Jump to content
Michael

Ανάλυση χαρτών Φεβρουαρίου 2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το θεμα για τα προσηνεμα ειναι να αντεξει ο αζορ και ολα θα παρουν τον δρομο τους.Πιεζεται...πολυ στα ensembles του αμερικανου.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, heavy snow είπε:

Παντως Β.Α ρευμα και υετος με πρασινο χρωμα για αρκετες ωρες σε ηπειρο που δειχνει ο τζιφος μονο σαν σεναριο γινεται αυτο.Το ξερουνε και οι πετρες οτι Β.Α=0 υετος σε ηπειρο και τοπικος ορογραφικος υετος σε πινδο.Πολυ σπανια θα φτασει ετσι ο υετος και σε δυτικη μακεδονια αφου ο Β.Α εχει υετο απο το αιγαιο.

Στον τζιφο που δειχνει Β.Α ρευμα υπαρχουν αλλαγες στα στρωματα κυκλοφοριας και εχει τον υετο στο πρασινο σε ηπειρο και δυτικη μακεδονια? 

Ο Μιχαηλ που ειναι να μας ενημερωσει ωστε να ξερουμε τι γινεται?

Ο Μιχαήλ είναι Γιάννενα αλλά έχει διάβασμα. Επίσης δεν είναι από τις διατάξεις που τον ενδιαφέρουν. 

Η ήπειρος θελει  το χαμηλό όσο πιο βόρεια γίνεται. Μόνο έτσι θα δει κάτι καλό. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εχει 3,4 σεναρια που με εγκλωβισμο κανουν εδω την υπατια α φαινεται γατακι

Ρε πραγματικά εχει σεναρξα που μου δινουν 1 με 1,5 μετρο χιονι εγκλωβισμού....100 χιλιοστα το ενα 80 το αλλο 120 το αλλο 

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, chemical_JKou said:

Θελουμε οπωσδηποτε νοτιοτερα το κεντρο του Σκανδιναβικου. Ακομα και αν δεν μπορεσει ο Αζορικος να ανεβει οσο θα θελαμε προς Αγγλογαλους - Πορτογαλους

Αντε να δουμε πατριωτη ..ωρα να σπασει επιτελους η καταρα της πολης να μη μπορει να χιονοστρωθει εδω και 17 χρονια..Τριτη και φαρμακερη..η τωρα η ποτε..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

o ziako mou apantise ayto pantos otan ton rotisa gia xioni se thessaloniki :))

Ζιακόπουλος7 Φεβρουαρίου 2021 - 12:09 π.μ.
Αυτή την αίσθηση έχω, καθώς η δημιουργία βαρομετρικού χαμηλού στο Ιόνιο το Σαββατοκύριακο (13/14/2) συγκεντρώνει αρκετές πιθανότητες να επαληθευτεί.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Εχει 3,4 σεναρια που με εγκλωβισμο κανουν εδω την υπατια α φαινεται γατακι

Ρε πραγματικά εχει σεναρξα που μου δινουν 1 με 1,5 μετρο χιονι εγκλωβισμού....100 χιλιοστα το ενα 80 το αλλο 120 το αλλο 

Εγκλωβισμός χρονικά με την αλλαγή στα 850 μέχρι τι χρονικό διάστημα νοείται?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

H αγγλία πρέπει να παραμείνει στα κίτρινα για όλους μας..στον ευρωπαίο το χαμηλο ειναι πιο δυτικά (μ.ο) ενω στον μ.ο του τζίφου κοντεύει να την καβαλήσει...κάνε πίσω ρε σίχαμα ατλαντικέ δεν θα μας το χαλάσεις πάλι!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Εχει 3,4 σεναρια που με εγκλωβισμο κανουν εδω την υπατια α φαινεται γατακι

Η υπατια παντως ηταν φοβερη με 70 εκατοστα χιονι στα Γρεβενα.Απιστευτο χιονι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Mercedakias είπε:

Εγκλωβισμός χρονικά με την αλλαγή στα 850 μέχρι τι χρονικό διάστημα νοείται?

Τι εννοεις ...Μέχρι να φτάσει πανω απο το 0 στα 850 ριχνει χιονι...Μετά παγωμένη βροχη

Παίζει μεγάλο ρόλο ποσο κρυα ειναι η μάζα...Τώρα σ αυτα τα σεναρια που ειπα εχουν τοσα χιλιοστα με μειον 6 με μειον 2 κανενα δεν ανεβαίνει πάνω από το 0 γιατι μαλλον ειναι πολυ κρυα η μάζα 

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, casperakos said:

Εγώ πρωσοπικα τα βλέπω υπέροχα τα ensebles....!!!!!!!!!! 

ens_image.png

 

O M.O των ENS δεν είναι τόσο δυνατός όταν φτάνει γύρω στο -7.

Ειδικά για τη νότια παραθαλάσσια Αττική δεν εντυπωσιάζομαι. Για να το πω σχηματικά αν δεν βλέπω -9 κολλημένο για μέρες δεν παρασύρομαι. Για να το πω ακόμα πιο σχηματικά για να χιονιστεί αξιοπρεπώς το κέντρο της Γλυφάδας σε μηδενικό υψόμετρο δίπλα στη θάλασσα πρέπει να κατέβει η Σιβηρία και ταυτόχρονα να υπάρχει γενικευμένη μπούκα σε όλη την Αττική χαχα. Για να το στρώσει στο κέντρο της Γλυφάδας 5ποντο θα παρακαλέσω την πολική αρκούδα που μας χαιρετάει με φωτό της ανα τακτά διαστήματα εδώ στο φόρουμ να μετακομίσει έξω από σπίτι μου κ πάλι όμως θα έχω αμφιβολίες 😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, yiannis_volos είπε:

Πάτρα, Πύργος και Καλαμάτα είναι οι πεδινές πόλεις της Πελοποννήσου. Έριξε τίποτα εκεί;

Εγώ φίλε μ Σπέτσες μένω και χιόνισε και εδώ απέναντι όλα άσπρα Ναύπλιο άσπρο όλη η ανατολική Πελοπόννησος έφαγε καλό χιόνι από το πουθενά

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, swtos said:

Εγώ φίλε μ Σπέτσες μένω και χιόνισε και εδώ απέναντι όλα άσπρα Ναύπλιο άσπρο όλη η ανατολική Πελοπόννησος έφαγε καλό χιόνι από το πουθενά

Άλλο Αν.Πελοπόννησος και άλλο Πάτρα. Που για να χιονιστεί η Πάτρα δε ξέρω και γω τι πρέπει να γίνει. Δλδ στο μυαλό μου πιο εύκολο έχω να χιονιστεί η Βηρυτός, η Λεμεσός ή το Τελ Αβίβ παρά η Πάτρα. Σοβαρά τώρα θεωρώ την Πάτρα από τις πιο δύσκολες περιοχές της χώρας για να χιονιστεί. Καλά για στρώσιμο δε το συζητάω. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, South Athens είπε:

Άλλο Αν.Πελοπόννησος και άλλο Πάτρα. Που για να χιονιστεί η Πάτρα δε ξέρω και γω τι πρέπει να γίνει. Δλδ στο μυαλό μου πιο εύκολο έχω να χιονιστεί η Βηρυτός, η Λεμεσός ή το Τελ Αβίβ παρά η Πάτρα. Σοβαρά τώρα θεωρώ την Πάτρα από τις πιο δύσκολες περιοχές της χώρας για να χιονιστεί. Καλά για στρώσιμο δε το συζητάω. 

Η Πάτρα ναι. Αλλά λίγα χιλιόμετρα ΒΑτερα, πχ Ψαθόπυργος και ειδικά Αιγιο, μη σου πω οτι κοντράρει τη Γλυφάδα στα ίσια! 🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

41 λεπτά πριν, heavy snow είπε:

Παντως Β.Α ρευμα και υετος με πρασινο χρωμα για αρκετες ωρες σε ηπειρο που δειχνει ο τζιφος μονο σαν σεναριο γινεται αυτο.Το ξερουνε και οι πετρες οτι Β.Α=0 υετος σε ηπειρο και τοπικος ορογραφικος υετος σε πινδο.Πολυ σπανια θα φτασει ετσι ο υετος και σε δυτικη μακεδονια αφου ο Β.Α εχει υετο απο το αιγαιο.

Στον τζιφο που δειχνει Β.Α ρευμα υπαρχουν αλλαγες στα στρωματα κυκλοφοριας και εχει τον υετο στο πρασινο σε ηπειρο και δυτικη μακεδονια? 

Ο Μιχαηλ που ειναι να μας ενημερωσει ωστε να ξερουμε τι γινεται?

Μιλτο το jet stream αυτές τις ωρες είναι ΒΔ. και γι αυτο μας έχει στα πρασινα,αυτο πρέπει να κοιτάμε νομίζω.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, South Athens είπε:

Άλλο Αν.Πελοπόννησος και άλλο Πάτρα. Που για να χιονιστεί η Πάτρα δε ξέρω και γω τι πρέπει να γίνει. Δλδ στο μυαλό μου πιο εύκολο έχω να χιονιστεί η Βηρυτός, η Λεμεσός ή το Τελ Αβίβ παρά η Πάτρα. Σοβαρά τώρα θεωρώ την Πάτρα από τις πιο δύσκολες περιοχές της χώρας για να χιονιστεί. Καλά για στρώσιμο δε το συζητάω. 

Στην αριαδνη δεν το ειχε στρωσει στην πατρα?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, heavy snow said:

Στην αριαδνη δεν το ειχε στρωσει στην πατρα?

Μέσα στην πόλη? Αμφιβάλω. Κανένα γρασίδι και αν έπιασε. Θα το θυμόμουν. Εδώ να πούμε θυμάμαι ψάχναμε να βρούμε φώτο με στρωμένο χιόνι στο κέντρο της Πάτρας και μόνο που δεν φτάσαμε πίσω στον 19ο αιώνα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 minutes ago, menidi said:

Η Πάτρα ναι. Αλλά λίγα χιλιόμετρα ΒΑτερα, πχ Ψαθόπυργος και ειδικά Αιγιο, μη σου πω οτι κοντράρει τη Γλυφάδα στα ίσια! 🤣

Ας  μπαναρει καποιος τον menidi ημαρτον δλδ,ειναι προκλητικος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, ΠΩΓΩΝΙ είπε:

Μιλτο το jet stream αυτές τις ωρες είναι ΒΔ. και γι αυτο μας έχει στα πρασινα,αυτο πρέπει να κοιτάμε νομίζω.

Σε ευχαριστω φιλε πωγωνι.Το jet stream σε ποιον χαρτη φαινεται?Το εχει ο τζιφος?

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

31 λεπτά πριν, maria είπε:

o ziako mou apantise ayto pantos otan ton rotisa gia xioni se thessaloniki :))

Ζιακόπουλος7 Φεβρουαρίου 2021 - 12:09 π.μ.
Αυτή την αίσθηση έχω, καθώς η δημιουργία βαρομετρικού χαμηλού στο Ιόνιο το Σαββατοκύριακο (13/14/2) συγκεντρώνει αρκετές πιθανότητες να επαληθευτεί.

Αν μπορείς γράφε Ελληνικά..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για μένα,έχει.μεγαλη σημασία υπάρξει συμφωνία μοντέλων κάποια στιγμή...κ είναι πολύ νωρίς γι'αυτό.υπαρχουν τεράστιες διαφορές Παιου με τζίφου,όσο συμβαίνει αυτό εγώ κρατώ μικρό καλάθι αχετα αν για Σκιάθο ο.μεσος.ορος του Τζιφου είναι ήδη στο -8,5..!αν δεν αρχίζει να συμβαδίζει ο Ευρωπαίος,δεν δένω τίποτα,κ ίσως παρεξηγούνται αυτά που λέω,ίσως η εμπειρία μου να είναι μικρότερη από άλλων εδώ μέσα,σαφώς...αλλά με τόση φάπα που έχω φάει στο παρελθόν(του Φλεβάρη πέρσι ακόμα τσούζει...)δεν δένω τίποτα κ ας είμαι σε περιοχή που χιονιζεται εύκολα....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, heavy snow είπε:

Σε ευχαριστω φιλε πωγωνι.Το jet stream σε ποιον χαρτη φαινεται?Το εχει ο τζιφος?

 

Ναι θα το βρεις στον τζιφο στην αρχή της σελίδας. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...