Jump to content
Beach-snow NG

Αναφορές Β' μέρους χιονοκαιρίας "Λέανδρος" 15-17/1....

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 minutes ago, CATHA said:

Δεν νομίζω οτι κανείς περιμένει νιφάδες την Δευτέρα κάτω από την Αττική οδό... 

Εγω περιμενω φιλε μου παντως

αλλα αν δεν γινει δεν θα κλαψουμε κιολας

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, LosAlimos said:

Εγω περιμενω φιλε μου παντως

αλλα αν δεν γινει δεν θα κλαψουμε κιολας

Πιστεύεις θα έχουμε τις Τ? Το έχω ξαναπεί οτι διαχρονικά το μεγάλο πρόβλημα των νότιων παραθαλάσσιων της Αττικής είναι οι Τ. Οι Τ είναι ο μεγαλός εχθρός εδώ κάτω. Υετό μπορεί να έχουμε και να χάνεται λόγω αυτή της απίστευτης δυσκολίας που έχουμε να ρίξουμε τις Τ. Έχω παρατηρήσει πως για να πέσουμε κάτω από 3 βαθμούς εδώ πρέπει να γίνεται γενικευμένος χαμός σε όλη την Αττική.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μια ομορφη χιονομερα για την Κατερίνη και την ευρύτερη περιοχη φτάνει στο τέλος της και την σκυτάλη πέρνει πλεον ο παγετός. Η χιονοστρωση ξεπέρασε προσκαιρα (στο πικ της έντασης των φαινομένων) και τους 10 ποντους σε χωραφια και γενικότερα ευκολες επιφάνειες με την χιονόπτωση να διατηρείται ιδιαίτερα πυκνη με νιφάδες χαρτοπετσέτες μέχρι τις πρώτες μεσημβρινες ώρες όπου και άρχισε σιγά σιγά να εξασθενει...το κακό της υπόθεσης ήταν ότι η θερμοκρασία κυμαινόταν σταθερά λίγο πανω απο το 0 όλη τη μέρα με αποτέλεσμα το χιόνι να είναι αρκετά υγρό κι έτσι χάθηκε η ευκαιρία για περισσοτερη και πιο ποιοτικη χιονοστρωση, αλλά όπως και να χει πηγαμε καλυτερα απο ότι περιμενα...

Παγωνιά λοιπόν από εδώ και περα με την θερμοκρασία τωρα στους -1.8 βαθμους και όσο χιόνι έχει απομείνει γίνεται κρυσταλλο (δυστυχώς προλαβε να λιώσει αρκετό μετά το μεσημερι, το τοπίο ομως παραμενει γενικά λευκο)...εντωμεταξύ η αποψινή νυχτα είναι η πρωτη του φετινού χειμώνα με αρνητικές θεροκρασιες για την περιοχη μας, ενδεικτικό του ποσο ήπια κυλούσε μέχρι πριν λίγες μέρες ο χειμώνας... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ενδεικτικό πριν κανά 20λεπτο. Η χιονόπτωση συνεχίζεται ελαφρώς πιο εξασθενημένη. Στα 65 μέτρα σχεδόν όλα είναι λευκά!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, LosAlimos said:

Εγω περιμενω φιλε μου παντως

αλλα αν δεν γινει δεν θα κλαψουμε κιολας

ολα δειχνουν οτι ολος ο νομος θα ξεκινησει με χιονι....πιθανον ομως προς το μεσημερι στα ποιο νοτια του νομου να το γυρισει σε χιονονερο....ελπιζω πως οχι.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, teo_73 said:

Υποπτες νεφωσεις στις Ερυθρες.

image.png.654158cf55f97e33bf02295cfa1fb5cd.png

κατι θα δουμε και εμεις εστω για λιγο....εν τομεταξυ καταιγιδες πλησιαζουν την Λημνο...αντε να τον κανουμε τον φιλο καλα σε λιγο θα εχει τρελαθει....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ασθενής χιονόπτωση στην Μάνδρα τώρα και μάλιστα με μικρή αυξητική τάση μάλιστα....ενημερώνομαι απο φίλο εκεί....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, gthomasandros είπε:

κατι θα δουμε και εμεις εστω για λιγο....εν τομεταξυ καταιγιδες πλησιαζουν την Λημνο...αντε να τον κανουμε τον φιλο καλα σε λιγο θα εχει τρελαθει....

Τώρα το είδα! Εάν είχαμε και χιονοκαταιγίδες, στο ψυχιατρείο θα με ψάχνατε!!! Χαχαχα

Δυστυχώς έχουν εξασθενίσει οι...τύπισσες! Ωστόσο, είναι κι αυτές με τη σειρά τους, ενδεικτικές των τοπικά έντονων φαινομένων στην ευρύτερη περιοχή!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στη Σκιάθο θερμοκρασία 3,5…Dew point -1,3,μόλις γύρισε σε χιόνι έληξε ο υετός!χάσαμε 15π χιόνι για 1,5 βαθμό.οι ελπίδες πλέον Βράδυ Κυριακής και Δευτέρα,αν και τσιμπίσε έναν βαθμό ο Ευρωπαίος,κ θα είμαστε οριακά....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 minutes ago, south coast said:

τι ειναι αυτα που λες?Ολο το λεκανοπεδιο βλεπει αν υπαρχει υετος.

Για μας στα νότια όλα θα εξαρτηθούν από τις Τ. Αν αύριο το βράδυ είμαστε στις ίδιες Τ τότε δεν νομίζω οτι ρεαλιστικά μπορεί να κάνει κάτι. Με χιονόλυτα και χιονόνερα φοβάμαι θα μείνουμε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αντε να δωσω και γω μια αναφορα..Μονο με την Καλλιθεα δεν ασχοληθηκα σημερα..Λοιπον 5 βαθμοι αυτη την ωρα και 12.4mm για την μερα..

Στα θετικα οτι χιονισε προσκαιρα και κατω απο τα 300 μετρα στην Αττικη,οπως για παραδειγμα στο δασος Χαιδαριου..

Στα αρνητικα οτι το περασμα ηταν πολυ γρηγορο και επισης οτι σοβαρη χιονοστρωση παρατηρηθηκε σε ελαχιστες περιοχες..Οπως στην Ιπποκρατειο που κρατησε τα ηνια,στην Μαλακ@σα και τελος τις Ερυθρες..

Σιγουρα μια πολυ ομορφη χειμωνιατικη μερα που θα κανει τον υπνο υπεροχο κατω απο το παπλωμα..Αλλα πιστευω οτι θα μπορουσε να δωσει και κατι παραπανω..

Σαλονικα,Ημαθια,Πιερια και τα Ορεινα της Πελοποννησου σταθηκαν τα πιο τυχερα τμηματα..Μεγαλη απογοητευση για μενα η θεσσαλια και η Φθιωτιδα..

Παμε παρακατω..Για σημερα το βραδυ ειναι κομματακι δυσκολο να κανει κατι..Εξ αιτιας του βδ..Αλλα ακομα και αν καποιες νεφωσεις εισελθουν στο νομο,πολυ δυσκολα θα προσεγγισουν το λεκανοπεδιο..Λογω του stream η μονη μας ελπιδα ειναι να μας ερθει κατι απο την βοιωτια δια μεσου βδ Αττικης..Οπως για παραδειγμα ανεφερε ο φιλος θοδωρης για τις υποπτες νεφωσεις απο τις Ερυθρες..Αυτα απο μενα..Καλο βραδυ φιλαρακια με την ελπιδα ν αρπαξουμε την ευκαιρια της δευτερας...

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, gthomasandros said:

κατι θα δουμε και εμεις εστω για λιγο....εν τομεταξυ καταιγιδες πλησιαζουν την Λημνο...αντε να τον κανουμε τον φιλο καλα σε λιγο θα εχει τρελαθει....

Τα σύννεφα που δημιουργούνται στο σημείο εκείνο θα κινηθούν Ν/ΝΑ. Τα σύννεφα που βλέπεις να κινούνται Δ είναι ψηλά (700hpa και πάνω) και δεν μεταφέρουν την όποια υγρασία δημιουργείται στο σημείο με τα ηλεκτρικά. Απλά το λέω για να μην περιμένει άδικα χιονοκαταιγίδα ο φίλος.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, South Athens είπε:

Για μας στα νότια όλα θα εξαρτηθούν από τις Τ. Αν αύριο το βράδυ είμαστε στις ίδιες Τ τότε δεν νομίζω οτι ρεαλιστικά μπορεί να κάνει κάτι. Με χιονόλυτα και χιονόνερα φοβάμαι θα μείνουμε.

Ας βρεθεί ο υετός πρώτα γιατι ο δάσκαλος (βλέπε Ζιακοπουλος) πολύ φειδωλός ήταν για χιόνια στην Αθήνα τη Δευτερα...όσο ζούμε όμως ελπίζουμε....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στη καμερα της Φυλης (350μ) αν παρατηρησετε πεφτουν καποιες σταγονες.Αυτο ειναι χιονι καθως η Φυλη εχει 1.3c kai -1.1d.p

http://www.livecameras.gr/up/fyli.php

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, ΖΑΡΟΥΧΛΙΩΤΗΣ είπε:

2,8t στο Δασος... 20,6mm σημερα για εδω.. 

 

Τάκη σε λάθος μέρος είσαι σήμερα φιλε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, geornik said:

ΒΔ stream  στο Αιγαιο...νησια ΒΑ κ Ανατολικου Αιγαιου θα φανε το lake effect...

δεν πειραζει ας παρουν και αυτοι κατι.....θυμαμαι φανταρος το 1996 στην Χιο ειχαμε 2 μερες χιονακι......δεν ειναι κατι το σπανιο....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...