Jump to content
Avalanche

Ανάλυση χαρτών Ιανουάριου 2021!!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, Δήμος είπε:

Άμα ακούω για εκατο χιλιόμετρα πανω για να μη γίνει οτι σήμερα; Η αλήθεια ειναι οτι προβληματιστηκα για την προβλεψη των μοντελων σημερα.μακει να μη γίνει και τη Δευτέρα κατι τετοιο προς τα νοτια

Τα 100 χιλιόμετρα νοτιοτερα μονο στο αικον τα είδα 

Ολα τα υπόλοιπα το εχουν ποιο βόρεια το χαμηλό. Οπωτε θα φανει στα αυριανά τρεξίματα που θα κάταληξει 

Αν και όλα αυτά φυσικά, θα τα δούμε στο νοουτκαστ για Δευτέρα 

Επεξεργάστηκε από Spartan
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και γιατί σώνει και καλά πρέπει να συμβεί το ίδιο και τη Δευτέρα; Ποιος αποκλείει να πάει ας πούμε  λίγο βορειότερα ή να μεινει ως έχει. Επειδή δείχνει ένα μοντέλο  σήμερα μια τάση να πάει λίγο νοτιότερα από εκεί που θελουμε; 
Ναι είδανε τι έγινε  και σήμερα που έδειχναν βορειότερη τροχιά. Γιατί να μην συμβεί το αντιθετο αυτή τη φορά; Εγώ τίποτα δεν αποκλείω, πείτε το και hopecasting

Επεξεργάστηκε από stathis2b
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μέχρι το πρωί θα ξέρουμε παιδιά. Αύριο μεσημέρι στις 1 η ΕΜΥ θα βγάλει πρόβλεψη για τη Δευτέρα. Επομένως, ότι δούμε, σε επίπεδο πρόγνωσης, είναι μέχρι αύριο το πρωί. Δλδ για τη θέση του χαμηλού και τις θερμοκρασίες. Δεν μιλώ για το nowcast Εκτός κι αν θέλουμε να πιστεύουμε ότι ξέρουμε πιο πολλά από την επίσημη υπηρεσία. Η οποία σήμερα τα πήγε μια χαρά!!!

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, stathis2b είπε:

Και γιατί σώνει και καλά πρέπει να συμβεί το ίδιο και τη Δευτέρα; Ποιος αποκλείει να πάει ας πούμε  λίγο βορειότερα ή να μεινει ως έχει. Επειδή δείχνει ένα μοντέλο  σήμερα μια τάση να πάει λίγο νοτιότερα από εκεί που θελουμε; 
Ναι είδανε τι έγινε  και σήμερα που έδειχναν βορειότερη τροχιά. Γιατί να μην συμβεί το αντιθετο αυτή τη φορά; Εγώ τίποτα δεν αποκλείω, πείτε το και hopecasting

Για τζεμ, ουκμο, δεν μιλάει κανένας όμως

Επεξεργάστηκε από Spartan
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Spartan είπε:

Για τζεμ, ουκμο, δεν μιλάει κανένας όμως

Σε αυτή τη φάση νομίζω ότι δεν αποκλείουμε τίποτα. Φυσικά είναι υπαρκτό και το αρνητικό σεναριο εννοείται αλλά εξίσου υπαρκτό είναι να βγει και κατι θετικό. 
 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Νομιζω πως ότι ήταν να μάθουμε για το χαμηλό σχεδόν το μάθαμε. Οι γνώστες της παρέας να μας πουν για το χαμηλό. Φιλικά το λέω έτσι;;;  

Αν δείτε στη μισή μοίρα, το χαμηλό αγγίζει Νάξο στο κύριο τρέξιμο ενώ στο ΜΟ είναι στο νησί που βρίσκεται από πάνω. Η Τζια νομίζω. Θα ρωτούσα τον Καββαδία που είναι ναυτικός αλλά έχει πεθάνει. 

Ένα μοντέλο έχω πάντοτε στο λάπτοπ μου ανοιγμένο, που  η απελπισία μου μ'εκανε να το σπασω

 

image.png.76b125d83ea9b1781690939c9b6bafcc.png

 

image.png.0342293b02d5cc27530bc2144423219a.png

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, meteora είπε:

Λοιπόν εμείς οι 40αριδες+  ..... πλέον δεν έχει νόημα να ψάχνουμε για χιόνια το 2021 ...........  την δεκαετία του 80 για πλάκα έριχνε 3 4 τέτοια χιόνια..... Τέτοια  συστήματα δίνανε για πλάκα 20 πόντους . Σήμερα στην Καλαμπάκα είχαμε χιονόπτωση σοβαρή από τις 2 ως της 3  ξημερώματα και μετά τέλος..... 2mm στον δικό μου σταθμό όλα και όλα. Αλήθεια μετά από τόσα χρόνια σταματάω να ασχολούμαι άλλο.  δεν έχει νόημα πλέον

Έχω ζήσει χειμώνες πεδινής δυτικής Θεσσαλίας δεκαετια του 80 έως αρχές δεκαετίας του 90, με το χαμηλό να βγαίνει Αιγαίο, με το χαμηλό να μένει Ιόνιο, με το χαμηλό να περνάει νότια της Θεσσαλίας, με το χαμηλό να περνάει ακριβώς πάνω από τη Θεσσαλία, με τον άνεμο να είναι πότε βοριάς, πότε βορειοανατολικός, πότε ανατολικός πότε άπνοια , πότε δυτικός, αλλά πάντα οι χιονοστρωσεις ήταν αξιοπρεπεστατες (άνω των 15cm) έως ιστορικές ( Μάρτης 87 με 1,5 μέτρο χιόνι)...

 Τώρα πλέον τι??? Παρακαλάμε να μας καθίσει έστω μια τυπική χιονόστρωση το χρόνο.. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

παιδια αυτο που γινετε τα τελευταια τουλαχιστον δεκα χρονια ειναι να γελανε κ οι πετρες.  το παικο φετος χιονιστηκε πρωτη φορα 15 ιανου. τραγικα πραγματα.

πυο ειναι τα χαμηλα που σαρωνανε κεντρ. και βορεια χωρα επι διημερο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μπόμπα το ευρωπαϊκό 

Δείτε εκατοστά που δίνει  για χιονοστρωσεις, την Δευτέρα 

Επεξεργάστηκε από Spartan
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Spartan είπε:

Μπόμπα το ευρωπαϊκό 

Δείτε εκατοστά που δίνει  για χιονοστρωσεις, την Δευτέρα 

Μπορείς να μας δείξεις ; γιατί από κινητό δυσκολεύει λίγο το θέμα 😄

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Santa snow είπε:

Κλιματική αλλαγή λέγεται... Κάθε χρόνο η πιθανότητα να χιονίσει στην πόρτα μας είναι όλο και μικρότερη

ακριβως κ καθε χρονο γινετε ολο κ πιο εμφανης. τριανταφυλλιες να ανθιζουν αρχες γεναρη πρωτη φορα ειδα φετος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, snowzz είπε:

Μπορείς να μας δείξεις ; γιατί από κινητό δυσκολεύει λίγο το θέμα 😄

Έβαλα χαρτη χιονοστρωσης  2  ποστ ποιο επάνω 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πιο βόρεια πάλι το αικον, αναμενόμενα να δούμε πόσο 

Κόλλησε. Χαχα

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ολα τα μοντελα λοιπον συνηγορουν στην νοτια κινηση του χαμηλου με ελαχιστα φαινομενα στην Αττικη (αν με το καλο ερθουν).  Δυστυχως ειμαστε ατυχοι ! Δυσκολο να αλλαξει κατι τις επομενες 24-36 ωρες καθως πλεον ειμαστε πολυ κοντα στην κακοκαιρια. Μακαρι στο nowcast να παρουμε κατι παραπανω απο μια ενδεχομενως πιο βορεια κινηση του χαμηλου. Καληνυχτα σε ολους !

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 minutes ago, [weathermaniac] said:

Πιο βόρεια πάλι το αικον, αναμενόμενα να δούμε πόσο 

Κόλλησε. Χαχα

Διορθωσε το 12αρι του βασικα.Πηγε προς τα υπολοιπα ,το προβλημα παραμενει μολις κατεβαινει νοτια πελλοπονησο που ειναι 1015 και δεν βαθαινει λιγο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 minutes ago, [weathermaniac] said:

Πιο βόρεια πάλι το αικον, αναμενόμενα να δούμε πόσο 

Κόλλησε. Χαχα

Εμένα γιατί μου φαίνεται νοτιότερα??

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ειναι πολυ νοτια το χαμηλο της δευτερας.. Δυστυχως θα πρεπει να αλλαξει κατι αλλιως δεν θα παρουμε τιποτα. Ας δουμε τα 18αρια και ας ελπισουμε να κανει θαυμα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αχαααχα....αύξησε βλέπω το Ευρωπαϊκό μετά το GFS τον υετό....χμμμμ.....για να δούμε.....μεγάλο ερωτηματικό αυτή η Δευτέρα, με ολίγη από Τρίτη.....

ΥΓ Κλυσματική αλλαγή λέγεται, όχι κλιματική.....για δείτε γενικά τι γίνεται.....έρχεται κι ένας ηλιακός ύπνος....ναααααα......μεγάλος!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Santa snow είπε:

Ολα τα μοντελα λοιπον συνηγορουν στην νοτια κινηση του χαμηλου με ελαχιστα φαινομενα στην Αττικη (αν με το καλο ερθουν).  Δυστυχως ειμαστε ατυχοι ! Δυσκολο να αλλαξει κατι τις επομενες 24-36 ωρες καθως πλεον ειμαστε πολυ κοντα στην κακοκαιρια. Μακαρι στο nowcast να παρουμε κατι παραπανω απο μια ενδεχομενως πιο βορεια κινηση του χαμηλου. Καληνυχτα σε ολους !

Επίσης φίλε 

Αλλά τελικά μονό για τις αρνητικές περιπτώσεις πάντα μας μιλάς εδώ μέσα 

Θετικό το αικον 

Τον υετό μη τον κοιτάτε λόγω χαμηλής ανάλυσης που δίνει 

Ποιο βόρεια το χαμηλό  πάντως 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, giorgoscorfu είπε:

Εμένα γιατί μου φαίνεται νοτιότερα??

Νταξ πήγε βορειότερα εν τέλη. Ωστόσο έτσι και αλλιώς δεν θα μας απασχολήσει εμάς . Στα δυτικά περιμένουμε τις βροχές από τα τέλη της επόμενης εβδομάδας 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...