Jump to content
Avalanche

Ανάλυση χαρτών Ιανουάριου 2021!!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

φως στον οριζοντα πλεον και απο αικον..μαλλον αυτη η κυκλοφορια μπουρδα τελειωνει και το παλευουν πλεον ολα τα μοντελα να δειξουν μεσοπροθεσμα τον θεο σιβηρικο!!!! iconeu-0-180.png?27-12

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ακομη και να μην γινει το μεγαλο σκανδιναβικοσιβηρικο μπλογκιγκ ετσι οπως στηνοντε οι εμποδισμοι και να σπασει καπου στη σκανδιναβια και να μην ερθει ακριβως μπακ ντορ αλλα αυλωνας απ εκει μονο ευνοημενοι θα μαστε ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, notios_polos είπε:

φως στον οριζοντα πλεον και απο αικον..μαλλον αυτη η κυκλοφορια μπουρδα τελειωνει και το παλευουν πλεον ολα τα μοντελα να δειξουν μεσοπροθεσμα τον θεο σιβηρικο!!!! iconeu-0-180.png?27-12

Δυστυχώς όμως Βαγγέλη  δεν είναι πάντα θεός για εμάς ο Σιβηρικός....μπορεί να αποδειχτεί και το ακριβώς αντίθετο....στέλνοντας όλο το ψύχος στη δυτική-νοτιοδυτική ευρώπη και ανεβάζοντας σε εμάς τον υποτροπικό....απλά έχουμε βάσιμες ελπίδες κι εμείς εννοείται....και έχει συνδυαστεί με μεγάλους χιονιάδες στη χώρα μας 1963 θες 1956 ,2012 κτλ κτλ.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάμε σε αλλαγή της κυκλοφορίας δυστυχώς. Μην βάζεις στο στόμα σου Βαγγέλη την κυκλοφορία γιατί παραβιααζεις εσύ ο ίδιος τους κανόνες που έβαλες..

Κάτσε να το κάνω και εγώ. Τι μπούρδα που είναι η κυκλοφορία στυλ 2001  χαλια😀

Τουλάχιστον έχει ενδιαφέρον ο Τζιφός . Γιατί φυσικά δεν σημαίνει ότι δεν στέλνεται δυτικά. Κάθε άλλο μάλιστα 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Πάμε σε αλλαγή της κυκλοφορίας δυστυχώς. Μην βάζεις στο στόμα σου Βαγγέλη την κυκλοφορία γιατί παραβιααζεις εσύ ο ίδιος τους κανόνες που έβαλες..

 

Τουλάχιστον έχει ενδιαφέρον ο Τζιφός . Γιατί φυσικά δεν σημαίνει ότι δεν στέλνετε δυτικά. Κάθε άλλο μάλιστα 

τι κανω λεει?ποιους ακριβως?το οτι τα ρεταλια ψυχους που αφορουν γαλλια ισπανια θα κοπουν?φυσικα και θα χαρω εγω και οι 475 απο τους 493..δεν νομιζω μιχαηλ να εχεις παραπονο απο τους κανονες?για να χιονιστουν τα γιαννενα και μονο αυτα με αυτη την κυκλοφορια γραφεις τα 9 απο τα 10 ποστ και οι υπολοιποι 475 δεν αντιδραμε οποτε κι εσυ τωρα θα σεβαστεις την χαρα των 475 εαν σου την σπανε αυτα τα τρεξιματα και μαλιστα η χαρα η συγκεκριμενη που μπορει να την σπαει σε σενα αφορα τους 492 απο τους 493 γιατι και τα γιαννενα οπως και καθε μερος οπουδηποτε μπορει μεσπροθεσμα να ευνοηθει απο την διαφαινομενη αλλαγη...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

πολικο ψυχος βορειοανατολικα να δουμε και την συνεχεια μηπως το κατεβασει ακομα πιο νοτια.. (κολλησε το μοντελο 6 του μηνα τα κανει αυτα μερικες φορες θα δουμε σε λιγο)

gfs-1-234.png

Επεξεργάστηκε από Athinaios
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

πρέπει οπωσδήποτε να μπει φρένο στην Ιβηρική ...να μπει αντικυκλώνας εκεί..όσο έχει χαμηλές πιέσεις εκεί θα τραβάει και οτι έρχεται από ανατολικά...ανεβάζει και τις υψηλές πιέσεις προς εμάς-ίσως και τον υποτροπικό...δημιουργώντας έναν φράχτη-εμποδισμό για να κατέβει κάτι προς εμάς.... ..και το όποιο ψύχος προσπαθήσει να έρθει 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

τι κανω λεει?ποιους ακριβως?το οτι τα ρεταλια ψυχους που αφορουν γαλλια ισπανια θα κοπουν?φυσικα και θα χαρω εγω και οι 475 απο τους 493..δεν νομιζω μιχαηλ να εχεις παραπονο απο τους κανονες?για να χιονιστουν τα γιαννενα και μονο αυτα με αυτη την κυκλοφορια γραφεις τα 9 απο τα 10 ποστ και οι υπολοιποι 475 δεν αντιδραμε οποτε κι εσυ τωρα θα σεβαστεις την χαρα των 475 εαν σου την σπανε αυτα τα τρεξιματα

Δεν μου σπάνε τα νεύρα τα τρεξίματα. Και προφανώς κάνω υπομονή τοποθετώντας αληθινά επιχειρήματα και όχι λόγια του αέρα φυσικά.  Όλως τυχαίως μόνο στην διάταξη που μου αρέσει ακούγεται ως μπούρδα, ενώ στατιστικά σημαντικός τύπος χιονιού, όπως απέδειξα εχθές.

 Φυσικά το ποσες φορες εχει επαναληφθεί το 2001 παρά την σπανιότητα του δεν είναι κουραστικό.

Τέλος πάντων δεν θα το συνεχίσω γιατί είμαι έξω και σίγουρα δεν μπορώ να γράψω λόγους/ αιτίες κτλ αναλυτικά.

Και η απάντηση από κάτω δείχνει για ποιον λόγο πρέπει να τα γράψω στο γλωσσάρι . Πάνω από όλα η αντικειμενικότητα 

 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Λοιπόν για να ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα.. Εγώ και  άλλοι  πέντε φίλοι, έχουμε οριστεί απο την διοίκηση του forum που μας φιλοξενεί ως mods και οχι ως αστυνομικοί για να επιβάλουμε την τάξη......Κύριο μέλημά μας είναι να διατηρούμε το forum ''καθαρό'', όταν κάτι πάει να ξεφύγει..Πολλές φορές είμαστε αναγκασμένοι να αποκρύπτουμε μηνύματα που έχουν να κάνουν με αντεγκλήσεις, ειρωνείες, υποτιμητικά σχόλια, ανούσιες αντιπαραθέσεις κλπ κλπ.. Όπως γνωρίζετε, υπάρχουν  κανονισμοί που διέπουν την εύρυθμη λειτουργία του forum και πρέπει να τους διαβάσετε, όσοι δεν τους έχετε ήδη διαβάσει..Και επειδή όπως φαίνεται ο καιρός θα αρχίσει να αποκτά ενδιαφέρον το επόμενο διάστημα, σας καθιστώ σαφές οτι δεν θα ανεχτούμε πλέον άλλου  τέτοιου είδους συμπεριφορές....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τα είπαμε χίλιες φορές....τα Γιάννενα μπορούν να ευνοηθούν άνετα από έναν χιονιά κεντροβόρειας χώρας που θα ξεκινήσει από εκεί και που μπορεί να καταλήξει μάλιστα και στα ανατολικά ....και το να επιζητάς διατάξεις που χιονίζουν ΜΟΝΟ Γιάννενα(και μάλιστα με μια κυκλοφορία που μπορεί να φέρει απλή πασπάλα ή απλή νιφαδόπτωση για λίγο!!!) όταν επί Αριάδνης είχαν θαφτεί τα Γιάννενα με τον εγκλωβισμό και το συνεσφιγμένο μέτωπο μετά την έλευση του ψύχους που σάρωσε όλη τη χώρα.... δεν είναι και τόσο λογικό.......είδαμε την φετινή κυκλοφορία που κατέληξε να μην χιονίσει σχεδόν ούτε σε μεγάλα υψόμετρα ακόμα και στην Ηπειρο....μιλάμε για διατάξεις Οκτωβρίου!!!! χειμώνα έχουμε χιόνια επιζητούμε και χιόνια καλά στην Ήπειρο μπορούν να έρθουν με πολλούς περισσότερους τρόπους που μπορούν φυσικά να χιονίσουν και όλη την υπόλοιπη χώρα....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

και για να συμπληρωσω κανενας μα κανενας δεν λεει στον αλλο να μην ζηταει μια συγκεκριμενη κυκλοφορια που θεωρει αυτος οτι ευννοει την περιοχη του η μια οποιαδηποτε περιοχη.Αλλα το να δινεις και μομφη ρε συ μιχαηλ στο οτι χερομαστε ολοι για την αλλαγη κυκλοφοριας που θεωρεις οτι ισως ευννοησει τα γιαννενα και μονο ειναι υπερβολικο.και για να μην παρεξηγηθουμε κι ολας ολοι  θελουμε φυσικα να δουμε τα γιαννενα ασπρα και δεν εχουμε και κανενα προβλημα με τηνν πολη αυτη το αντιθετο κι ολας...εγω περασα παιδικα και εφηβικα χρονια εκει για μεγαλα διαστηματα ο γιωργοςσνοουμαν εχει ντεφακτο αγαπη για την πολη κτλ κτλ κτλ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, ΜΥΤΙΛΗΝΙΟΣ είπε:

Λοιπόν για να ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα.. Εγώ και  άλλοι  πέντε φίλοι, έχουμε οριστεί απο την διοίκηση του forum που μας φιλοξενεί ως mods και οχι ως αστυνομικοί για να επιβάλουμε την τάξη......Κύριο μέλημά μας είναι να διατηρούμε το forum ''καθαρό'', όταν κάτι πάει να ξεφύγει..Πολλές φορές είμαστε αναγκασμένοι να αποκρύπτουμε μηνύματα που έχουν να κάνουν με αντεγκλήσεις, ειρωνείες, υποτιμητικά σχόλια, ανούσιες αντιπαραθέσεις κλπ κλπ.. Όπως γνωρίζετε, υπάρχουν  κανονισμοί που διέπουν την εύρυθμη λειτουργία του forum και πρέπει να τους διαβάσετε, όσοι δεν τους έχετε ήδη διαβάσει..Και επειδή όπως φαίνεται ο καιρός θα αρχίσει να αποκτά ενδιαφέρον το επόμενο διάστημα, σας καθιστώ σαφές οτι δεν θα ανεχτούμε πλέον άλλου  τέτοιου είδους συμπεριφορές....

Εξυπακούεται ότι συμφωνώ απόλυτα ..και ότι  έτσι ακριβώς είναι...δεν θέλω να συμπληρώσω τίποτα... τέτοιες μέρες που είναι παίδες μην χαλάσουμε τις καρδιές μας....

λογικά όλα θα έρθουν μέσα στον Γενάρη για όλους μας....υπομονή και λογική να επικρατεί.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

και για να συμπληρωσω κανενας μα κανενας δεν λεει στον αλλο να μην ζηταει μια συγκεκριμενη κυκλοφορια που θεωρει αυτος οτι ευννοει την περιοχη του η μια οποιαδηποτε περιοχη.Αλλα το να δινεις και μομφη ρε συ μιχαηλ στο οτι χερομαστε ολοι για την αλλαγη κυκλοφοριας που θεωρεις οτι ισως ευννοησει τα γιαννενα και μονο ειναι υπερβολικο.και για να μην παρεξηγηθουμε κι ολας ολοι  θελουμε φυσικα να δουμε τα γιαννενα ασπρα και δεν εχουμε και κανενα προβλημα με τηνν πολη αυτη το αντιθετο κι ολας...εγω περασα παιδικα και εφηβικα χρονια εκει για μεγαλα διαστηματα ο γιωργοςσνοουμαν εχει ντεφακτο αγαπη για την πολη κτλ κτλ κτλ.

Και εν τω μεταξύ άνετα μπορεί αν συνεχίσει έτσι όλο το επόμενο δίμηνο η κυκλοφορία να μην ρίξει ούτε νιφάδα στα Γιάννενα!!! ενώ με πιθανή αλλαγή κυκλοφορίας μπορεί να θαφτεί με κυκλοφορία τύπου Αριάδνης.........

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγώ ένα θα πω και το λέω μέσα από την καρδιά μου. Με μια κακοκαιρία τύπου Αριάδνης θα γελάω σαν μικρό παιδί. Τι ωραία που ήταν να φωνάζουμε εμείς εδώ θαψιμο χιονοθύελλα 20ποντο και μετα από λίγη ώρα το ίδιο τα παιδιά στην βόρεια Ελλάδα. Δεν το παίζω ούτε καλός ούτε τίποτα. Ποιος δεν θέλει χαμηλό μόνο που ευνοεί την περιοχή του και να δω ένα μέτρο έξω από το σπίτι μου. Αλλά επειδή  αυτά δεν γίνονται ας δούμε το τιμημένο να χαρούμε όλοι. Εγώ αυτή την γνώμη έχω. Μακάρι πριν αλλάξει η κυκλοφορία να χιονίσει Γιάννενα. Έστω μια Πέτσα. Μας βγήκε το άχτι και θα το χαρούμε. Όμως πλέον βλέπω μια κοινή γραμμή απ' όλους που θέλουμε τον χιονιά ΕΛΛΑΔΑ. Τώρα εγώ δεν μπορώ να έχω απαίτηση να κάνει Χαλκίδα ένα μέτρο και Φλώρινα δέκα πόντους. Αν γίνει έγινε. Πιστεύω όλοι θέλουμε να ξεσπάσουμε από χαρά ανάλογα με τις καιρικές δυνατότητες κάθε περιοχής. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, nikolas 2365 είπε:

Εγώ ένα θα πω και το λέω μέσα από την καρδιά μου. Με μια κακοκαιρία τύπου Αριάδνης θα γελάω σαν μικρό παιδί. Τι ωραία που ήταν να φωνάζουμε εμείς εδώ θαψιμο χιονοθύελλα 20ποντο και μετα από λίγη ώρα το ίδιο τα παιδιά στην βόρεια Ελλάδα. Δεν το παίζω ούτε καλός ούτε τίποτα. Ποιος δεν θέλει χαμηλό μόνο που ευνοεί την περιοχή του και να δω ένα μέτρο έξω από το σπίτι μου. Αλλά επειδή  αυτά δεν γίνονται ας δούμε το τιμημένο να χαρούμε όλοι. Εγώ αυτή την γνώμη έχω. Μακάρι πριν αλλάξει η κυκλοφορία να χιονίσει Γιάννενα. Έστω μια Πέτσα. Μας βγήκε το άχτι και θα το χαρούμε. Όμως πλέον βλέπω μια κοινή γραμμή απ' όλους που θέλουμε τον χιονιά ΕΛΛΑΔΑ. Τώρα εγώ δεν μπορώ να έχω απαίτηση να κάνει Χαλκίδα ένα μέτρο και Φλώρινα δέκα πόντους. Αν γίνει έγινε. Πιστεύω όλοι θέλουμε να ξεσπάσουμε από χαρά ανάλογα με τις καιρικές δυνατότητες κάθε περιοχής. 

Προσυπογράφω!!  Αυτό που λες Νικόλα, παραπέμπει βεβαίως σε έναν υγιώς σκεπτόμενο χιονόφιλο..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για κάποιο λόγο μου θυμίζει απίστευτα το χειμώνα 2009-2010,και τότε η αλλαγή ήρθε μέσα Γενάρη αφού είχαμε ψηθεί το δεκεμρβη,μακαρι να έχει την ανάλογη συνέχεια μέ εκείνο το χειμώνα,είχα ζήσει ωραίες χιονοστιγμες στη Λαμία...

Επεξεργάστηκε από dimitris27
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τι έπαθε ο τζίφος και κόλλησε? Πάντως σκέτη παπαντζα για τα μακρινά.. Καλός ο γροιλανδικοσιβρικοσκανδιναβικος... Αλλά χωρίς αζορικο η πόρτα της Ιβηρικής είναι ανοιχτή και οι αυλωνες κινούνται προς Ισπανία,,, σε λίγο ο τζίφος θα τους βγάλει στον Ατλαντικο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...