Jump to content
Beach-snow NG

Αναφορές Β' μέρους χιονοκαιρίας "Λέανδρος" 15-17/1....

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 minutes ago, Steliosnow said:

Για την Αττική παιδια φοβάμαι ότι ήρθε τόσο νωρίτερα που θα χαθεί ο υέτος στις μεσημεριανές ώρες και θα χάσουν την ευκαιρία τα ΒΠ όταν θα έχουν τις Τ μακάρι να κάνω λαθος

α ρε Στελιο, απο το πρωι ποσα μνμ φοβαμαι κ στεναχωριες. . .1ον εδω ειναι αναφορες, κ 2ον, κανε λιγο υπομονη! ολ αθα πανε καλα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, KapelosG είπε:

Εμάς εδώ κλασικά δυσκοιλιος Γέρακας στις Τ...παρότι είμαι στα 250 υψόμετρο έχω 3.5 βαθμούς...να δούμε προς τα μεσάνυχτα αν θα χουμε δωρακι

Καθολου δυσκοιλιος , χιονομανα ειναι ο Γερακας. 3,1 στα 250 εχει η Αγια στη βαση του Υμμητου... Πολυ δυσκολα για εμας τα πραγματα δυστυχως φαινεται να αδειαζει η σατ σε καμια ωρα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, ΖΑΡΟΥΧΛΙΩΤΗΣ είπε:

Παμε για την έκπληξη ...έτσι το εχω μυριστεί ...για μετά την αλλαγή της ημέρας.. Θερμοκραςια σε συνεχόμενη πολυ αργή πτώση ...💪💪

Το επιφανειακό ΒΔ ρεύμα (που συνεχίζεται μέχρι κάποιο ύψος) δε βοηθάει την κατάσταση για χιόνι.

Αν χιονίσει νομίζω θα οφείλεται στα μεγάλα ποσά θετικού στροβιλισμού στα 500 hPa που θα μεταφέρει η ανώτερη διαταραχή, σε συνδυασμό με κάποια ποσά υγρασίας που υπάρχουν στα 700 hPa και γενικότερα στα μεσαία και ανώτερα στρώματα συν το αρνητικό vertical velocity στα 700 και 500 hpa που θα βοηθήσει στη δημιουργία υετοφόρων νεφών.

Μακάρι να πάνε όλα καλά και να το δούμε να πέφτει!!

plt04.gif

plt05.gif

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, Hlioupolitis98 είπε:

Γιατι δεν ανέβηκες Καισαριανή! Θα χωνει ο τρελος!!! Εχει στρωσει μεχρι 550. 

 

Έχει κλείσει το δρόμο η αστυνομία

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ρε παιδιά μια ερώτηση αν μπορεί κάποιος κατά προσέγγιση να μου απαντήσει. Για το χωριό μου τα μοντέλα έδιναν πάνω κάτω 5-6mm. Από τις 4.30 που ξεκίνησε να χιονίζει δεν έχει σταματήσει λεπτό, άλλοτε πυκνότερα και άλλοτε ασθενέστερα. Έχει βάλει πάνω από 15cm χιονιού και μάλιστα με αρκετό χαμένο λόγω οριακών θερμοκρασιών. Υπάρχει πιθανότητα να έπεσαν μόνο τα 5-6mm που μου έδιναν; Αν δηλαδη έπεφταν 20mm τι θα γινόταν;😂 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Έχει κλείσει το δρόμο η αστυνομία

... Κριμα.

Εχεις εικονα απο Καισαριανή κσι βορειοτερα εαν εχει στρωθει και εκεί αξιοπρεπώς? 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πώς εξηγείται το χιόνι στον Αγιο Στέφανο, στον Ανω Κορυδαλλό αλλά  και ταυτόχρονα  η βροχή στα 500 του Αστεροσκοπείου Πεντέλης; 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Santa snow είπε:

Καθολου δυσκοιλιος , χιονομανα ειναι ο Γερακας. 3,1 στα 250 εχει η Αγια στη βαση του Υμμητου... Πολυ δυσκολα για εμας τα πραγματα δυστυχως φαινεται να αδειαζει η σατ σε καμια ωρα

Θα δούμε μακάρι να πέσουν οι Τ όσο θα χουμε φαινόμενα...πάντως γενικά το ανατολικό τόξο έχει ψηλές Τ για τα υψόμετρα του στην παρούσα φαση

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το έκοψε και το meteovolos για το απόγευμα λόγω "υπερεκτίμησης υετού από τα μοντέλα". Τα λέμε όταν χιονίσει, τον Φεβρουάριο δηλαδή ή του χρόνου πάλι. Γεια σας και χαρείτε το όπου χιονίσει!!

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, elkithro είπε:

Οχι εδω εκτος της πολης εχει περι τους 15 ποντους , οι δρομοι ολοι ειναι παγωμενοι, καθαριζαν μεν αλλα δεν εριξαν αλατι. Η πολη πρεπει να εχει 5-8 ποντους.

Για τους δρόμους μιλάς η γενικα  εχουν 15 ποντους 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis_volos είπε:

Το έκοψε και το meteovolos για το απόγευμα λόγω "υπερεκτίμησης υετού από τα μοντέλα". Τα λέμε την όταν χιονίσει, τον Φεβρουάριο ή του χρόνου πάλι. Γεια σας και χαρείτε το όπου χιονίσει!!

μιλησα με το σταυρο αυτο μου ειπε , παλι ολα λαθος πηγαν για εδω.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγω στα 7 χιλιομετρα εκτος πολης εχω 15 ποντους. Αλλες περιοχες κοντα και 20 αποτι διαβαζω . Μιλαω για παντου 15 ποντους. Εκτος φυσικα απο τους δρονους που καθαρισαν.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, Hlioupolitis98 είπε:

... Κριμα.

Εχεις εικονα απο Καισαριανή κσι βορειοτερα εαν εχει στρωθει και εκεί αξιοπρεπώς? 

Όχι δεν έχω ....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, billipiros12 said:

Παιδιά παρνηθα μέχρι που χιονίζει? 

Θα ανεβω σε λίγο

Έχουν κλείσει το δρόμο, δε ξέρω αν θα τα καταφέρεις. Ρίχνει αρκετά!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Άλλο ένα από Παλαιά Πεντέλη....

Το ακριβές σημείο στη διασταύρωση για Νέα Μάκρη πάνω από το βουνό όλο ευθεία στα 150μ που οδηγεί σε αδιεξοδο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Giannis720 είπε:

Έχουν κλείσει το δρόμο, δε ξέρω αν θα τα καταφέρεις. Ρίχνει αρκετά!!

Μέχρι πιο υψος χιονίζει? 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εκοψαν τα φαινόμενα....2οC.....όμως.....

ΥΓ Από Θ.Κολυδά (πριν λίγη ώρα)....."Ομαλά εξελίσσεται η καιρική κατάσταση. Πέραν των μετρήσεων ανώτερης ατμόσφαιρας στις 0000 UTC, νεότερη ραδιοβόλιση πριν λίγο, έδειξε - 1.6 °C στα 850 hPa που σημαίνει ότι συνεχίζεται η ψυχρή μεταφορά, με το μέγιστο της διαταραχής, να περνά απόγευμα - ξημερωματα Κυριακής"

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...