Jump to content
Avalanche

Ανάλυση χαρτών Ιανουάριου 2021!!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λογικα το βραδυ μπαινουμε στη φαση του βορειου ρευματος που θα επικρατει αυριο...θα φανει αρχικα οταν καθαρισει η ηπειρωτικη Ελλαδα απο τις νεφωσεις που εχει τωρα...θα φανουν στα ποδια της Χαλκιδικης λαμπερες νεφωσεις να κινουνται προς τα νοτια κ μαλιστα στο κεντρικο Αιγαιο θα συνοδευονται με ηλεκτρικη δραστηριοτητα...οποιον πιασουν στο διαβα τους απο προσηνεμα θα ειναι ο τυχερος...αν η Αττικη ευνοηθει θα φανει στο nowcast.πολυ πιθανον να περνανε ολα ανατολικοτερα

Επεξεργάστηκε από geornik
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, DIMITRIS είπε:

Τα ρέστα μας το βράδυ εδω στη Χαλκίδα αλλα φοβαμαι οτι θα χαιρετήσουν τα φαινομενα όταν θα έχουμε θερμοκρασίες...

Diagramme GEFS

Δημήτρη χάσαμε ευκαιρία για λίγο. Η Θήβα θάψιμο. Δεν το βλέπω 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η Θεσσαλονικη για 4η φορά χιονιζεται με τρόπο όχι παραδοσιακό αν δείτε η σύγκληση γεννήθηκε μέσα στον κόλπο και εκεί έμεινε ένας χιονιάς μόνο για κ. Μακεδονία απίστευτο. 😄😄😄

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 hours ago, Athinaios said:

χιονια και αυριο με σχετικα αυξημενο υετο Αττικη-ευβοια-πελοποννησο μεσος ορος 6αρι gfs..

gens-31-2-54.png

Αυτό είναι για μεθαύριο, αύριο είναι Κυριακή

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Άντε να φτάσει η Δευτέρα που θα το βλέπουμε εξ αποστασεως, και να μπούμε στις τρύπες μας σιγά σιγά. Εγώ από εδώ και πέρα έχω τρελό διάβασμα οπότε δύσκολα θα ειμαι πολύ ενεργός, το λέω εκ των προτερων

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Άντε να φτάσει η Δευτέρα που θα το βλέπουμε εξ αποστασεως, και να μπούμε στις τρύπες μας σιγά σιγά. Εγώ από εδώ και πέρα έχω τρελό διάβασμα οπότε δύσκολα θα ειμαι πολύ ενεργός, το λέω εκ των προτερων

Καλά που μας το είπες να μην ανησυχούμε Μιχαλιό 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, casperakos είπε:

Καλά που μας το είπες να μην ανησυχούμε Μιχαλιό 

Χαχα δεν θα το ξανακάνω έτσι Κάσπερ μου, σορυ που σας άγχωσα!  Θα γράφω απλά όχι τόσο, αν είναι να κρύψω τελείως θα ενημερώσω χεχε 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παντως με τοσο αξιολογους (προ)γνωστες των καιρικων εξελιξεων που διαβαζουμε εδω ειναι κριμα στην ελλαδα να μην υπαρχει ενα 

weather channel να το στελεχωσουν επαξια!!!

σορρυ για το off topic!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

50 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Άντε να φτάσει η Δευτέρα που θα το βλέπουμε εξ αποστασεως, και να μπούμε στις τρύπες μας σιγά σιγά. Εγώ από εδώ και πέρα έχω τρελό διάβασμα οπότε δύσκολα θα ειμαι πολύ ενεργός, το λέω εκ των προτερων

Βλέπεις καμία νιφαδα για Σπέτσες?Δευτέρα πρωί

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, swtos είπε:

Βλέπεις καμία νιφαδα για Σπέτσες?Δευτέρα πρωί

Αν και τα παραθαλάσσια είναι αρκετά δύσκολο, η ένταση των φαινομένων μπορεί να οδηγήσει σε εκπλήξεις, όλο και κάτι θα επιβιώσει με τα πατσαβούρα που φαίνεται να πέφτουν το πρωί εκεί! Οπότε προσωπικά το αφήνω ανοικτό το ενδεχόμενο 

Αυτά εννοείται αν δεν αλλάξει ιδιαίτερα η πορεία του χαμηλού σε επόμενα τρεξίματα 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, [weathermaniac] είπε:

Αν και τα παραθαλάσσια είναι αρκετά δύσκολο, η ένταση των φαινομένων μπορεί να οδηγήσει σε εκπλήξεις, όλο και κάτι θα επιβιώσει με τα πατσαβούρα που φαίνεται να πέφτουν το πρωί εκεί! Οπότε προσωπικά το αφήνω ανοικτό το ενδεχόμενο 

Άντε να δούμε 4 χρόνια έχω να δω από αριανδη!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, swtos είπε:

Άντε να δούμε 4 χρόνια έχω να δω από αριανδη!

Στο εύχομαι να το δεις φίλε μου! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

καλησπέρα μετά από συνηδειτη αποχή από το γράψιμο καθώς ξέρω οτι είμαι γκαντέμης ,και μετά από δεκάωρη ικανοποιητική χιονόπτωση(καλαμαρια)....ενα μικρό ιστορικό και κάτι για την Δευτέρα

Οταν πριν 10 μέρες ο τζίφος έδειχνε διάφορα σενάρια(θηρια ισλανδικά χαμηλά, σκανδιναβικούς αντικυκλώνες) ο ευρωπαίος με πείσμα εδειχνε την δημιουργία ψύχους στην Ανατολικά Ευρώπη και αποτύπωνε με σχετική ακρίβεια την κάθοδο του στα βαλκάνια -μαυρη θάλασσα.

Το γεγονός ότι ενας τετοιος Αυλωνας δεν εδωσε πολλά είναι γιατί απλά κινήθηκε σε ηπειρωτικές περιοχές βγηκε ελάχιστα αδριατική και ξαναυποχώρησε,αντίστοιχα τόσο η διαταξη 'οσο και η "δύναμη _ του αντικυκλωνα που τον κινούσε δεν ηταν ικανή να τον φέρει νοτιότερα.

Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδια που ειδαν την συγκλιση στο Θερμαικό οπως και την κίνηση του χαμηλού βορειοτερα  και η Κεντρική μακεδονία εγινε από κομπάρσος πρωταγωνιστής,την κίνηση του χαμηλού βορειότερα την είδαν και τα μικρά μοντέλα με τα μεγάλα να τα ακολουθούν "τρέχοντας " στο παρά πέντε.

Στην θερμοκρασία αποτύχαμε όλοι καθώς έπρεπε να υπολογίζουμε σε μια θερμή ατμόσφαιρα που ταλαιπωρήθηκε από τον υποτροπικό  .

Το χαμηλό της δευτέρας μου αρέσει πολύ για την Αθήνα γιατί

πρόκειται για ένα καλά οργανωμένο χαμηλό που ισως βαθύνει και άλλο, ανώτερο δλδ απο τα χαμηλά που μας πέρασαν.

θα βρεί μια παγωμένη Ελλάδα και η αθήνα στις αναστορφές είναι καλύτερη πιστεύω από την θερμονησίδα της θεσσαλονίκς,προσοχή αν υπάρχουν νεφώσεις το βράδυ της κυριακής προς δευτέρα τα πράγματα χαλάνε λίγο εως πολύ.

Όλα τα μοντέλα δείχνουν δυτική-κεντρική Αττική το πρόβλημα του υετού δεν νομίζω να είναι μεγάλο καθώς στην αρχή ο θερμός τομέας του μετώπου θα αγγίξει Σαρωνικό

Γενικώς πιστεύω ότι ισως να είναι πιο ενδιαφέρουσα κακοκαιρία για την Αττική και συγχαρητήρια στο μέλος που θυμήθηκε το νοτιαδόχονο της Αθήνας του 83.Από τους μετεορολόγους ΄τωρα ξεχωρίζω τις προσπάθειες του Ζιακόπουλου να προβλέψει αλλά και να εξηγήσει το γιατί για τους άλλους δεν με αφήνουν οι κανόνες του φόρουμ.Καλή τύχη στην Αθήνα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

από τα τρεξίματα ξεχωρίζω τον τζίφο της Τετάρτης 18z, τρέξιμο για μερακλήδες όπου εθαψε με συνοπτικές διαδικασίες Ευβοια Αττική και αφήσε τους υπόλοιπους με ήλιο!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπερα παιδια ενω χιονιζει ακομα και τωρα το αρθρο μας για την αστοχια προγμωσης https://weathergroup.gr/2021/01/16/δυσκολίες-στην-πρόγνωση-ανάλυση-της-κ/ ανεβαζω και ενα βιντεακι με το πικ.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

20 λεπτά πριν, bardaris είπε:

καλησπέρα μετά από συνηδειτη αποχή από το γράψιμο καθώς ξέρω οτι είμαι γκαντέμης ,και μετά από δεκάωρη ικανοποιητική χιονόπτωση(καλαμαρια)....ενα μικρό ιστορικό και κάτι για την Δευτέρα

Οταν πριν 10 μέρες ο τζίφος έδειχνε διάφορα σενάρια(θηρια ισλανδικά χαμηλά, σκανδιναβικούς αντικυκλώνες) ο ευρωπαίος με πείσμα εδειχνε την δημιουργία ψύχους στην Ανατολικά Ευρώπη και αποτύπωνε με σχετική ακρίβεια την κάθοδο του στα βαλκάνια -μαυρη θάλασσα.

Το γεγονός ότι ενας τετοιος Αυλωνας δεν εδωσε πολλά είναι γιατί απλά κινήθηκε σε ηπειρωτικές περιοχές βγηκε ελάχιστα αδριατική και ξαναυποχώρησε,αντίστοιχα τόσο η διαταξη 'οσο και η "δύναμη _ του αντικυκλωνα που τον κινούσε δεν ηταν ικανή να τον φέρει νοτιότερα.

Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδια που ειδαν την συγκλιση στο Θερμαικό οπως και την κίνηση του χαμηλού βορειοτερα  και η Κεντρική μακεδονία εγινε από κομπάρσος πρωταγωνιστής,την κίνηση του χαμηλού βορειότερα την είδαν και τα μικρά μοντέλα με τα μεγάλα να τα ακολουθούν "τρέχοντας " στο παρά πέντε.

Στην θερμοκρασία αποτύχαμε όλοι καθώς έπρεπε να υπολογίζουμε σε μια θερμή ατμόσφαιρα που ταλαιπωρήθηκε από τον υποτροπικό  .

Το χαμηλό της δευτέρας μου αρέσει πολύ για την Αθήνα γιατί

πρόκειται για ένα καλά οργανωμένο χαμηλό που ισως βαθύνει και άλλο, ανώτερο δλδ απο τα χαμηλά που μας πέρασαν.

θα βρεί μια παγωμένη Ελλάδα και η αθήνα στις αναστορφές είναι καλύτερη πιστεύω από την θερμονησίδα της θεσσαλονίκς,προσοχή αν υπάρχουν νεφώσεις το βράδυ της κυριακής προς δευτέρα τα πράγματα χαλάνε λίγο εως πολύ.

Όλα τα μοντέλα δείχνουν δυτική-κεντρική Αττική το πρόβλημα του υετού δεν νομίζω να είναι μεγάλο καθώς στην αρχή ο θερμός τομέας του μετώπου θα αγγίξει Σαρωνικό

Γενικώς πιστεύω ότι ισως να είναι πιο ενδιαφέρουσα κακοκαιρία για την Αττική και συγχαρητήρια στο μέλος που θυμήθηκε το νοτιαδόχονο της Αθήνας του 83.Από τους μετεορολόγους ΄τωρα ξεχωρίζω τις προσπάθειες του Ζιακόπουλου να προβλέψει αλλά και να εξηγήσει το γιατί για τους άλλους δεν με αφήνουν οι κανόνες του φόρουμ.Καλή τύχη στην Αθήνα.

Χαίρομαι για τα γραφόμενά σου και συμφωνώ σε όλα με μικρες παρατησήσεις. Ο τζίφος το έβλεπε συνεχόμενα κιόλας από τις 4 του μήνα (μήπως έτυχες σε ένα ραν που δεν το έδειξε, και επίσης έτυχε το ραν αυτό να μην το δω εγώ,, όλα γίνονται!)
Σωστός για το χαμηλό της Αθήνας, σε σχέση με άλλα κατέχει άνω του 50% !!   Στις αναστροφές απλά καλύτερη από την θεσσ, δεν εγκλωβίζει όμως ούτε εδώ ευκολά σε χαμηλό εκτός του συγκεκριμένου (που έτυχε να έχω επισημάνει με τη σειρά μου χτες/προχτέ)  και ελπίζω κι εγω άυριο απόγευμα να έχει ξαστεριά κτλ!
Ε σελω κι εγω συγχαρητήρια για το νοτιαδόχιονο που είχα αναφέρει χαχαχαχ!!!
φιλικά και χιονιστικά!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Συγχαρητήρια Μιχάλη !απλά του 83 το θυμάμαι και εγώ ως πλεον εντυπωσιακό!....τώρα για τον τζίφο ελπίζω να χω χρόνο να πώ πολλά...γενικά εχει μια λαγνεία....με τον Αντλαντικό...και θεωρεί τον Ευρωπαικό Ηπειρωτικο χώρο περιμετρικό θέμα...αμερικάνος είναι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μαλιστα

Ποιο νοτια  το χαμηλο νυφιτσα  στο αικον

Τι να πεις τωρα?

Επεξεργάστηκε από Spartan
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...