Jump to content
Avalanche

Ανάλυση χαρτών Ιανουάριου 2021!!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, stathis2b είπε:

Για να σχολιάσουμε λίγο και το μετά, εκεί που πήγε να πάρει να πάρει μια κσλη θέση ο Αζορ και αυλωνας εδειχνε να πέφτει πάνω μας, ως δια μαγείας εξαφανίζεται κι ερχετσι αλλος από πίσω που κατευθύνεται πού αλλου, στη Δυτική Ευρώπη. Ούτε εικονικό δεν μπορεί να δείξει πλέον , αηδίες και ξεράσματα 

Και εμείς κλασσικά θερμή εισβολη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, salonikatasos είπε:

Αυτά που αναφέρεις (βάλε και τη θερμοκρασία 5,6 δίνει) αναφέρονται σε χρονική στιγμή. Δηλαδή στις 60 ώρες ακριβώς θα έχεις αυτά. Στις 57 ώρες έχεις πολύ χειρότερα. Δηλαδή στο χρονικό διάστημα από 57 έως τις 60 στο οποίο αναφέρεται ο υετός, θα έχεις πολύ κακές συνθήκες για χιόνι αφού δεν έχεις καν αρνητικές στα 850 για μεγάλο διάστημα αυτού του 3ωρου και όλος ο υετός πέφτει στις αρχές αυτού του διαστήματος

 

στο 12αρι τα πράγματα είναι ακόμα χειρότερα για το χορτιάτη,αφού για χαμηλότερα έτσι κι αλλιώς χάλια ήταν ήδη, αφού δεν έχει αρνητικές θερμοκρασίες στα 850hpa ούτε στις 54 ώρες (τις αντίστοιχες 60 στο 6αρι)

Αρχικά προφανώς κ το 12αρι χειροτέρεψε στις Τ δε το συζητάμε καν. Από εκεί κ πέρα ναι στο ωριαίο 6αριου όταν πέφτουν αυτά που έγραψα φεύγει κ ο υετός, δεν είχα καθίσει να τα δω τόσο αναλυτικά, αυτό θα το έκανα μόνο αργότερα αν χρειαζόταν. Όπως κ να έχει με το 6αρι θεωρώ ότι ήμουν σχετικά κοντά να δω κάτι, τώρα απομακρύνθηκε περισσότερο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Galanto είπε:

Χάλασαν τα ανσαμπλ..Αλλά γεμισαν υετο λιγκ βεβαια καμια πασπαλα και λιγκ παραπανω το βράδυ πρωι το πρωι...Εγώ πιατευω πολυ σε ηπειρο δυτικη μακεδονια οτι θα χει υετο το βράδυ.της τρίτης προς Τετάρτη πρωί.. σιγα σιγα θα αρχίσει να φαινεται σε όλο και περισσότερα σεναρια

Οσο δυτικιζει τοσο καλυτερα για δυτ.Μακεδονια εννοειται.Ηπειρος.δεν προλαβαινει κατι παραπανω απο μια πασπαλα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Εκεί που βγάζει το κλειστό κέντρο στην Κέρκυρα στις 48 του γφσ για παράδειγμα ....το θέλουμε να βγει Κεφαλονιά τουλάχιστον μη πω λίγο νοτιότερα αφού η βορειοανατολική του κίνηση είναι σχεδόν δεδομένη και δεν θα βγει τόσο κοντά μας όπως τώρα....

αντί να περάσει δηλαδή από Θερμαικό να περάσει από Σποράδες οπωσδήποτε....

δεν ξερω για το ποσο νοτια αλλα πιο δυτικα μπορει να παει σιγουρα οπως και πιο οργανωμενο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Οσο δυτικιζει τοσο καλυτερα για δυτ.Μακεδονια εννοειται.Ηπειρος.δεν προλαβαινει κατι παραπανω απο μια πασπαλα

Καλή και η πασπαλα φίλε γιωργο😉τουλάχιστον φαίνεται ότι θα είναι καλύτερα τα πράγματα σε σχέση με λεανδρο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, giannis_salonica είπε:

το πήγε καμια 200αρα χλμ πιο νοτια στις ίδιες ώρες σε σχεση με τζιφο

Που το βλέπεις αυτό? 

Για κάνε μου σύγκριση της ώρες που αναφέρεις 

Επιπλέον οι ενδιάμεσες δεν φαίνονται  καν στον Άγγλο 

Στις 72ωρες το χαμηλό, έχει φύγει σφαίρα λέμε. 

 

Επεξεργάστηκε από Spartan
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Spartan είπε:

Που το βλέπεις αυτό? 

Για κάνε μου σύγκριση της ώρες που αναφέρεις 

Επιπλέον οι ενδιάμεσες δεν φαίνονται  καν στον Άγγλο 

Στις 72ωρες το χαμηλό έχει φύγει σφαίρα λέμε. 

 

Modele UKMO - Carte prévisionsModele GFS - Carte prévisions

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και το τζεμ που έτρεξε πριν από λίγο στην ίδια λογική είναι. Τώρα αν θα  μπορεί να αλλάξει κάτι, αυτό θα μπορούσε να φανεί από το 12αρι του Ευρωπαικό 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χειροτέρεψαν όλα σχεδόν τα σενάρια των ανσάμπλ που στήνουν όλα βορειότερα το χαμηλό....και από τα ελάχιστα που χιονίζουν για ένα 6ωρο είναι για ελάχιστα πιο νότια το χαμηλό και την μύτη του αυλώνα....επίσης υπάρχουν καμιά 5-7 σενάρια που κάνουν μια πολύ πρόσκαιρη υποτροπή με μέτριας έντασης χιονοπτώσεις (6ωρο) στη Μακεδονία αφού έχει φύγει το χαμηλό στο Θρακικό επειδή κάνουν μερική αποκοπή στη μύτη του αυλώνα στο βόρειο Ιόνιο-Ήπειρο... λεπτομέρεια της λεπτομέρειας χαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

 

3 minutes ago, Spartan said:

Που το βλέπεις αυτό? 

Για κάνε μου σύγκριση της ώρες που αναφέρεις 

Επιπλέον οι ενδιάμεσες δεν φαίνονται  καν στον Άγγλο 

Στις 72ωρες το χαμηλό έχει φύγει σφαίρα λέμε. 

 

Αυτό είναι το πρόβλημα. Λόγω πολύ βόρειας κίνησης του χαμηλού, φεύγει σφαίρα προς Μαύρη θάλασσα και δε προλαβαίνει να χιονίσει καλά καλά, σχεδόν όλος ο υετός του θα πέσει σε βροχή. Ακόμα και σε βόρεια Κομοτηνή και Έβρο μειώθηκε κατά πολύ ο χιονουετός

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

27 λεπτά πριν, heavy snow είπε:

Βελτιωθηκε ο τζιφος με χιονοπτωσεις στα Γιαννενα και στην Λαρισα.Σε πολυ χαμηλα υψομετρα οι χιονοπτωσεις στην ηπειρο.Στην κερκυρα τιποτα.

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.

Κατεβηκε αθηνα ο μιχαηλ?🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Barney-sal είπε:

Λάρισα πως και ακούστηκε?

Εγω το εγραψα μιας και ειδα υετο σε Γιαννενα -Λαρισα 😁 αλλα φαινεται δεν προλαβαινει να το γυρισει σε χιονι και εκει.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, chemical_JKou είπε:

 

Αυτό είναι το πρόβλημα. Λόγω πολύ βόρειας κίνησης του χαμηλού, φεύγει σφαίρα προς Μαύρη θάλασσα και δε προλαβαίνει να χιονίσει καλά καλά, σχεδόν όλος ο υετός του θα πέσει σε βροχή. Ακόμα και σε βόρεια Κομοτηνή και Έβρο μειώθηκε κατά πολύ ο χιονουετός

Εχω βαρεθεί να χαλάνε όλα πάντα την τελευταία στιγμή. 

Αυτό πάει να γίνει ξανα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Spartan είπε:

Το μετά θέλω εγώ να μου βρεις 

Στις κρίσιμες ώρες πάντα 

το μετα τι να το κανω οταν δεν ξερουμε ακομη το πιο κοντινο.ειναι πιο νοτια το γιουκμο γιατι δεν ακουμπαει τοσο ιονιο οπως ο τζιφος..και αυτο ισως να ειναι το θεμα .ειτε να οργανωθει πολυ καλυτερα στο ιονιο ειτε να παει ακομη και ετσι αλλα πιο νοτια και το τελειο θα ειναι να τα κανει και τα δυο μαζι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Καλή και η πασπαλα φίλε γιωργο😉τουλάχιστον φαίνεται ότι θα είναι καλύτερα τα πράγματα σε σχέση με λεανδρο

Και οπως γραφεται και συνεχεια στο φορουν σε καθε κακοκαιρια με χιονια μπορει να υπαρξουν και εκπληξεις.Δεν υπαρχει ακριβης προβλεψη.

Επεξεργάστηκε από heavy snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

το μετα τι να το κανω οταν δεν ξερουμε ακομη το πιο κοντινο.ειναι πιο νοτια το γιουκμο γιατι δεν ακουμπαει τοσο ιονιο οπως ο τζιφος..και αυτο ισως να ειναι το θεμα .ειτε να οργανωθει πολυ καλυτερα στο ιονιο ειτε να παει ακομη και ετσι αλλα πιο νοτια και το τελειο θα ειναι να τα κανει και τα δυο μαζι.

Δεν είμαι μόνο ο τζίφος, ουκμο τζεμ στην ίδια λογική πάνε το χαμηλό. 

 

Επεξεργάστηκε από Spartan
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

εφτα ποντους χιονι απο τον gfs στην περιοχη μου μειωθηκε λιγο απο το πρωι να δουμε στην συνεχεια θερμοκρασιες μεχρι μιον δυο την νυχτα προς τεταρτη 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

29 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Χάλασαν τα ανσαμπλ..Αλλά γεμισαν υετο λιγκ βεβαια καμια πασπαλα και λιγκ παραπανω το βράδυ πρωι το πρωι...Εγώ πιατευω πολυ σε ηπειρο δυτικη μακεδονια οτι θα χει υετο το βράδυ.της τρίτης προς Τετάρτη πρωί.. σιγα σιγα θα αρχίσει να φαινεται σε όλο και περισσότερα σεναρια

Πότε "σιγά σιγά" βρε; Κυριακή βράδυ έχουμε!! Αύριο η ΕΜΥ θα βγάλει πρόγνωση για την επερχόμενη διαταραχή, η οποία ξεκινά Τρίτη απόγευμα! Πάει.....ότι έδειξε έδειξε τώρα. 🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

28 λεπτά πριν, Spartan είπε:

Που το βλέπεις αυτό? 

Για κάνε μου σύγκριση της ώρες που αναφέρεις 

Επιπλέον οι ενδιάμεσες δεν φαίνονται  καν στον Άγγλο 

Στις 72ωρες το χαμηλό, έχει φύγει σφαίρα λέμε. 

 

ποιες 72 φίλε? τότε που έχει κάνει φτερά? τις 48 συγκρίνεις...και σε τετοιες περιπτώσεις το καταλαβαίνεις καλύτερα απ την ισόθερμη του 0 και για του λόγου το αληθές και να μην δημιουργούνται εντυπώσεις

τζίφος 48

Modele UKMO - Carte prévisions

 

ουκμο 48

Modele UKMO - Carte prévisions

Επεξεργάστηκε από giannis_salonica
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...