Jump to content
Avalanche

Ανάλυση χαρτών Ιανουάριου 2021!!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Seventower είπε:

Ας δούμε πρώτα για 26 27 28 και βλέπουμε 

πετσα μωρε στην καλυτερη.ενταξει φτανει τις εχουμε χορτασει αυτες 😋ας το παρει ο μιχαηλ αυτο να του κατσει για τα γιαννενα να του φυγει καπως και να τον εχουμε στο πλευρο μας ενεργο για αμεσως μετα για τον μεγαλο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

55 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Η Αθηνα και τα προαστια της εχουν να δουν καλο χιονι 13 χρονια.Ολα τ'αλλα ειναι να 'χαμε να λεγαμε

Εγώ κάθε χρόνο σχεδόν κάτι βλέπω ....από πετσες μέχρι 8-9 πόντους.....μόνο πέρσυ δεν είδα καθόλου για 1 βαθμό και φέτος ως τώρα ..μιλάω πάντα για στρωμένο χιόνι και όχι νιφαδες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, ΧΕΛΜΟΣ said:

Εγώ κάθε χρόνο σχεδόν κάτι βλέπω ....από πετσες μέχρι 8-9 πόντους.....μόνο πέρσυ δεν είδα καθόλου για 1 βαθμό και φέτος ως τώρα ..μιλάω πάντα για στρωμένο χιόνι και όχι νιφαδες

Ναι αλλά εσύ είσαι τέρμα Ζωγράφου κ σε υψόμετρο σε περιοχή δίπλα από τον Υμηττό που πάντα τα σπάει!

Από τις πιο όμορφες και ήρεμες περιοχές. Ζηλεύουμε!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

μετωγραμμα 6αρι gfs φλωρινα νεα χιονια 26 του μηνα  σιγουρο καθε χρονια το χιονι αρκετα τυχεροι σε αυτο το θεμα..

screencapture-meteologix-com-gr-forecast-8133716-florina-xltrend-usa-1611061005674.png

Επεξεργάστηκε από Athinaios
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 λεπτά πριν, South Athens είπε:

Ναι αλλά εσύ είσαι τέρμα Ζωγράφου κ σε υψόμετρο σε περιοχή δίπλα από τον Υμηττό που πάντα τα σπάει!

Από τις πιο όμορφες και ήρεμες περιοχές. Ζηλεύουμε!

Τέρμα Άνω Ιλίσια για την ακρίβεια.....απέναντι από τη Θεολογική σχολή 😉

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Eγώ ετοιμάζομαι για Δαφνί πάντως 🙂 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο Ευρωπαίος κ ο τζιφος συμφωνούν για την ψυχρή εισβολή της 26 ης Γενάρη πάντως... Ας περιμένουμε λοιπόν λίγο, στους Αη λιαδες που έχουμε έρθει χαχα.... κι ας ελπίσουμε σε καλό υετό. Που έλειψε από τους περισσότερους στις δύο τελευταίες κακοκαιρίες...

Επεξεργάστηκε από ORESIVIOS
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

59 λεπτά πριν, heavy snow είπε:

Aρκετο κρυο παντως στις πρωτες ωρες του υετου στην ηπειρο

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.

Αυτο ειδα και εγω το πρωι και έγραψα,μια παπλαμουδα λίγων ωρών μεχρι να το γυρισει καθόλου απίθανο.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Ηρθες εσυ μαλλον και μας γκαντεμιασες ρε

Φοβάμαι ότι δεν θέλατε βοήθεια 😄😄😄

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

οι δεικτες συνεχιζουν να δειχνουν τα πρωτα σημαδια που στοχευουν στην περιοχη μας..μηδενιζουν και οι δυο τελος γεναρη αρχη φλεβαρη...να δουμε με τι ειδους εμποδισμο  μπορει να ερθει αν ερθει αυτο το 0 στο ΝΑΟ γιατι εχει μεγαλη σημασια 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπερα δεν εχει αλλαξει κατι οσον αφορα αυτα που εχουμε πει τελος μηνα η αρχες φλεβαρη περιμενουμε νεο ενδιαφερον επισης να πουμε οτι θα γινει εκ νεου σε μικροτερη ενταση στρατοσφαιρικη θερμανση που σπανια συμβαινει σε τοσο μικρο διαστημα...τα ματια μας στα μοντελα αναμενοντας αλλαγες στα τρεξιματα σταδιακα...υπαρχει σοβαρο ενδεχομενο ο πολος να σμπαριαλαστει ενετελως να το πω χωριατικα λαρισαικα χαχχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, ICELARISSA είπε:

Καλησπερα δεν εχει αλλαξει κατι οσον αφορα αυτα που εχουμε πει τελος μηνα η αρχες φλεβαρη περιμενουμε νεο ενδιαφερον επισης να πουμε οτι θα γινει εκ νεου σε μικροτερη ενταση στρατοσφαιρικη θερμανση που σπανια συμβαινει σε τοσο μικρο διαστημα...τα ματια μας στα μοντελα αναμενοντας αλλαγες στα τρεξιματα σταδιακα...υπαρχει σοβαρο ενδεχομενο ο πολος να σμπαριαλαστει ενετελως να το πω χωριατικα λαρισαικα χαχχα

ενα πολυ πρωιμο συμπερασμα ειναι οτι ισως να παιξει μεγαλο ρολο ο γροιλανδικος και ο πιθανος σκανδιναβικος αυτη την φορα συν φυσικα το στανταρακι που δειχνει να υπαρχει σε εμπδοσμο που ειναι ο αζορικος...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, sakis13 είπε:

Και να χαν αξια τα ξενυχτια..Τζαμπα πηγαν παναθεματα..Και στους χαρτες και στο nowcast...Καναβατσο και πανωλεθρια,για μενα τουλαχιστον..Τερμα οι μακακες..Απο δω και περα θα βαζω βατραχους..🤣

Ε ΟΧΙ και τσάμπα ρε Σακη. Εγώ προσωπικά έμαθα κάθε ράτσα πιθηκοειδους που υπήρχε!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, South Athens είπε:

Εγώ μεγάλωσα Αττική και είμαι στα late 30's μου. Εδώ στα νπ με εξαίρεση την περίοδο 2002-2008 το κλασικό χιόνισμα είναι αυτό που ρίχνει το πιάνει σε εύκολες επιφάνειες, παλεύει να το πιάσει δρόμο κ δεν τα καταφέρνει κ όλα λιώνουν σε λίγες ώρες. Αυτό μου φαίνεται το πιο κλασικό και αντιπροσωπευτικό χιόνισμα στη περιοχή. Αναιμικό κ για λίγες ώρες. Κακά τα ψέματα για τα πεδινά της Αθήνας αυτός είναι ο κλασικός χιονιάς. Ειδικά στα νπ. Αμέτρητες φορές που Κηφισιά κ πάνω γ@μιέται στο χιόνι και εμείς εδώ παλεύουμε με χιονόνερα και αν. Αυτή είναι η νόρμα των περισσότερων πεδινών από κέντρο και νοτιότερα.

Το ξέρω φίλε ίδια ηλικία έχουμε  ,δεν ήμουν Αθήνα  αλλά ερχόμουν συχνά.Πλάκα κάνω στον Γιώργο. Έχει πάντως χαλάσει αυτά τα 13 χρόνια πάρα πολύ η κατάσταση κυρίως στα υπερβόρεια της Αττικής. Βοιωτία που κατάγομαι απλώς ρίχνει περισσότερο σε σχέση με άλλα μέρη και μένει η θετική εντύπωση αλλά τα ύψη χιονιού έχουν μειωθεί.

Άντε, πάμε για αλλά λοιπόν! Πίσω στους χάρτες και στην μελέτη .

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, Γιάννης μασ είπε:

Η Αθήνα είναι ίσως η μόνη περιοχή που είδε δυνατό Φλεβάρη σχετικά πρόσφατα (2015) ο οποίος δυστυχώς στο κέντρο δεν κατάφερε πολλά....η υπόλοιπη Ελλάδα έχει να δει καλό Φλεβάρη από το 12 ( εννοώ να είναι σαν σύνολο ο μήνας καλός και όχι μια κακοκαιρία όπως το 2019 με την Ωκεανίδα)

Καλά...μην αρχίσουμε όμως πάλι "να τα μας πάλι, το 95% αχιονιστο και μόνο η Αττική είναι η τυχερή". Κάποτε πρέπει να λήξει αυτό το τροπάριο.

Γιατί πρέπει να το παραδεχθούν οι περισσότεροι έστω, ότι η Αττική έχει εξελιχθεί στην πιο ΑΜΠΑΛΗ και αχιονη περιοχή τα τελευταία χρόνια! 

Φιλικά το λέω και χωρίς ίχνος διάθεσης για αντιπαράθεση. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, menidi είπε:

Καλά...μην αρχίσουμε όμως πάλι "να τα μας πάλι, το 95% αχιονιστο και μόνο η Αττική είναι η τυχερή". Κάποτε πρέπει να λήξει αυτό το τροπάριο.

Γιατί πρέπει να το παραδεχθούν οι περισσότεροι έστω, ότι η Αττική έχει εξελιχθεί στην πιο ΑΜΠΑΛΗ και αχιονη περιοχή τα τελευταία χρόνια! 

Φιλικά το λέω και χωρίς ίχνος διάθεσης για αντιπαράθεση. 

η αθηνα μπορει γιατι η παρνηθα εβαλε τοσο χιονι περσυ που περασε αρκετα βουνα σε χιονι και τα βιλια Αττικης χαμος απο χιονια η αθηνα μπορει ναι αλλα οχι ολη η αττικη..

xionia-attiki.jpg

Επεξεργάστηκε από Athinaios
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 minutes ago, menidi said:

Καλά...μην αρχίσουμε όμως πάλι "να τα μας πάλι, το 95% αχιονιστο και μόνο η Αττική είναι η τυχερή". Κάποτε πρέπει να λήξει αυτό το τροπάριο.

Γιατί πρέπει να το παραδεχθούν οι περισσότεροι έστω, ότι η Αττική έχει εξελιχθεί στην πιο ΑΜΠΑΛΗ και αχιονη περιοχή τα τελευταία χρόνια! 

Φιλικά το λέω και χωρίς ίχνος διάθεσης για αντιπαράθεση. 

E καλά, μεταξύ μας τώρα αλλά στατιστικά πάντα άμπαλη ήταν η Αττική στα πεδινά της. Μας είχε καλομάθει η περίοδος 2000-08 και τώρα μας κακοφαίνεται 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάμε καλά. Η άνοδος των δεικτών στο τέλος του διαγραμματος αντιπροσωπεύει χοντρικά αυτό που δίνει ο Τζιφός στον Μ.Ο. του, το να περνάει το χαμηλό από Ισλανδία, για δεύτερη καρτέλα πάντα. Φυσικά αν όλα είναι πάνε καλά και με βάση την εικόνα της Αμερικής, αυτό μπορούμε να το εκμεταλλευτούμε, οπότε, δεν θα μου φαινόταν καθόλου παράξενο μετά τις 5 Φλεβάρη οι δείκτες να ξαναπέσουν. Κατά τα άλλα προσωπικά μιλώντας, ελπίζω ο επόμενος Αυλώνας που να αφορά πεδινά να έρθει μετά τις 10 Φεβρουαρίου. Χεχε. Μπας και διαβάσω ευκολότερα και φυσικά να μην με απασχολεί που θα είμαι Γιάννενα 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, South Athens είπε:

Εγώ μεγάλωσα Αττική και είμαι στα late 30's μου. Εδώ στα νπ με εξαίρεση την περίοδο 2002-2008 το κλασικό χιόνισμα είναι αυτό που ρίχνει το πιάνει σε εύκολες επιφάνειες, παλεύει να το πιάσει δρόμο κ δεν τα καταφέρνει κ όλα λιώνουν σε λίγες ώρες. Αυτό μου φαίνεται το πιο κλασικό και αντιπροσωπευτικό χιόνισμα στη περιοχή. Αναιμικό κ για λίγες ώρες. Κακά τα ψέματα για τα πεδινά της Αθήνας αυτός είναι ο κλασικός χιονιάς. Ειδικά στα νπ. Αμέτρητες φορές που Κηφισιά κ πάνω γ@μιέται στο χιόνι και εμείς εδώ παλεύουμε με χιονόνερα και αν. Αυτή είναι η νόρμα των περισσότερων πεδινών από κέντρο και νοτιότερα.

Εμείς οι 40αρηδες μεγαλώσαμε με τις εικόνες της χιονισμένης Κηφισιας στις τηλεοπτικές οθόνες. Είχε χτιστεί ένας μύθος για την περιοχή αυτή. Τότε δεν υπήρχαν τα υπερβόρεια που λένε τωρα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, menidi said:

Εμείς οι 40αρηδες μεγαλώσαμε με τις εικόνες της χιονισμένης Κηφισιας στις τηλεοπτικές οθόνες. Είχε χτιστεί ένας μύθος για την περιοχή αυτή. Τότε δεν υπήρχαν τα υπερβόρεια που λένε τωρα

Κ γω έτσι μεγάλωσα. Κοντά είμαστε ηλικιακά. Στο μυαλό μου ακόμα υπάρχει αυτό το ''δέος'' της Κηφισιάς που περιγράφεις. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, menidi είπε:

Εμείς οι 40αρηδες μεγαλώσαμε με τις εικόνες της χιονισμένης Κηφισιας στις τηλεοπτικές οθόνες. Είχε χτιστεί ένας μύθος για την περιοχή αυτή. Τότε δεν υπήρχαν τα υπερβόρεια που λένε τωρα

Με τον όρο υπερβόρεια δεν χαρακτηρίζουμε αναγκαστικά τους οικισμούς της περιοχής που όντως τότε ήταν σαν να μην υπήρχαν αλλά αν πάρουμε για παράδειγμα την Μαλ@κ@σα  που ήταν το καλύτερο και  πιο διαχρονικό  σημείο αναφοράς τώρα σέρνεται.  

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, oldboy332 είπε:

Με τον όρο υπερβόρεια δεν χαρακτηρίζουμε αναγκαστικά τους οικισμούς της περιοχής που όντως τότε ήταν σαν να μην υπήρχαν αλλά αν πάρουμε για παράδειγμα την Μαλ@κ@σα  που ήταν το καλύτερο και  πιο διαχρονικό  σημείο αναφοράς τώρα σέρνεται.  

Η Μαλακasa πλέον  είναι κάτι σαν την Ουρουγουάη στο ποδόσφαιρο που είχε πάρει 2 Μουντιάλ.....

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο Λέανδρος έσωσε ελάχιστα τα προσχήματα και έτσι ο χειμώνας είναι ένα τσικ καλύτερος από το περσινό βασιλικό έκτρωμα. Στόχος φέτος είναι να πάρουμε τα μέγιστα και όπως είπε και ο Τάσος, πάμε δυνατά να φέρουμε τον παλιό κλασικό Βορειοελλαδίτικο χιόνια, με χιόνι από, Τέμπη και πάνω.

Αν όχι αυτό, τότε ας έρθει ένας Φλεβάρης 2012 σε πιο βελτιωμένη έκδοση ώστε να, επηρεαστούν και άλλες πόλεις της Β. Ελλάδας. 

Επεξεργάστηκε από Φύδας96
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...