Jump to content
Avalanche

Ανάλυση χαρτών Ιανουάριου 2021!!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

51 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

το cfs έχει πάθει "τζίφο" [αν και πλέον και με τον ευρωπαίο το ίδιο ισχύει] τουμπιοβασιλιάς.

η διαφορά προβλέψεων δεν είναι ούτε 2 μήνες ούτε ένας μήνας.. είναι 10 μέρες.. Υετός, όλα ανάποδα

euPrecMonInd1.gifeuPrecMonInd1.gif

 

ενσέμπλς κοντά στα Γιάννενα. Δόντια καρχαρία ο υετός. χαχαχαχα

Diagramme GEFS

μιχαηλ θερμοκρασιακα τι δειχνει το cfs2?εχει αλλαγη και εκει?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, notios_polos είπε:

μιχαηλ θερμοκρασιακα τι δειχνει το cfs2?εχει αλλαγη και εκει?

 

euT2mMonInd1 (3).gif

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, notios_polos είπε:

μιχαηλ θερμοκρασιακα τι δειχνει το cfs2?εχει αλλαγη και εκει?

Ακόμα φλέγεται η Μεσόγειος ειδικά όσο πάνε ανατολικότερα. Κρύο Σκανδιναβία υποδεικνύοντας easterly.  Χρειάζεται να αλλάξει τον αζορικο γιατί αλλιώς όλο το κρύο θα μπαίνει μέσα στον Ατλαντικό 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

26 λεπτά πριν, antinod είπε:

Αληθεια, θες να ψάξουμε τα τελευταία 30 μνματα σου; Μόνο την δική σου πραγματικοτητα 'αποτυπωνεις'.  Γιατί δεν έχουν πεσει στο λιμάνι του Βόλου 30 ποντοι και αν έχει χιονίσει στο Πήλιο. Κλάψα, κλάψα, κλάψα!! 

Αρχικά ποτέ δεν είπα για 30cm εδώ, όλο για ένα 5ποντο λέω και θα είμαι υπερ-ευχαριστημένος. Δεύτερον, και για άλλες πόλεις αναφέρομαι, όχι μόνο για εδώ. Είπα τις προάλλες για τα ανύπαρκτα χιόνια σε Λάρισα, Τρίκαλα, Καρδίτσα, Θεσσαλονίκη, κτλ. Όπως όταν έρχεται κάτι καλό αρχίζουμε τα "θαψαρ!!" και τις φωτογραφίες με τις πολικές αρκούδες, κτλ, έτσι και στις μούφες λέμε τα αντίστοιχα. Προφανώς θα μπαίνουν και συναισθήματα στη μέση, είτε θετικά, είτε αρνητικά. Δεν είμαστε ρομπότ να λέμε μόνο "στις 96 ώρες του GFS βλέπω Αζορικό στις τάδες μοίρες γεωγραφικό πλάτος, αυλώνα εκεί, χαμηλό τάδε" κτλ. Εννοείται ότι θα βγαίνουν και συναισθήματα. Αν κάποιοι θέλετε να κλείνεται τα μάτια σας και να φαντάζεστε πράγματα που δεν βλέπετε στους χάρτες ελπίζοντας ότι στις 8000 ώρες το χαμηλό στον Ατλαντικό θα δώσει χώρο στον Αζορικό ή να σας ευχαριστούν οι μετριότητες με χιόνια στο 5% της Ελλάδας κάντε το. Εγώ λέω μόνο ότι βλέπω στους χάρτες, αν έβλεπα κάτι καλό προφανώς και θα έλεγα τα ανάλογα. Και ξαναλέω υπάρχει και το ignore..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

31 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

παιδια βαρετο ειναι να λεμε τα ιδια πραγματα.Το πως βλεπει ο καθενας ειτε τον καιρο ειτε τους χαρτες εχει να κανει με τον χαρακτηρα του καθενος.οποτε αν δεν μας αρεσει καποιος που τα βλεπει ολα καλα η αισιοδοξα τον προσπερναμε οπως και το αντιθετο.το να μπαινουμε  σε αντιπαραθεση με σκοπο να επιβαλλουμε την δικη μας οπτικη γωνια στον αλλο ειναι αγονο και δεν προσφερει τιποτα περα απο στειρα αντιπαραθεση.οποτε παρακαλω να μην το κανετε και οπως ειπε και καποιος φιλος πιο πανω υπαρχει και το ignore...

Το θέμα είναι η αισιοδοξία να αποτελεί αποτίμηση της πραγματικότητας και όχι στάση ζωής, αλλιώς είναι απλά φαντασίες και ευχές. Την χρονιά της Αριάδνης για παράδειγμα υπήρχε ενδιαφέρον από την αρχή του Χειμώνα οπότε δικαιολογημένα ήμασταν αισιόδοξοι ότι κάτι καλό θα συμβεί, όπως και έγινε. Ακόμη και να μην γινόταν όμως, η αισιοδοξία θα ήταν σωστή στάση. Φέτος δεν έχεις από πουθενά να πιαστείς. Το να περιμένεις να συμβεί η μία περίπτωση στις 1000 χωρίς κανένα θετικό στοιχείο δεν είναι αισιοδοξία, αλλά φαντασία..

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

20 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Το θέμα είναι η αισιοδοξία να αποτελεί αποτίμηση της πραγματικότητας και όχι στάση ζωής, αλλιώς είναι απλά φαντασίες και ευχές. Την χρονιά της Αριάδνης για παράδειγμα υπήρχε ενδιαφέρον από την αρχή του Χειμώνα οπότε δικαιολογημένα ήμασταν αισιόδοξοι ότι κάτι καλό θα συμβεί, όπως και έγινε. Ακόμη και να μην γινόταν όμως, η αισιοδοξία θα ήταν σωστή στάση. Φέτος δεν έχεις από πουθενά να πιαστείς. Το να περιμένεις να συμβεί η μία περίπτωση στις 1000 χωρίς κανένα θετικό στοιχείο δεν είναι αισιοδοξία, αλλά φαντασία..

τοτε πολυ απλα μπορει να στελνουμε ενα μηνυμα ανα τριμηνο στις 48 ωρες που θα εχει σιγουρευτει το οτιδηποτε αρα δεν εχουμε λογο υπαρξης.εσυ εισαι αυτου του ακρου και το σεβομαι να σεβεσαι ομως και τους αλλους και οπως δεν θες να σε χαρακτηριζουν να μην χαρακτηριζεις.νομιζω οτι το πιο πανω μηνυμα μου ηταν απολυτος ξεκαθαρο και κατανοητο.επισης δεν θα κατσω να σου αναλυσω οσον αφορα εμενα το ποσα 1στα1000 εχω πετυχει εδω και 14 χρονια και δεν ενδιαφερει και κανεναν.Και δεν εχω και καμια μυγα απλα επειδη δεν ειμαι τις σιγουρατζας του 48ωρου αλλα του 10+ ημερων γι αυτο και απανταω γιατι μονο φαντασιοπληκτος δεν ειμαι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

τοτε πολυ απλα μπορει να στελνουμε ενα μηνυμα ανα τριμηνο στις 48 ωρες που θα εχει σιγουρευτει το οτιδηποτε αρα δεν εχουμε λογο υπαρξης.εσυ εισαι αυτου του ακρου και το σεβομαι να σεβεσαι ομως και τους αλλους και οπως δεν θες να σε χαρακτηριζουν να μην χαρακτηριζεις.νομιζω οτι το πιο πανω μηνυμα μου ηταν απολυτος ξεκαθαρο και κατανοητο.

Δεν είπα αυτό, είπα να λέμε αυτά που βλέπουμε και όχι τι θα μπορούσε να γίνει αν...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

21 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Το θέμα είναι η αισιοδοξία να αποτελεί αποτίμηση της πραγματικότητας και όχι στάση ζωής, αλλιώς είναι απλά φαντασίες και ευχές. Την χρονιά της Αριάδνης για παράδειγμα υπήρχε ενδιαφέρον από την αρχή του Χειμώνα οπότε δικαιολογημένα ήμασταν αισιόδοξοι ότι κάτι καλό θα συμβεί, όπως και έγινε. Ακόμη και να μην γινόταν όμως, η αισιοδοξία θα ήταν σωστή στάση. Φέτος δεν έχεις από πουθενά να πιαστείς. Το να περιμένεις να συμβεί η μία περίπτωση στις 1000 χωρίς κανένα θετικό στοιχείο δεν είναι αισιοδοξία, αλλά φαντασία..

Ρε Γιάννη και Μάκη, υπάρχει και το προσωπικό μήνυμα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τέλος πάντων, πριν που είπα να κάψουμε όλο το Φεβρουάριο το είπα για πλάκα προφανώς, αφού έβαλα και το " 😛 ". Αν ανατρέξετε και στα μηνύματα μου από τον Δεκέμβρη ποτέ δεν έκαιγα αβέρτα μέρες, μόνο 5ήμερα κάθε φορά ή στην χειρότερη 10ήμερα όπως τώρα που είναι ξεκάθαρο ότι για τις επόμενες 10 μέρες δεν φαίνεται τίποτα, εκτός αν ξαφνικά τα +5 που δείχνει αρχές Φεβρουαρίου γίνουν -7, ε που είναι πρακτικά απίθανο. Ας μην χαλάσουμε άλλο τις καρδιές μας, τέλος από μένα..

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

πλησιαζουν οι κρισιμες στο αικον..να δουμε τι εργο θα παιξει σ αυτο το ραν..σα να ανοιγει χωρο απο τα δυτικα αλλα θα δειξει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, notios_polos είπε:

κλεινει χαμηλο απο δυτικα!!!!  icon-0-69.png?23-12

Μα θα ήταν περίεργο με τόσο χώρο να μην βγάλει χαμηλό εκεί. Πολλά μοντέλα έχουν εκεί το κενό αλλά δε βγάζουν χαμηλό..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

πλησιαζουν οι κρισιμες στο αικον..να δουμε τι εργο θα παιξει σ αυτο το ραν..σα να ανοιγει χωρο απο τα δυτικα αλλα θα δειξει

Tι πίνουν κ δε μας δίνουν οεο??? 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Galanto είπε:

Και κατεβάζει και τις θερμοκρασιες πιο νωρις

εμ αυτο κεντο του αυλωνα στο ιονιο απο την αρχη δεν μου καθετε..θα γεμισει με χαμηλο.τελος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το αικον εβγαλε χιονια γιανεδω ..βασικά για ολη τη κεντροδυτικη μακεδονια θα βγει τελειο..Πρώτη φορά για να δουμε αν ισχύει αυτό του Σωτήρη οτι οι κεντροβορειοι φαινονται κατω απο τις 72 ωρες..σ αυτές ειμαστε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...