Jump to content
Avalanche

Ανάλυση χαρτών Ιανουάριου 2021!!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, ICELARISSA είπε:

Γιαλατζι κεντροβορειος βεβαια μια μικρη μετατοπιση στο nowcast μας στερησε στο εσωτερικο της θεσσαλιας ενα 15ποντο αλλα οκ χαχα

Όμως πάλι δεν θα είχαμε θέμα με τις θερμοκρασίες Κώστα? Δηλαδή μπορεί να πέρναμε ξέρω εγώ 10 πόντους με κανένα 25αρι χιλιοστά, αυτό θα ήταν πόνος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Γιάννενα, δεν σκοπέυω να πάω για τις βροχές

graphe3_10000___20.7547169811_39.6356275304_.gif

 

 

γιατί μέσα μου νιώθω πως μπορεί να βγει κεντροβόρειος. Τους κεντροβόρειους θέλω να τους ζήσω στην Λάρισα, τους δυτικούς ημιδυτικούς στα Γιάννενα. Εκεί θα έχουμε βροχές και ίσως να υπάρξει ένα πρόσκαιρο κατέβασμα χιονιών έως τα ημιορεινά Κυριακοδευτέρα. θα δείξει.

 

Γενικά όσο έχουμε χαμηλές πιέσεις στην Αγγλία, αλλά υψηλές στην Ιβηρική-Αζόρες, θα παίζουμε δυνατά τόσο σε βροχές, όσο και σε χιόνια. [προφανώς ημιορεινά και πάνω...]

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Γιαλατζι κεντροβορειος βεβαια μια μικρη μετατοπιση στο nowcast μας στερησε στο εσωτερικο της θεσσαλιας ενα 15ποντο αλλα οκ χαχα

Εμας στο τέλος θα μας μισούν όλοι δακτυλοδεικτουμενοι θα είμαστε " εεε κοίτα περνάνε οι κλέφτες χιονιαδων" 😋😋😋😋

Επεξεργάστηκε από Seventower
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

μεχρι 27-28 χοντρικα δεν το κοβω για κατι δυνατο οποτε δεν με πολυαπασχολει τι και πως ουτε θα σκιστω να παρω 7 νιφαδες η 17 νιφαδες ,δεν βλεπω να μπορει ο αζορικος να κανει το μπλοκιγκ με τον γροιλανδικο για να κοψει την εξ ανατολων ατλαντικη ροη.Οποτε ειτε με την δευτερη καπου τελος γεναρη αρχη φλεβαρη ειτε με την δευτερη προσπαθεια θα ριτζαρει καταληλα οπου εκει ναι θα ειναι με νυχια και με δοντια το θεματακι που πιθανα να εχουμε...😀

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, [weathermaniac] είπε:

Όμως πάλι δεν θα είχαμε θέμα με τις θερμοκρασίες Κώστα? Δηλαδή μπορεί να πέρναμε ξέρω εγώ 10 πόντους με κανένα 25αρι χιλιοστά, αυτό θα ήταν πόνος

Κοιτα σιγουρα αλλα αν δεν εκοβε στις 5 μιση θα επαιζε ολη μερα στο 0.2-04 σκεψου στις 11 που εκανε στουπαρα παλι απο 1.4 πηγε 0.7 με τη μια οποτε θα ειχαμε μπολικο χιονι και σε ισως πεφταμε και οριακα κατω του 0 καθως με φαινομενα και πτωση στα 850 θα τα γελοιο.την ζημια γιατι ολες τις πολεις που ηταν η πρωτη φορα που  χιονιστηκαν με ιδιους βαθμους απο 0.1 εως 0.5 στο 3:30 -5-30 την εκανε οτι μας πλακωσε απο το μεσημερι η συννεφια αλλα και παλι ειδες στις 12 ειχαμε 4.5 και 3 και μιση 0.3..προσωπικα ειμαι ικανοποιημενος που σημερα ακομα στα ανηλια σημεια τα 3-4 εκατοστακια παραμενουν σε διαφορα σημεια χαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, INUIT είπε:

ενδιαφεον για μετα τις 25.....για να δουμε τωρα που ξεκινησε τι "αντοχες" υπαρχουν  !!

καλησπερα !!

Τη κατσαμε!!!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Seventower είπε:

Εμας στο τέλος θα μας μισούν όλοι δακτυλοδεικτουμενοι θα είμαστε " εεε κοίτα περνάνε οι κλέφτες χιονιαδων" 😋😋😋😋

ενταξει πλεον μετα απο 3 καλες χιονιοστρωσεις 2 καλες πασπαλες και αλλες 2-3 καλες νιφαδοπτωσεις σε 3-4 χρονια ε νομιζω πλεον οτι δεν μας πολυ απασχολουν με τοση λυσσα καταστασεις οριακες και  μικρες και πλεον για να κλεισει οριστικα και αμετακλητα το θεμα χιονι και θεσσαλονικη ειναι ενας μεγαλος 2ημερος.Ο λεανδρος θα μπορουσε να το κανει αλλα πηγαμε απο το τιποτα στο πιθανα πολλα και μειναμε με κατι που ετσω και ετσι για 0.5 βαθμους θα μπορουσε να περασει στην κατηγορια αριαδνης και σοφιας με ολικη οποτε ακομη και στο καλυτερο του σεναριο δεν θα εδεινε το ζητουμενο...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Κοιτα σιγουρα αλλα αν δεν εκοβε στις 5 μιση θα επαιζε ολη μερα στο 0.2-04 σκεψου στις 11 που εκανε στουπαρα παλι απο 1.4 πηγε 0.7 με τη μια οποτε θα ειχαμε μπολικο χιονι και σε ισως πεφταμε και οριακα κατω του 0 καθως με φαινομενα και πτωση στα 850 θα τα γελοιο.την ζημια γιατι ολες τις πολεις που ηταν η πρωτη φορα που  χιονιστηκαν με ιδιους βαθμους απο 0.1 εως 0.5 στο 3:30 -5-30 την εκανε οτι μας πλακωσε απο το μεσημερι η συννεφια αλλα και παλι ειδες στις 12 ειχαμε 4.5 και 3 και μιση 0.3..προσωπικα ειμαι ικανοποιημενος που σημερα ακομα στα ανηλια σημεια τα 3-4 εκατοστακια παραμενουν σε διαφορα σημεια χαχα

Οκ κατάλαβα. Την στουπάρα στις 11 την έφαγα στο Αλκαζάρ, βέβαια, δεν πιστεύω ότι ήταν τόσο έντονη όσο του πρωινού, ωστόσο μπορεί αυτό λόγω περιοχής. Αλλά εντάξει σίγουρα, +υετός είναι πάντα καλύτερο. Και εδώ ευτυχώς έχουμε οικόπεδα μπροστά και είναι σχεδόν απείραχτο το χιόνι. Βέβαια για σιγουριά, βάλαμε την μπαλίτσα του Λέανδρου μέσα στην κατάψυξη. χαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παρτε το σαν παραπονο...Και με συγχωρειτε για το εκτος θεματος..

Τελικα η φυλη μου καταφερε να χιονισει ολη την χωρα εκτος απο τον Σακη..Τελικα ειμαι μακακας,ονομα και πραμα..

IMG-9305d60d0ced63edcf251812b9c118d7-V.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο αζορ παντως ειναι δεδομενο οτι θα κανει προσπαθεις ανοδου και η κατασταση ειναι αναιμικη θα την βρει την ακρη να φτασει στο νησι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Κοιτα σιγουρα αλλα αν δεν εκοβε στις 5 μιση θα επαιζε ολη μερα στο 0.2-04 σκεψου στις 11 που εκανε στουπαρα παλι απο 1.4 πηγε 0.7 με τη μια οποτε θα ειχαμε μπολικο χιονι και σε ισως πεφταμε και οριακα κατω του 0 καθως με φαινομενα και πτωση στα 850 θα τα γελοιο.την ζημια γιατι ολες τις πολεις που ηταν η πρωτη φορα που  χιονιστηκαν με ιδιους βαθμους απο 0.1 εως 0.5 στο 3:30 -5-30 την εκανε οτι μας πλακωσε απο το μεσημερι η συννεφια αλλα και παλι ειδες στις 12 ειχαμε 4.5 και 3 και μιση 0.3..προσωπικα ειμαι ικανοποιημενος που σημερα ακομα στα ανηλια σημεια τα 3-4 εκατοστακια παραμενουν σε διαφορα σημεια χαχα

Άρα λες αν είχε συνεχή υετό θα παρέμενε χαμηλά η θερμοκρασία που μας πρόδωσε μετά..τι να πω εδώ δεν ξέρω ακόμη την συμπεριφορά της περιοχής ας πούμε Σαλονίκη στα οριακά περιμένεις από τον άνεμο..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Barney-sal είπε:

Άρα λες αν είχε συνεχή υετό θα παρέμενε χαμηλά η θερμοκρασία που μας πρόδωσε μετά..τι να πω εδώ δεν ξέρω ακόμη την συμπεριφορά της περιοχής ας πούμε Σαλονίκη στα οριακά περιμένεις από τον άνεμο..

Ανεμο ειχαμε βδ ο οποιος στελνει σταθερα κρυο το προβλημα ηταν στην ηπειρωτικη θεσσαλια γιατι την φαγαμε ολοι μαζι οτι κουνηθηκαν τα χιλιομετρα χαχαχ αλλιως θα εβλεπες σταθερα μεχρι τις 10-11 αυτο που εβλεπες το ξημερωμα και φυσικα εχασες και την δευτερεουσα υφεση μετα το μεσημερι λογω της μετατοπισης

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, ICELARISSA είπε:

Ανεμο ειχαμε βδ ο οποιος στελνει σταθερα κρυο το προβλημα ηταν στην ηπειρωτικη θεσσαλια γιατι την φαγαμε ολοι μαζι οτι κουνηθηκαν τα χιλιομετρα χαχαχ αλλιως θα εβλεπες σταθερα μεχρι τις 10-11 αυτο που εβλεπες το ξημερωμα και φυσικα εχασες και την δευτερεουσα υφεση μετα το μεσημερι λογω της μετατοπισης

Εννοείς μετατοπιστηκαν πιο νότια οπότε χάθηκε υετός?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Barney-sal είπε:

Εννοείς μετατοπιστηκαν πιο νότια οπότε χάθηκε υετός?

Ακριβως οποτε χαθηκαν ολα δεν πειραζει τετοια ενταση χιονιου ειχα να δω απο το 2010 ουτε το 17 στην αριαδνη δεν εριχνε τετοιο πραγμα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 ώρες πριν, salonikatasos είπε:

Με λιγο τυχη ισως μπορεσει να ερθει μια ευκαιρια 26-28. Αλλα πρεπει να γινουν αλλαγες συντομα,αυριο,-μεθαυριο,με τον αζορικο απαραιτητα πιο βορεια απο οτι φαινεται τωρα στις 200 ωρες των μοντελων. 

και να μη γίνει αυτό,μετά βγάζουν κι άλλο. 300 ώρες βέβαια,να 'χαμε να λέγαμε.  πάντως φαίνεται να υπάρχει χώρος από τα δυτικά γενικότερα όλο αυτό το διάστημα. να δούμε αν ο χειμώνας θυμίσει λίγο το 2004-2005. μετά το 2001 είναι ο καλύτερος χειμώνας για εδώ και τότε είχαμε πάλι παρέλαση από τα δυτικά από τα μέσα γενάρη κι έπειτα.

 

ο στόχος είναι ένας,τον ξέρουμε όλοι από λάρισα και πάνω και φέτος θα γίνει

Επεξεργάστηκε από salonikatasos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Να πουμε εδω μια και τελειωσε η σημερινη διαταραχη,οτι ευρωπαιος και ουκμο γι αλλη μια και πολλοστη φορα εδωσαν 0 υετο στη βορεια αττικη σε περιπτωση β.ανατολικου ρευματος στο αιγαιο.Τζιφος και τζεμ εδιναν 3-4μμ.Τελικα επεσαν σιγουρα 10μμ χιονουετου που εδωσαν 10-15 εκατοστα στην περιοχη.Για αλλη μια φορα τα μοντελα απετυχαν να "μεταφρασουν'" σωστα τον συγκεκριμενο μηχανισμο ενω σωστα προεβλεψαν οτι το χαμηλο απο μονο του θα εδινε τιποτα ή σχεδον τιποτα στην αττικη.

Δυστυχως δεν θα μαθουμε ποτε τι θα εδινε η διαταραχη αν το χ περναγε απο νοτια πελοποννησο-κυθηρα πηγαινοντας προς ροδο-κω.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Με εξαιρεση το Βα Αιγαιο και κυριως την Λημνο,οι υπολοιπες περιοχες απλα χιονιστηκαν..Τιποτα το ιδιαιτερο η το ιστορικο...Ευχαριστη νοτα βεβαια αλλα μεχρι εκει..Η Αττικη για πολλοστη φορα κομπαρσος..Ευελπιστω καποια στιγμη και μακαρι στο αμεσο μελλον να ανεβαζω φωτογραφιες και απο την αθηνα...

Ετσι ειναι ο καιρος..Οσο μας πληγωνει τοσο θα μας πορωνει,προσμενοντας την επομενη διαταραχη...

Ελπιζω συντομα να ειμαστε ξανα στις προγνωστικες επαλξεις...Μπραβο σε οσα παιδια το ειδαν το τιμημενο και ακομα περισσοτερα μπραβο σε οσους το αγγιξαν..

Και ελπιζω το σκ να με αποζημιωσει εστω με μια καταιγιδα...Καλο βραδυ σε ολους!!!

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, antinod είπε:

Θα ελεγα να μην πεταμε στα σκουπιδια την περιοδο 26-29!

Υπάρχει και η ανακύκλωση Μάκη! Αν είναι λοιπόν να έρθει πάλι ρεταλοκατασταση για εμάς εδώ.....ΝΑ ΛΕΊΠΕΙ ΤΟ ΒΎΣΣΙΝΟ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...