Jump to content
Beach-snow NG

Αναφορές Γ' Μέρους (κύματος) χιονοκαιρίας "Λέανδρος"...17-19/1....

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αναφορά απο τη θεία μου. Χιονίζει στο χωριό μου στην Ελάτα στη ΝΔ Χίο και ασπρίζουν επιφάνειες ήδη!!! υψόμετρο στα 200μ και σχετικά κοντά στη θάλασσα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 λεπτά πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

1.0 εδώ τώρα με αέρα που ξεσκίζει.....αίσθηση -4 τώρα εδώ πέφτουν αυτιά όλη μέρα ....κατά τα άλλα ξαστερια 

Τι ώρα βάζουμε αφύπνιση ????

ΦΎΛΛΟ δεν κουνιέται εδώ. Τουλάχιστον μέχρι πριν λίγο. Τίποτα απολύτως από αέρα. Και ξαστεριά φυσικά εχουμε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, menidi είπε:

ΦΎΛΛΟ δεν κουνιέται εδώ. Τουλάχιστον μέχρι πριν λίγο. Τίποτα απολύτως από αέρα. Και ξαστεριά φυσικά εχουμε

Εδώ φυσαει κάργα όλη μέρα....μέγιστη ριπή 45χλμ έγραψα...και τώρα συνέχεια 20-30χλμ/ώρα.....σε κόβει μιλάμε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

29 λεπτά πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Εγώ ανέβηκα με τα πόδια σήμερα  από το σπίτι μου με τζοκιν (όχι τρέξιμο λόγω τραυματισμού που με ταλαιπωρεί 3 εβδομάδες τώρα) μέχρι τα 700 του Υμηττού (15χλμ πήγαινε έλα ) και πραγματικά το κρύο είναι τρομερά αναζωογονητικό.....Μόλις γύρισα και έκανα ζεστό μπάνιο ένιωσα τρομερά αποτοξινωμενος.

Εγώ πάλι ξυπνάω μέσα στην νύχτα από το κρύο, πραγματικά μεγάλο βασανιστήριο για να δω 3 πόντους... Ξυπνάω 7 το πρωί και ανοίγω κλιματιστικό στο ζεστό, μαζί με καλοριφέρ για να ξανακοιμηθώ. Αν πέσει κάτω από τους 18 η εσωτερική, είναι σχεδόν δεδομένο ότι θα πάθω ψύξη χαχα.

  Και στην βόλτα με το ποδήλατο παίζει να πήρα 10 κιλά από τα ρούχα. Ισοθερμικά δεν έχω, οπότε ήμουν ως εξής:

Κλασσικά σπορτεξ χοντρές κάλτσες, μέσα σε αυτές έβαλα το παντελόνι φόρμας ενώ φόρεσα και δεύτερο παντελόνι φόρμας από πάνω. Μια φανέλα 2 μπλούζες φούτερ , η μία εξ αυτων μέσα από τα παντελόνια, μια ζακέτα κουμπομενη, κασκόλ και εννοείται το χειμερινό μου μπουφάν κουμπομενο και με κουκούλα. Και τότε ήμουν οκ χαχαχ. Και όλα αυτά με την θερμοκρασία στον 1 βαθμό.

 

0.6 βαθμοί στην Λάρισα, αραιή συννεφιά.

Υ.Γ. ωραίος @ΧΕΛΜΟΣ

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2.2 δυσκολεύεται να πέσει ...θέλουμε πτώση 1.5 βαθμό...υ.γ εγώ Μιχάλη όλη μέρα με καλοκαιρινά ακόμα και αν έξω έχει 2 βαθμούς χαχαχα

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 minutes ago, snowjohn said:

2.2 δυσκολεύεται να πέσει ...θέλουμε πτώση 1.5 βαθμό...υ.γ εγώ Μιχάλη όλη μέρα με καλοκαιρινά ακόμα και αν έξω έχει 2 βαθμούς χαχαχα

 

3.3 κολλημένο το κέντρο της Γλυφάδας 

ΥΓ. Ποιά καλοκαιρινά, εγώ ολόγυμνος είμαι χειμώνα καλοκαίρι στο κρεβάτι μου χαχα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλές χιονοθερμοκρασίες θα εχει ολόκληρη η αττική το ξημέρωμα... σε πολλες περιοχες αρνητικες θερμοκρασίες και σε αλλες μηδενικές.. μεχρι και τις βαρκες.. Αν κάτσει ελαχιστα βορειοτερα το χαμηλο γιναμε... 4 - 5 εχει ξυπνητήρι...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Εγώ πάλι ξυπνάω μέσα στην νύχτα από το κρύο, πραγματικά μεγάλο βασανιστήριο για να δω 3 πόντους... Ξυπνάω 7 το πρωί και ανοίγω κλιματιστικό στο ζεστό, μαζί με καλοριφέρ για να ξανακοιμηθώ. Αν πέσει κάτω από τους 18 η εσωτερική, είναι σχεδόν δεδομένο ότι θα πάθω ψύξη χαχα.

  Και στην βόλτα με το ποδήλατο παίζει να πήρα 10 κιλά από τα ρούχα. Ισοθερμικά δεν έχω, οπότε ήμουν ως εξής:

Κλασσικά σπορτεξ χοντρές κάλτσες, μέσα σε αυτές έβαλα το παντελόνι φόρμας ενώ φόρεσα και δεύτερο παντελόνι φόρμας από πάνω. Μια φανέλα 2 μπλούζες φούτερ , η μία εξ αυτων μέσα από τα παντελόνια, μια ζακέτα κουμπομενη, κασκόλ και εννοείται το χειμερινό μου μπουφάν κουμπομενο και με κουκούλα. Και τότε ήμουν οκ χαχαχ.

 

0.6 βαθμοί στην Λάρισα, αραιή συννεφιά.

 

Εγώ ξεκινάω όπως στη φωτό που σου παραθέτω και όταν ζεσταθώ αρκετά πριν υδρωσω μένω με κοντομανικο dry fit γάντια ειδικά για τρέξιμο και full face....

Μόνο το full face δεν βγάζω ποτέ και τα γάντια  για να μην εισπνέω παγωμένο αέρα και γιατι η θερμοκρασία του σώματος χάνεται από το κεφάλι και τα χέρια.....

Sorry για τα ασχετα παιδιά....τέλος εδω

 

IMG_20201120_092243.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Εγώ πάλι ξυπνάω μέσα στην νύχτα από το κρύο, πραγματικά μεγάλο βασανιστήριο για να δω 3 πόντους... Ξυπνάω 7 το πρωί και ανοίγω κλιματιστικό στο ζεστό, μαζί με καλοριφέρ για να ξανακοιμηθώ. Αν πέσει κάτω από τους 18 η εσωτερική, είναι σχεδόν δεδομένο ότι θα πάθω ψύξη χαχα.

  Και στην βόλτα με το ποδήλατο παίζει να πήρα 10 κιλά από τα ρούχα. Ισοθερμικά δεν έχω, οπότε ήμουν ως εξής:

Κλασσικά σπορτεξ χοντρές κάλτσες, μέσα σε αυτές έβαλα το παντελόνι φόρμας ενώ φόρεσα και δεύτερο παντελόνι φόρμας από πάνω. Μια φανέλα 2 μπλούζες φούτερ , η μία εξ αυτων μέσα από τα παντελόνια, μια ζακέτα κουμπομενη, κασκόλ και εννοείται το χειμερινό μου μπουφάν κουμπομενο και με κουκούλα. Και τότε ήμουν οκ χαχαχ.

 

0.6 βαθμοί στην Λάρισα, αραιή συννεφιά.

 

Έλεος 😁😁😁😁

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

39 λεπτά πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Παρνωνας θα φάει καλά..... Καστάνιτσα Άγιος Πέτρος και λοιπές αρκαδικές δυνάμεις....

Το άλλο μου χωριό εκτός από Πρέβεζα είναι ο άγιος Πέτρος...δυνατό χιονομερος σε προσηνεμες εισβολές στα 950 μέτρα...αχ και να μουν εκεί σημερα

Επεξεργάστηκε από KapelosG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ιστορικα πραγματα συμβαινουν στη Λημνο..Ακομα και επιχειρησεις απεγκλωβισμου ανθρωπων εχουν γινει...Τα σχολεια ολων των βαθμιδων θα παραμεινουν κλειστα ενω εχουν ακυρωθει ολες οι πτησεις απο και προς το νησι...Σε ορισμενες περιοχες το χιονι εχει ξεπερασει τους 40 ποντους ακομα και σε παραθαλασσια σημεια..

Ολα αυτα βεβαια ισχυουν για το δυτικο κομματι του νησιου καθως στα πιο ανατολικα τμηματα χιονισε ελαχιστα με αποτελεσμα να μην υπαρχει καν χιονοστρωση στις γνωστες επιφανειες..

Τελικα η Λημνος ειναι η κερδισμενη απο τον Λεανδρο...Ακομα και πριν λιγο που μιλησα με φιλο απο τις Σαρδες μου ανεφερε οτι χιονιζει κατα διαστηματα...

Καλο βραδυ και ραντεβου στις 5 το πρωι!!!

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν επιβεβαιωθεί αυτή η πρόβλεψη θα μιλάμε για ένα εντυπωσιακό πέρασμα του Λέανδρου από την Κεντρική και Νότια Πελοπόννησο, ιδιαίτερα σε Ταϋγέτο και Πάρνωνα. Τρίπολη, Μεγαλόπολη πολύ χιόνι, ενδεχομένως και η Σπάρτη...

IMG_20210117_223157.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ρε παιδιά, χιονίζει τώρα έξω αρκετά καλά και μου φαίνεται το πιο φυσιολογικό και συνηθισμένο πράγμα του κόσμου!!! Χαχαχα!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...