Jump to content
Beach-snow NG

ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2021.....

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το Κέντρος απο το χωριό Γερακάρι στη δεύτερη  φώτο ο Ψηλορείτης κ τα Ταλαία όρη κ στη τρίτη οι Μαδάρες απο το παραλιακό  μέτωπο  του Ρεθύμνου σήμερα  το πρωί 

20210120_151420.jpg

20210120_130726.jpg

20210120_130159.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

25 λεπτά πριν, MenNaousa11 είπε:

Τι ειδους ιστορια γραφτηκε με αυτες τις θερμοκρασιες; 

της περιοχής μας. Προφανώς και εσείς οι βόρειοι θα χαζογελάτε και καλά θα κάνετε (πάντα στο όριο του χαβαλέ) αλλά για την Αθήνα τέτοιες Τ τόσες μέρες συνεχόμενες σπανίζουν!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, ΝΕΦΟΣΚΕΠΗΣ είπε:

της περιοχής μας. Προφανώς και εσείς οι βόρειοι θα χαζογελάτε και καλά θα κάνετε (πάντα στο όριο του χαβαλέ) αλλά για την Αθήνα τέτοιες Τ τόσες μέρες συνεχόμενες σπανίζουν!!!

καλα και για την Αθηνα δεν νομιζω οτι ηταν κατι τοσο τρομερο, δεν μιλαμε για το Καστελοριζο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, MenNaousa11 είπε:

καλα και για την Αθηνα δεν νομιζω οτι ηταν κατι τοσο τρομερο, δεν μιλαμε για το Καστελοριζο.

Δεν κατάλαβα τι εννοείς με το Καστελόριζο..
Τρομερό για Αθήνα εννοείς οι Τ?  Αν ναι τότε διαφωνώ😊

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μελίσσια σήμερα -1,1....8,8οC.....Χόχλια -9....3,5οC.....έσπασε την 5η μέρα ο ολικός παγετός.....Αγρίνιο -0,5....11,6οC......

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

23 ώρες πριν, snowjohn είπε:

Ξέρουμε αν και από ποιο υψόμετρο.εχει χιόνια υμμητο ?

Γιατί θέλω να πάω για πεζοπορία

Στη σημερινη δορυφορικη δεν εχει εμφανη χιονια παντως...

Screenshot_20210120-202048_Gallery.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πυκνη συννεφια τωρα στα Γιαννενα και η θερμοκρασια σε αισθητη πτωση στον σταθμο Ε.Α.Α ιωαννινων.Στους 2,7 βαθμους τωρα.Η μεγιστη εφτασε στους 7,6 βαθμους.

Επεξεργάστηκε από heavy snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

48 λεπτά πριν, geornik είπε:

Στη σημερινη δορυφορικη δεν εχει εμφανη χιονια παντως...

Screenshot_20210120-202048_Gallery.jpg

Έχει λίγα ακόμα...ανέβηκα το απόγευμα.....Χιονουρες από τα 650μ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

επεσε πολυ λιγο χιονι στην Αττικη αλλιως δεν θα ελιωναν τοσο γρηγορα......ο Φλεβαρης θα μας αποζημιωσει φετος......

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

αρκετη συννεφια τωρα στην Δυτικη κυριως χωρα......

κρυα βραδυα και αποψε στην Αττικη σταδιακη ανοδος της Τ απο αυριο....

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

-27,8 βαθμοί την Τρίτη 19/01 στο Βαθύσταλο Παρνασσού - Οι παγωμένες δολίνες στη χώρα μας
Σύνταξη άρθρου: Στρατής Βουγιούκας, Κωνσταντίνος Λαγουβάρδος
ΕΑΑ – Πεντέλη, Τετάρτη 20 Ιανουαρίου 2021, 12:30
Κάνοντας μια εκδρομή και γενικότερα ταξιδεύοντας, διαπιστώνουμε συχνά ότι, σχεδόν δίπλα στο σπίτι μας, υπάρχουν μέρη "έξω από την πραγματικότητα" και "παραμυθότοποι". Τέτοιες περιοχές είναι οι ΔΟΛΙΝΕΣ, στις οποίες υπό κατάλληλες καιρικές συνθήκες, μπορούμε να δούμε σπάνιες εικόνες όπως στρώμα από κρυστάλλους ή παγωμένα έλατα (όταν επικρατούν εξαιρετικά χαμηλές θερμοκρασίες και εισβάλλει θερμότερος ατμοσφαιρικός αέρας που παγώνει).

dolini_kechroti1.JPG

Οι δολίνες είναι φυσικοί σχηματισμοί που προκύπτουν σε υψίπεδα και γενικότερα σε οροσειρές λόγω της καταβύθισης του εδάφους. Έχουν συνήθως μικρή έκταση και περικλείονται από υψηλότερες ράχες, που τις απομονώνουν από την ευρύτερη ατμοσφαιρική κυκλοφορία. Έτσι, χαρακτηρίζονται από μακρές περιόδους παγετού και από ακραίες τιμές ελαχίστων θερμοκρασιών, ακόμα και τους καλοκαιρινούς μήνες.

• Δολίνες με μετεωρολογικούς σταθμούς του ΕΑΑ στην Ελλάδα
Στη χώρα μας έχουν εγκατασταθεί και λειτουργούν αυτόματοι μετεωρολογικοί σταθμοί του δικτύου του Εθνικού Αστεροσκοπείου Αθηνών/meteo.gr σε δύο δολίνες: η μία στο Βαθύσταλο Παρνασσού σε υψόμετρο 1780 μέτρα (φωτογραφία στα αριστερά) και η άλλη στην Κεχρωτή Μαινάλου σε υψόμετρο 1613 μέτρα (φωτογραφία στα δεξιά).

 

Το πρωί της Τρίτης 19 Ιανουαρίου 2021, μετά το πέρας της κακοκαιρίας "Λέανδρος", στο Βαθύσταλο καταγράφηκε ελάχιστη θερμοκρασία -27,8 βαθμών Κελσίου, ενώ δεν έχουμε λάβει ακόμα τις αντίστοιχες καταγραφές από την Κεχρωτή.

• Η "παγωμένη" δολίνη στην Κεχρωτή Μαινάλου
Καθώς ο μετεωρολογικός σταθμός στην Κεχρωτή Μαινάλου λειτουργεί από το Δεκέμβριο του 2010, έχουμε πλέον στη διάθεσή μας άκρως εντυπωσιακές καταγραφές ελαχίστων θερμοκρασιών. Στον πίνακα που ακολουθεί παρουσιάζονται οι απολύτως ελάχιστες θερμοκρασίες ανά μήνα για την περίοδο 2011-2019.

Όπως διαπιστώνουμε:

Όλους σχεδόν τους καλοκαιρινούς μήνες - με εξαίρεση τρεις που επισημαίνονται με κόκκινο χρώμα - εκδηλώθηκε παγετός.
Οι χαμηλότερες ελάχιστες θερμοκρασίες σημειώνονται συστηματικά τον Ιανουάριο, μήνα κατά τον οποίο έχουν καταγραφεί τέσσερεις φορές θερμοκρασίες κάτω από τους - 30 βαθμούς Κελσίου.
Το απόλυτο ρεκόρ ελάχιστης θερμοκρασίας του σταθμού είναι οι -35,3 βαθμοί Κελσίου που καταγράφηκαν στις 17 Ιανουαρίου 2012.
Ευχαριστούμε θερμά τους Φαίδωνα Μώρο και Γιάννη Καμπαξή για την άψογη συνεργασία και την επίβλεψη του μετεωρολογικού σταθμού στο Βαθύσταλο και το Φώτη Παπαχατζή για την ακούραστη ενασχόλησή του με το μετεωρολογικό σταθμό της Κεχρωτής και τις πολύτιμες πληροφορίες που μας παρέχει.

kechroti%202011-2019.jpg

Πηγή: meteo.gr - https://www.meteo.gr/article_view.cfm?entryID=1606

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δίκιο έχει ο Γιώργος...χιονουρες μετά τα 600μ πήγα μέχρι λίγο πιο πάνω από τη σπηλιά της νυχτερίδας αλλά όχι κάτι τρομερό σε σχέση με την Πεντέλη 

Φωτό μεσόγεια και από απέναντι φαινόταν πεντακάθαρα το βουνό Όχη?

 

IMG_20210120_125445.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, snowjohn είπε:

Δίκιο έχει ο Γιώργος...χιονουρες μετά τα 600μ πήγα μέχρι λίγο πιο πάνω από τη σπηλιά της νυχτερίδας αλλά όχι κάτι τρομερό σε σχέση με την Πεντέλη 

Φωτό μεσόγεια και από απέναντι φαινόταν πεντακάθαρα το βουνό Όχη?

 

IMG_20210120_125445.jpg

Δεύτερο σπίτι μου είναι Γιάννη....λες να μην ξέρω???

Είδα σήμερα από το smartwatch μου ότι τους τελευταίους 4μιση μήνες έχω κάνει στο βουνό τρέξιμο και πεζοπορίες σε άσφαλτο δασικούς δρόμους και μονοπάτια 426χλμ....δηλαδή περίπου 100χλμ/μήνα....Και τις πέτρες έχω μάθει εκεί πάνω.😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, heavy snow είπε:

Πυκνη συννεφια τωρα στα Γιαννενα και η θερμοκρασια σε αισθητη πτωση στον σταθμο Ε.Α.Α ιωαννινων.Στους 2,7 βαθμους τωρα.Η μεγιστη εφτασε στους 7,6 βαθμους.

Κάποια εξέλιξη?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, [weathermaniac] είπε:

Κάποια εξέλιξη?

Δυνατο χιονονερο εχουμε εδω Μιχαηλ με μεγαλουτσικες νιφαδες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, ΠΩΓΩΝΙ είπε:

Δυνατο χιονονερο εχουμε εδω Μιχαηλ με μεγαλουτσικες νιφαδες

χαχα απόλαυσε όσο μπορείς Γιώργο, πριν το γυρίσει σε βροχή! μακάρι να συμβεί ότι καλύτερο.. Σε ευχαριστώ για την ενημέρωση!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 minutes ago, ΧΕΛΜΟΣ said:

Δεύτερο σπίτι μου είναι Γιάννη....λες να μην ξέρω???

Είδα σήμερα από το smartwatch μου ότι τους τελευταίους 4μιση μήνες έχω κάνει στο βουνό τρέξιμο και πεζοπορίες σε άσφαλτο δασικούς δρόμους και μονοπάτια 426χλμ....δηλαδή περίπου 100χλμ/μήνα....Και τις πέτρες έχω μάθει εκεί πάνω.😂

Είναι πολύ ωραίος ο υμμητος και από Καισαριανή και από πάνω Χολαργό.. ωραίος είσαι Γιώργο ...κρατιεσαι φιτ ...εγώ προσπαθώ που και που αλλά νταξ είμαι και πιο μακριά 

Αν χιονιστει ο μπαγασας καλά εγώ λέω να ανέβουμε όσοι μπορούμε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

χαχα απόλαυσε όσο μπορείς Γιώργο, πριν το γυρίσει σε βροχή! μακάρι να συμβεί ότι καλύτερο.. Σε ευχαριστώ για την ενημέρωση!

Το νου σου μη χάσουμε το επερχομενο😉😉😉

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, ΠΩΓΩΝΙ είπε:

Το νου σου μη χάσουμε το επερχομενο😉😉😉

Μακάρι φίλε. Μακάρι. θα έχουμε και άλλες ευκαιρίες, αλλά καλό είναι να παίρνουμε ότι μπορούμε.

2 βαθμοί στην Λάρισα. Λες να χιονίσει και εδώ? χαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...