Jump to content
Avalanche

Ανάλυση χαρτών Ιανουάριου 2021!!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, k _ SABBAK είπε:

Εγώ ξαναρωτω.. Θα δω χιόνι οεο?? 

Εδώ θα χιονίσει????😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, nikolasxm είπε:

Φίλε από Γρεβενά (Αντώνη νομίζω), βγήκαν τα ensembles παιου;

Βγήκαν ναι τα ίδια με ευρωπαιο ειναι..σχεδόν και καμια 10 αρια εχουν πικ νοτια το χαμηλο με πέρασμα σε όλη τη μακεδονια 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, yiannis_volos είπε:

Επειδή βαριέμαι να τα βλέπω τα μοντέλα 😛 υπάρχει περίπτωση για 5cm στο δρόμο έξω από την πόρτα μου;

Ούτε χιονόπτωση φίλε μου! Δυστυχώς

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

λοιπον ας τα πιασουμε ενα ενα..ειχα δεν ειχα ψηθηκα παλι να παρει η ευχη!!..χαχαχα..ολα μα ολα τα μοντελα εχουν ενα τεραστιο ανοιγμα στο νοτια αδριατικη και στο ιονιο το οποιο το αφηνουν κενο και ειναι απο τα πρωτα πραγματα που οταν πρωτοαρχισα να βλεπω μοντελα  μου εκαναν εντυπωση οταν το εβλεπα σε χαρτες μιας και το κενο η λογικη λεει οτι δεν μπορει να ειναι κενο αλλα πρεπει να γεμιζει ,οποτε οταν σκασει αυλωνας και εχεις ισοβαρεις με ανοιγμα διαβητη στο τερμα λογικο ειναι στο κενο να βγει χαμηλο και πλεον πιστευω οτι θα βγει.Τωρα θα ειναι νοτια βορεια οργανωμενο καλα η ανοργανωτο παντως θα βγει.Τα υπολοιπα εφ οσον παμε σε κατι τετοιο θα παιξουν μεχρι και κυριακη...αυτα και αρχιζω να βλεπω ραν παλι.Επισης θεωρω οτι η θρακη το χει και θα παιξει με θερμοκρασιες αλλα θα δει πιστευω καθολικα χιονι εστω και με θετικες οπως ευνοημενα θα ειναι και τα νησια του β.ανατολικου αιγαιου και σε πολυ καλη μοιρα και η αν.μακεδονια.Τα πιο πανω με το σεναριο χαμηλου απο δυτικα αλλιως θα μας μεινει ο εβρος κατα κυριο λογο και τα νησια του β.ανατολικου αιγαιου σε καθε περιπτωση για χιονι μεχρι και χαμηλα .

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

λοιπον ας τα πιασουμε ενα ενα..ειχα δεν ειχα ψηθηκα παλι να παρει η ευχη!!..χαχαχα..ολα μα ολα τα μοντελα εχουν ενα τεραστιο ανοιγμα στο νοτια αδριατικη και στο ιονιο το οποιο το αφηνουν κενο και ειναι απο τα πρωτα πραγματα που οταν πρωτοαρχισα να βλεπω μοντελα  μου εκαναν εντυπωση οταν το εβλεπα σε χαρτες μιας και το κενο η λογικη λεει οτι δεν μπορει να ειναι κενο αλλα πρεπει να γεμιζει ,οποτε οταν σκασει αυλωνας και εχεις ισοβαρεις με ανοιγμα διαβητη στο τερμα λογικο ειναι στο κενο να βγει χαμηλο και πλεον πιστευω οτι θα βγει.Τωρα θα ειναι νοτια βορεια οργανωμενο καλα η ανοργανωτο παντως θα βγει.Τα υπολοιπα εφ οσον παμε σε κατι τετοιο θα παιξουν μεχρι και κυριακη...αυτα και αρχιζω να βλεπω ραν παλι.Επισης θεωρω οτι η θρακη το χει και θα παιξει με θερμοκρασιες αλλα θα δει πιστευω καθολικα χιονι εστω και με θετικες οπως ευνοημενα θα ειναι και τα νησια του β.ανατολικου αιγαιου και σε πολυ καλη μοιρα και η αν.μακεδονια.Τα πιο πανω με το σεναριο χαμηλου απο δυτικα αλλιως θα μας μεινει ο εβρος κατα κυριο λογο και τα νησια του β.ανατολικου αιγαιου σε καθε περιπτωση για χιονι μεχρι και χαμηλα .

πως μπορούν να βελτιωθούν γενικά τα πράγματα; 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλά στην συγκεκριμένη περίπτωση το πιο πιθανό είναι το απόλυτο τίποτα δηλαδή ένα χαμηλό σούπερ εξπρές με κάποια έντονα φαινόμενα - βροχες στις περισσότερες  Περιοχές για κάποιες ώρες και τέλος μετά μόνο αέρας .... αλλά επειδή έχουμε δει πολλά και είμαστε ακόμα στις 100 ώρες μπορεί να υπάρξουν αλλαγές εκπλήξεις εφόσον φυσικά βγει η εξέλιξη με το χαμηλό του Ευρωπαίου με μικρές αλλαγές στο χαμηλό στην πορεία του τυχόν καθυστέρηση η αποκοπή του αυλωνα σε διαφορετική θέση κτλ μπορεί να βγάλει κάποια καλά σενάρια αλλά πάντα μιλάμε για μικρό χρονικό διάστημα .... θα δούμε 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Weather xanthi είπε:

πως μπορούν να βελτιωθούν γενικά τα πράγματα; 

επειδη εσυ εισαι αρκετα δυτικα στην θρακη οποτε εισαι αλλη περιπτωση απο εβρο θες οργανωμενο χαμηλο νοτια σου και να μην φυγει σφαιρα αρα θες οτι θελουμε λιγο πολυ και ολοι οι υπολοιποι βορειοι .τωρα για θερμοκρασιες φιλε μου δεν ξερω την περιοχη σου τι παιζει εκει με ανεμους και τι σας ευννοει σε οριακα θερμοκρασικες καταστασεις για χιονι κτλ ,το μονο που ξερω ειναι οτι αναμεσα σε ξανθη και κομοτηνη στην εγνατια  ειναι ενα σημειο που βαζει τρελλο βορρια νομιζω προφανος καποιο ανοιγμα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Καλά στην συγκεκριμένη περίπτωση το πιο πιθανό είναι το απόλυτο τίποτα δηλαδή ένα χαμηλό σούπερ εξπρές με κάποια έντονα φαινόμενα - βροχες στις περισσότερες  Περιοχές για κάποιες ώρες και τέλος μετά μόνο αέρας .... αλλά επειδή έχουμε δει πολλά και είμαστε ακόμα στις 100 ώρες μπορεί να υπάρξουν αλλαγές εκπλήξεις εφόσον φυσικά βγει η εξέλιξη με το χαμηλό του Ευρωπαίου με μικρές αλλαγές στο χαμηλό στην πορεία του τυχόν καθυστέρηση η αποκοπή του αυλωνα σε διαφορετική θέση κτλ μπορεί να βγάλει κάποια καλά σενάρια αλλά πάντα μιλάμε για μικρό χρονικό διάστημα .... θα δούμε 

ε ναι μονο με αυτο το σεναριο...αλλιως μονο ο εβρος και μαλιστα ο βορειος κι ολας για καλη κατασταση

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

επειδη εσυ εισαι αρκετα δυτικα στην θρακη οποτε εισαι αλλη περιπτωση απο εβρο θες οργανωμενο χαμηλο νοτια σου και να μην φυγει σφαιρα αρα θες οτι θελουμε λιγο πολυ και ολοι οι υπολοιποι βορειοι .τωρα για θερμοκρασιες φιλε μου δεν ξερω την περιοχη σου τι παιζει εκει με ανεμους και τι σας ευννοει σε οριακα θερμοκρασικες καταστασεις για χιονι κτλ ,το μονο που ξερω ειναι οτι αναμεσα σε ξανθη και κομοτηνη στην εγνατια  ειναι ενα σημειο που βαζει τρελλο βορρια νομιζω προφανος καποιο ανοιγμα.

Βασικά αυτοί δεν θέλουν ότι θέλουμε όλοι οι βόρειοι γιατί δεν θα δουν χιόνι ποτε λόγω ΒΑ καταβάτη...το μόνο που θέλουν είναι αυτό που έδειξε ο παιος χθες...να περνάει το χαμηλό αποκλειστικά από κάτω τους και να πηγαίνει μαυρη θάλασσα πράγμα που δεν ευνοεί εμας γιατί χαιρετάμε υετό. Εμένα δεν μου δείχνει αυτη η διάταξη πως μπορεί να δωσει κάτι εδώ(τι βελτιώσεις χωράει) μόνο η Θράκη θα παλέψει

Επεξεργάστηκε από giannis_salonica
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, giannis_salonica είπε:

Βασικά αυτοί δεν θέλουν ότι θέλουμε όλοι οι βόρειοι γιατί δεν θα δουν χιόνι ποτε λόγω ΒΑ καταβάτη...το μόνο που θέλουν είναι αυτό που έδειξε ο παιος χθες...να περνάει το χαμηλό αποκλειστικά από κάτω τους και να πηγαίνει μαυρη θάλασσα πράγμα που δεν ευνοεί εμας γιατί χαιρετάμε υετό 

με χαμηλο οργανωμενο απο δυτικα ν.δυτικα που περναει ας πουμε βορεια ευβοια σκυρο  νοτια σαμαθρακη μαυρη θαλασσα δεν τους ευννοει?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το ξαναλέω όλα είναι ανοιχτά.. 100 ώρες είναι μια μοντελικη αιωνιότητα.. Όλα εξαρτώνται για μια ακόμη φορά απο ατλαντικό χαμηλό.. Εγώ πιστεύω κατά 90 %χαμηλό θα βγει.. Αλλά μέγεθος κ πορεία πριν τις 48-72 θα φανούν.. Οπότε ηρεμία κ το σημαντικότερο.. Μια σφαλιάρα ακόμα δε λέει κ τίποτα.. Συνηθίσαμε πλεον...χαχαχαχα 😜😜😜😜😜

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

με χαμηλο οργανωμενο απο δυτικα ν.δυτικα που περναει ας πουμε βορεια ευβοια σκυρο  νοτια σαμαθρακη μαυρη θαλασσα δεν τους ευννοει?

Μόνο όταν θα μπαίνει Σαμοθράκη και θα γυρνάει ο επιφανειακός απο ΒΑ σε Β-ΒΔ και εκεί ότι πάρουν μέχρι να φύγει το χαμηλό Μαύρη θάλασσα γι αυτό η περιοχή εκεί Ξάνθη-Κομοτηνή παίρνουν λίγα πράγματα σε ΚΒ χιονιάδες εκτός απο βόρειο Εβρο οπού εκεί παίζει μπάλα μόνος του

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τιποτα στον οριζοντα...Ισως καποιες ενδειξεις να σηκωθει εμποδισμος οπουδηποτε ομως, μετα τις 3-4 Φλεβαρη.Πολλα τα χαμηλα στην κυκλοφορια και δυσκολευουν την κατασταση...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βλέποντας τα ensembles του gfs για το επίμαχο διάστημα 27-28 αλλά και τα υπόλοιπα τρεξίματα και με βάση την -οποια- εμπειρία μου, όλη η συζήτηση γίνεται για ένα πιθανό 10 πόντο κάπου στην πεδινή Ανατολική Μακεδονία πριν χαιρετήσει ο υετός και κάτι περισσότερο στο βόρειο Έβρο. 

Και καλά χιόνια σε ημιορεινά της ΒΑ χώρας. 

Αυτά τα ολίγα.....

Και μετά βλέπουμε αν θα ανέβει ο Αζορικος αφού μπει ο Φλεβάρης. 

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παιδιά εδώ εγώ έχω ευκαιρίες για χιόνι????........Για να ξέρω άμα όχι , θα το λήξω από τώρα γιατί κουράζει... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πολύ καλά σενάρια για Έβρο και φοβερά σενάρια για ολικό θάψιμο Βουλγαρίας στον Ευρωπαίο. Γενικά όλα ανοιχτά ακόμη με τις πιθανότητες να είναι περισσότερες στο ενδεχόμενο γρήγορου περάσματος όπως έγραψε ο Σωτήρης πιο πάνω. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, BrainA είπε:

Υπέροχοι χάρτες ενός υπέροχου χειμώνα. 2 βήματα από το απόλυτο χιονοθαψιμο βόρειοι και νότιοι.

Α μόνο 2 😂😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...