Jump to content
Avalanche

Ανάλυση χαρτών Ιανουάριου 2021!!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ζούμε ένα χειμώνα με ανύπαρκτο αζορικο γι αυτό λοιπόν είμαστε τυχεροί που εχει θερμές εισβολές και ανακατεύεται η τράπουλα αλλιώς καμία περιοχή στην Ελλάδα δε θα είχε χιονίστει...τωρα ο Φλεβάρης εδω και χρόνια ειναι Απρίλιος και ο Απρίλιος μπορεί να σου κάτσει και Φλεβάρης...δε θεωρώ ότι θα κανει κατι αλλά ειναι νωρίς ακόμα.. Πάντως μέχρι 5 Φλεβάρη ειναι ψιλοκαμμενο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, kilkis1989 είπε:

Τι σημαίνει 20μμ χιονουετού σε 3 ώρες;

Σημαινει οτι εαν βγει κατι τετοιο θα ριχνει πορτοκαλια και δεν θα θα βλεπεις μπροστα σου. Βαρυ χιόνι λογικα το οποιο θα στρωνει αμεσως και θα βαζει ποντους ανελεητα. Για τους ποντους που μπορει να βαλει ειναι και αναλογως ποση υγρασια θα εχει η νιφαδα. Το 20mm δεν σημαινει απαραιτητα και 20 ποντους. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis_volos είπε:

Σημαίνει ότι θα έχει πάει 5mm στο επόμενο τρέξιμο 😛

1.40 στο καθολου η απόδοση το 5μμ ειναι στο 8.0...τζογαδορε😂😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χειμωνας δεν ειναι στην ελλαδα χιονια στα πεδινα και παγετος στα πεδινα κανα μηνα συνεχομενο ειναι αυτο που εχουμε απο 13 γεναρη και μετα συνεχεις κακοκαιριες εναλλαγες με σχετικη ζεστουλα χιονια στα ψηλα χιονια στα πιο χαμηλα...οι πεδινοι καλυτερα να μελετησετε το 28-29 παρα το 27 παντως χχαχαχ..καλημερες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ούτε επίσης Χειμώνας είναι να μην κάνει τίποτα πουθενά όλο τον Δεκέμβρη και τις πρώτες 10 μέρες του Ιανουαρίου, μετά να κάνει 2 μέρες μια κακοκαιρία της πλάκας με 5cm χιόνι και αν, και μετά πάλι ζέστη με 15άρια. Κάπου έχουμε χαμηλώσει τα στάνταρς μας ως προς τι είναι Χειμώνας; Ούτε εγώ περιμένω φυσικά να χιονίζει κάθε μέρα, αλλά να υπάρχουν πολλές μέρες με συννεφιές και χαλαρές βορίσιες βροχούλες με μέγιστες περί τους 10 στα πεδινά, κάνα χιόνι στα ορεινά - ημιορεινα που και που ξεκινώντας από αρχές Δεκέμβρη και κάποια στιγμή να κάνει και μία καλή εισβολή για πεδινά και αναλόγως που θα κάτσει το χαμηλό να χιονίσει και στις αντίστοιχες περιοχές. Δεν περιμένω τρελά πράγματα κάθε χρόνο αλλά έστω να βγαίνεις και να νιώθεις λίγο κρύο έστω. Τα τελευταία χρόνια αυτό δεν συμβαίνει ούτε 15 μέρες συνολικά..

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

35 λεπτά πριν, Beach-snow NG είπε:

την αγάπη του καιρού την μετατρέπεις άβολα σχεδόν σε μίσος, τότε καραδοκεί  ένα απροσμέτρητο και επικίνδυνο καιρικό ψυχολογικό σύνδρομο,

Μίσος ΑΓΝΟ ΚΑΙ ΚΑΘΑΡΟ για χειμώνες Φρανκεστάϊν,για βρωμονοτιάδες που σηκώνουν το χιονι στα 1800 μετρα,στην καρδιά του χειμώνα,για τα +3 και +4 πανω απο τα κλιματικά.ΕΙΜΑΙ γεμάτος σύνδρομα,σιχασιά και αηδία για τετοιους χειμώνες.Οι υπολοιποι μπορείτε να απολαμβάνετε μια κυριακάτικη βόλτα στην "χειμωνιατικη" φυση με μαργαρίτες και ανθισμενα δεντρα στην καρδια του Γεναρη.

Υγεια και όμορφες ανοιξιατικες βόλτες ευχομαι ψυχουλα μου ταξιδιάρα.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Άλλη μια τέτοια μετακίνηση ο τζιφος, και θα έχουμε καλά 500αρια με βορειοδυτικό ρεύμα. Μακάρι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

19 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Ούτε επίσης Χειμώνας είναι να μην κάνει τίποτα πουθενά όλο τον Δεκέμβρη και τις πρώτες 10 μέρες του Ιανουαρίου, μετά να κάνει 2 μέρες μια κακοκαιρία της πλάκας με 5cm χιόνι και αν, και μετά πάλι ζέστη με 15άρια. Κάπου έχουμε χαμηλώσει τα στάνταρς μας ως προς τι είναι Χειμώνας; Ούτε εγώ περιμένω φυσικά να χιονίζει κάθε μέρα, αλλά να υπάρχουν πολλές μέρες με συννεφιές και χαλαρές βορίσιες βροχούλες με μέγιστες περί τους 10 στα πεδινά, κάνα χιόνι στα ορεινά - ημιορεινα που και που ξεκινώντας από αρχές Δεκέμβρη και κάποια στιγμή να κάνει και μία καλή εισβολή για πεδινά και αναλόγως που θα κάτσει το χαμηλό να χιονίσει και στις αντίστοιχες περιοχές. Δεν περιμένω τρελά πράγματα κάθε χρόνο αλλά έστω να βγαίνεις και να νιώθεις λίγο κρύο έστω. Τα τελευταία χρόνια αυτό δεν συμβαίνει ούτε 15 μέρες συνολικά..

Τα στανταρ φιλε εχουν πεσει εδω και χρονια απο την ιδια τη φυση που δυστυχως βαλαμε και εμεις λιγο το χερακι μας οι παλιακοι χειμωνες εχουν περασει και αν ξαναερθουν θα ειναι κατι σπανιο σε μια διαφορετικη κανονικοτητα οποτε ο πηχης εχει πεσει απο την ιδια την αλλαγη στο κλιμα..οσον αφορα φετος ειδικα απο τον νοεμβριο ειχαμε γραψει οτι σε χειμωνα λα νινα το μονο σιγουρο ειναι οι βροχες και τα χαμηλα απο δυτικα τα οποια και φυσικα ηρθαν σε διαφορες περιοχες της ελλαδας...το κρυο σε χειμωνα λα νινα παντα ειναι δυσκολο ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έπεσαν τα υψόμετρα χιονόπτωσης την τρίτη στην Ήπειρο. Με την τούμπα αυτή του τζίφου, για εμένα πλέον και με σφραγίδα μεγάλη νίκη ουκμο, όσο αφορά την λογική του Αυλώνα και του Ατλαντικού. Τωρα αν βγει το χαμηλό του αικον, μικρή σημασία θα έχει για την αξιοπιστία του ουκμο, αφού αυτό αφορά μια κουτσουλιά του χάρτη σε σύγκριση με όλη την Ευρώπη.

Και φυσικά αν μιλήσουμε για ήπειρο ο χειμώνας αυτός ήταν χειμώνας, λίγο πιο φθινοπωρινός μεν, αλλά χειμώνας, χωρίς τα περσινά αισχη με 60 μέρες ηλιοφάνειας. Και παρόλο που είμαι Λάρισα, ακόμα μια εδώ καταφέραμε και είδαμε καταιγίδες που εμένα μου αρέσουν, το στρωσινματακι μας οπότε πόνεσα λιγότερο που έλειπα από τα Γιάννενα. 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μαλιστα...χαλασε λοιπον και ο ευρωπαιος το πρωι...το gfs πηγε να στρωσει καπως το πρωι μαζι με τα ensembles του και τωρα στο 6αρι παλι χαλασε.

Αν δεν αλλαξει ο ευρωπαιος στο 12αρι και επανελθει στα προτερα σεναρια, νομιζω εχουμε τελειωσει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

33 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Μίσος ΑΓΝΟ ΚΑΙ ΚΑΘΑΡΟ για χειμώνες Φρανκεστάϊν,για βρωμονοτιάδες που σηκώνουν το χιονι στα 1800 μετρα,στην καρδιά του χειμώνα,για τα +3 και +4 πανω απο τα κλιματικά.ΕΙΜΑΙ γεμάτος σύνδρομα,σιχασιά και αηδία για τετοιους χειμώνες.Οι υπολοιποι μπορείτε να απολαμβάνετε μια κυριακάτικη βόλτα στην "χειμωνιατικη" φυση με μαργαρίτες και ανθισμενα δεντρα στην καρδια του Γεναρη.

Υγεια και όμορφες ανοιξιατικες βόλτες ευχομαι ψυχουλα μου ταξιδιάρα.

 

Οσο μπορώ αδελφέ ταξιδεύω, κρατώντας έρωτα, λογική και φως περί του καιρού....αλλά συνάμα και τους λόγους του μεγάλου φιλόσοφου Αριστοτέλη, του πατέρα της μετεωρολογίας....

IMG_20210123_121150.jpg

IMG_20210123_121241.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αυτο το αίσχος όπως εξελίσσεται μέχρι στιγμης είναι χειρότερο και από το 06-07. Με μια κατεβασιά το Φλεβάρη γίνεται καλύτερο από το βασιλιά του αίσχους. Για να δούμε 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, yiannis_volos είπε:

Η "μιζέρια και η γκρίνια" μου πάντως μια χαρά σωστή έχει βγει από τις αρχές Δεκέμβρη. Τώρα αν εσείς θέλετε να βλέπετε δράκους και να φαντάζεστε-εύχεστε διάφορα με τέτοιον σάπιο αζορικό και τέτοια κυκλοφορία, ας το κάνετε. Η ουσία είναι ότι όσο πάει το μάτι δεν υπάρχει ΤΙΠΟΤΑ..

Ψαχνω να βρω στα μνμτα σου τον τελευταίο σχολιασμό χαρτών. Δυστυχώς, βλέπω μόνο θερμους δράκους και καλοκαιρινές μάγισσες. Μπορείς να μου θυμισεις τον τελευταίο σου πραγματικό σχολιασμο και όχι αφορισμούς και ανάθεμα στην μη χειμωνιάτικη τυχη;;;;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, antinod είπε:

Ψαχνω να βρω στα μνμτα σου τον τελευταίο σχολιασμό χαρτών. Δυστυχώς, βλέπω μόνο θερμους δράκους και καλοκαιρινές μάγισσες. Μπορείς να μου θυμισεις τον τελευταίο σου πραγματικό σχολιασμο και όχι αφορισμούς και ανάθεμα στην μη χειμωνιάτικη τυχη;;;;

Με βάση αυτά που βλέπω στους χάρτες τα λέω. Είχα γράψει χθες " GEM και Ευρωπαικό στα γρήγορα που τα είδα μοιάζουν στις ~120 ώρες αλλά μέχρι να έρθει το σωστό το κρύο έχει εξαφανιστεί ο υετός κλασσικά.." αυτό είδα, αυτό έγραψα. Τώρα αν ο καθένας θέλει να ακούει αυτά που θέλει να ακούει και όχι την πραγματικότητα όπως αποτυπώνεται στους χάρτες τι πρέπει να κάνω δηλαδή; Να πω "στις 27 του μήνα βλέπω μισό μέτρο στις βάρκες στον Πειραιά"; Υπάρχει και το ignore πάντα 😉

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αυτή την φορά δεν την πάτησα.Αμ δε!!!..😛..ευτηχως δεν χαλαλησα το πρωινό μου γιατί πάλι κάνουν τα μοντέλα το γνωστό ταγκό με πιρουετες...καλημέρα και για την Τετάρτη θα ξέρουμε την Δευτέρα το πρωί μέχρι τότε προλαβαίνουν να θάψουν κάθε άκρη στην Ελλάδα..τα λέμε το απόγευμα.Υγ μόνο το β.ανατολικο Αιγαίο κοιματε ήσυχο..χαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

46 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Έπεσαν τα υψόμετρα χιονόπτωσης την τρίτη στην Ήπειρο. Με την τούμπα αυτή του τζίφου, για εμένα πλέον και με σφραγίδα μεγάλη νίκη ουκμο, όσο αφορά την λογική του Αυλώνα και του Ατλαντικού. Τωρα αν βγει το χαμηλό του αικον, μικρή σημασία θα έχει για την αξιοπιστία του ουκμο, αφού αυτό αφορά μια κουτσουλιά του χάρτη σε σύγκριση με όλη την Ευρώπη.

Και φυσικά αν μιλήσουμε για ήπειρο ο χειμώνας αυτός ήταν χειμώνας, λίγο πιο φθινοπωρινός μεν, αλλά χειμώνας, χωρίς τα περσινά αισχη με 60 μέρες ηλιοφάνειας. Και παρόλο που είμαι Λάρισα, ακόμα μια εδώ καταφέραμε και είδαμε καταιγίδες που εμένα μου αρέσουν, το στρωσινματακι μας οπότε πόνεσα λιγότερο που έλειπα από τα Γιάννενα. 

Τα Γιάννενα το χουνε λες? 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Όποιος τον φετινό χειμώνα έκτρωμα της υπερθέρμανσης τον θεωρεί κανονικό, θα πρέπει να σκεφτεί δύο φορες: τη μια αν λέει ψέμματα στον εαυτό του. Την άλλη αν λέει ψέμματα και στις επόμενες γενιές.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...