Jump to content
Avalanche

Ανάλυση χαρτών Ιανουάριου 2021!!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 λεπτά πριν, menidi είπε:

Τα χρόνια του 148/149 όταν έβλεπες/άκουγες πρόβλεψη "χιονόνερο ή χιόνι και μέγιστη μέχρι 6 ήξερες ότι Μαρούσι Κηφισιά θα ήταν λευκά" 

ΝΟΜΌΣ!!!

Για τους νέους να εξηγήσουμε ότι 148/149 ήταν τηλεφωνικά νούμερα για πρόβλεψη καιρού από την ΕΜΥ. Αυτά και το δελτίο της τηλεόρασης είχαμε κάποτε και τίποτα άλλο. Και βέβαια δεν υπήρχαν πέρα από Αθήνα -Θεσ/κη προβλέψεις με τοπικό χαρακτήρα. 

Η πρόβλεψη για προσήνεμα από Βόλο και νοτιότερα ήταν η ίδια.

Επεξεργάστηκε από weatherfan
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

45 λεπτά πριν, antinod είπε:

Μεχρι το απογευμα θα εχουν ξεκαθαρισει καποια πραγματα. Η πορεια του χαμηλου θα ειναι γριφος ετσι κι αλλιως,αλλα για να κανεις προβλεψη υετου ειναι ακομη χειροτερο. Στα βραδυνα,περιμενω μια πιο βορεια τροχια του χαμηλου. Οχι επειδη ετσι μου ηρθε,αλλα κατι βλεπω που μ'αρεσει!

Το αισθάνεσαι!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 minutes ago, CATHA said:

 Εντάξει δεκτό... η αποψή μου είναι οτι επειδή η πρόγνωση είναι εξαιρετικά δύσκολη βγάζει μία "γενικούρα" που καλύπτει κάθε πιθανή εξέλιξη... 

ε σου λεει οτι απο τη στιγμη που λογικα δεν θα δημιουργηθουν σοβαρα προβληματα ωστε να πεσει κραξιμο και λιγο εξω να πεσει δεν θα πειραξει κανεναν αν πεσει και λιγο χιονι (γνωμη μου)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

46 λεπτά πριν, Spartan είπε:

Στην Αττική αναμένονται χιονοπτώσεις στα ορεινά, ημιορεινά και βόρεια του νομού και βροχοπτώσεις ή χιονόνερο στις υπόλοιπες περιοχές. Οι άνεμοι θα πνέουν από βόρειες διευθύνσεις έως 3 και πρόσκαιρα το μεσημέρι 2 έως 4 και τοπικά έως 5 μποφόρ. Η θερμοκρασία στο κέντρο των Αθηνών θα κυμανθεί από 2 έως 6 βαθμούς.

Εθνικο αστεροκοπειο,για την αυριανη ημερα

Ουτε καν χιονια στα πεδινα  του νομου μας

Μαλιστα

Οι οποίοι για σήμερα έδιναν 3 βαθμούς μέγιστη στο κεντρο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

56 minutes ago, GEORGE SNOWMAN said:

Αν ερθει οπως το φανταζομαι,τα ξημερωματα,χιονι μπορει να δει αρχικα ο πειραιας,το κεντρο της Αθηνας και φυσικα ολες οι περιοχες βορειοτερα.Απλα σιγα σιγα θα γινεται χιονονερο.Περιοχες στα νοτια και στα νοτιοανατολικα του νομου δεν νομιζω οτι μπορουν να δουν χιονι.

Χιονοστρωσεις προσκαιρες απο τα 100μ. και πανω.Ολικη χιονοστρωση στα βορεια προαστια και δυτικα ως στα ψηλοτερα τμηματα του Κορυδαλλου

Τετοια χαμηλα ειναι πολυ υπουλα,με φουλ υγρασια και μικρες μετακινησεις τους οπως και η πορεια τους μπορει να δωσουν αρκετα φαινομενα.Επιλεγω να ταχτω με την αισιοδοξη πλευρα και να πω οτι θα χιονιστει  εστω και προσκαιρα μεγαλο μερος του νομου,αυριο.

Για να ολοκληρωσω την εκτιμηση μου,σε ενα παρομοιο.χαμηλο αρχες δεκαετιας του 90,η προβλεψη της εμυ μιλαγε για "ασθενεις τοπικες χιονοπτωσεις στην Αττικη τις πρωινες ωρες και γρηγορη βελτιωση".Με ξυπνησε ο αειμνηστος πατερας μου στις 6 το πρωι.Εριχνε πορτοκαλια και ειχε 15 ποντους στο Ν.Ηρακλειο.Χιονι νοτισιο που κολλαγε παντου λογω υψηλης υγρασιας.

Αυτα απο εμενα και οτι γινει.

το θυμαμαι αυτο το πρωινο Τζορτζ. . . το 90 δεν ηταν που χιονιζε βδομαδα παρα βδομαδα  ολο το δεκεμβρη?

πππωπωπω τι θυμηθηκες!!! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 hours ago, snowgiann said:

Προφανώς στην ανατολική στερεά περιλαμβάνεται η Αττική....γεωγραφία 1ης δημοτικού...

Ναι αλλά πρόσεξε ο διάολος κρύβεται στις λεπτομέρειες.

Ναι μεν γεωγραφικά η Αττική ανήκει στην Ανατολική Στερεά αλλά διοικητικά η Αττική έχει ανεξάρτητη περιφέρεια. Ως επίσημη αρχή η ΕΜΥ μπορεί να γυρίσει και να σου πει ''α εμείς εννούσαμε τα ανατολικά της Περ. Στερεάς''. Μια χαρά καλυμμένοι είναι αν επεξηγηματικά βγεί κάποιος μετά τη κακοκαιρία από ΕΜΥ και μιλήσει σε περίπτωση που δε κάνει κάτι η Αττική. Ως επίσημος φορέας μπορεί να μιλάει με βάση την επίσημη διοικητική διαίρεση της Ελλάδας. 

Σε κάθε περίπτωση με αυτή τη χρήση γλώσσας είναι απόλυτα καλυμμένοι είτε κάνει κάτι στην Αττική είτε δεν κάνει τπτ. Με την απαλοιφή της λέξης Αττική επιλέγουν το safe option. Βασικά μου φαίνεται πανέξυπνο και υποχθόνιο. Θα το κάνω και γω από δω και πέρα 🙂

Επεξεργάστηκε από South Athens
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παιδια δεν νομιζω να υπαρχει αυριο καποια περιοχη στην Αττικη που να εχει πανω απο 4 βαθμους... Aντε να εχει 4 βαθμους η Σαλαμυκονος ή η Ψυττάλεια🤣χααχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, geod είπε:

το θυμαμαι αυτο το πρωινο Τζορτζ. . . το 90 δεν ηταν που χιονιζε βδομαδα παρα βδομαδα  ολο το δεκεμβρη?

πππωπωπω τι θυμηθηκες!!! 

το χειμώνα 91-92 φίλε.Ως γκαντέμης θα σιωπήσω πάλι αφού φχαριστήθηκα την χθεσινή χιονόπτωση.Επισημάνσεις

Στην Ιβηρική επιτέλους εγκαθίσταται οι υψηλές πιέσεις.

Στην βαλτική- σκανδιναβία εχουμε θύλακες ψύχους

Κεντρική Ευρώπη επιστροφή στην ζωνική με διαδοχικά χαμηλά από τον Αντλαντικό

 

Σενάριο όμορφο που διακρίνεται σε κάποια μοντέλα  η διαδοχή των χαμηλών από τα δυτικά στην κεντρική ευρώπη διακόπτεται προσωρινά και δίνει την ευκαιρία στον αντικυκλώνα της ιβηρικής να ριντζαρει ...οπως και να "συνεργασθέι" με κάποια αντικυκλωνική σφήνα στην Γερμανία Δανία......προσφέροντας στα Βαλκάνια αξιοπρεπή ψυχρή εισβολή.

 

Για αύριο για την Αθήνα ο Ζιακόπουλος καταδικάζει όποια αισιόδοξα σενάρια, εγώ δεν βλέπω τπτ αλλά διαβάζοντας την πρόγνωση της Εμυ δεν αποκλείει τπτ ακόμα και στην θεσ. δείχνει πιθανότητα ασθενών χιονοπτώσεων.Δεν ξέρω μακάρι η Αθήνα να σταθεί τυχερή όπως εμείς ,σκέψη μου απλή είναι ότι ο Σαρωνικός ουσιαστικά είναι συνέχεια του νοτιοδυτικού Αιγαίου που θα δεχθεί τον υετό ε γιατί όχι?

Το βουλώνω μεχρι την επόμενη εισβολή.

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Λοιπον αλλο ενα θετικο για μενα ειναι στο δελτιο της εμυ οτι μιλησε για ασθενεις τοπικες χιονοπτωσεις πολυ νωρις το πρωι στην θεσσαλονικη!!..εχοντας σηματακι με χιονι στα ποδια της χαλκιδικης..κατι τετοιο σημαινει οτι το χαμηλο θα παρει ελαφρως βορειοτερη πορεια..καλο για την αττικη σιγουρα..σιγουρα κατι παραπανω θα βλεπουν!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, GEORGE SNOWMAN said:

Αν ερθει οπως το φανταζομαι,τα ξημερωματα,χιονι μπορει να δει αρχικα ο πειραιας,το κεντρο της Αθηνας και φυσικα ολες οι περιοχες βορειοτερα.Απλα σιγα σιγα θα γινεται χιονονερο.Περιοχες στα νοτια και στα νοτιοανατολικα του νομου δεν νομιζω οτι μπορουν να δουν χιονι.

Χιονοστρωσεις προσκαιρες απο τα 100μ. και πανω.Ολικη χιονοστρωση στα βορεια προαστια και δυτικα ως στα ψηλοτερα τμηματα του Κορυδαλλου

Τετοια χαμηλα ειναι πολυ υπουλα,με φουλ υγρασια και μικρες μετακινησεις τους οπως και η πορεια τους μπορει να δωσουν αρκετα φαινομενα.Επιλεγω να ταχτω με την αισιοδοξη πλευρα και να πω οτι θα χιονιστει  εστω και προσκαιρα μεγαλο μερος του νομου,αυριο.

Για να ολοκληρωσω την εκτιμηση μου,σε ενα παρομοιο.χαμηλο αρχες δεκαετιας του 90,η προβλεψη της εμυ μιλαγε για "ασθενεις τοπικες χιονοπτωσεις στην Αττικη τις πρωινες ωρες και γρηγορη βελτιωση".Με ξυπνησε ο αειμνηστος πατερας μου στις 6 το πρωι.Εριχνε πορτοκαλια και ειχε 15 ποντους στο Ν.Ηρακλειο.Χιονι νοτισιο που κολλαγε παντου λογω υψηλης υγρασιας.

Αυτα απο εμενα και οτι γινει.

το θυμαμε και εγω επειδη και εγω μενω στο Π.Ηρακλειο στην Καθολικη εκκλησια....χιονοχαμος.....και αλλες πολλες φορες ακομα.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ενα κακο για τις οποιες πιθανοτητες εχουμε ειναι οτι βασει δορυφορικης θα ψευτο-συννεφιασει και πιθανον να μας χαλασει την αναστροφη.....

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, EVIA 1987!! said:

Ενα κακο για τις οποιες πιθανοτητες εχουμε ειναι οτι βασει δορυφορικης θα ψευτο-συννεφιασει και πιθανον να μας χαλασει την αναστροφη.....

 

σωστο!! προς το παρόν η Τεμπ στα βπ πεφτει με ρυθμο 0,3 βαθμους/hour. . .για να δουμε που θα φτασουμε. . .

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, geod said:

σωστο!! προς το παρόν η Τεμπ στα βπ πεφτει με ρυθμο 0,3 βαθμους/hour. . .για να δουμε που θα φτασουμε. . .

Μα και πάλι ακόμα και αν πέφτουν τώρα οι Τ, όταν θα σκάσουν οι νεφώσεις θα ανέβουν σταδιακά οι Τ. Ειδικά στα νότια. Είναι κάτι που το έχουμε δει πολλές φορές.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ο Ζιακο περιμενει κατα βαση ασθενης χιονοπτωσεις κυριως στα βορεια και ανατολικα του νομου.......προβλημα του δεν ειναι απο οτι λεει η θερμοκρασια αλλα το οτι η συγληση θα γινει πολυ νοτια και αρα θα παιξουμε μπαλα ουσιαστικα μονο με το βορειο βορειο ανατολικο ρευμα....

προσωπικα πιστευω οτι λογω ββα πιθανον να βοηθηθουμε ενα κλικ παραπανω απο το Αιγαιο μιας και ηδη θα υαρχουν οι ψυχρες αεριες μαζες.....

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

50 λεπτά πριν, ssalonikios είπε:

Για 25-26 του μήνα πως τα βλέπετε τα πράγματα? Πάει να σχηματιστεί κεντροβορειος. 

Δεν υπαρχει κεντροβορειος και τετοια υπαρχουν ενδειξεις οτι απο ιταλια ως τουρκια θα υπαρξει ενδεχομενως ψυχρη εισβολη....το χαμηλο πλησιαζει παιδια λαρισα συννεφιασε ηδη μας χαλασε τα μειον και χιονι δεν θα δουμε χαχαχ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 minutes ago, gthomasandros said:

ο Ζιακο περιμενει κατα βαση ασθενης χιονοπτωσεις κυριως στα βορεια και ανατολικα του νομου.......προβλημα του δεν ειναι απο οτι λεει η θερμοκρασια αλλα το οτι η συγληση θα γινει πολυ νοτια και αρα θα παιξουμε μπαλα ουσιαστικα μονο με το βορειο βορειο ανατολικο ρευμα....

προσωπικα πιστευω οτι λογω ββα πιθανον να βοηθηθουμε ενα κλικ παραπανω απο το Αιγαιο μιας και ηδη θα υαρχουν οι ψυχρες αεριες μαζες.....

 

Κατσε κατσε γιατι αν εχουμε ΒΒΑ στριμ τοτε αλλαζει το πραγμα... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

32 λεπτά πριν, panagosg είπε:

Το 91-92 17ημερες χιονιου στην Αθηνα απο δεκ εως φεβ 

Πινατουμπο γαρ.

συνηγορουντος καποιου ακομα αλλα θα σβηστει αν τ´αναφερω! Χαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Συμφωνω με Ζιακο για αυριο...εντελως εκτος συγκλισης η Αττικη η οποια θα ειναι πολυ νοτιοτερα...πιο πολυ χιονι ισως ριξει στη Μονεμβασια παρα στην Αττικη...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, geornik said:

Συμφωνω με Ζιακο για αυριο...εντελως εκτος συγκλισης η Αττικη η οποια θα ειναι πολυ νοτιοτερα...πιο πολυ χιονι ισως ριξει στη Μονεμβασια παρα στην Αττικη...

να το δουμε βασικα θελουμε οχι να αποκλειστουμε.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...