Jump to content
Avalanche

Ανάλυση χαρτών Ιανουάριου 2021!!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παντως για το χαμηλο της δευτερας δεν εχει τελιωσει κατι

Προσωπικα πιστευω οτι η θεση του χαμηλου θα κλειδωσει τελευταια στιγμη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, fufutos είπε:

Το κοντρόλ επιμένει για νυφίτσα,κοντά στη Κρητη...

Στον μέσο  όρο φαίνεται κάτι τέτοιο ;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ο τζιφος για δευτερα μας βαζει σε αχαρτογραφητα νερα εδω στον νομο.....αυτο δεν αποκλειει βεβαια ασθενη φαινομενα κυριως στα ανατολικα του νομου......

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ΜΠΟΥ!!

Καλησπέρα, μετά από αναγκαία αποχή 3 ημερών περίπου! Για πρώτη φορά προσωπικά ένιωσα τόση κούραση, με έναν αυλώνα, κάθε μέρα χρονικά πίσω, και εκεί που λες προχθές, ότι δεν υπάρχει ελπίδα για νιφάδα μέσα στο ΣΚ έρχονται τα χθεσινά τρεξίματα. Τελικά αν και δεν θα βγει το απόλυτο θάψιμο του ούκμο [που έδινε εχθές] τουλάχιστον θα το δούμε το τιμημένο. Για την πόλη μου περιμένω κανένα 5ποντο και αν είμαστε τυχεροί 10ποντο. Θα ξεκινήσει κλασσικά σαν χιόνι με συνεχόμενο ρυθμό Σάββατο ξημερώματα, ενώ κατά περιόδους θα χιονίζει στην ημέρα, μάλλον με χιονόομβρους.

Οπότε όλα καλά, δεν μου συνέβη τίποτα το συνταραχτικό, πέρα από κόπωση

Αν στοιχημάτιζα σε κάποια πόλη στον ηπειρωτικό κορμό για μάξιμουμ χιονοστρωση, αυτή θα ήταν η Λαμία. Αν στοιχημάτιζα για μέγιστο χιονουετό, μιλάμε για κεντρικό Αιγαίο, ενώ χιονοπτώσεις θα έχουν και τα νησιά του ανατολικού Αιγαίου, φυσικά με την μορφή χιονοόμβρων-χιονοκαταιγίδων, μιας και μιλάμε για τρομερή υποστήριξη στα 500hpa.

Πάντως ένα έχω να πω, ότι στα τρεξίματα με χοντρό αυλώνα βλέπαμε περισσότερα χιόνια στα κεντροβόρεια, και μετά οι νότιες περιοχές ελπίζουν σε νυφίτσα, δηλαδή λίγο πολύ τα αντίθετα από ότι ξέρουμε. χαχαχα. Ενώ πρώτη φορά νομίζω, που από χιονιά που θα απασχολούσε αποκλειστικά Τουρκία φτάσαμε σε τρεξίματα να χιονίζουν και τα Γιάννενα, μόλις 3-4 μέρες πριν το συμβάν.

 

Υ.Γ Συγγνώμη που δεν απάντησα στα π.μ κάποιων παιδιών, στην συγκεκριμένη αποχή, όχι απλά δεν έγραψα, αλλά ούτε διάβασα τις 150 καινούργιες σελίδες που γράφτηκαν. Επιστρέφω κανονικά αν και σε πιο χαλαρούς ρυθμούς, διότι υπολογιστής γιοκ τις επόμενες μέρες [1 δωμάτιο γαρ, και σταθερός υπολογιστής, με αδερφό σε εξεταστική]

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, [weathermaniac] said:

ΜΠΟΥ!!

Καλησπέρα, μετά από αναγκαία αποχή 3 ημερών περίπου! Για πρώτη φορά προσωπικά ένιωσα τόση κούραση, με έναν αυλώνα, κάθε μέρα χρονικά πίσω, και εκεί που λες προχθές, ότι δεν υπάρχει ελπίδα για νιφάδα μέσα στο ΣΚ έρχονται τα χθεσινά τρεξίματα. Τελικά αν και δεν θα βγει το απόλυτο θάψιμο του ούκμο [που έδινε εχθές] τουλάχιστον θα το δούμε το τιμημένο. Για την πόλη μου περιμένω κανένα 5ποντο και αν είμαστε τυχεροί 10ποντο. Θα ξεκινήσει κλασσικά σαν χιόνι με συνεχόμενο ρυθμό Σάββατο ξημερώματα, ενώ κατά περιόδους θα χιονίζει στην ημέρα, μάλλον με χιονόομβρους.

Οπότε όλα καλά, δεν μου συνέβη τίποτα το συνταραχτικό, πέρα από κόπωση

Αν στοιχημάτιζα σε κάποια πόλη στον ηπειρωτικό κορμό για μάξιμουμ χιονοστρωση, αυτή θα ήταν η Λαμία. Αν στοιχημάτιζα για μέγιστο χιονουετό, μιλάμε για κεντρικό Αιγαίο, ενώ χιονοπτώσεις θα έχουν και τα νησιά του ανατολικού Αιγαίου, φυσικά με την μορφή χιονοόμβρων-χιονοκαταιγίδων, μιας και μιλάμε για τρομερή υποστήριξη στα 500hpa.

Πάντως ένα έχω να πω, ότι στα τρεξίματα με χοντρό αυλώνα βλέπαμε περισσότερα χιόνια στα κεντροβόρεια, και μετά οι νότιες περιοχές ελπίζουν σε νυφίτσα, δηλαδή λίγο πολύ τα αντίθετα από ότι ξέρουμε. χαχαχα. Ενώ πρώτη φορά νομίζω, που από χιονιά που θα απασχολούσε αποκλειστικά Τουρκία φτάσαμε σε τρεξίματα να χιονίζουν και τα Γιάννενα, μόλις 3-4 μέρες πριν το συμβάν.

 

Υ.Γ Συγγνώμη που δεν απάντησα στα π.μ κάποιων παιδιών, στην συγκεκριμένη αποχή, όχι απλά δεν έγραψα, αλλά ούτε διάβασα τις 150 καινούργιες σελίδες που γράφτηκαν. Επιστρέφω κανονικά αν και σε πιο χαλαρούς ρυθμούς, διότι υπολογιστής γιοκ τις επόμενες μέρες [1 δωμάτιο γαρ, και σταθερός υπολογιστής, με αδερφό σε εξεταστική]

Που σαι ρε Μιχαλιοοοο,όλα καλά θα πανε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Λοιπόν έβγαλα τα μάτια μου από κινητό στα σενάρια του τζιφου για Δευτέρα και έχω να πω ότι είτε ελάχιστα(τα περισοτερα είναι η αληθεια) είτε ικανοποιητικά τα μισά μας χιονιζουν έστω και ελάχιστα όπως ξανά είπα. Μέσος όρος επίσης μας χιονίζει. Τέλος τζεμ αικον πλησιαζουν στη λογική που ψάχνω για το χαμηλό της δευτερας

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12.6mm χιονουετου μου δίνει ο τζίφος για Σάββατο εδώ...αν τα έριχνε βραδινές ώρες ήταν σίγουρα πανω απο 20ποντο, τώρα θα δείξει...εγω παντως και με ένα τιμιο 10ποντο θα είμαι ευχαριστημένος... 

5mm δίνει για σήμερα με οριακές Τ όμως... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Α να μην ξεχάσω να αναφέρω ότι σε αυλωνες συνήθως κάνω εκτενή ανασκόπηση για το ποιο μοντέλο τα πήγε καλά και σε τι, πχ τον Ηφαιστίωνα. Προφανώς εδώ δεν θα κάνω, γιατί όλα τα μοντέλα τα πήγαν @@@. Έχουμε και λίγη αξιοπρέπεια χαχα. Το μόνο που μπορώ να πω, είναι ότι στην αποκοπή της Αγγλίας σχετικά καλά τα πήγε ο Τζιφός, ενώ στο είδος του Αυλώνα ο Ευρωπαίος, κυρίως τις τελευταίες 2 μέρες. Χωρίς την αποκοπή της Αγγλίας χιόνια θα είχαμε μόνο μέσα στο κεντρικό και ανατολικό Αιγαίο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

ΜΠΟΥ!!

Καλησπέρα, μετά από αναγκαία αποχή 3 ημερών περίπου! Για πρώτη φορά προσωπικά ένιωσα τόση κούραση, με έναν αυλώνα, κάθε μέρα χρονικά πίσω, και εκεί που λες προχθές, ότι δεν υπάρχει ελπίδα για νιφάδα μέσα στο ΣΚ έρχονται τα χθεσινά τρεξίματα. Τελικά αν και δεν θα βγει το απόλυτο θάψιμο του ούκμο [που έδινε εχθές] τουλάχιστον θα το δούμε το τιμημένο. Για την πόλη μου περιμένω κανένα 5ποντο και αν είμαστε τυχεροί 10ποντο. Θα ξεκινήσει κλασσικά σαν χιόνι με συνεχόμενο ρυθμό Σάββατο ξημερώματα, ενώ κατά περιόδους θα χιονίζει στην ημέρα, μάλλον με χιονόομβρους.

Οπότε όλα καλά, δεν μου συνέβη τίποτα το συνταραχτικό, πέρα από κόπωση

Αν στοιχημάτιζα σε κάποια πόλη στον ηπειρωτικό κορμό για μάξιμουμ χιονοστρωση, αυτή θα ήταν η Λαμία. Αν στοιχημάτιζα για μέγιστο χιονουετό, μιλάμε για κεντρικό Αιγαίο, ενώ χιονοπτώσεις θα έχουν και τα νησιά του ανατολικού Αιγαίου, φυσικά με την μορφή χιονοόμβρων-χιονοκαταιγίδων, μιας και μιλάμε για τρομερή υποστήριξη στα 500hpa.

Πάντως ένα έχω να πω, ότι στα τρεξίματα με χοντρό αυλώνα βλέπαμε περισσότερα χιόνια στα κεντροβόρεια, και μετά οι νότιες περιοχές ελπίζουν σε νυφίτσα, δηλαδή λίγο πολύ τα αντίθετα από ότι ξέρουμε. χαχαχα. Ενώ πρώτη φορά νομίζω, που από χιονιά που θα απασχολούσε αποκλειστικά Τουρκία φτάσαμε σε τρεξίματα να χιονίζουν και τα Γιάννενα, μόλις 3-4 μέρες πριν το συμβάν.

 

Υ.Γ Συγγνώμη που δεν απάντησα στα π.μ κάποιων παιδιών, στην συγκεκριμένη αποχή, όχι απλά δεν έγραψα, αλλά ούτε διάβασα τις 150 καινούργιες σελίδες που γράφτηκαν. Επιστρέφω κανονικά αν και σε πιο χαλαρούς ρυθμούς, διότι υπολογιστής γιοκ τις επόμενες μέρες [1 δωμάτιο γαρ, και σταθερός υπολογιστής, με αδερφό σε εξεταστική]

ελα φιλε μας ελειψες..😀😯😯

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

παιδια σας ευχομαι τα καλυτερα,περιμενω φωτογραφιες και να το χαρειτε..Στο innsbrurg  της αυστριας που ειναι ο αδερφος μου χιονιζει απο χτες και εχει φτασει το ενα μετρο το χιονι.ειμαι πολυ χαρουμενος για εσας παιδια..χαιρετισματα απο την κρυα Γερμανια.🙂🙂🙂🙂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, fufutos είπε:

ens_image.png

Αποκλείεται να έχεις μέσο όρο κοντά στο 5 τι φάση; λάθος τα έχει το wetter? 

Για Αθήνα μας είχε στο -7, 5

Επεξεργάστηκε από Steliosnow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, Steliosnow said:

Αποκλείεται να έχεις μέσο όρο κοντά στο 5 τι φάση; λάθος τα έχει το wetter? 

Για Αθήνα μας είχε στο -7, 5

Dew point

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, Snowjunky είπε:

μια εκτιμηση καποιοσ για καρδιτσα.

Θα χιονίσει 😂.

Πέρα από την πλάκα 10 με 15 πόντους τους έχετε εύκολα..

Επεξεργάστηκε από MeteoTirnavos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τέλεια παίδες μια χαρά πάει η Αττική... Μου φτάνει που εχουμε τις καλες Τ.... Ολα καλά και οπως είπαν και αρκετοί μετεωρολόγοι « ΕΝΑ ΤΣΑΚ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΕΡΧΕΤΑΙ ΓΙΑ ΜΑΣ»... Υπομονή...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αυτο που βγαζει και φαγητα δεξια ειναι για γουρι;;; 

Θα προτιμουσα το χθεσινο κοτοπουλο ρολο με τις λιγες θερμιδες.. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Άσχημο το 12αρι στο σύνολο του! 

Μας κλέβει κ υετο κ Τ..  🤐

Είμαι εξω απο κινητό κ δεν εχω δει κυκλοφορία κ συναφη..  Όπως κ να χει ελπίζω σε 18αρι για να κοιμηθούμε κλασικ ονειρεμένα... Κ πιο σοβαρά το 00αρι που θέλει δε θέλει ή θα μας κρατήσει στο παιχνίδι ή θα μας πονέσει. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...