Jump to content
Avalanche

Ανάλυση χαρτών Ιανουάριου 2021!!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Vamon είπε:

Εχουν ξεκαθαρισει πια τα πραγματα...καλα χιονια σε κεντρικους και προσηνεμους ευχομαι...

Τα βορεια εχουν τελειωσει...μ'αρεσει που το παλευετε ακομα καποιοι...εμεις ας κοιταξουμε να παρουμε την επομενη πιθανη κακοκαιρια την τελευταια εβδομαδα του μηνα.

τιποτα δεν εχει τελειωσει ακομη...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, Σαβάζιος είπε:

Καλησπέρα σε όλους! 

Ήρθε η ώρα να γράψω και εγώ στο forum. Παρακολουθώ σιωπηλά για χρόνια, σχεδόν μια δεκαετία. Ξεκίνησα να διαβάζω αυτά που γράφετε όταν ήμουν πρώτο έτος στην Λάρισα για να δω πότε θα χιόνισει να πάω για σκι! Από παιδί όμως κοιτούσα την λάμπα από το μπαλκόνι κάθε λίγο να δω αν χιονίζει! Τις περισσότερες φορές δεν έριχνε τίποτα ή είχε χιονοθύελλα (χαμηλός υετός ωστόσο) με αποτέλεσμα να μην μένει καθόλου χιόνι στρωμένο. Περιοχή με γεωγραφικό πλάτος (βόρειο) 41° πολύ δύσκολα να βρεις με λιγότερη ετήσια χιονόπτωση... Ακόμα και με καλό πάχος ατμόσφαιρας και πορεία χαμηλού Κέρκυρα -> Βόλος -> Λήμνος -> Μαύρη θάλασσα δύσκολα να έχουμε αξιόλογη χιονόπτωση/ χιονόστρωση. 

Σύμφωνα και με τα τελευταία στοιχεία πάλι μένει εκτός η Θράκη από υετό! 

Παντελής, Ξάνθη

 

Καλως ηρθες πατριωτη! Οντως πονεμενη ιστορια η περιοχη μας

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εντωμεταξυ στους χαρτες που ανεβασε ο νικος η υψηλοτερη θερμοκραια εδω ειξαι μειον 3 χαχαχχαχα..τη τεταρτη μεσημερι..μακάρι να ρίξει ένα 5 ποντο θα το  χουμε εδω για μερες

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 minutes ago, Santa snow said:

Ετσι οπως πανε οι θερμοκρασιες μας βλεπω για βροχουλα... Με πορδες δε βαφονται αυγα. Εγω προσωπικα δεν περιμενω τιποτα , με -5 και -6 ουτε σε εμενα...  Τυχεροι οι ανω των 300-350... Ισως μονο αν βρεθει υετος απο Δευτερα βραδυ- Τριτη πρωι να ριξει...

Με το 6αρι αμερικανου παντως Δευτερα πρωι χιονιζεται το λεκανοπεδιο αν εβγαινε ετσι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

38 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Θαψιμο λογικά 

gfs-0-72.png

Βεε Νικόλα όλο θαψιματα βλέπεις. Για νεκροθάφτης κανείς ρε συ!!

Φιλικά έτσι;; Σε πειράζω!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

θα βλέπουμε συνδέσεις στα κανάλια με Διόνυσο ή Ιπποκράτειο Πολιτεία και οι δημοσιογράφοι θα λένε πολική εισβολή σε εξέλιξη και θα βλέπουμε 3-4 εκατοστά χιόνι στην καλύτερη περίπτωση...

"παλιακή" κακοκαιρία ξεκίνησε εντωμεταξύ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κάποιος έμπειρος προσηνεμος έχω ελπιδες έστω για χιονόπτωση ως τρίτη ή να το παρατησω... Εμένα μου φαίνεται πως ναι αλλά δεν ασχολουμαι πολυ καιρό με χάρτες οπότε θα ήθελα μια πιο έμπειρη γνωμη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, Σαβάζιος είπε:

Καλησπέρα σε όλους! 

Ήρθε η ώρα να γράψω και εγώ στο forum. Παρακολουθώ σιωπηλά για χρόνια, σχεδόν μια δεκαετία. Ξεκίνησα να διαβάζω αυτά που γράφετε όταν ήμουν πρώτο έτος στην Λάρισα για να δω πότε θα χιόνισει να πάω για σκι! Από παιδί όμως κοιτούσα την λάμπα από το μπαλκόνι κάθε λίγο να δω αν χιονίζει! Τις περισσότερες φορές δεν έριχνε τίποτα ή είχε χιονοθύελλα (χαμηλός υετός ωστόσο) με αποτέλεσμα να μην μένει καθόλου χιόνι στρωμένο. Περιοχή με γεωγραφικό πλάτος (βόρειο) 41° πολύ δύσκολα να βρεις με λιγότερη ετήσια χιονόπτωση... Ακόμα και με καλό πάχος ατμόσφαιρας και πορεία χαμηλού Κέρκυρα -> Βόλος -> Λήμνος -> Μαύρη θάλασσα δύσκολα να έχουμε αξιόλογη χιονόπτωση/ χιονόστρωση. 

Σύμφωνα και με τα τελευταία στοιχεία πάλι μένει εκτός η Θράκη από υετό! 

Παντελής, Ξάνθη

 

Και εγώ Ξάνθη φίλε μου πιστεύω  μπορεί να έχουμε ασθενής χιονοπτώσεις Κυριακή απόγευμα αλλά τίποτα το ιδιαίτερο 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Εντωμεταξυ ο σταθμος καταγραφει υετο...ειναι το χιονι που λιωνει ξερει κανεις;;;δηλαδη σε οσα μμ σταματησει τοσα εριξε χθες;;;

μονο αν εχειι χιονοκουβερτα στο σταθμο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, Steliosnow said:

Κάποιος έμπειρος προσηνεμος έχω ελπιδες έστω για χιονόπτωση ως τρίτη ή να το παρατησω... Εμένα μου φαίνεται πως ναι αλλά δεν ασχολουμαι πολυ καιρό με χάρτες οπότε θα ήθελα μια πιο έμπειρη γνωμη

Αν κρατηθουν οι θερμοκρασιες ετσι οριακα ναι την Δευτερα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Vorios polos είπε:

Βαγγελη ολα καλα με θυμάσαι???

καλος το παιδι που καναμε την αναστροφη των πολων...χαχαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Galanto είπε:

Τι εννοεις τι ειναι αυτο;;

ουσιαστικα μια προσθετη συσκευη στο βροχομετρο που λιωνει κατευθειαν το χιονι και το μετραει σαν μμ βροχηs.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ολα πανε,ολα πανε καλα και δεν εχω αναγκη κανεναν..Που λεει κ ενα αρκουδιαρικο ασμα..Ομορφη χειμωνιατικη μερα η αυριανη..Σαββατο-βραδυ κυριακη πρωι..Θα το παλεψουν μεχρι και τα βορεια προαστια..Ανω των 300 μετρων κατεμε και απο δευτερα...Γκολ και φυγαμε για τελικο...

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, notios_polos είπε:

καλος το παιδι που καναμε την αναστροφη των πολων...χαχαχαχα

Συνάντηση πριν 2 χρονια 

Γενάρης στο ποσειδωνιο στο καφε  και κάναμε να πάρουμε το απολύτω για αυτό ηρθα για το γούρι!!!

Και εμένα βαγγελη αν θυμάσαι 

Και 2 πολοι τωραααα

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

καλως ηρθες φιλε μου καλες αναφορες οποτε κι αν ερθουν ελπιζω συντομα και απ οτι καταλαβαινω το κατεχεις το θεμα οποτε εδω ειμαστε για ανταλλαγη αποψεων και ειδικα για ενα δυσκολο και παραξενο μερος οπως η ευρητερη περιοχη της θρακης σε θεμα χιονιου

Σε ευχαριστώ πολύ! Αν και δεν κατέχω ιδιαίτερες γνώσεις μετεορολογίας και αυτά τα ελάχιστα τα έχω μάθει από εσάς. 

Στα του καιρού θα συμφωνήσω με τον Vamon και δεν περιμένουμε κάτι εδώ. Υπάρχει το - 10 στα 850 hPa (Κυριακή και Δευτέρα) αλλά ο υετός είναι στο αμπελαλέ... 😞 Εκτός αν γίνει πολύ μεγάλη χιονοέκπληξη. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Weather xanthi είπε:

Και εγώ Ξάνθη φίλε μου πιστεύω  μπορεί να έχουμε ασθενής χιονοπτώσεις Κυριακή απόγευμα αλλά τίποτα το ιδιαίτερο 

Ναι μπορει να δουμε κανα μυγακι κι εμεις! χαχα

Χθες ξημερωμα εριξε καμια νιφαδα τελικα; Βλεπω στο σταθμο 0.2mm στις 4:00 αλλα δεν εμεινα ξυπνιος για να δω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, MenNaousa11 είπε:

ουσιαστικα μια προσθετη συσκευη στο βροχομετρο που λιωνει κατευθειαν το χιονι και το μετραει σαν μμ βροχηs.

Αααααα ε δε νομιζω γιατι επρπεε να λιώσει εκεινη τη στιγμη ετσι δεν είναι;;; Δεν έπρεπε να καταγράφει υετο οπώς στη φλωρινα που κατέγραφε ενω ειχε μειον;;;

Να τωρα σταματησε τη καταγραφή 2,6 κατεγραψε

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, south coast είπε:

Αν κρατηθουν οι θερμοκρασιες ετσι οριακα ναι την Δευτερα

 Το πιστευω πολυ δε ξερω θα δείξει τρέξιμο με τρέξιμο... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...