Jump to content
Michael

Ανάλυση χαρτών Φεβρουαρίου 2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 hour ago, snowzz said:

Ensembles 3, 5, 8, 9, 10, 11, 12, 15, 22, 25, 26, 27, 29 σημαντικα καλυτερα απο το κυριως με ΠΟΛΥ πιο δυτικη μετατωπιση, ισχυροτερο αυλωνα και πολυ καλυτερα ποιοτικα χαρακτηριστικα. Νομιζω οτι το κυριως ειναι απο τα χειροτερα σε αυτο το run.

Αρα 13/30 ensembles με σημαντικοτατες διαφορες. Σχεδον δηλαδη το 50% δειχνει μια τελειως διαφορετικη κακοκαιρια! Τα οποια χτες να τονισουμε ΔΕΝ υπηρχαν.

Θα εχουμε φοβερη διχογνωμια στο διαγραμμα.

Για να λεμε και του στραβου το δικιο.

 

ens_image.php?geoid=52690&var=201&run=6&

καλησπέρα, είναι ξεκάθαρο στα GFS ensembles πως άνοιξε σήμερα η ψαλίδα για απόγευμα Τρίτης και όλη την Τετάρτη,,, και το ίδιο ισχύει και στη θερμοκρασία στα 500hPa που δεν φαίνεται σε αυτό το διάγραμμα.

Επομένως μπορούμε να ελπίζουμε βάσιμα για καλύτερο αποτέλεσμα...

Επίσης νομίζω οι προσήνεμοι θα έπρεπε σήμερα να έχουμε κάνει "σημαία" μας το ICON ,,,, και στα δύο σημερινά του runs έχει βελτιωθεί αισθητά για την περιοχή μας!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Gary είπε:

Μείωσε τον υετό σε μένα η μου φαίνεται

όχι μια χαρά είσαι. Το ίδιο σου δίνει, 10 χιλιοστά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 ώρες πριν, freeze είπε:

Στέλιο για εμάς στην κοιλάδα του Ανθεμούντα πως τα βλέπεις ... Θα βγάλει καμία συγκλισουλα όπως τον Λέανδρο που πήραμε τα μέγιστα ...?? Το ρεύμα στα 700 είναι ευνοϊκό αλλά ο Τζιφός βγάζει πιο ΑΒΑ επιφάνειας ενώ ο Ευρωπαίος τον έχει πιο εξασθενημένο και πιο ΒΒΑ .... Μακάρι να μείνει Βαρδάρης σε όλη την φαση

καλησπερα. νομιζω οτι εσεις εκει σιγουρα θα ειστε σε καλυτερο προσανατολισμο με τον ανεμο.εγω στην γουβα μαλλον απνοια θα εχω. πιστευω οτι αρχικα θα χουμε θεματακι με τις,θερμοκρασιες.αλλα απο το βραδυ του σαββατου θς πιασρις 0 κ στα εντονα φαινομενα θα εχει μπολικο υετο ειδικα προς εσενα. ειμι αισιοδοξος για σενα.η κοιλαδα δυσκολη ειναι παντα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παιδια ειδα σημερα τι παιζει με βορεια ευβοια και τα χιονια που ερχονται και απο οτι ειδα θα ειναι λιγο πιο ανεβασμενες η θερμοκρασιες σε σχεση με χθες με αποτελεσμα να πεφτει χιονι σε μεγαλυτερα υψομετρα και τα πιο χαμηλα εκει που ολα ελεγαν χιονια ξαφνικα χιονονερο και αν..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

44 λεπτά πριν, nimrond21 είπε:

Παιδιά επειδή σας διαβάζω χρόνια αλλά μοντελα δεν ξέρω να διαβάζω..! Μπορεί κάποιος να μου πει αν Αταλάντη Φθιώτιδας θα δούμε κάτι αξιόλογο? 38.4° 23° οι συντεταγμένες μας! Σας ευχαριστώ! 

Ελα ρε κοντοχωριανε.Καλωσορισες.Απο Κολάκα η μανα μου.Καλα θα πατε,το βραδυ αργα θα βγαλω εκτιμηση και για εκει.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βαγγέλη 2 γραμμες για εμάς εδώ? Δεν μπόρεσα να μπω να διαβάσω φόρουμ από χτες τ βράδυ. Αλλαξε κάτι σ καλύτερο η χειρότερο?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μακράν οι πιο ευνοϊκή ημέρες πεδινές περιοχές τις επερχόμενης Μένης κακοκαιρίας είναι αυτές τις δυικης Θεσσαλίας!! Καρδιτσθωτες και Τρικαλινοί βγάλτε φτυάρια!Μετά ακριβώς πάνε η Κατερίνη η Λάρισα η Λαμία και η Σαλόνικα!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγώ βλέπω Τετάρτη πρωί στρωμένα παντού και Πειραιά κ Αθήνα.... Και είτε 5 εκατοστά είτε 30 εκατοστά ιστορικά είναι και τα 2....13 χρόνια έχουμε να τα δούμε αυτά... Οπότε ερχαιτε και αφειστε την μιρλα!!!! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, tzelilis είπε:

καλησπερα. νομιζω οτι εσεις εκει σιγουρα θα ειστε σε καλυτερο προσανατολισμο με τον ανεμο.εγω στην γουβα μαλλον απνοια θα εχω. πιστευω οτι αρχικα θα χουμε θεματακι με τις,θερμοκρασιες.αλλα απο το βραδυ του σαββατου θς πιασρις 0 κ στα εντονα φαινομενα θα εχει μπολικο υετο ειδικα προς εσενα. ειμι αισιοδοξος για σενα.η κοιλαδα δυσκολη ειναι παντα...

Ευχαριστώ Στέλιο ...βασικά συμφωνώ με @notios_polos Βαγγέλη ως τον διαχωρισμό της χιονόστρωσης .... Τον πρώτο λόγο εδώ τον έχουν τα δυτικότερα τμήματα με όριο το κέντρο .... Η κοιλάδα είναι όντως δύσκολη βέβαια από την Αριάδνη και μετά συνεχιζει να με εκπλησει ευχάριστα .... Ειδωμεν .... Τα λέμε αναφορές ... Δεν το ψάχνω άλλο .... Μόνο εικόνα λάιβ .... 

Και τώρα αν παρατηρήσεις το κέντρο ειναι ένα βαθμό κάτω σε σχέση με τον σταθμό μου και όσο πιο δυτικά (Κορδελιό) ακόμα λίγο χαμηλότερα

Επεξεργάστηκε από freeze
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

να το πω πιο λιανα..μπορει την ωρα που εγω στον σταθμο μεσανυχτα σαββατου να αριζω να μετραω εκατοστα στον δρομο ο τασος εκεινη την ωρα να παλευει στην αναληψη να τον ασπρισει τον δρομο...😎

 

Δώσε βαγγελαρα και για την πάρτη μου συκες 

Και για όσα παιδιά μπορει είναι εδώ 

Ποσα εκατοστα ??

Επεξεργάστηκε από Vorios polos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

30 λεπτά πριν, fullmoon36 είπε:

Στα τόσα χρόνια που κοιτάζω μοντέλα σχεδόν πάντα το επίπεδο ποσότητας  υετού και η διάρκεια του είναι μικρότερη  οποίος το έχει παρατηρήσει μπορεί να πει αυτοί που έχουν σταθμούς και κάνουν μετρήσει ς το βλέπουν καθημερινά αυτό

Δεν ειναι ετσι....απλά βλέπουμε λαθος τον υετο βλεπουμε ενα 6ωρο 10 μμ και νομίζουμε θα βρέχει ολο το 6 σωρό ενώ μπορει να τα ριξει στο πρώτο δυωρο και να σταματησει

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, freeze είπε:

Ευχαριστώ Στέλιο ...βασικά συμφωνώ με @notios_polos Βαγγέλη ως τον διαχωρισμό της χιονόστρωσης .... Τον πρώτο λόγο εδώ τον έχουν τα δυτικότερα τμήματα με όριο το κέντρο .... Η κοιλάδα είναι όντως δύσκολη βέβαια από την Αριάδνη και μετά συνεχιζει να με εκπλησει ευχάριστα .... Ειδωμεν .... Τα λέμε αναφορές ... Δεν το ψάχνω άλλο .... Μόνο εικόνα λάιβ .... 

γενικα παντα εχουμε περισσοτερο υετο σε γενικευμενες κακοκαιριες μιας κ η συγκλιση ειναι διπλα μας. το θεμα ηταν ειναι κ θα ειναι η θερμοκρασιες... αν εχουμε θερμοκρασιες εχουμε περισσοτερο υετο. εκτος αν υπαρχει β.ανατολικος που δεν εχου.ε τπτ.κατι που δεν φαινεται σε σενα τουλαχιστον

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Seventower είπε:

Βαγγέλη τα φώτα σου είναι σε καλή θέση? 

Screenshot_20210212_144030_com.android.chrome.jpg

Δεν ειναι αξιοπιστο το meteocenter, τη θεση του χαμηλου τη δειχνουν τα πιο προσφατα τρεξιματα των μοντελων.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, theodors3 είπε:

ετσι κ για το κερασακι αυξησε εκ νεου υετο γιαννιτσα φτασαμε 22μμ απο το 6αρι του ευρωπαικου!

Και σε μένα?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, dimitris27 είπε:

Μακράν οι πιο ευνοϊκή ημέρες πεδινές περιοχές τις επερχόμενης Μένης κακοκαιρίας είναι αυτές τις δυικης Θεσσαλίας!! Καρδιτσθωτες και Τρικαλινοί βγάλτε φτυάρια!Μετά ακριβώς πάνε η Κατερίνη η Λάρισα η Λαμία και η Σαλόνικα!

Δεν είμαι σίογουρος οτι ο βόλος θα μείνει στο μεγαλυτερο μερος απ΄εξω παρόλο τον χιονοδιώχτη ΒΑ για τη πόλη. Είναι πολύ δυσκολοπροβλέψιμη κακοκαιρία η επερχόμενη 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Gary είπε:

Και σε μένα?

Γκαρυ τελικα πήγε κατι λαθος και δεν θα χιονίσει εκει ...🤣🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...