο για 2η καρτελα δεν ειναι καν αξια αναφορας αφου ειναι ετη φωτός μακριά

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, south coast said:

Δεν αναφερθηκε πουθενα για στρωσιμο μεχρι τις βαρκες

Κατσε και διαβασε μια μια τις 633 σελιδες του συγκεκριμενου thread και θα βρεις αυτο που ανεφερα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, voupou είπε:

Στη παρουσα φαση , τετοιου ειδες αναφορες ειναι ανευ σημασιας

Ποιος το λέει αυτό? 

Τι λες ρε φίλε? 

Μήπως τα μπερδεύεις λίγο? 

Σχόλιασμος χαρτών λέει πάνω το θέμα 

Τι κακό  έκανε δήλαδη, που έγραψε για ένα σενάριο που είδε μακροπροθεσμα?πάνω στο τελευταίο τρέξιμο του gfs? 

 

 

Επεξεργάστηκε από Spartan
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, voupou είπε:

Στη παρουσα φαση , τετοιου ειδες αναφορες ειναι ανευ σημασιας

Ανεύ σημασίας σε ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ δεν νομίζω. Τωρα το αν προέχει η κακοκαιρία των επόμενων ημερών συμφνωνω απόλυτα. Δεν νομίζω ομως οτι είναι ανευ σημασίας να σχολιάσει καποιος ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΒΛΕΠΕΙ στο συγκεκριμένο τρέξιμο//Δεν γίνεται πρόβλεψη.. Εγω προσώπικα θα ήθελα να διαβαζω και πιο μετά τι μπορει να δέιχνουν τα μοντελα Αυτα. Kαλημέρα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Hlioupolitis98 είπε:

Δεν ξερω γιατι θεωρειτε οτι θα κσνει κατι στην αττικη. 

Καθε φορα λετε και κοιταμε τα αστρα. 

Τελος εμεις. 

Οσο για 2η καρτελα δεν ειναι καν αξια αναφορας αφου ειναι ετη φωτός μακριά

Εσυ μια ζωή τα ίδια φίλος 

Αφού είσαι τόσο απαισιόδοξος 

Γιατι κάθεσαι ακόμα και βλέπεις χάρτες? 

Ασε έμας τότε να το παλέψουμε μέχρι τέλος 

Ελεος με αυτή την μιρλα ποια, δεν παλεύεται άλλο. 

 

Επεξεργάστηκε από Spartan
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, Ediepatra είπε:

Για βδ Πελοπόννησο τι πιστεύεις φίλε μου; 

Η Κορινθια πιο ευνοημενη απο την Αχαια θερμοκρασιακα...αλλα κ η Αιγιαλεια ισως κατεβασει χαμηλα τα χιονια... ισως κ κατω απο τα 300μ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, Spartan said:

Ποιος το λέει αυτό? 

Τι λες ρε φίλε? 

Μήπως τα μπερδεύεις λίγο? 

Σχόλιασμος χαρτών λέει πάνω το θέμα 

Τι κακό δηλαδή έκανε που έγραψε για ένα σενάριο που είδε μακροπροθεσμα?πάνω στο τελευταίο τρέξιμο του gfs? 

 

 

Η κοινη λογικη το λεει και δε τα μπερδευω καθολου. Στο χθεσινο τρεξιμο του gfs καποιοι το "τοσο" το εκαναν "τοοοοσο" για την αττικη. Στο επομενο τρεξιμο τα γυρισαν ολα τουμπα και απο τοην παρομνοιωση με τον ιστορικο χιονια του 2002 το εκαναν χιονονερο ανευ σημασιας. Με λιγα λογια αυτο που θελω να πω οτι ειναι περισσοτερα τα ανουσια μηνυματα ενθουσιασμου παρα τα ουσιωδη που μπορει να δωσουν μια ορθη πληροφορια στον αναγνωστη. 

Για παραδειγμα ενας ανθρωπος που μπηκε για πρωτη φορα και διαβασε το συγκεκριμενο thread την δευτερα ηξερε οτι θα χιονισει σε ολη την αττικη, την τριτη εμαθε οτι τελικα ισως χιονισει στα ορεινα, την τεταρτη οτι τελικα θα χιονισει παντου και την πεμπτη οτι δε θα χιονισει πουθενα. Αυτο δεν ξερω κατα ποσο εχει μια δοση σοβαροτητας.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 minutes ago, Hlioupolitis98 said:

Δεν ξερω γιατι θεωρειτε οτι θα κσνει κατι στην αττικη. 

Καθε φορα λετε και κοιταμε τα αστρα. 

Τελος εμεις. 

Οσο για 2η καρτελα δεν ειναι καν αξια αναφορας αφου ειναι ετη φωτός μακριά

φιλε μου καλε, κανε υπομονη (εαν εχει απομεινει) και απολαυσε ο,τι ερθει - εαν δεν ερθει παλι απολαυσε το κρυο - θεωρουμε/ούνε βασει αυτων που διαβαζουν κ βγαζουν τα ματια τους - εσυ τι βλεπεις?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ειναι απλο . Εφοσον το τωρινο ειναι σαπιο περα απο κεντρικη ελλαδα ( στα αλλα ειναι απλα μια αλλη χειμωνιατικη μερα) , κοιταμε το μετα εμεις.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Antipathitikos είπε:

Ανεύ σημασίας σε ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ δεν νομίζω. Τωρα το αν προέχει η κακοκαιρία των επόμενων ημερών συμφνωνω απόλυτα. Δεν νομίζω ομως οτι είναι ανευ σημασίας να σχολιάσει καποιος ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΒΛΕΠΕΙ στο συγκεκριμένο τρέξιμο//Δεν γίνεται πρόβλεψη.. Εγω προσώπικα θα ήθελα να διαβαζω και πιο μετά τι μπορει να δέιχνουν τα μοντελα Αυτα. Kαλημέρα

Ρε παιδιά, ο άνθρωπος ανέφερε κάτι που είδε, ενώ είχαν τελιωσει τα μεσημεριανα τρεξίματα 

Που ήταν το λάθος του δηλαδή? 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

55 λεπτά πριν, menidi είπε:

Ρε παιδιά αυτή η παιλονυφιτσα βγάζει θαψιματακι με κάτι -8 και -9 στα 850 για τη Δευτέρα. Άραγε θα μπορούσαμε να ελπίζουμε σε χιόνι τέτοιο εμείς;

Εχει ξαναγινει το 1987 την τελευταια μερα-μερα απο πολλες-μερα χιονοπτωσης με ΝΑ ανεμο 25 ποντους! Ειχε μπουκωσει το μπαλκονι μου χονι με προσανατολισμο ΝΑ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, Hlioupolitis98 said:

Ειναι απλο . Εφοσον το τωρινο ειναι σαπιο περα απο κεντρικη ελλαδα ( στα αλλα ειναι απλα μια αλλη χειμωνιατικη μερα) , κοιταμε το μετα εμεις.

τα ειπες ολα μονος σου φιλε μου - ολα ειναι θεμα προοπτικης και αντιληψης των πραγματων!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Hlioupolitis98 είπε:

Ειναι απλο . Εφοσον το τωρινο ειναι σαπιο περα απο κεντρικη ελλαδα ( στα αλλα ειναι απλα μια αλλη χειμωνιατικη μερα) , κοιταμε το μετα εμεις.

Και η Βόρεια Ελλάδα εχει ελπίδες 

Και τα προσηνεμα έχουν ακόμα 

Οκ? 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αντικειμενικα τωρα στερεα αλλα κυριως αττικη ευβοια και κατω δεν θα εχουμε τιποτα εκτος απο μια ωραια βροχη και αυτο απο κυριακη παλι ηλιο αλλα με δοντια βεβαια 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

19 minutes ago, Γιάννης μασ said:

γυρω στα 100 μετρα πρεπει να σαι....πιστευω μετα το μεσημερι θα αρχισει το στρωσιμο σε σενα

λοιπον επειδη μ αρεσουν τα ρισκα, θα πω οτι θα ψουμε ωραιες εκπληξεις, το κρυο δεν ερχεται μαζι με το χαμηλο ειναι ηδη σημερα εδω και το βραδυ θα ππερασουμε και οριακα κατω απο -6 στο 850 αρα το βραδυ παρασκευης θα πεσεις με αναστροφη κατω απο 0 το πιστευω .επισης γιαννη τσεκαρε σημειο δροσου αυτη τη στιγμη που μιλαμε -1,8 ειναι 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Spartan είπε:

Ρε παιδιά, ο άνθρωπος ανέφερε κάτι που είδε, ενώ είχαν τελιωσει τα μεσημεριανα τρεξίματα 

Που ήταν το λάθος του δηλαδή? 

Συμφωνω απόλυτα. Δεν υπάρχει κάποιο λάθος..Καλά έκανε. Aλλωστε και εγω πιο πανω απο το παλληκάρι το ίδιο πράγμα έιπα. Πως στήνεται καλά ο Αζορικος...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, johnagp είπε:

Αντικειμενικα τωρα στερεα αλλα κυριως αττικη ευβοια και κατω δεν θα εχουμε τιποτα εκτος απο μια ωραια βροχη και αυτο απο κυριακη παλι ηλιο αλλα με δοντια βεβαια 

Για την Δευτέρα πως τα βλέπεις τα πράγματα? 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, geod είπε:

φιλε μου καλε, κανε υπομονη (εαν εχει απομεινει) και απολαυσε ο,τι ερθει - εαν δεν ερθει παλι απολαυσε το κρυο - θεωρουμε/ούνε βασει αυτων που διαβαζουν κ βγαζουν τα ματια τους - εσυ τι βλεπεις?

Εγω βλεπω το πολυ χιονονερο το βραδυ σαββατου μεχρι τα 200μ και χιονια κσθαρα μμεχρι 400-450 μετρα. Στρωσιμο οριακο στα 450μ.

Για κυριακη ανοιγματα και προς αργα απογευμα που θα υπαρχουν οι Τ τα οποια χιονια θα περιοριζονται στα βόρεια εκτος λεκανοπεδίου με καποιες νεφωσεις ορογραφικου χαρακτηρα να αφηνουν ασθενεις χιονοπτωσεις μεχρι το υψος της αγιας παρασκευης το πολυ. Δηλαδη μεχρι βορειιανατολικα προάστια. Ουτε στρωσιδια ουτε χιονοπτωσεις που θα μπορουσαν να στρωσουν ή να μπουν ευκολα λεκανοπέδιο. 

Αυτο την δευτερα θα ειναι λιγοτερο συχνο αφου δεν υπαρχει αιτιο της προκοπης.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Antipathitikos είπε:

Συμφωνω απόλυτα. Δεν υπάρχει κάποιο λάθος..Καλά έκανε. Aλλωστε και εγω πιο πανω απο το παλληκάρι το ίδιο πράγμα έιπα. Πως στήνεται καλά ο Αζορικος...

Ετσι ακριβώς 

Ειδε κάτι ενδιαφέρον και το ανέφερε

Απλά τα πράγματα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...