Jump to content
Avalanche

Ανάλυση χαρτών Ιανουάριου 2021!!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο μέσος όρος δε γεμίζει το μάτι γιατι 20 σεναρια δε δίνουν τιποτα απολύτως 

Πάντως για βορεια ελλαδα βελτιωθηκαν και χαλασαν λιγο για θρακη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, tzelilis είπε:

εμενα δςν με γεμισε το ματι ο μ.ο. του ευρωπαικου! μακαρι να ειμαι λαθος

ακόμα είναι σε ώρες που δεν παίζουν οι λεπτομέρειες αλλά όταν 20 σενάρια από τα 50 δεν δίνουν τίποτα τότε νομίζω ότι τα αυριανά είναι όντως πολύ κρίσιμα....

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

o m.o. αρκετα πιο "λογικός" και τον εμπιστευομαι πολυ περισσότερο από το κυριο που πολλες φορες περα των 96 ωρων δειχνει πραγματα που  δεν εχουν καμια σχεση με το συνολο των ανσαμπλ του.

Καλό βράδυ, τα λέμε στα πρωινα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν υπαρχει τιποτα για αττικη στα μελη του παιου,οποτε ηρεμουμε και κυνηγαμε χωρις αγχος το 2% του κυριου...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, sotos*snow είπε:

ακόμα είναι σε ώρες που δεν παίζουν οι λεπτομέρειες αλλά όταν 20 σενάρια από τα 50 δεν δίνουν τίποτα τότε νομίζω ότι τα αυριανά είναι όντως πολύ κρίσιμα....

 

Και το πρωι 70% ειχαν χιονια 30% τιποτα στο συνολο 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 minutes ago, antinod said:

Να ξεκαθαρισουμε καποια πραγματα. Το χαμηλο δεν ειναι φαντασια του 'μοντελου'! Εναι μια λογικη που ακολουθει(μαθηματικη) με βαση τις κινησεις των μαζων. Μια μικρη εξηγηση... Το μοντελο βλεπει μερικη ανυψωση του Αζορικου.Γιατι,ομως 'κατεβαζει' αυτες τις Τ και γιατι βγαζει τετοιες πιεσεις στο Αιγαιο?? Ολα εξαρτωνται απο την 'ποιοτητα' του Αζορικου. Αν υποθεσουμε οτι φτανει μεχρι αυτο το γεωγραφικο υψος και κραταει αυτην την κλιση και τις ισοβαρεις,ειναι πολυ λογικο να βγαζει ενα τοσο βαθυ χαμηλο. Ο θερμος αεροχειμαρος(αζορικος) καθως ανυψωνεται,αναγκαζει στα ανατολικα του να κατεβασει ψυχρες μαζες. Στην τριβη των 2 πεδιων δημιουργουνται χαμηλες πιεσεις. Γιατι,ομως τοσο χαμηλες.?? Προσεξτε οτι ο θερμος αεροχειμαρος 'κουβαλα' αρκετα υψηλες θερμοκρασιες με αποτελεσμα η διαφορα δυναμικου να ειναι αρκετα μεγαλη. Ετσι εχουμε το λογικο αποτελεσμα αυτης της 'μετεωρολογικης βομβας'/ . Συγνωμη γι'αυτη την μπακαλιστικη εξεηγηση,αλλα θεωρω οτι ειναι ο μοναδικος τροπος να καταλαβουν ολοι εδω μεσα την 'λογικη' του καιρου! Τελος,εαν θελετε τη γνωμη μου,το σεναριο του ευρωπαιου το θεωρω πιο πιθανο απο αυτο του τζιφου,και περιμενω την αναλογη κυβισθηση του αμερικανου αυριο.

Αυτό ακριβώς αγαπητέ! ,,, ας συγκρίνουμε τα γεωδυναμικά που φαίνεται να φέρει ο αντικυκλώνας στις 144 ώρες σε Ευρωπαϊκό και GEM (>580) με αυτά που είχε ο αντικυκλώνας στην πρόσφατη κακοκαιρία "Λέανδρος" ,,,, εάν υπήρχαν αντίστοιχα γεωδυναμικά και τότε θα μιλάγαμε για ιστορική κακοκαιρία, καθώς τα χαμηλά θα ήταν ισχυρότερα

Επεξεργάστηκε από SNOW ADDICTION
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, menidi είπε:

Το Γενάρη του 04 λες. Με ολικό παγετό και ήλιο στα βόρεια προάστια και εδω φυσικά.. Και θαψιμο Άνδρου. Περίπου 20 ημέρες πριν το μπαμ της Τσικνοπέμπτης. Το θυμάμαι εγώ. Μετεωρολογικη βόμβα George

Ιστορικός ΒΠ 22/1/04......τρομερά χιονια.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, Weather xanthi είπε:

αύριο μεθαύριο μπορεί να τα έχει πάρει όλα αλλά αυτό που βλέπω με γεμίζει τόση χαρά μόνο που το βλέπω 

Screenshot_20210121_215130_com.android.chrome.jpg

Σιγά ρε φίλος πως κάνεις έτσι για 1, 5 μέτρο χιόνι παπαπαπαπ υπερβολικοί που είναι κάποιοι ρε παιδί μου 😋😋😎😎

Επεξεργάστηκε από Seventower
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, Weather xanthi είπε:

αύριο μεθαύριο μπορεί να τα έχει πάρει όλα αλλά αυτό που βλέπω με γεμίζει τόση χαρά μόνο που το βλέπω 

Screenshot_20210121_215130_com.android.chrome.jpg

Εύχομαι να το δείτε φίλε πραγματικά γιατί γενικά η περιοχή σας εκεί με αυτον τον καταραμένο ΒΑ που λειτουργεί σαν καταβάτης σας χαλάει τα περισσότερα χιόνια στις κεντροβόρειες διαταξεις 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παιος Τζεμ και icon συγκλίνουν 27/01 στο ιδανικό σενάριο για χιονιά ημιορεινών δυτικής - κεντροδυτικής Πελοποννήσου. Μακάρι να συνεχιστεί η τάση και να βελτιωθεί για ακόμα πιο χαμηλά υψόμετρα...

Επεξεργάστηκε από Μεσσήνιος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Προσωπικά δεν έχω καμία εμπιστοσύνη στον ευρωπαίο των τελευταίων 2 ετών σε αυτές τις ώρες...είδαμε και πριν λίγες μέρες τι έγινε....προσωπικά πάντα και σύμφωνα με το τι δίνουν και τα υπόλοιπα μοντέλα το πιο πιθανό είναι το απόλυτο τίποτα με ένα απλό πέρασμα μετώπου και δημιουργία χαμηλού ανατολικότερα χωρίς ιδιαίτερες θερμοκρασίες....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Προσωπικά δεν έχω καμία εμπιστοσύνη στον ευρωπαίο των τελευταίων 2 ετών σε αυτές τις ώρες...είδαμε και πριν λίγες μέρες τι έγινε....προσωπικά πάντα και σύμφωνα με το τι δίνουν και τα υπόλοιπα μοντέλα το πιο πιθανό είναι το απόλυτο τίποτα με ένα απλό πέρασμα μετώπου και δημιουργία χαμηλού ανατολικότερα χωρίς ιδιαίτερες θερμοκρασίες....

Συμφωνω απολυτα!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Προσωπικά δεν έχω καμία εμπιστοσύνη στον ευρωπαίο των τελευταίων 2 ετών σε αυτές τις ώρες...είδαμε και πριν λίγες μέρες τι έγινε....προσωπικά πάντα και σύμφωνα με το τι δίνουν και τα υπόλοιπα μοντέλα το πιο πιθανό είναι το απόλυτο τίποτα με ένα απλό πέρασμα μετώπου και δημιουργία χαμηλού ανατολικότερα χωρίς ιδιαίτερες θερμοκρασίες....

Κακος δν εχεις εμπιστοσυνη στο ευρωπαικο ...οταν μολις τον δεκεμβρη που περασε το τζεμ περασε και το τζιφο φυσικα το ευρωπαικο ειναι πρωτο σε ολες τις ωρες..απλα κανεις εδω δεν διαβαζει το ευρωπαικο σωστα δεν μιλαω για σενα το εχω αναφερει πολλες φορες ενς ευρωπαικου ακομα και κατω απο 72 ωρες..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

26 λεπτά πριν, Beach-snow NG είπε:

Ιστορικός ΒΠ 22/1/04......τρομερά χιονια.....

Σίγουρα; Τι στο καλο; Εγώ Θυμάμαι λίγο έως ελάχιστο χιονακι και θερμοκρασία -5 έως 0 εδώ στο Μενίδι. 

Οκ. Δεν επιμένω

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Κακος δν εχεις εμπιστοσυνη στο ευρωπαικο ...οταν μολις τον δεκεμβρη που περασε το τζεμ περασε και το τζιφο φυσικα το ευρωπαικο ειναι πρωτο σε ολες τις ωρες..απλα κανεις εδω δεν διαβαζει το ευρωπαικο σωστα δεν μιλαω για σενα το εχω αναφερει πολλες φορες ενς ευρωπαικου ακομα και κατω απο 72 ωρες..

Τώρα ψάχνεις να βγάλεις άκρη κι εσυ.. όταν περιμένουν μερικοί να φέρει τρένο καταστάσεις απ τις 120-144( πράγμα που δεν γίνεται από κανένα μοντέλο) και στο τέλος τον βγάζουν και σκουπιδαίο γιατι τάχα τούμπαρε. που? στις 144 ώρες γελάει ο κόσμος...τζίφος μοντέλο πλέον δεν υφίσταται ακόμα βρίσκει την διάταξη του Λέανδρου. Τα στατιστικά υπάρχουν και θέλουμε δεν θέλουμε το ευρωπαικό είναι πρώτο με διαφορά. Κανένα μοντέλο δεν είναι Ευαγγέλιο αλλά να ξέρουμε και μεις τι ζητάμε απ αυτά και όχι τι θα θέλαμε...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...