Jump to content
Avalanche

Ανάλυση χαρτών Ιανουάριου 2021!!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

53 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Μου αρέσει ο Τζιφός για τα κοντινά.. ωραίο χαμηλό.

gfs-0-120.png?6

μπόμπα

gfs-0-126.png?6

 

Κράτα το ρε μια φοράαα. Και ας μην είναι το ιστορικό που ψάχνουμε.

 

παράλληλο υετός..

anim_yjm8.gif

Δε χιονίζει χαμηλά όμως με αυτο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Δε χιονίζει χαμηλά όμως με αυτο

δεν περιάζει, χιονίζεο μέχρι Γιάννενα, και απέναντι βλέπεις, ένα Μιτσικέλι κουραμπιέ!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Μιχαήλ Λάρισα δεν είσαι τώρα; Αυτό που έβαλες χιονίζει τα Γιάννενα αν δεν κάνω λάθος 😛 Ή έχεις τρόπο να πας Γιάννενα;

Χαρτί γιατρού. Έτσι και αλλιώς έχω εξεταστική από κοντά, δεν γίνεται να μείνω άλλο Λάρισα, θέλω δεν θέλω

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, [weathermaniac] είπε:

Μου αρέσει ο Τζιφός για τα κοντινά.. ωραίο χαμηλό.

gfs-0-120.png?6

μπόμπα

gfs-0-126.png?6

 

Κράτα το ρε μια φοράαα. Και ας μην είναι το ιστορικό που ψάχνουμε.

 

παράλληλο υετός..

anim_yjm8.gif

Με την επιμονή σου τόσο καιρό,με έχεις κάνει να περιμένω και εγώ σαν τρελός δυτικό χιόνια...και σκέψου εγώ δεν έζησα καν αυτόν στις 2/2/2015.... Και είναι κάτι που πρέπει να το ζήσω.....δεν γίνεται τόσα χρόνια στα Γιάννενα να μην έχω δει ούτε μια φορά παραδοσιακη δυτική παπλαμουδα ...😛

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Χαρτί γιατρού. Έτσι και αλλιώς έχω εξεταστική από κοντά, δεν γίνεται να μείνω άλλο Λάρισα, θέλω δεν θέλω

Υπεροχα μιχαηλ καλο ταξιδι χαχαχα αντε αγορι μου μπας και δουμε κανα σοβαρο χιονια χαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Γιάννης μασ είπε:

Με την επιμονή σου τόσο καιρό,με έχεις κάνει να περιμένω και εγώ σαν τρελός δυτικό χιόνια...και σκέψου εγώ δεν έζησα καν αυτόν στις 2/2/2015.... Και είναι κάτι που πρέπει να το ζήσω.....δεν γίνεται τόσα χρόνια στα Γιάννενα να μην έχω δει ούτε μια φορά παραδοσιακη δυτική παπλαμουδα ...😛

Χαχα ναι ρε. Το θέμα ξεκαθαρίζω δεν αφορά το απόλυτο στρώσιμο μέσα στην πόλη. Αλλά το μέγεθος της νιφάδας που θα είναι σαν ογκόλιθοι! Και φυσικά η πυκνότητα χιονόπτωσης. Ο μόνος λόγος που δεν έχουμε μεγαλύτερα στρωσίδια είναι ότι δυστυχώς με τέτοιον καιρό, έχουμε θετικές Τ. Αλλά ως Γιαννιώτης μετράει άπειρα και το τοπίο. Με τέτοιο χιόνι, θα δεις πραγματικό κουραμπιέ τα βουνά, και όχι αυτό το μπεζοειδές, που σε λίγες μέρες άνετα φεύγει. χεχεχε. Το 2015 ήταν ένα όνειρο φίλε! Και ήταν κα στα τελευταία της η διάταξη. Φαντάσου να είναι στα μέσα της. Μου τρέχουν τα σάλια.

1 λεπτό πριν, ICELARISSA είπε:

Υπεροχα μιχαηλ καλο ταξιδι χαχαχα αντε αγορι μου μπας και δουμε κανα σοβαρο χιονια χαχαχα

Χαχα Κώστα ένα πράγμα εύχομαι εγώ. ΝΑ ΜΗΝ ΔΕΙ ΚΑΛΟ ΧΙΟΝΙ Η ΛΑΡΙΣΑ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 11/2  ΧΑΧΑΧΑ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Χαχα ναι ρε. Το θέμα ξεκαθαρίζω δεν αφορά το απόλυτο στρώσιμο μέσα στην πόλη. Αλλά το μέγεθος της νιφάδας που θα είναι σαν ογκόλιθοι! Και φυσικά η πυκνότητα χιονόπτωσης. Ο μόνος λόγος που δεν έχουμε μεγαλύτερα στρωσίδια είναι ότι δυστυχώς με τέτοιον καιρό, έχουμε θετικές Τ. Αλλά ως Γιαννιώτης μετράει άπειρα και το τοπίο. Με τέτοιο χιόνι, θα δεις πραγματικό κουραμπιέ τα βουνά, και όχι αυτό το μπεζοειδές, που σε λίγες μέρες άνετα φεύγει. χεχεχε. Το 2015 ήταν ένα όνειρο φίλε! Και ήταν κα στα τελευταία της η διάταξη. Φαντάσου να είναι στα μέσα της. Μου τρέχουν τα σάλια.

Χαχα Κώστα ένα πράγμα εύχομαι εγώ. ΝΑ ΜΗΝ ΔΕΙ ΚΑΛΟ ΧΙΟΝΙ Η ΛΑΡΙΣΑ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 11/2  ΧΑΧΑΧΑ

Μεχρι εκει ειναι μετα εχει ανοιξη χαχαχα.αλλωστε το αντιθετο της ευχης θα γινει χαχαχ

Επεξεργάστηκε από ICELARISSA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Όλο το ενδιαφέρον φαίνεται ( ή μάλλον ελπίζουμε να φανεί )  με την αλλαγή του μήνα.  Για 26-27 ωραία είναι να κάτσει μια κακοκαιρία Express αλλά δεν λέει και κάτι . Ίσως μπορούμε  να το θεωρήσουμε ένα σημάδι ότι βρίσκει χώρο να  σηκώσει κεφάλι ο Αζορ αλλά δεν είναι και κάποια φοβερή ένδειξη για το τι θα γίνει στην συνέχεια. Ελπίζω να κρατηθεί η τάση και να μην πάμε συνέχεια για αργότερα .Καλό κυνήγι!  

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Νικόλας: Τάσο πως τα βλέπεις τα πράγματα; Θα σπάσετε εσείς τη διετία η τα προσηνεμα τη ντουζίνα ετών αχιονιας; 

Τάσος: Το μόνο που ζητάω είναι το χαμηλό πάνω από την Αττική κι ας μην παίξω ποτέ ξανά μπάσκετ στη ζωή μου.... 

IMG_20210120_131646.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο μέσος όρος του τζίφου τραβάει και άλλο το σκοινί, μου δίνει αρκετό χρόνο.. Δεν έχω τίποτα άλλο πέρα από το να ελπίζω. Αλλά για αποφυγή παρεξηγήσεων, στην προκειμένη γίνομαι, ο παλιός καλός δυτικός Μιχαήλ, που όσο πιο χαμηλές πιέσεις βλέπει στο Η.Β. τόσο του αρέσει περισσότερο. Φυσικά όμως να υπάρχει Αζορικός ξαπλωμένος σε Αζόρες και Ιβηρική, και να μην έχει χαμηλές πιέσεις  εκεί.

 

διάγραμμα κοντά στα Γιάννενα

Diagramme GEFS

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

και το διαγραμμα gfs χαλια 2-3 σεναρια με σχετικο ψυχος.. αναμονη για απογευματινα-βραδινα τρεξιματα μηπως και αλλαξει κατι..

Επεξεργάστηκε από Athinaios
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ευτυχώς να λέμε, που παρά το ότι είχαμε αναιμικό Αζορικό σε Αγγλία - Σκανδιναβία οπότε δεν κατέβηκε και το βασικό κομμάτι του αυλώνα νοτιότερα, δημιουργήθηκε αυτό το χαμηλό στην Αδριατική - Νότιο Ιόνιο  και μπορέσαμε να αισθανθούμε και λίγο χειμώνα με κάποιο χιόνι έστω επιλεκτικά και με τις όποιες διαταραχές μετέπειτα περιφερειακά του. Διαφορετικά θα έφευγε σφαιράτος ο αυλώνας, και θα καταλαβαίναμε μόνο μία πρόσκαιρη πτώση θερμοκρασίας. Τηρουμένων των αναλογιών ενός αντικυκλώνα ισχυρού στην Ισπανία και μόνο, δεν τα πήγαμε και πολύ άσχημα.

Ας ελπίσουμε να έρθει αυτή η κατάλληλη διάταξη, όπου θα είναι ικανή να μας χιονίσει και το βασικό χαμηλό, σε όσο το δυνατόν περισσότερες περιοχές (ισχυρός αντικυκλώνας εκεί που τον θέλουμε, ωραίο ριτζάρισμα, πολύ καλές θερμοκρασίες κ.λπ.). Και μετά ξύπνησα! 😀

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το ότι καίτε το διάστημα 26-29, λες κι έχετε κάθε μέρα χιόνια μέχρι 200-300 μέτρα, και δεν σας θάβει μια βδομαδα πριν, με ξεπερνάει!!! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, antinod είπε:

Το ότι καίτε το διάστημα 26-29, λες κι έχετε κάθε μέρα χιόνια μέχρι 200-300 μέτρα, και δεν σας θάβει μια βδομαδα πριν, με ξεπερνάει!!! 

Ε καλά δε φαίνεται προς το παρόν πιθανότητα για 200-300 μέτρα. Χρόνος γ βελτιώσεις έχει 1-2 μέρες το πολυ. Εσυ βλεπεις 200-300 μέτρα γ Αττική?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

48 λεπτά πριν, chemical_JKou είπε:

Ευτυχώς να λέμε, που παρά το ότι είχαμε αναιμικό Αζορικό σε Αγγλία - Σκανδιναβία οπότε δεν κατέβηκε και το βασικό κομμάτι του αυλώνα νοτιότερα, δημιουργήθηκε αυτό το χαμηλό στην Αδριατική - Νότιο Ιόνιο  και μπορέσαμε να αισθανθούμε και λίγο χειμώνα με κάποιο χιόνι έστω επιλεκτικά και με τις όποιες διαταραχές μετέπειτα περιφερειακά του. Διαφορετικά θα έφευγε σφαιράτος ο αυλώνας, και θα καταλαβαίναμε μόνο μία πρόσκαιρη πτώση θερμοκρασίας. Τηρουμένων των αναλογιών ενός αντικυκλώνα ισχυρού στην Ισπανία και μόνο, δεν τα πήγαμε και πολύ άσχημα.

Ας ελπίσουμε να έρθει αυτή η κατάλληλη διάταξη, όπου θα είναι ικανή να μας χιονίσει και το βασικό χαμηλό, σε όσο το δυνατόν περισσότερες περιοχές (ισχυρός αντικυκλώνας εκεί που τον θέλουμε, ωραίο ριτζάρισμα, πολύ καλές θερμοκρασίες κ.λπ.). Και μετά ξύπνησα! 😀

να ναι καλά η αποκοπή τη Αγγλίας! Αυτή μας έσωσε από την απόλυτη ξεφτίλα στα ηπειρωτικά!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

26 λεπτά πριν, antinod είπε:

Το ότι καίτε το διάστημα 26-29, λες κι έχετε κάθε μέρα χιόνια μέχρι 200-300 μέτρα, και δεν σας θάβει μια βδομαδα πριν, με ξεπερνάει!!! 

Με τέτοιο αζορικό πάντως, μια μπούρδα φαίνεται να είναι αυτό. Θα δούμε 1-2 μέρες ακόμη αλλά δεν πιστεύω ότι θα κάνει κάτι ουσίας (5cm στο δρόμο) στα πεδινά..

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, ssalonikios είπε:

Καλύτερα που δεν το έστρωσε μέσα στα αστικά κέντρα γιατί στην Ελλάδα δε φοράμε χειμερινά ελαστικά και δημιουργούνται προβλήματα στις μετακινήσεις, άσε κιόλας που πολλοί δε ξέρουν να περπατάνε και σπάνε κεφάλια κάθε φορά. 

Δεν χρειάζεται και χιονολάστιχα για 1-2 μέρες στρωμένο χιόνι στο δρόμο..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, [weathermaniac] είπε:

δεν περιάζει, χιονίζεο μέχρι Γιάννενα, και απέναντι βλέπεις, ένα Μιτσικέλι κουραμπιέ!

σε καλο δρομο ειμαστε μιχαηλ..σου ειπα μπορει να μην ειναι ακριβως αυτο που θες αλλα θα στρωσει κι αλλο...😎

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

προσηνεμος ΝΑΟ και ΑΟ που βλεπει αυλωνα ...αρχιζει το ματς?αδειασαν οι δρομοι?η ωρα ζυγωνει?λες να αρχιζει το ματς?....χαχαχαχαχα nao.sprd2.gifao.sprd2.gif

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

σε καλο δρομο ειμαστε μιχαηλ..σου ειπα μπορει να μην ειναι ακριβως αυτο που θες αλλα θα στρωσει κι αλλο...😎

Αν δεν αλλάξει ο Ευρωπαίος δεν πιστεύω τίποτα.. δεν νομίζω να μείνει έτσι ι Τζιφός, ο μόνος με καλό σενάριο. Όσο για τον ναό, δείχνει ένα μέσο όρο τύπου τζίφου,βάφουν το χαμηλό της Ισλανδίας περνάει πάνω από αυτή και δεν μένει δυτικά όπως στο ευρωπαϊκό 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

54 minutes ago, [weathermaniac] said:

να ναι καλά η αποκοπή τη Αγγλίας! Αυτή μας έσωσε από την απόλυτη ξεφτίλα στα ηπειρωτικά!

Όσο περισσότεροι επηρεαζόμαστε, τόσο το καλύτερο! Μιχαήλ! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 8/1/2021 at 8:04 ΜΜ, south coast είπε:

Μια τελευταια μαχη Ραγκναρ μεχρι αυριο απογευμα.Αν θελει προλαβαινουμε

 

Επεξεργάστηκε από Snowthessaly7
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...