Jump to content
Beach-snow NG

ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2021.....

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, MeteoTirnavos είπε:

Μιχαήλ στις 1:30 ώρα την νύχτα που ήμουν ξυπνητός είχαμε αστραπές προς τα δυτικά αλλά στο blitzortung δεν τις έπιανε.

Αλήθεια? Και εγώ ξύπνιος ήμουν, αλλά δεν ασχολήθηκα καθόλου ομολογουμενως. Κοντά ήταν, η προς Καλαμπάκα και δυτικότερα?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η εικόνα των βουνών γύρω απο το χωριό απο τα 1400 περίπου τα χιόνια με συννεφιά που σιγά σιγά πυκνώνει,βέβαια τα συναισθήματα παράξενα γιατί θεωρώ ότι για το ελάχιστο χασαμε πολυ καλα χιονια και για τα ημιορεινά μας.Να μη σχολιάσω και το αυριανό που θα μπορούσε να μας δώσει κατι καλο και που μάλλον αντε πετσα και πολυ μας ειναι.....20210125_125523.thumb.jpg.2352727b1a2a40b16c000e52982a3c3f.jpg20210125_125530.thumb.jpg.3b203a4bf66b8d8d83b8c4032769c550.jpg20210125_125538.thumb.jpg.d574ab8b03c38e5c7f1895c5f9c0db73.jpg20210125_125546.thumb.jpg.9f10da907d1c0bf4d7748b3f840fe7a5.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

35 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Αλήθεια? Και εγώ ξύπνιος ήμουν, αλλά δεν ασχολήθηκα καθόλου ομολογουμενως. Κοντά ήταν, η προς Καλαμπάκα και δυτικότερα?

Σχετικά κοντά, περίπου ενδιάμεσα με εμάς και Καλαμπάκα-Τρίκαλα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έξω θυμίζει προχωρημένο Απρίλιο.....

16.6 βαθμοί εδώ με τη φύση να οργιάζει....

11.8 Καλάβρυτα στα 730μ

12.3 Πάος Καλαβρύτων στα 640μ

15.8 Ποταμός Κέρκυρας 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Φούλ ανοιξιάτικος άνεμος,νοτιάς κυρίως ,εδώ στον εύοσμο. 16 βαθμούς  και η υγρασία χαμηλά στο 33%,ενώ το βροχόμετρο μάζεψε 1,5mm.Στα 94,5mm ο ιανουάριος!!Επίσης να πω πως έχουμε διαύγεια στην ατμόσφαιρα και πολύ όμορφα σύννεφα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

@mademjimΜας παρά έκαψε σήμερα και στα ανατολικά .... 16,7 έχω μέγιστη στον σταθμό και τώρα είναι 16,4C .... Από βροχή 0,4μμ ... Και μη χειρότερα ...μακάρι να μας κάτσει αυτό της Τετάρτης να ηρεμήσουμε 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αυτό είναι χειμώνας, εναλλαγές καιρού, βροχή, ζεστή, καταιγίδες και αύριο χιόνια. Στην τσίτα συνέχεια. Την χρειάστηκε την ζέστη ο οργανισμός μου, να μην έχουμε όλη μέρα καλοριφέρ σήμερα!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έκανα και μια απόπειρα να βγάλω τον Όλυμπο μιας και είναι τόσο καθαρή η ατμόσφαιρα που φαίνεται δίπλα ....αλλά πρέπει να πάρω κινητό με καλύτερο ζουμ .. χαχα... από αεροδρόμιο Σέδες η φωτό...

IMG_20210125_143601.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ανεβηκαν οι μεγιστες σημερα. Απο 6,8 μεχρι 11,5 βαθμους 

11,4 τωρα μεσα στα Γιαννενα και 24 mm σημερινος υετος.  400 mm ο μηνας στο κεντρο ιωαννινων

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.

Επεξεργάστηκε από heavy snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παντού ζέστη ακόμη 14βαθμους την νύχτα χιόνισε στο Μπέλες λίγο από τα 1500μ περίπου μπήκε δυτικός άνεμος 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εδώ ήλιος με υψισυννεφιά και Τ κοντά στους 15.

Επεξεργάστηκε από WEATHER-FUN
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, [weathermaniac] είπε:

Αυτό είναι χειμώνας, εναλλαγές καιρού, βροχή, ζεστή, καταιγίδες και αύριο χιόνια. Στην τσίτα συνέχεια. Την χρειάστηκε την ζέστη ο οργανισμός μου, να μην έχουμε όλη μέρα καλοριφέρ σήμερα!

Αν εννοείς για μετά τις 13 Γενάρη με βρίσκεις σύμφωνο...από εκεί και πέρα δεν πάει άσχημα......αν εννοείς από την αρχή του χειμώνα μέχρι τώρα διαφωνώ....ναι μεν είχε πολλές κακοκαιρίες αλλά θερμοκρασιακά μόνο νορμάλ  δεν ειναι φετος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 ώρες πριν, Beach-snow NG είπε:

Αγ.Τριάδα Ευρυτανίας πριν λίγο.....

FB_IMG_1611574233312.jpg

Θέλω πάρα πολύ να έρθω εκεί πέρα μια φορά! Πάντα αυτά τα ορεινά χωριά με τρελαίνουν! Τα λατρεύω! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, billipiros12 είπε:

@sakis13 αφιερωμένο στο φίλο Σάκη. 

Η αγαπημένη του Στρογγουλά θαμμένη. 

IMG_20210125_180522.jpg

Μπραβο ρε Μπιλαρε...Με φτιαξες φιλαρακι...!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν έχει λιώσει εδώ όλο το χιόνι ακόμη και τώρα έχουμε πτώση της θερμοκρασίας στους 2.0 μόλις βαθμούς με λυσσασμένος νοτιαδες κ τοπική συννεφιά προς Χελμό μεριά

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 ώρες πριν, Ζερίκιος είπε:

Έγινε, μιλάμε το βράδυ! 😃

Λοπον για το θεμα μας πριν.Καταρχας μιλησα για τη φετινη εκτρωματικη δυτικη κυκλοφορια που δυσκολευεται να χιονισει ακομα.και το Μετσοβο.Δε μιλησα για χαμηλα απο δυτικα που δημιουργουνται και  σαρωνουν τον ελλαδικο χωρο απο δυσμας προς ανατολας και τα παλια τα χρονια εθαβαν τα ορεινα ολης της χωρας.Δε μιλησα για κεντροβορειους χιονιαδες που επισης τα παλια τα χρονια εθαβαν ως και πολυ χαμηλα υψομετρα ακομα και τα γιαννενα.Ο χειμωνας του 12 δεν εβαλε 2 μετρα χιονι πανω απο τα 800-900 μετρα για 3 μηνες γιατι ειχε δυτικη κυκλοφορια.Το εκανε με καταβασεις ψυχους απο τα βορεια και βορειοανατολικα συνδυαζομενα με τα χαμηλα της μεσογειου που σαρωναν τη χωρα.Φετος ζουμε μια σχεδον ημιζωνικη κυκλοφορια που το μονο που καταφερνει ειναι να βρεχει ως τα 2000μ και σε λιγες εξαιρεσεις να χιονιζονται λιγο και χαμηλοτερα υψομετρα.Η Σαμαρινα δεν εχει καταφερει να βαλει ενα αξιοπρεπες χιονι,το Μετσοβο μονο πετσες.

Παμε τωρα και στην "αδικη συγκριση" που ανφερεις μεταξυ ανατολικων και δυτικων.Φιλε μου δεν υπαρχει καμια αδικια απο εμενα,κατηγορησε τη φυση αν θες.Παγκοσμιως οι περιοχες οπου χτυπιουνται απο ψυχρες καταβασεις οι οποιες περανε πανω απο θαλασσα,χιονιζονται πολυ περισσοτερο.Το γιατι το ξερεις.Στην ελλαδα λοιπον οι ψυχρες καταβασεις γινονται απο τα βορειοανατολικα και οχι απο τα βορειοδυτικα.Ετσι παντα θα ειναι ευνοημενη η Στενη,η Ιπποκρατειος και οχι τα Γιαννενα.Ας.μην επεκταθω ομως σε.παραπανω συγκρισεις γιατι ουτε τοπικιστης ειμαι και φυσικα αν ημουν πλουσιος και μπορουσα να διαλεξω να μενω καπου,δεν θα εμενα στην ιπποκρατειο αλλα στην πισω πλευρα του Μιτσικελιου στο κεντρικο Ζαγορι οπου για.μενα ειναι ο απολυτος παραδεισος.

Επομενως δεν υπαρχει καμια αδικια στα λογια μου,απλα η σκληρη πραγματικοτητα που λεει οτι 15 κακοκαιριες της φετινης κυκλοφοριας,δεν μπορουν να χιονισουν σοβαρα ουτε τα 1000 μετρα της ηπειρου κατι που θα εκανε πανευκολα ενας αυλωνας στην αδριατικη απο τα β.ανατολικα.Οσο για τα -1 και -4 ειναι απλα μυθοι.Για να χιονιστουν τα δυτικα προσηνεμα (και οχι τα γιαννενα)χρειαζονται οτι χρειαζονται τα ανατολικα και ισως ακομα χαμηλοτερες Τ.

Συγγνωμη απο τους υπολοιπους για το οφ τοπικ,οποιος θελει να απαντησει ή αισθανεται κακως θιγμενος να απαντησει με π.μ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...