Jump to content
Michael

Ανάλυση χαρτών Φεβρουαρίου 2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βεβαια το εχω μεγαλη απορια. Τι μπορει να αλλαξε τοσο δραματικα απο χτες το βραδυ και αλλαξαν τα δεδομενα αρδην σημερα, σχεδον στο συνολο των μοντελων; Ποια μεταβλητη αλλαξε και συνεπως αλλαξε και το αποτελεσμα της εξισωσης; Αρκετα ενδιαφερουσα ερωτηση που κανω στον εαυτο μου χαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, snowzz said:

Βεβαια το εχω μεγαλη απορια. Τι μπορει να αλλαξε τοσο δραματικα απο χτες το βραδυ και αλλαξαν τα δεδομενα αρδην σημερα, σχεδον στο συνολο των μοντελων; Ποια μεταβλητη αλλαξε και συνεπως αλλαξε και το αποτελεσμα της εξισωσης; Αρκετα ενδιαφερουσα ερωτηση που κανω στον εαυτο μου χαχα

Απλα ειναι αυτοι οι Τουρκοι, μας κανουν μετεορολογικο πολεμο.. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η γνώμη μου είναι οτι είναι ευλογία σε ενα φορουμ να έχει τόσα μέλη που να συμμετεχουν. Δεν νομιζω να είναι κακό να βγαίνουν και να λένε τη γνωμη τους ΟΛΟΙ. Λένε τι βλέπουν, τι αισθανονται, θέλουν να τα σπάσουν ολά από τσατίλα, ή να αγκαλιάσουν την πεθερά τους από χαρα. Όλοι αγαπαμε τον Γκάρυ που ρωταει σε πιο ασχετες φάσεις, όλοι αγαπάμε τον Βαγγελη που βλέπει χαμό οταν όλοι βλέπουν κηδείες, τον Αντώνη και τον Σώτο  που ψάχνουν να βρουν το πιο αρνητικό σεναριο, τον Γιώργο που δεν αφήνεται στα συναισθηματα του. Εγώ πιστευω οτι δεν πρέπει να θυμώνουμε όταν κάποιοι βλέπουν σχεδόν αναίτια κηδείες. Προτιμώ το φόρουμ ζωντανό έστω με παραφωνίες παρά να μείνουν 15 γνώστες να αλλάζουν απόψεις. Το έχω ξαναπει ότι το φόρουμ το χειμώνα είναι το πρώτο πράγμα που ασχολούμαι το πρωί και το τελευταίο το βράδυ. Οι ασχετοι είμαστε το αλατοπίπερο ... Αγνοήστε μας και συνεχίστε να διαβάζετε παρακάτω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 hours ago, Spartan said:

Τι εδειξε το αικον ρε φιλε?

Για πες μας

Μπα... Σκληρες εικονες..😂 Δεν χρειαζεται να αναφερθουμε 😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

33 λεπτά πριν, menidi είπε:

Δεν είναι αισιοδοξία. Αφενος είναι ΣΤΑΣΗ ΖΩΗΣ , αφετέρου, αν το παρεις αντικειμενικά, υπάρχει χρόνος , είτε για να πάρουμε μια ωραία λιακάδα, είτε ακόμα και να θαφτούμε. Και να δούμε τότε τι θα λένε όσοι βάζουν απο τώρα ταφόπλακες. Εγώ ήμουν εκείνος που έλεγα στο Βαγγέλη απο Θεσσαλονικη οτι τα ensembles της πόλης του ήταν τραγικά στεγνά. προχθές!!

Και δες τώρα. 

Πραγματικά δε το είπα καθόλου επιθετικά να ξέρεις παντως. Μετά το μυνημα του Γιώργου από δροσοπηγη αναθαρησα και γω κάπως απλά ήταν ένα σοκ ο Ευρωπαίος στην αρχή οι μετατοπίσεις που είδα τέλος παντων  ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΤΡΟΠΗ!! 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, nikolasxm είπε:

Η γνώμη μου είναι οτι είναι ευλογία σε ενα φορουμ να έχει τόσα μέλη που να συμμετεχουν. Δεν νομιζω να είναι κακό να βγαίνουν και να λένε τη γνωμη τους ΟΛΟΙ. Λένε τι βλέπουν, τι αισθανονται, θέλουν να τα σπάσουν ολά από τσατίλα, ή να αγκαλιάσουν την πεθερά τους από χαρα. Όλοι αγαπαμε τον Γκάρυ που ρωταει σε πιο ασχετες φάσεις, όλοι αγαπάμε τον Βαγγελη που βλέπει χαμό οταν όλοι βλέπουν κηδείες, τον Αντώνη και τον Σώτο  που ψάχνουν να βρουν το πιο αρνητικό σεναριο, τον Γιώργο που δεν αφήνεται στα συναισθηματα του. Εγώ πιστευω οτι δεν πρέπει να θυμώνουμε όταν κάποιοι βλέπουν σχεδόν αναίτια κηδείες. Προτιμώ το φόρουμ ζωντανό έστω με παραφωνίες παρά να μείνουν 15 γνώστες να αλλάζουν απόψεις. Το έχω ξαναπει ότι το φόρουμ το χειμώνα είναι το πρώτο πράγμα που ασχολούμαι το πρωί και το τελευταίο το βράδυ. Οι ασχετοι είμαστε το αλατοπίπερο ... Αγνοήστε μας και συνεχίστε να διαβάζετε παρακάτω

Εχω χάσει την αξία μου πλεον....Ούτε ένα κακό σεναριο δε μπορώ να βρω...😂😂😂😂😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

30 minutes ago, Santa snow said:

Μερικες σκεψεις για τον καιρικο μαραθωνιο που καπου εδω ληγει για εμας  ! Ποτε δεν πρεπει κοιταμε περα απο τις 120 ωρες. Αν δειξω τι εδινε το χθεσινο 12αρι του ευρωπαικου και τι σημερα θα κλαιμε ολοι μαζι ! 

Επισης ,τα χιονια στην Αθηνα και ειδικα στο κεντρο και νοτιοτερα πρεπει να τα ξεχασουμε σιγα σιγα.  Το φαινομενο της θερμονησιδας και η υπερθερμανση δεν αφηνουν περιθωρια ! Τα -11 και -12 πολυ δυσκολα ερχονται ξανα ! Αν δεν ηρθε τωρα δε θα ερθει ποτε

Ήδη από χθές φαινόταν οτι οι εκπτώσεις στην Αθήνα και μιλάω από το κέντρο και νοτιότερα ήταν σημαντικές. Η μεγάλη μάχη της Αθήνας δυστυχώς είναι πάντα με τον εαυτό της. Όπως και να το κάνουμε μια μεσογειακή πόλη στον 37 παραλληλο προφυλαγμένη από τόσους ορεινούς όγκους κ δίπλα από τη θάλασσα είναι καταδικασμένη να παλεύει με τον εαυτό της. Ειδικά για μας στο νότια παραλιακά είναι σχεδόν σίγουρο οτι η παραμικρή έκπτωση σε οποιαδήποτε παράμετρο μπορεί να μας στοιχίσει ακριβά. Όπως λέω συχνά οι Τ είναι ένας διαχρονικός εχθρός για εμάς στα νότια.

Οκ οτι μπορεί να δώσει κάτι καλό από Κηφισιά και πάνω δε λέω είναι ωραίο αλλά δε ξέρω πόσο σημασία έχει αυτό για τον μέσο Αθηναίο. Κάθε χρόνο όλο και από κάτι τσιμπάνε τα Β και Υπερβόρεια της Αττικής. Το ζητούμενο είναι να το κάνει εκεί που χτυπά η καρδιά της πρωτεύουσας. Μέσα στην Αθήνα κ ακόμα πιο εντυπωσιακά σε εμάς εδώ στα νότια ή αλλιώς στην Αθηναϊκή Ριβιέρα όπως πλέον μας έχουν μπραντάρει οι ξένοι. Φαντάζεστε πως θα χτυπάει στα μάτια ένος ξένου να ακούει οτι στρώθηκε το Athens Riviera?

Τέσπα εγώ το έχω φιλοσοφήσει. Χαίρομαι πολύ περισσότερο για το οτι περιοχές της Αθήνας έχουν γίνει πλέον και με την βούλα οι θερμότερες περιοχές της Ηπειρωτικής Ευρώπης ετησίως (δείτε σχετική μου ανάλυση στα στατιστικά) παρά τα αναιμικά χιόνια που σχεδόν πάντα είναι καταδικασμένη να βλέπει η νότια Αθήνα. Κ αυτό αν το καλοσκεφτείτε είναι μια ιδιαιτερότητα της Αθήνας απλά για άλλα καιρικά γούστα. Αυτό το λέω περισσότερο για να απαντήσω σε αυτό που λες για το φαινόμενο της θερμονησίδας κ της υπερθέρμανσης που έχουν καταντήσει τα νότια προάστια της Αθήνας να σμπαραλιάζουν σε ετήσιες θερμοκρασίες ακόμα και όλη την νότια Ιβηρική πχ.

Για να μην παρεξηγηθώ όμως. Ανέκαθεν είμαι φύση αισιόδοξος άνθρωπος. Η Χρυσή δεκαετία φαίνεται οτι ήταν ένα πραγματικά εξαιρετικό outlier για την Αθήνα και όσοι έχουμε την τύχη να τα θυμόμαστε δε πρόκειται να τα ξεχάσουμε! Για μια πόλη όμως που πλέον έχει να στρωθεί 13 ολόκληρα χρόνια ξέραμε οτι δε θα ήταν εύκολο να ξαναγίνουν αυτά. Περισσότερο σκέφτομαι τα παιδιά που γνώρισα αυτές τις μέρες και δεν τους ήξερα. Να δείτε αυτό το 18χρονο παλικάρι που μας έλεγε χτές/προχτές οτι δεν έχει μνήμες από μια χιονοστρωμένη Αθήνα ή το άλλο το παιδί που ήταν κοντά στα 25 και εκείνος πάλι δε τα είχε ζήσει ζήσει αρκετά καλά. Για αυτή τη γενιά πραγματικά λυπάμαι. Για εκείνους θα ήθελα πάρα πολύ να ξυπνήσουν και την Τρίτη- Τετάρτη να δουν μια Αθήνα πέρα για πέρα χιονοστρωμένη...και μακάρι αυτό να γίνει. Κυρίως για εκείνους! Για να μην έχουμε μια χαμένη γενιά Αθηναίων που να μη έχει να θυμάται την πόλη του ολικά χιονοστρωμένη.

Κλείνοντας γιατί με έχει πιάσει μάλλον ένας οίστρος εγώ προσωπικά χαίρομαι τόσο πολύ που η Θεσσαλονίκη μας, αυτό το σμαράγδι της χώρας μας την Κυριακή θα είναι στρωμένη μέχρι τη θάλασσα. Χαίρομαι γιατί την λατρεύω πραγματικά σαν πόλη και γιατί ζηλεύω τόσο πολύ τις ομορφιές της και την ανώτερη ποιότητα ζωής που έχουν σε σχέση με εμάς. Χαίρομαι όμως πολύ γιατί σκεφτείτε τις εικόνες που θα βγαίνουν διεθνώς από τη χώρα μας όταν η Θεσσαλονίκη η δεύτερη μεγαλύτερη πόλη μας θα είναι κάτασπρη. Ε ναι ρε φίλε, ας το βουλώσουν τα Ισπανάκια με τη φιλομένα τους εμείς θα βγάλουμε μπροστά τη Θεσσαλονίκη μας που θα εκπροσωπήσει επάξια τη μικρή Ελλαδίτσα μας!

Ελπίζω να το χαρούν πολύ πολύ τα παιδιά τη Β.Ελλάδας και ταυτόχρονα η ελπίδα για την νέα γενιά των μικρών Αθηναίων μας μακάρι να μην χαθεί για Τρίτη/Τετάρτη! Αυτά τα λίγα από μένα!!!!

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Πάντως και το 0 το θεωρώ το ίδιο πιθανό με το μισό μέτρο..

Μισό μέτρο δεν θα ρίξει 😂 στο υπογράφω αυτό....βέβαια μπορεί να ρίξει όντως 15-20 εκ....πχ το μπολαμ μας βγάζει βοριά από πρωί Κυριακής και μας χιονίζει μέχρι 11 το πρωί της Δευτέρας.....από απόγευμα Κυριακής δε,με αρνητικες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παντός μακροπροθεσμα το ευρωπαϊκό μας έχει στην κατάψυξη μέχρι όσο πάει 

Έχουν να δουν πολλά τα μάτια μας από εβδομάδα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αλλο πισωγυρισμα και αλλο ταφοπλακα...Και επαναλαμβανω η Αττικη εξ ολοκληρου ειναι ακομα στο παιχνιδι ακομα και για χιονοστρωσεις μεχρι το κυμα..Απλα δεν φαινεται ιστορικο..Ολικη χιονοστρωση να κανει και για μενα θα ειναι επιτυχια...Για κεντρο και πιο νοτια...

Εφοσον η φαση πηγε πιο πισω,δεν κλειδωνουμε τιποτα σημερα..Εχουμε και την αυριανη μερα...Υπαρχουν περιθωρια βελτιωσης..Το οτι χαθηκαν τα ιστορικα προς το παρον δε σημαινει κατι...Καλη συνεχεια...

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Γενικα ολα εξαρτιουνται απο το Ατλαντικο χαμηλο που δεν δινει χωρο στον αζορικο να εκτωνωθει. 

Τα καλα νεα ειναι οτι το Ατλαντικο χαμηλο δεν εχει σταθεροτητα οποτε μπορει να εχουμε πραγματι εκπληξεις ακομα και σε κοντινες ωρες.. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Απλώς μια πληροφορία ξέρω ότι δεν είναι για δω αλλά στο αχλαδοχώρι σερρων έχει αυτή την στιγμή χιόνοθύελλα και στρωνει αστραπιαία 😋😋😋

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Seventower είπε:

Απλώς μια πληροφορία ξέρω ότι δεν είναι για δω αλλά στο αχλαδοχώρι σερρων έχει αυτή την στιγμή χιόνοθύελλα και στρωνει αστραπιαία 😋😋😋

αν μπεις στο του καιρου το δειχνειαυτο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, nikolasxm είπε:

Η γνώμη μου είναι οτι είναι ευλογία σε ενα φορουμ να έχει τόσα μέλη που να συμμετεχουν. Δεν νομιζω να είναι κακό να βγαίνουν και να λένε τη γνωμη τους ΟΛΟΙ. Λένε τι βλέπουν, τι αισθανονται, θέλουν να τα σπάσουν ολά από τσατίλα, ή να αγκαλιάσουν την πεθερά τους από χαρα. Όλοι αγαπαμε τον Γκάρυ που ρωταει σε πιο ασχετες φάσεις, όλοι αγαπάμε τον Βαγγελη που βλέπει χαμό οταν όλοι βλέπουν κηδείες, τον Αντώνη και τον Σώτο  που ψάχνουν να βρουν το πιο αρνητικό σεναριο, τον Γιώργο που δεν αφήνεται στα συναισθηματα του. Εγώ πιστευω οτι δεν πρέπει να θυμώνουμε όταν κάποιοι βλέπουν σχεδόν αναίτια κηδείες. Προτιμώ το φόρουμ ζωντανό έστω με παραφωνίες παρά να μείνουν 15 γνώστες να αλλάζουν απόψεις. Το έχω ξαναπει ότι το φόρουμ το χειμώνα είναι το πρώτο πράγμα που ασχολούμαι το πρωί και το τελευταίο το βράδυ. Οι ασχετοι είμαστε το αλατοπίπερο ... Αγνοήστε μας και συνεχίστε να διαβάζετε παρακάτω

Ξεχνάμε όμως κάτι πολύ σημαντικό.. Ο καιρός δεν είναι ενα παιχνίδι που ο καθένας μπορεί να γράφει ότι θέλει χωρίς να έχει την παραμικρή ιδέα για το τι συμβαίνει.... Καλές είναι και οι απόψεις αλλά οταν στέκουν και ΜΟΝΟ. Αυτό το φορουμ το βλέπουν πολλά άτομα που δεν είναι κιόλας εγγεγραμμένα και δεν γνωρίζουν τι γίνεται εδώ... Τα συμπεράσματα που μπορεί να βγάλει κάποιος που δεν ξέρει μετεωρολογία είναι πολλά ( οπως πανικος για 2 μ κτλ ή θλίψη απο τις ταφόπλακες μερικών )... Επίσης εμείς που είμαστε τρελοί με τον καιρό και όλοι ξέρουμε πόσο δύσκολες είναι οι ώρες αναμονής του χιονιου  δεν είναι καθόλου καλό να ακούμε καθε αποψη εκτος πραγματικοτητας... Πληγωνόμαστε ή χαιρόμαστε αναλόγως γιατί οπως και να το κάνουμε δεν μπορούμε να γεμίζουμε το Ignore list με τον καθένα εδω που μας ενοχλεί...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

26 minutes ago, Santa snow said:

Φιλε δε θα ερθει , δεν ειναι κατι που δε φαινεται και εμφανιζεται μετα απο εκπληξη ! Ειναι κατι που υπηρχε και το εξαφανισαν σαν ενδεχομενο . Ας αποδεχτουμε την πραγματικοτητα (οτι ζουμε σε μια απο τις πιο θερμες πολεις της Ευρωπης και βλεπουμε χιονι μια φορα στα 4-5 χρονια και αν...) και ας παμε παρακατω ! Και εννοειτε καλη διασκεδαση σε ολα τα παιδια απο πανω, το αξιζουν ! Και οπως καποιος ειπε , εκει ειναι το συνηθες να ριχνει καθε χρονο ! Μην ξεχασουμε και βασικη κλιματολογια ...

Είναι εντυπωσιακή πάντως η βεβαιότητα στην διατύπωση σου φίλε μου. Την ίδια στιγμή πάντως κάποιοι μάλλον... πιο έμπειροι από εμάς στυλ Ζιακόπουλου ή κάτι υπηρεσίες φειδωλές στις λέξεις τους, χρησιμοποιούν διαφορετική από ότι μας έχουν συνηθίσει διατύπωση για το αντίθετο της βεβαιότητας σου. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Snow_Addict είπε:

R.I.P.

Σορυ παρανοησα...Καλο του παραδεισο...

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, maria είπε:

lol me tipota emena kentro to 2001 eixe xamo,ektos an einai 5 meres meta i photo

Οι φώτο είναι αν θυμάμαι καλά την ημέρα πριν ρίξει το τελευταίο πασπάλισμα.. Παιδιά, ξέρω από χιόνια... Το '87 για μας στο Λιτόχωρο ήταν κάτι το συνηθισμένο. 50-60cm. Έχουμε δει 2 φορές πάνω από 1m, 5-6 φορές 70ποντα και μισό μέτρο βλέπαμε χρόνο παρά χρόνο. Το 2001 δεν έριξε 30cm στην Θεσσαλονίκη. 

Επεξεργάστηκε από giogud
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...