Jump to content
Avalanche

Ανάλυση χαρτών Ιανουάριου 2021!!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 minutes ago, Jimmys-snow said:

Με έχετε μπερδέψει, τελικα πριμενουμε χιονι το βραδυ;η οχι;

Αυτο δεν εχει απαντηθει απο κανεναν ακομα.. Και η ερωτηση εχει γινει πολλες φορες.

Κατα τη γνωμη μου, δεν υπαρχει αιτιο για να χιονιστει η αττικη σημερα το βραδυ, και ειδικα με ΒΔ στριμ δεν θα παρουμε τιποτα απο το Αιγαιο και ας εχει καλη υποστηριξη στα 500.. Τωρα αν αλλαξει κατι θα μας το πουν εδω, θα βουηξει ο τοπος, οποτε μεινετε συντονισμενοι χαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, BrainA είπε:

ΒΟΥΡ για τον Ιστορικό Παπλαμουδένιε!😂

ο ιστορικος σε λιγες μερες λεβεντια!

παιξε και χαντικαπ πατημα -25.5 cm

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 λεπτά πριν, VOIOTIA είπε:

ειναι πιο ζεστο το ευρωπαικο παντως

Δεν είναι πιο ζεστό. Είναι ίδιο με το gfs. Απλά....στις 1 το μεσημέρι, όπως και στο gfs έχουμε για λίγη ώρα -6.5 στα 850 στην Αττική τουλάχιστον. Αν δεις και gfs στη μισή μοίρα, δεν υπάρχει διαφορά. Δλδ το πρωί της Δευτέρας αλλά και μετά το μεσημέρι έχουμε -7. Για λίγο έχουμε -6.5 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, Spartan είπε:

Συνοπτιζοντας, μέχρι στιγμή 

Μόνο του το αικον μεχρι στιγμής, σε σχεση με τα άλλα μοντέλα 

Τζεμ, τζίφος, ουκμο, ευρωπαϊκό. Με ποιο βόρεια την κίνηση του. 

Αυριο κλειδώνουμε πιστεύω, αν δεν αλλάξει κάτι 

Κλειδώνουμε σε τι; έχω μπερδευτεί απίστευτα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

δυτικα προαστια Αττικη 23:00 χιονι βλεπει το μετεο αντε να δουμε..

screencapture-meteo-gr-cf-cfm-1610822154560.png

Επεξεργάστηκε από Athinaios
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για σήμερα το βράδυ, αν δεν κόψει ο αερας θα μετράμε άστρα σε λίγο. Για Δευτέρα, πρεπει να το δείξουν αυριο 50-100 χλμ βορειότερα, αλλιώς θα έχουμε την ίδια κατάληξη με το σημερινο χαμηλό. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 minutes ago, antinod said:

Για σήμερα το βράδυ, αν δεν κόψει ο αερας θα μετράμε άστρα σε λίγο. Για Δευτέρα, πρεπει να το δείξουν αυριο 50-100 χλμ βορειότερα, αλλιώς θα έχουμε την ίδια κατάληξη με το σημερινο χαμηλό. 

Το σημερινο χαμηλο για Δευτερα το θελαμε.Χαρτοπετσετες ολο το πρωι θα ειχε το λεκανοπεδιο,μετα που θα αλλαζε το στριμ και το χαμηλο εφευγε απο Κρητη  γεια σας...

Επεξεργάστηκε από south coast
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 ώρες πριν, ΝΕΦΟΣΚΕΠΗΣ είπε:

Χαίρομαι για τα γραφόμενά σου και συμφωνώ σε όλα με μικρες παρατησήσεις. Ο τζίφος το έβλεπε συνεχόμενα κιόλας από τις 4 του μήνα (μήπως έτυχες σε ένα ραν που δεν το έδειξε, και επίσης έτυχε το ραν αυτό να μην το δω εγώ,, όλα γίνονται!)
Σωστός για το χαμηλό της Αθήνας, σε σχέση με άλλα κατέχει άνω του 50% !!   Στις αναστροφές απλά καλύτερη από την θεσσ, δεν εγκλωβίζει όμως ούτε εδώ ευκολά σε χαμηλό εκτός του συγκεκριμένου (που έτυχε να έχω επισημάνει με τη σειρά μου χτες/προχτέ)  και ελπίζω κι εγω άυριο απόγευμα να έχει ξαστεριά κτλ!
Ε σελω κι εγω συγχαρητήρια για το νοτιαδόχιονο που είχα αναφέρει χαχαχαχ!!!
φιλικά και χιονιστικά!!

συγχαρητήρια !τώρα το είδα απλά...το νοτιαδόχονο του 83 ηταν επικό γι αυτό μου έκανε εντύπωση που καποιος το θυμήθηκε....οι αθηναίοι νομίζω οτι απλά να χαλαρώσουν και να περιμένουν με την ησυχία τους το πρωινό της δευτέρας καθώς όπως δείχνουν οι χάρτες ο υετός θα επισκεφτεί πρώτα δυτικά και νότια και μετά βορειανατολικά!το μόνο προβλημα είναι για μένα αν ε΄χει συνεφιά την κυριακή προς δευτερά κρατώντας τις ελάχιστες "υψηλές".

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

εάν το Meteologix μεταφράζει σωστά το τελευταίο run του Ευρωπαϊκού μοντέλου, τότε ο υετός για Δευτέρα στην Αττική είναι σχεδόν ανύπαρκτος πλην των δυτικών τμημάτων του νομού το πρωί

Meteologix.com 

Η πορεία του χαμηλού είναι νοτιότερα και στο Ευρωπαϊκό πλέον συγκριτικά με προηγούμενα runs 

Χρειάζεται επειγόντως μία μικρή διόρθωση της πορείας προς τα βόρεια ή έστω ισχυροποίηση του χαμηλού

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, bardaris είπε:

συγχαρητήρια !τώρα το είδα απλά...το νοτιαδόχονο του 83 ηταν επικό γι αυτό μου έκανε εντύπωση που καποιος το θυμήθηκε....οι αθηναίοι νομίζω οτι απλά να χαλαρώσουν και να περιμένουν με την ησυχία τους το πρωινό της δευτέρας καθώς όπως δείχνουν οι χάρτες ο υετός θα επισκεφτεί πρώτα δυτικά και νότια και μετά βορειανατολικά!το μόνο προβλημα είναι για μένα αν ε΄χει συνεφιά την κυριακή προς δευτερά κρατώντας τις ελάχιστες "υψηλές".

'Κοίτα' ειδικά εδώ στην Αθήνα έχουμε θέμα, με τις απαιτήσεις  του καθενός. Σεβαστές όλες!
Κάποιοι θέλουν 20ποντα στην Καλλιθέα (Σάαακηηη χαχα) κάποιοι όπως εγώ, ναι μεν ονειρευόμαστε αλλά δεν ξεχνάμε σε πιο γεωγρ.πλάτος βρίσκεται το λεκανοπέδιο και βέβαια γιατί χτίστηκε εδώ η πόλη. Όπως κτλβες αρκεί να το δω να πέφτει, να χιονίζει και έστω να γανουδιάζει βολτάροντας ανέμελα.....
 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Απο οτι καταλαβαίνω απο τα γραφομενα κατά μεγαλο ποσοστό παμε για μουφα τη Δευτέρα.τεσπα τα ματια στον ουρανό και οτι θέλει ας κατεβασει.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ολα ειναι θεμα χαμηλου για την Δευτερα ,σχετικα αδιαφορες οι θερμοκρασιες +-0,5 στα 850

Επεξεργάστηκε από south coast
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Δήμος είπε:

Απο οτι καταλαβαίνω απο τα γραφομενα κατά μεγαλο ποσοστό παμε για μουφα τη Δευτέρα.τεσπα τα ματια στον ουρανό και οτι θέλει ας κατεβασει.

Μουφα? 

Ποιος το λέει αυτό? Κλείδωσε οριστικά η θέση του χαμηλού? 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, ΝΕΦΟΣΚΕΠΗΣ είπε:

'Κοίτα' ειδικά εδώ στην Αθήνα έχουμε θέμα, με τις απαιτήσεις  του καθενός. Σεβαστές όλες!
Κάποιοι θέλουν 20ποντα στην Καλλιθέα (Σάαακηηη χαχα) κάποιοι όπως εγώ, ναι μεν ονειρευόμαστε αλλά δεν ξεχνάμε σε πιο γεωγρ.πλάτος βρίσκεται το λεκανοπέδιο και βέβαια γιατί χτίστηκε εδώ η πόλη. Όπως κτλβες αρκεί να το δω να πέφτει, να χιονίζει και έστω να γανουδιάζει βολτάροντας ανέμελα.....
 

επειδή είχα την τύχη να ζήσω όλους τους χιονιάδες της Αθήνας απο το 2000 έως το 2009 απλά να προσθέσω οτι εκεί μπορεί να κάνει θαύματα ειδικά όταν είδα το περιστέρι το 2008 με 50 60 ποντους δεν πίστευα στα μάτια μου,στο παρών τώρα ....δεν ξέρουμε τι θα αφήσει πίσω της η παρούσα κακοκαιρία...πάντως για μένα το μόνο πρόβλημα είναι η νέφωση!και το εικοσάποντο είδα μέσα σε τρείς ώρες στο Παγκρατι τον Φεβρουάριο του 92 χιονοθύελλα !α να μην ξεχάσω οτι το μεσημέρι απόγευμα ο άνεμος γίνεται καθαρά βορειοανατολικός την δευτέρα 'αγνωστο τι θα προκαλέσει σε ένα "αναστατωμενο" Σαρωνικό.Σίγουρα δεν πιστευω σε χιονοστρώσεις από Αμπελόκηπους και κάτω.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Spartan είπε:

Μουφα? 

Ποιος το λέει αυτό? Κλείδωσε οριστικά η θέση του χαμηλού? 

Άμα ακούω για εκατο χιλιόμετρα πανω για να μη γίνει οτι σήμερα; Η αλήθεια ειναι οτι προβληματιστηκα για την προβλεψη των μοντελων σημερα.μακει να μη γίνει και τη Δευτέρα κατι τετοιο προς τα νοτια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

100 χλμ βορεια να βγει της δευτερας το χαμηλο... αλλα βλεποντας το σημερινο που βγηκε πιο νοτια του αναμενομενου δεν πιστευω σε  κατι σπουδαιο. ισως καθαρη μουφα να βγει.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...