Jump to content
Avalanche

Ανάλυση χαρτών Ιανουάριου 2021!!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, voupou είπε:

Δεν "κατηγορησα" αυτο, απλα σχολιασα οτι δεν ειναι σωστο με την αβεβαιοτητα που υπαρχει να σχολιαζουμε κατι το οποιο απλα φανηκε για 11 ημερες μετα οταν η ιστορια μας εχει δειξει οτι τα παντα αλλαζουν μεσα σε ενα run

Μα ρε φιλαρακι το run σχολιασαμε..Αφου το 6αρι δινει χιονια την δευτερα,τι να γραψω..??Δεν ειπε κανεις οτι θα βγει..Το τρεξιμο σχολιασαμε και μιλαμε για 4 μερες μετα οχι 11..Τελειως φιλικα..Κουβεντα κανουμε ρε συ..Αλιμονο...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, Hlioupolitis98 said:

Δεν εχει τρελη υποστηριξη στα500 hpa για να βοηθισει σε οριακες Τ. 

Αν ειχαμε πχ -35 στα 500hpa θα εβγαινε κατι σαν δεκεμβρη 2015 νομιζω αν θυμάμαι καλα που εστρωσε με οριακα αρνητικες Τ δλδ ~0

ναι το δεχομαι αν και η ταση στα 500 απο οτι ειδα ειναι να τον παχαινει λιγο τον αυλωνα,ειναι εξαιρετικα οριακη η κατασταση και ενας χ παραγοντας ,οπως η αναστροφη που εχω κολλησει μπορει να χαρισει ποσοτητες χιονιου στο βολο,γιατι στα ανσαμπλ ειναι εμφανες οτι παιρνι και συγγκλιση ο Βολος ,δε γινεται με τετοια διαταξαρα, προηγουμενο κρυο ηδη εδω απο αυριο και ισχυρο κιολας να αποκλειεις τη χιονοστρωση στο κεντρο επειδη η Τ απο -6 θα παει - 4,5 στα 850 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Trans Siberian είπε:

ναι το δεχομαι αν και η ταση στα 500 απο οτι ειδα ειναι να τον παχαινει λιγο τον αυλωνα,ειναι εξαιρετικα οριακη η κατασταση και ενας χ παραγοντας ,οπως η αναστροφη που εχω κολλησει μπορει να χαρισει ποσοτητες χιονιου στο βολο,γιατι στα ανσαμπλ ειναι εμφανες οτι παιρνι και συγγκλιση ο Βολος ,δε γινεται με τετοια διαταξαρα, προηγουμενο κρυο ηδη εδω απο αυριο και ισχυρο κιολας να αποκλειεις τη χιονοστρωση στο κεντρο επειδη η Τ απο -6 θα παει - 4,5 στα 850 

Εγω συμφωνω. Εδω με -3 εχει κατσφερει να βγαλει στουπες μεχρι τα 100μ . Ειναι πολλοι οι παραγοντες αλλα αυτα ειναι εξαιρέσεις και γιαυτο δεν πιστευω σε αυτα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

η Τ ανεβαινει εκει στο -4,5 και ειναι λογικο γιατι πλησιαζει η συγκλιση αλλα μην ξεχναμε Βολιωτες οτι το 2015 η συγκλιση εσκασε στο Βολο με αξηση στις Τ και ενω το γυρνουσε σε χιονονερο σε αλμυρο και νοτιοτερα στο Βολο που θα επρπε να χτυπησουμε θετικες Τ λογω αυξησης στα 850 εριχνες πορτοκαλια με -1

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Hlioupolitis98 είπε:

Εγω συμφωνω. Εδω με -3 εχει κατσφερει να βγαλει στουπες μεχρι τα 100μ . Ειναι πολλοι οι παραγοντες αλλα αυτα ειναι εξαιρέσεις και γιαυτο δεν πιστευω σε αυτα.

Ο Βόλος είναι στα 0μ όμως, Εννοείται παραπάνω θα γίνει ωραία κατάσταση, αλλά μιλάμε για το κέντρο..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 minutes ago, voupou said:

Δεν ηξερα οτι στα Ν.Π. εχετε την ικανοτητα να κρινεται ποιος μπορει να φιλτραρει αυτο που διαβαζει και ποιος οχι, εξ αποστασεως. 

Τωρα το εμαθες,ποτε δεν ειναι αργα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγώ ένα θα πω. ΠΑΜΕ για πολλά χιόνια στις παρυφές του λεκανοπεδίου ίσως και στο κέντρο δούμε κάποιες εξάρσεις. Στην δεύτερη φάση Σάββατο βράδυ (με τα τωρινά δεδομένα) προς Κυριακή ξημερώματα θα γίνει πανικός. Τρίτη φάση Δευτέρα ξημερώματα έως απόγευμα το επιπλέον πιάτο που θα σερβίρει χιόνια με πολλά εκατοστά στα Β.Π δλδ από Μαρούσι Ανάβρυτα και 300μ πλας. Θα αλλάξουν πολλά έως το Σάββατο εδώ θα είμαστε. 

Ας τα δούμε ρεαλιστικά τα πράγματα με βάση την λογική και όχι την λογική μερικών pixels.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, voupou είπε:

Το να εισαι ρεαλιστης και να μιλας βαση πιθανοτητων και εμπειριων δεν ειναι πληρης ισοπεδοση αλλα η πραγματικοτητα.

Kαλέ μου φίλε λέω αυτό και κλέινω γιατί δεν θα ήθελα οι Mods να χάσουν χρόνο και να σβήνουν τα μυνηματά μου....Λοιπον. βρίσκεσαι στο ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ. Αν παρακολουθεις το σάιτ θα πρόσεξες πως απο αρκετες ημέρες πριν αρκετα παιδιά  έδω ξημεροβραδιάζονται ξεκινώντας απο 300 ωρες και βάλε για  να δουνε κάποιο φως στο τουνελ που θα μπορέσει να μας δώσει ελπίδες για κάτι. Η αναζήτηση μιας πιθανής τάσης ξεκινάει απο τις μακρινές ώρες για να γίνει π΄ροβλεψη επίσημη τις κοντινές. ΕΙΔΙΚΑ σε ενα χειμώνα ανυπαρκτο και σε τόσα χρόνια αχιονιάς αυτό ειναι η πυξιδα μας. 

Καταλαβαίνω πως επίκειται ενα μεγάλο γέγονος που είναι λογικο όλοι μας να δίνουμε βάση σε αυτό και έτσι πρέπει. ΟΜΩΣ. Αυτο δεν μπορει να εμποδίσει ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ολη αυτή την  καταστασή να θέλει να τη βιώσει ξανά και ξανα το τρίτο δεκαήμερο, τον Φλεβάρη ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ολόκληρο. Απο τη στιμγή που βρίσκεσαι στην ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΟΝΤΕΛΟ ΔΕΙΧΝΕΙ ΠΩΣ ΕΧΟΥΜΕ ΑΝΑΒΑΣΗ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΑΖΟΡΙΚΟΥ ΕΜΕΝΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΜΕ ΓΕΜΙΖΕΙ ΑΙΣΙΟΔΟΞΙΑ που εκεινη τη στιμγη θελω να την μοιραστω με τα παιδια....ΞΕΡΟΥΜΕ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΜΑΚΡΙΝΕΣ ΩΡΕΣ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗ ΒΓΕΙ..εννοέιται. ΑΥΤΟ...ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΚΑΙΡΙΚΟ ΣΑΙΤ το γνώριζουμε πολύ καλα.

Τώρα το WEATHER CLUB περιέχει και ΕΠΙΣΗΜΕΣ ΠΡΟΓΝΩΣΕΙΣ που μπορεις να ενημερωθεις σχετικά. Περιέχει ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΚΑΙΡΙΚΕΣ που μπορεις να διαβάσεις τι συμβαινει ταυτόχρονια σε διάφορες περιοχές. ΕΧΕΙ ΧΙΛΙΑ ΚΑΛΟΥΔΙΑ για ολους μας.

Με χαρά λοιπόν θα θέλαμε όλοι να σε δαβάζουμε σε ένα απο αύτα...

ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΠΑΙΔΙΑ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

46b0334c3942806551faaccb4beb7089.jpg.4fa7433f4f68a7d9797121ef54beea4b.jpg

Στα 30 μου (29 και 11 μήνες βασικά 😛) έχω δει 2001, 2006, 2014, 2017, 2019 (αυτό δεν είχε τόσο ποιοτικό χιόνι αλλά ασύλληπτη ένταση), οπότε δεν εντυπωσιάζομαι εύκολα. Εννοείται δεν περιμένω κάθε χρόνο ιστορικό αλλά έστω ένα 5ποντο ποιοτικό στο δρόμο με αρνητικές, αλλά φαίνεται ότι δεν έχει τα φόντα για κάτι τέτοιο, θα πέσει πολύ χιονόνερο και χλαπάτσα..

κι ομως ολα θα παιχτους στις λεπτομεριες....και ο νταφης, επειδη μιλουσαμε το πρωι δεν το αποκλεiει το στρωσιμο μεσα, αλλωστε γνωριζει πολυ καλα οτι 1 βαθμος παντα παιζει και στο ναουκαστ.....απλα με τα πρωινα το σεναριο του στρωσιματος ειναι το λιγοτερο πιθανο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Γιάννης μασ είπε:

κι ομως ολα θα παιχτους στις λεπτομεριες....και ο νταφης, επειδη μιλουσαμε το πρωι δεν το αποκλεiει το στρωσιμο μεσα, αλλωστε γνωριζει πολυ καλα οτι 1 βαθμος παντα παιζει και στο ναουκαστ.....απλα με τα πρωινα το σεναριο του στρωσιματος ειναι το λιγοτερο πιθανο

Μακάρι, δύο μέρες έμειναν, θα δούμε!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

21 λεπτά πριν, Hlioupolitis98 είπε:

Και εγω το ευχομαι σε αυτο συμφωνουμε. 

Και το τονιζω παλι, ας βγει το ρημαδι το Χ στην πραγματικότητα ας φυγει ως την Πελοπόννησο και μετα ισως εχουμε αλλαγες. Το επικρατέστερο σχολιασα. 

Μεχρι τοτε ειναι απλες εικασιες.

Εικασιες, αλλά με ελπίδα για περεταιρω βελτιώσεις στον ορίζοντα 

Αυτό ζητάμε 

Επεξεργάστηκε από Spartan
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Spartan είπε:

Εικασιες, αλλά με ελπίδα για περεταιρω βελτιώσεις 

Ραβδιοβολησεις που βλεπουμε ? Να δουμε πως παει διαταξιακα το πραγμα εως τωρα . Πχ για βαλκανια γενικα

Επεξεργάστηκε από Επισκέπτης
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η φύση μιλάει άλλα δεν την ακούμε. Η παλιοί πριν 200 χρόνια πως προέβλεπαν τον καιρό? Σωστά με τα σημάδια που τους έδινε η φύση.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, Hlioupolitis98 είπε:

Ραβδιοβολησεις που βλεπουμε ? Να δουμε πως παει διαταξιακα το πραγμα εως τωρα . Πχ για βαλκανια γενικα

Εδώ φίλε και πάνω αριστερά βάζεις όποια χώρα θέλεις. Έχει και ελλάδα. Εγώ στο λινκ εδω εχω επιλεξει ευρωπη για να δω τωρα τον αυλωνα πως ειναι
http://meteocentre.com/analysis/map-surface.php?map=Europe&date=2021011411&size=standard&lang=fr&area=eur

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παιδια, τωρα που μενω μονιμα Γλυφαδα θα προσπαθησω να βρω τον φιλο ΓΙΑΝΝΗ και να τον επαναφερω στο φορουμ. Θα ψαχνω παντου για γυαλι μασκα και μαυτο κασκολ. Λειπει πολυ απο εδω μεσα...

ΦΟΟΟΟΟΟΟΟΛΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Nickpayne είπε:

Παιδια, τωρα που μενω μονιμα Γλυφαδα θα προσπαθησω να βρω τον φιλο ΓΙΑΝΝΗ και να τον επαναφερω στο φορουμ. Θα ψαχνω παντου για γυαλι μασκα και μαυτο κασκολ. Λειπει πολυ απο εδω μεσα...

ΦΟΟΟΟΟΟΟΟΛΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!!!

Αν ηταν εδω ηδη θα ειχε γεμισει 50 σελιδες με την λεξη φολα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, snowmix99d είπε:

Υ.Π Τα θαλασσοπούλια (γλάροι) έχουν βγει στην στεριά σημάδι κακοκαιρίας.

Αδερφε μου το μονο πουλι που βλεπω εγω για μας,δεν εχει φτερα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, heavy snow said:

Αν ηταν εδω ηδη θα ειχε γεμισει 50 σελιδες με την λεξη φολα.

Εδω και μια εβδομαδα θα ειχε ξεκινησει τις φολες. Σημερα θα ενιωθε δικαιωμενος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, Stelios είπε:

Εδώ φίλε και πάνω αριστερά βάζεις όποια χώρα θέλεις. Έχει και ελλάδα. Εγώ στο λινκ εδω εχω επιλεξει ευρωπη για να δω τωρα τον αυλωνα πως ειναι
http://meteocentre.com/analysis/map-surface.php?map=Europe&date=2021011411&size=standard&lang=fr&area=eur

Και αυτο ειναι χρησιμο το ξερω , απλα για τις Τ στα 850hpa θελω μετρήσεις! 

Για να δω τι ψυχος κατεβαζει στην πραγματικότητα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, Stelios είπε:

Εδώ φίλε και πάνω αριστερά βάζεις όποια χώρα θέλεις. Έχει και ελλάδα. Εγώ στο λινκ εδω εχω επιλεξει ευρωπη για να δω τωρα τον αυλωνα πως ειναι
http://meteocentre.com/analysis/map-surface.php?map=Europe&date=2021011411&size=standard&lang=fr&area=eur

Αυτό το λινκ έψαχνα εδω και μέρες και ρωτούσα και κανείς δεν απαντούσε. Ευχαριστώ για το ποστάρισμα!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Hlioupolitis98 είπε:

Και αυτο ειναι χρησιμο το ξερω , απλα για τις Τ στα 850hpa θελω μετρήσεις! 

Για να δω τι ψυχος κατεβαζει στην πραγματικότητα

Α εδώ είσαι τότε φίλε. Φροντισε να βάλεις metric στο συστημα μοναδων και οχι το american. Επιλέγεις την ανάλογη κουκίδα στον χάρτη και σου δείχνει τις ραδιοβολήσεις

http://weather.uwyo.edu/surface/meteorogram/europe.shtml?fbclid=IwAR36h8TFUV4U4JVOCJ3ZOBqGwPmV7PNRG4YObfdZa2dT2G2xccdG30CNLHE
 

ΥΓ:   Νομίζω παλιότερα εμφάνιζε τις Τ στα 850hpa... τωρα δεν ξερω ή δεν θυμάμαι πως γινόταν
 

Επεξεργάστηκε από Stelios
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

έχω κάψει ώρα να καταλάβω τι γίνεται.έκανα μια πρόχειρη ανα΄λυση ίσως να μας διαφωτίσει κάποιοσ εμπειρος 

τα 2 μεγάλα έχουν νομίζω διαφορά στη διάταξη και αυτό φαίνεται παρακάτω.

στα ποιτοτικά χαρακτηριστικά h temp στα 850 είναι ίδια (-8) στα 500 δίνουν μια διαφορα -28 με -30 

επίπεδο αγοποίησης τα 300 (στον παιο δεν εχω δει gfs)

ο υετός λογικά θα ναι το πρόβλημα στην όλη φαση?

 

ps το marker στο χάρτη είναι αγια παρασκευη πε΄ριπου 270μ υψόμετρο

ps2 μιλάμε για δευτέρα πρωί

 




gfs.JPG.409cc5174228c42609867cdc6dd49720.JPG.

 

ecmwf.JPG.18329867a5b805a6e4bcfdea2145b1fd.JPG

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...