Jump to content
Avalanche

Ανάλυση χαρτών Ιανουάριου 2021!!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, menidi είπε:

Τα ensembles του gfs για Αττική δείχνουν οτι ο ΜΟ στα 500 (με οτι θα μπορούσε να συνεπάγεται αυτό - πολλά παιδιά τα ξέρουν καλύτερα) θα κυμανθεί ανάμεσα στο -30 και -35. Αν αφαιρέσουμε κάποια πολύ θερμά σενάρια που μοιάζουν άκυρα αλλά κι αν υποθέσουμε οτι είναι δύσκολο να κάτσει το -35 και -36 που υπάρχει σε ορισμένα, τότε πάμε για κάτω απο -30 και πάνω απο -35. Φαντάζομαι οτι ανάλογα με το πόσο νότια θα είναι η πορεία του αυλώνα και την κλίση του, ένα τέτοιο νούμερο μπορεί να δώσει κυκλογένεση και μπόλικο υετό στα ημιορεινά της Αθήνας. Σωστά?

Αν υποθέσουμε βεβαια οτι πάμε για -4 με -5 στα 850

Ακριβώς ολοι μεχρι τα ημιορεινά της Αττικής και πανω εχουμε ελπίδες αλλοι περισσοτερο αλλοι λιγοτερο...τα πεδινα Αττικής δυσκολο αλλα οχι ακατόρθωτο..  αναλογα τη κυκλογεννηση περισσοτερες εχει προς το παρων η Θράκη και αμέσως μετά η Δροσοπηγή.. οι υπόλοιποι υπομονη χαχα

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα και από μένα... Το μόνο που έχουμε να κάνουμε ειναι να περιμένουμε.... Και οτι είναι να γίνει θα γινει... Αναμονη για 12αρια προς το παρόν...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

  Εχουμε ριξει πολυ τα στανταρ μας..Εγω αυτο βλεπω...Υπο φυσιολογικες συνθηκες ουτε που θα διναμε σημασια στον αυλωνα Τσιτσιολινα που ερχεται...Οπου φτωχος κι η μοιρα του θα μου πειτε.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάντως, από το να είχαμε 18αρια και ξηρασία, πάλι καλά που έρχονται αυτές οι διαταραχές. 

Μη γκρινιάζουμε συνεχεια κιόλας ρε παιδιά! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

36 λεπτά πριν, menidi είπε:

Πάντως, από το να είχαμε 18αρια και ξηρασία, πάλι καλά που έρχονται αυτές οι διαταραχές. 

Μη γκρινιάζουμε συνεχεια κιόλας ρε παιδιά! 

Ολα καλα θανασακο μου..Χαβαλε κανουμε...Οτι ερθει καλοδεχουμενο ειναι..Απλα οπως και να το κανουμε ειναι ξεφτιλα να μην μπορει να ερθει ενα -10 στα  μερη μας και οποτε κατσει να σκαει με τελειως λαθος διαταξη ωστε να καταφερει να μην μας χιονισει αξιολογα,οπως το 2012...Αλλα καιμε τα -7-8 προκοπη δεν ειδαμε..Παλευουμε με ρεταλια...Και στο τελος το καλο χιονι πεφτει αποκλειστικα στα πουρναρια της Αττικης...Δεν μπορει να κατσει μια διαταξη σωστα και με το αναλογο κρυο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

32 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Ολα καλα θανασακο μου..Χαβαλε κανουμε...Οτι ερθει καλοδεχουμενο ειναι..Απλα οπως και να το κανουμε ειναι ξεφτιλα να μην μπορει να ερθει ενα -10 στα  μερη μας και οποτε κατσει να σκαει με τελειως λαθος διαταξη ωστε να καταφερει να μην μας χιονισει αξιολογα,οπως το 2012...Αλλα καιμε τα -7-8 προκοπη δεν ειδαμε..Παλευουμε με ρεταλια...Και στο τελος το καλο χιονι πεφτει αποκλειστικα στα πουρναρια της Αττικης...Δεν μπορει να κατσει μια διαταξη σωστα και με το αναλογο κρυο..

4 λέξεις - 13 χειμωνες - σταδιάλα. .. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

21 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

  Εχουμε ριξει πολυ τα στανταρ μας..Εγω αυτο βλεπω...Υπο φυσιολογικες συνθηκες ουτε που θα διναμε σημασια στον αυλωνα Τσιτσιολινα που ερχεται...Οπου φτωχος κι η μοιρα του θα μου πειτε.....

Σάκη ειμαστε κι εμεις εδω ρε χαχαχα..κατξ τετοια ψεύτικους θελουμε ..με μεγάλα κρυα σπανια ειδαμε καλα χιονια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, geod είπε:

4 λέξεις - 13 χειμωνες - σταδιάλα. .. 

Καλα και αγια ολα τα μερη του νομου..Αλλα οταν λεμε χιονια Αττικης..εγω προσωπικα εννοω και θεωρω,χιονια στο λεκανοπεδιο...Αυτη ειναι η αληθεια...Τι να τα κανω τρια μετρα χιονι στην Παρνηθα εγινε στις αρχες του 2020??Ποιος το θυμαται??Ενω 20 ποντοι στο Συνταγμα,θα ηταν ιστορικο και αλησμονητο.. Καποτε οι δημοσιογραφοι ελεγαν για χιονια στην Αθηνα και πηγαιναν στην ομονοια,τωρα μιλανε για χιονια στην Αθηνα και πανε βιλια,και τελεφερικ παρνηθας. Αυτη ειναι η καιρικη μας καταντια..

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

21 λεπτά πριν, menidi είπε:

Πάντως, από το να είχαμε 18αρια και ξηρασία, πάλι καλά που έρχονται αυτές οι διαταραχές. 

Μη γκρινιάζουμε συνεχεια κιόλας ρε παιδιά! 

Ε έχουμε 15άρια, το ίδιο είναι. Αυτό που έρχεται για μία μέρα θα είναι έτσι και αλλιώς, και μπορεί να εκφυλιστεί τελείως στο τέλος. Μετά ο Φεβρουάριος μπαίνει με πάνω από τα κλιματικά. Το ότι δεν έχει 20άρια δεν θα έπρεπε να μας χαροποιεί, ούτε να μας ικανοποιεί, αφού είναι απλά το φυσιολογικό. Δηλαδή αν φτάσουμε στο σημείο να μας αρκεί απλά το ότι δεν έχει ζέστη, ε εντάξει καλά κρασιά. Η "γκρίνια" είναι γιατί περνάνε οι μέρες και δεν φαίνεται κάτι. Εγώ και φαντάζομαι και αρκετά παιδιά εδώ στο forum ενδιαφέρομαστε μόνο για το χιόνι, έχουμε τον Φεβρουάριο (και όχι όλον αφού οι πρώτες μέρες λογικά δεν θα έχουν κάτι) και μετά τον Μάρτη που είναι πολύ δύσκολο να γίνει κάτι σοβαρό στα πεδινά (δεν μιλάω για βλακείες που λιώνουν μέχρι τις 10 το πρωί)..

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Galanto είπε:

Σάκη ειμαστε κι εμεις εδω ρε χαχαχα..κατξ τετοια ψεύτικους θελουμε ..με μεγάλα κρυα σπανια ειδαμε καλα χιονια

Το ξερω ρε Αντωναρε...Απλα αναφερομαι για την Αττικη καρντασι μου..Για σας μια χαρα μπορει να βγει...Αλιμονο..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

32 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Ολα καλα θανασακο μου..Χαβαλε κανουμε...Οτι ερθει καλοδεχουμενο ειναι..Απλα οπως και να το κανουμε ειναι ξεφτιλα να μην μπορει να ερθει ενα -10 στα  μερη μας και οποτε κατσει να σκαει με τελειως λαθος διαταξη ωστε να καταφερει να μην μας χιονισει αξιολογα,οπως το 2012...Αλλα καιμε τα -7-8 προκοπη δεν ειδαμε..Παλευουμε με ρεταλια...Και στο τελος το καλο χιονι πεφτει αποκλειστικα στα πουρναρια της Αττικης...Δεν μπορει να κατσει μια διαταξη σωστα και με το αναλογο κρυο.

Τα είπες πολύ σωστά. Είναι απίστευτο που δεν μπορεί τόσα χρόνια να συνδυαστεί η διάταξη με τις θερμοκρασίες. Τεράστια γκαντεμιά. Όσο γιαυτο που έρχεται για 1 μέρα express τι να σχολιάσεις. Για εδώ δεν είναι. Από το χιοναθρωπο και πάνω δυστυχώς 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Το ξερω ρε Αντωναρε...Απλα αναφερομαι για την Αττικη καρντασι μου..Για σας μια χαρα μπορει να βγει...Αλιμονο..

Το ξέρω βρε Σακαρε...Αλλά κι εμεις χαλια ειμαστε στο ίδιο καζανι.η Αθήνα  απο 10 πο τα 20 πο τα στο τιποτα και πέτσα και εμείς απο τα μισο μέτρα στα 5 πο ντα βαριά 10 κοντα με κάποιες εκλάμψεις και παραπάνω...Και τα καλά πλεον δε πέφτουν με χαμηλα απο τα δυτικα οπως παλια αλλα μονο με εγκλωβισμούς κρυου..φανταζομαι κανενας και στα γρεβενα πριν το 2006 δε θα ασχολουνταν αν θα ριξει 10 ποντους που παρακαλαω εγω...αλλα ελα που εφτασε κι αυτος ο καιρος 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και οι νεοπλουτοι μπορει να ειναι μελη του φορουμ οποτε ΣΕΒΑΣΜΟΣ!Αλλιως βγες στο δρομο και ξεκινα αγωνα Σακουλινο κατα της ταξικοτητας των αυλωνων και των χαμηλων.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Και οι νεοπλουτοι μπορει να ειναι μελη του φορουμ οποτε ΣΕΒΑΣΜΟΣ!Αλλιως βγες στο δρομο και ξεκινα αγωνα Σακουλινο κατα της ταξικοτητας των αυλωνων και των χαμηλων.

Ελα μωρε...Αφου ξερεις τι εννοω...Αλλα Αττικη φιλε ειναι η αθηνα,οχι ο διονυσος..Κανενα θεμα ταξικο...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, sakis13 είπε:

Ελα μωρε...Αφου ξερεις τι εννοω...Αλλα Αττικη φιλε ειναι η αθηνα,οχι ο διονυσος..Κανενα θεμα ταξικο...

Ναι ξερω...ξεγυμνωσου και βγες στην ομονοια λαικό παιδί για πάλη και αγώνα...🤣🤣🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Το ξέρω βρε Σακαρε...Αλλά κι εμεις χαλια ειμαστε στο ίδιο καζανι.η Αθήνα  απο 10 πο τα 20 πο τα στο τιποτα και πέτσα και εμείς απο τα μισο μέτρα στα 5 πο ντα βαριά 10 κοντα με κάποιες εκλάμψεις και παραπάνω...Και τα καλά πλεον δε πέφτουν με χαμηλα απο τα δυτικα οπως παλια αλλα μονο με εγκλωβισμούς κρυου..φανταζομαι κανενας και στα γρεβενα πριν το 2006 δε θα ασχολουνταν αν θα ριξει 10 ποντους που παρακαλαω εγω...αλλα ελα που εφτασε κι αυτος ο καιρος 

Μη νομίζεις κι εμεις εδώ που φτάσαμε, αναζητάμε αυτήν την πέτσα την ρημάδα. Από το απόλυτο τίποτα , προτιμότερη η πέτσα για μένα τουλάχιστον 

Επεξεργάστηκε από stathis2b
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

41 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Ολα καλα θανασακο μου..Χαβαλε κανουμε...Οτι ερθει καλοδεχουμενο ειναι..Απλα οπως και να το κανουμε ειναι ξεφτιλα να μην μπορει να ερθει ενα -10 στα  μερη μας και οποτε κατσει να σκαει με τελειως λαθος διαταξη ωστε να καταφερει να μην μας χιονισει αξιολογα,οπως το 2012...Αλλα καιμε τα -7-8 προκοπη δεν ειδαμε..Παλευουμε με ρεταλια...Και στο τελος το καλο χιονι πεφτει αποκλειστικα στα πουρναρια της Αττικης...Δεν μπορει να κατσει μια διαταξη σωστα και με το αναλογο κρυο.

Μόνη λύση, η πουρναροφύτευση του Εθνικού Κήπου και του Ζαππείου!

Και να γκρινιάζουμε συνέχεια (πρώτος και καλύτερος εγώ) δεν αλλάζει κάτι. Αφού η κλιματική αλλαγή είναι εδώ. Αν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ θέλουμε έστω τα εγγόνια μας να δούνε πάλι έναν πιο φυσιολογικό καιρό, τότε θα πρέπει να ευασισθητοποιηθούμε πολύ περισσότερο ως καταναλωτές αλλά και να αναπτύξουμε μορφές ακτιβισμού που θα μπορέσουν να συνδράμουν προς αυτή την κατεύθυνση. Ολα τα υπόλοιιπα είναι μεταφυσικά ευχολόγια. Ετσι πιστεύω. Φιλικά παντα Σάκαρε!

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Και οι νεοπλουτοι μπορει να ειναι μελη του φορουμ οποτε ΣΕΒΑΣΜΟΣ!Αλλιως βγες στο δρομο και ξεκινα αγωνα Σακουλινο κατα της ταξικοτητας των αυλωνων και των χαμηλων.

Και οι νεόπλουτοι έχουν ψυχή 😂😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Όλες και όλοι στον αγώνα απέναντι στα σκληρά ατλαντικέ χαμηλά!!!Εμπρος χιονοφιλε μην σκύβεις το κεφάλι,μονάχα τον σβέρκο σου προφύλαξε και πάλι!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Ελα μωρε...Αφου ξερεις τι εννοω...Αλλα Αττικη φιλε ειναι η αθηνα,οχι ο διονυσος..Κανενα θεμα ταξικο...

Αφού το πήγαμε λίγο στο ταξικό θα είχε ενδιαφέρον να δει κάποιος τις τιμές σε σπίτια πχ Αγ Στεφανο σε σχέση με περιοχές όπως Χαλάνδρι, Ίλιον, Γαλατσι. Για να μη μιλήσω ποσο χαμηλά είναι τα οικόπεδα στην μαγική Ιπποκρατειο που είναι το απόλυτο όνειρο...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, kostasmarousi13 είπε:

Όλες και όλοι στον αγώνα απέναντι στα σκληρά ατλαντικέ χαμηλά!!!Εμπρος χιονοφιλε μην σκύβεις το κεφάλι,μονάχα τον σβέρκο σου προφύλαξε και πάλι!!!

Λύγισα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Snow sick είπε:

Αφού το πήγαμε λίγο στο ταξικό θα είχε ενδιαφέρον να δει κάποιος τις τιμές σε σπίτια πχ Αγ Στεφανο σε σχέση με περιοχές όπως Χαλάνδρι, Ίλιον, Γαλατσι. Για να μη μιλήσω ποσο χαμηλά είναι τα οικόπεδα στην μαγική Ιπποκρατειο που είναι το απόλυτο όνειρο...

Οντως τώρα??????? ΑΝΘΡΩΠΕΕΕΕ ΜΟΥ!!!!!!!!

Με έφτιαξες!!!!! χααχαχχαχ

Μπαίνω τώρα σε real estate sites!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, menidi είπε:

Οντως τώρα??????? ΑΝΘΡΩΠΕΕΕΕ ΜΟΥ!!!!!!!!

Με έφτιαξες!!!!! χααχαχχαχ

Μπαίνω τώρα σε real estate sites!!

Χαχαχα. Έλα να γίνουμε πολλοί οι καιρικοι μετανάστες:)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...