Jump to content
Avalanche

Ανάλυση χαρτών Ιανουάριου 2021!!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, Stelios είπε:

Α εδώ είσαι τότε φίλε. Φροντισε να βάλεις metric στο συστημα μοναδων και οχι το american. Επιλέγεις την ανάλογη κουκίδα στον χάρτη και σου δείχνει τις ραδιοβολήσεις

http://weather.uwyo.edu/surface/meteorogram/europe.shtml?fbclid=IwAR36h8TFUV4U4JVOCJ3ZOBqGwPmV7PNRG4YObfdZa2dT2G2xccdG30CNLHE
 

ΥΓ:   Νομίζω παλιότερα εμφάνιζε τις Τ στα 850hpa... τωρα δεν ξερω ή δεν θυμάμαι πως γινόταν
 

Δυστυχως δεν βγαζει στα 850hpa . Η δεν το βρισκω. Ευχαριστώ ομως

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

21 minutes ago, Nickpayne said:

Παιδια, τωρα που μενω μονιμα Γλυφαδα θα προσπαθησω να βρω τον φιλο ΓΙΑΝΝΗ και να τον επαναφερω στο φορουμ. Θα ψαχνω παντου για γυαλι μασκα και μαυτο κασκολ. Λειπει πολυ απο εδω μεσα...

ΦΟΟΟΟΟΟΟΟΛΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!!!

Καλώς ήρθες Γίγαντα !

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Hlioupolitis98 είπε:

Δυστυχως δεν βγαζει στα 850hpa . Η δεν το βρισκω. Ευχαριστώ ομως

Κάνε υπομονη. Θα στο δείξω όταν παω σπιτι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, fullmoon36 είπε:

Το νέο 

xx_model-en-308-0_modezrpd_2021011406_63_17_157.png

xx_model-en-308-0_modezrpd_2021011406_63_17_108.png

το θετικο κ μενει να δουμε αν θα ισχυει ειναι οτι κανει συγκλιση μεσα στο θερμαικο κ αρκετα βορεια κιολας.ισως αυτο δωσει εξτρα υετο ειδικα οταν το χαμηλο πατησει ηπειροτικο κορμο...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

42 λεπτά πριν, snowmix99d είπε:

Εγώ ένα θα πω. ΠΑΜΕ για πολλά χιόνια στις παρυφές του λεκανοπεδίου ίσως και στο κέντρο δούμε κάποιες εξάρσεις. Στην δεύτερη φάση Σάββατο βράδυ (με τα τωρινά δεδομένα) προς Κυριακή ξημερώματα θα γίνει πανικός. Τρίτη φάση Δευτέρα ξημερώματα έως απόγευμα το επιπλέον πιάτο που θα σερβίρει χιόνια με πολλά εκατοστά στα Β.Π δλδ από Μαρούσι Ανάβρυτα και 300μ πλας. Θα αλλάξουν πολλά έως το Σάββατο εδώ θα είμαστε. 

Ας τα δούμε ρεαλιστικά τα πράγματα με βάση την λογική και όχι την λογική μερικών pixels.

Το " ΠΑΜΕ " ήταν συνθηματικό; Γιατί μόλις έτρεξε ο Κινέζος...

SmartSelect_20210114-142513_Samsung Internet.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 minutes ago, Dim_pas said:

έχω κάψει ώρα να καταλάβω τι γίνεται.έκανα μια πρόχειρη ανα΄λυση ίσως να μας διαφωτίσει κάποιοσ εμπειρος 

τα 2 μεγάλα έχουν νομίζω διαφορά στη διάταξη και αυτό φαίνεται παρακάτω.

στα ποιτοτικά χαρακτηριστικά h temp στα 850 είναι ίδια (-8) στα 500 δίνουν μια διαφορα -28 με -30 

επίπεδο αγοποίησης τα 300 (στον παιο δεν εχω δει gfs)

ο υετός λογικά θα ναι το πρόβλημα στην όλη φαση?

 

ps το marker στο χάρτη είναι αγια παρασκευη πε΄ριπου 270μ υψόμετρο

ps2 μιλάμε για δευτέρα πρωί

 




gfs.JPG.409cc5174228c42609867cdc6dd49720.JPG.

 

ecmwf.JPG.18329867a5b805a6e4bcfdea2145b1fd.JPG

 

0.7 mm με 00 mm ποια ακριβώς διαφορά εχουν?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Μήπως έχεις υετο για Κυριακή Δευτέρα ; Και χάρτη θερμοκρασιών 

Νικόλα νομιζω ανανεώνει 3 μερες μονο μπροστα το 6 αρι και το 18 αρι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αύξησε κι αλλο τον υετο στη δυτική Μακεδονία για Σάββατο το 6 αρι ευρωπαιου

 

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Galanto είπε:

Νικόλα νομιζω ανανεώνει 3 μερες μονο μπροστα το 6 αρι και το 18 αρι

Θα τα δούμε στο 12z. Καλά χιόνια Αντώνη. Δυτική Μακεδονία πάει για θαψιμο. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

49 λεπτά πριν, Snow sick είπε:

Εδώ μέσα είναι φόρουμ. Ο σκοπός του είναι να σχολιάζουμε τον καιρό όταν κάνει μετεωρολόγος δε σχολιάζει τίποτε. Αν θέλετε κάτι άλλο υπάρχουν μετεωρολόγοι και διαλέξτε όποιον θέλετε. Εδώ σχολιάζουμε όχι μόνο τα κοντινά αλλά και τα μακρινά, τις τάσεις κτλ. Προφανώς λέει ο καθένας τη γνώμη του και γίνεται αχταρμάς. ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ FORUM. Έχετε ιδέα από ποτε σχολιάζουμε την κακοκαιρία αυτή που έρχεται? Η τάση φαινόταν στον τζιφο 15 μέρες πριν και προφανώς και το σχολιασαμε από τότε. Είναι δυνατόν να μην αναφερθεί ότι ο Αζόρικος στήνεται καλά κατά τις 25? Δεν πάμε καλά. Μαζευτείτε και καταλάβετε τι σημαίνει forum. Αλλιώς πάρτε το 148 κ 149 να δείτε αν λειτουργούν ακόμα. Έλεος 

Προφανώς αναφέρεσαι προσωπικα σε εμένα, ισωςνα κάνω και λαθος βεβαια,θα σου ελεγα λοιπον να εισαι ποιο χαλαρος και δεν εσυ που θα υπόδειξη πιο θα κάνει τι καταλαβαινόμαστε πιστεύω....και ειρωνείες τελος....

Αυτο που ήθελα να πω είναι ότι έχουμε μπροστα μας μια κακοκαιρία που  με λίγες αλλαγές μπορεί οι περισσότεροι να πάρουμε κατι καλο και θα ήταν σωστό το παρόν χρονικο διαστήμα να ασχοληθούμε με αυτο και όχι το τι προσπαθει να κανει ο αζορ μετα απο 11 ημέρες και εννοείται ότι θα σχολιαστεί και αυτο οπως και ο υετος που μπορει να μας δινει μετα απο ταδε μερεςαπλά ολα έχουν την σειρά τους....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ΔΕΥΤΕΡΑ 18-01-2021
Στην Ήπειρο, τη Μακεδονία και τη Θράκη σχεδόν αίθριος καιρός.
Στην υπόλοιπη χώρα προβλέπονται νεφώσεις με τοπικές βροχές ή
χιονόνερο ενώ χιονοπτώσεις θα σημειωθούν κυρίως στα ορεινά και
ημιορεινά. Από το μεσημέρι και από τα νοτιοδυτικά, προβλέπεται εκ
νέου επιδείνωση του καιρού η οποία θα επηρεάσει την κεντρική και
νότια χώρα με τοπικές βροχές και σποραδικές καταιγίδες κυρίως στα
θαλάσσια και παραθαλάσσια τμήματα. Τα φαινόμενα πιθανώς να είναι κατά
τόπους έντονα στο νότιο Ιόνιο, την Πελοπόννησο και την Κρήτη.
Χιονοπτώσεις, πρόσκαιρα πυκνές θα σημειωθούν στα ορεινά και στα
ημιορεινά κυρίως της Πελοποννήσου.

 

ΣΙΓΟΥΡΗ ΝΥΦΙΤΣΑ απο την ΕΜΥ. Αλλα για τις θερμοκρασίες υπάρχει μια θολούρα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μου φαινεται οτι τις επομενες μερες θα σας στελνω πλουσιο χιονορεπορταζ απο την πατριδα(Λαμια). Εχω στειλει ηδη απεσταλμενους. Φαινεται οτι θα παει καλα εκει. Ατιμο lockdown. Ουτε για σκ δεν μπορουμε να παμε..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Αύξησε κι αλλο τον υετο στη δυτική Μακεδονία για Σάββατο το 6 αρι ευρωπαιου

 

για κεντριλη μακεδονια;;; εχει ανσαμπλ αυτο το 6αρι; μπορεις να μου βαλεις τον χαρτη πιεσεων στα 500 στις 42 ωρες;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επειδή δημιουργούνται λάθος εντυπωσεις και προσδοκίες αναφερόμενος πάντα για λεκανοπέδιο ,ρίχνοντας μια γρήγορη ματιά στα ensembles διαπιστώνω πως όσα ensembles υποστηρίζουν το σενάριο της νυφιτσας ανεβάζουν πολύ τις θερμοκρασίες και με αρκετά χαμηλή υποστήριξη κοντά στα -28 φέρνοντας αρκετό υετό  ,σεναρια με θερμοκρασιες  όμως μέχρι -10 στα 850 στην Αθήνα αφορούν την περίοδο  αργά το βράδυ την Κυριακή μέχρι Δευτέρα πρωί και έχουν να κάνουν με καλύτερη κλίση του αυλώνα και με χαμηλό σε καλύτερη θέση ,καμία σχέση δλδ με την νυφίτσα της Δευτέρας οπότε σε περίπτωση χαμηλού την Δευτέρα μιλάμε πάντα από 300 και πάνω στην καλύτερη των περιπτώσεων ..άποψη μου και μακάρι να πέσω έξω...

Επεξεργάστηκε από OLYMPUS MONS
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, nikolas 2365 είπε:

Απλά να πάει πιο νότια το χαμηλό να γεμίσουν τα ημιορεινά Εύβοιας. Μην φάμε ξεροκρυο. Ευπρόσδεκτη οποιαδήποτε χιονόπτωση και χαμηλά. Όμως επιμένουν για Χαλκίδα Θήβα Λειβαδιά Λαμία κτλ για χιόνι και με εκνευρίζει ότι βάζουν Χαλκίδα μέσα. 

Τα ημιορεινα μας Νικολα θα γεμισουν χιονι! Και σε διαρκεια και σε μια σχετικη ενταση θεωρω πως θα ειναι συνολικα "πρωταθλητρια" η Ευβοια στην επερχομενη κακοκαιρια! Το ζητουμενο ηταν να γινει η εκπληξη εστω στο τελος και να χιονιστουμε κι εμεις χαμηλα. Προσωπικα ελπιζω σε αλλαγες εστω και μικρες στα 12αρια αποψε.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Nickpayne είπε:

Μου φαινεται οτι τις επομενες μερες θα σας στελνω πλουσιο χιονορεπορταζ απο την πατριδα(Λαμια). Εχω στειλει ηδη απεσταλμενους. Φαινεται οτι θα παει καλα εκει. Ατιμο lockdown. Ουτε για σκ δεν μπορουμε να παμε..

Γεια σου ρε πατρίδα,και γω με φωτορεπορτάζ θα είμαι.μιας και εγκλωβίστηκα Αθήνα,άντε να δούμε τι θα βαλει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 minutes ago, BrainA said:
8 minutes ago, BrainA said:

0.7 mm με 00 mm ποια ακριβώς διαφορά εχουν?

Πρακτικά καμια ;Προσπαθώ να καταλάβω σαν πιο άπειρος αν οι διατάξεις είναι ανομίες (εγώ αυτό νομίζω αλλά θέλω δεύτερη γνώμη )

οι θερμοκρασίες που δίνουν είναι κοντά μεταξύ τους

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Αύξησε κι αλλο τον υετο στη δυτική Μακεδονία για Σάββατο το 6 αρι ευρωπαιου

 

Αντώνη δες λίγο και για μας αν το χεις εύκαιρο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, OLYMPUS MONS είπε:

Επειδή δημιουργούνται λάθος εντυπωσεις και προσδοκίες αναφερόμενος πάντα για λεκανοπέδιο ,ρίχνοντας μια γρήγορη ματιά στα ensembles διαπιστώνω πως όσα ensembles υποστηρίζουν το σενάριο της νυφιτσας ανεβάζουν πολύ τις θερμοκρασίες και με αρκετά χαμηλή υποστήριξη κοντά στα -28 φέρνοντας αρκετό υετό  ,σεναρια με θερμοκρασιες  όμως μέχρι -10 στα 850 στην Αθήνα αφορούν την περίοδο  αργά το βράδυ την Κυριακή μέχρι Δευτέρα πρωί και έχουν να κάνουν με καλύτερη κλίση του αυλώνα και με χαμηλό σε καλύτερη θέση ,καμία σχέση δλδ με την νυφίτσα της Δευτέρας οπότε σε περίπτωση χαμηλού την Δευτέρα μιλάμε πάντα από 300 και πάνω στην καλύτερη των περιπτώσεων ..άποψη μου και μακάρι να πέσω έξω...

Δλδ το κύριο τρέχει μόνο του στο ζήτημα αυτό; Που έχει νυφίτσα με -8/-9 στα 850 ? Αν ναι...τότε δύσκολα τα πράγματα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Προσηνεμα πεδινά νομίζω ότι κάπου εδώ πέφτουν τίτλοι τέλους οριστικα. Πάμε γερά να φέρουμε τον ιστορικό στους επόμενους χειμωνες (όταν θα ξανακάνει).

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...