Jump to content
Michael

Ανάλυση χαρτών Φεβρουαρίου 2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ισως τελικα ο χειμωνας να μην εχει πει την τελευταια του λεξη μετα το απαραιτητο δεκαημερο ανασυνταξης.Αργησε αλλα πηρε μπρος.Οσο να ναι οταν βλεπεις τετοιες αποθηκες ψυχους στην ουκρανια μπριζωνεσαι μοντελικα.Για την βορεια ελλαδα παντα.Αν στη πεδινη κεντρονοτια κανει κατι δυνατο στο εναπομειναν διαστημα ανεβαζω βιντεακι να κυλιεμαι στο χιονι με τα σωβρακα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εντάξει όλα καλά. Μόλις ήρθε το ρεύμα μετά από τρισιμιση μέρες(έλεος)

Ένα πράγμα έχω να πω, το θερμόμετρο μέσα στο σπίτι έδειξε 5 βαθμούς 😂😂

Φυσικά ήμουν όλο έξω όλη μέρα και το βράδυ απλά γυρνούσα για τον ύπνο και κοιμόμουν με 100 κουβέρτες😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ένα πράγμα δεν καταλαβαίνω και θέλω κάποιος να μου το εξηγήσει. Το 2004 είχαμε παρόμοια χαρακτηριστικά τύπου blizzard όπως και τώρα με τα ίδια ποσά χιονοστρωσεων ανά τον νόμο όπως και στον Διόνυσο. 

Τώρα για ποιο λόγο να πέσουν τόσα δέντρα ενώ τότε δεν έγινε τίποτα και γιατί να κοπεί το ρεύμα τώρα, ποια ήταν η διαφοροποίηση. Τι προκάλεσε τόση ζημιά?  Θα ήθελα γνώμες και τι σκέφτεστε, το μυστήριο με τα δεντρα πιστεύω θα λυθεί

Σόρρυ για το off topic αλλα είμαι συγχυσμένος όσο δεν πάει...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μια εξηγηση ειναι οτι λογω ζεστης των προηγουμενων ημερων τα δεντρα αρχισαν να δινουν χυμους οι οποιοι με την ελευση του κρυου παγωσαν και εσπαγαν κορμοι και κλαδια σαν κριτσινια. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 hours ago, Dusterakos said:

Ένα πράγμα δεν καταλαβαίνω και θέλω κάποιος να μου το εξηγήσει. Το 2004 είχαμε παρόμοια χαρακτηριστικά τύπου blizzard όπως και τώρα με τα ίδια ποσά χιονοστρωσεων ανά τον νόμο όπως και στον Διόνυσο. 

Τώρα για ποιο λόγο να πέσουν τόσα δέντρα ενώ τότε δεν έγινε τίποτα και γιατί να κοπεί το ρεύμα τώρα, ποια ήταν η διαφοροποίηση. Τι προκάλεσε τόση ζημιά?  Θα ήθελα γνώμες και τι σκέφτεστε, το μυστήριο με τα δεντρα πιστεύω θα λυθεί

Σόρρυ για το off topic αλλα είμαι συγχυσμένος όσο δεν πάει...

Καλημέρα φίλε. Μια πιθανή απάντηση για την πτώση των δέντρων δίνει ο δάσκαλος που λεει ότι το χιόνι ήταν πιο βαρύ:

http://ziakopoulos.blogspot.com/2021/02/blog-post_18.html#more

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 ώρες πριν, Dusterakos είπε:

Ένα πράγμα δεν καταλαβαίνω και θέλω κάποιος να μου το εξηγήσει. Το 2004 είχαμε παρόμοια χαρακτηριστικά τύπου blizzard όπως και τώρα με τα ίδια ποσά χιονοστρωσεων ανά τον νόμο όπως και στον Διόνυσο. 

Τώρα για ποιο λόγο να πέσουν τόσα δέντρα ενώ τότε δεν έγινε τίποτα και γιατί να κοπεί το ρεύμα τώρα, ποια ήταν η διαφοροποίηση. Τι προκάλεσε τόση ζημιά?  Θα ήθελα γνώμες και τι σκέφτεστε, το μυστήριο με τα δεντρα πιστεύω θα λυθεί

Σόρρυ για το off topic αλλα είμαι συγχυσμένος όσο δεν πάει...

Κατα πασα πιθανοτητα γιατι το χιονι απ οτι ειδα ηταν ξηρο ειναι οτι τα δεντρα μεγαλωσανε περασαν χρονια απο τοτε αρα προφανως δεν δοθηκε προσοχη στην αναπτυξη τους αλλωστε μιλαμε για περιοχες μεσα στο δασος.....οποτε 17 χρονια μετα εγινε πιο ευκολα η ζημια...δν νομιζω οτι το χιονι ηταν βαρυ παντως σε σχεση με το 2004...απλα τα δεντρακια ψηλωσανε και φτασαμε διπλα στα καλωδια και ποιος να ασχοληθει?

Επεξεργάστηκε από ICELARISSA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

καλημερα παιδια!!!οχι απλα περιφημα αλλα παμε ακομη καλυτερα στα πρωιαν τρεξιματα.Το σημαντικοτερο ειναι οτι ολα τα μοντελα δινουν το βασικο που ειναι το ανεβασμα του αζορικου προς τα β.ανατολικα και δεν φαινεται αυτο που ειναι να συμβει να παει παραπισω χρονικα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

καλημερα παιδια!!!οχι απλα περιφημα αλλα παμε ακομη καλυτερα στα πρωιαν τρεξιματα.Το σημαντικοτερο ειναι οτι ολα τα μοντελα δινουν το βασικο που ειναι το ανεβασμα του αζορικου προς τα β.ανατολικα και δεν φαινεται αυτο που ειναι να συμβει να παει παραπισω χρονικα...

Για ποτε τοποθετείται χρονικά η οποία καινουργια αλλαγή;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 ώρες πριν, notios_polos είπε:

ακριβως..ολοι οι αυλωνες εχουν σκασει φετος αδριατικη-ιονιο...😎 ακομη και η μηδεια εκει εσκασε και λογω δυναμικης εξελιχτηκε σε σχεδον πανελλαδικο 

Πιστευω 2 χιονακια θα τα κανει ακομα τωρα που πηρε μπρος..ενα πεδινο τωρα και ενα ημιορεινο-ημιπεδινο βορ .ελλαδος ισως τελος μαρτη-αρχες απριλη 

Καλημερες

FB_IMG_1613636496193.thumb.jpg.1ae131b8eb51e85ac968a9b80767c764.jpg

Επεξεργάστηκε από Tolisk20
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Άγγελος είπε:

Για ποτε τοποθετείται χρονικά η οποία καινουργια αλλαγή;

αρχες μαρτιου φιλε μου ...ετσι πιστευω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πολύ μυστήριο και μεταφυσικη κρύβεται πίσω από τη Μήδεια. 

Ηφαιστειογενη μπετά που εξολοθρεύουν το χιόνι, δέντρα που αποφασίζουν να πέσουν 20 χρόνια μετά. 

Άραγε... ποιο θα είναι το μυστήριο στο χιονιά των αρχών Μαρτίου; Νιφάδες σε σχήμα κύβου; 

Έχω αγωνια!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα,

ότι χειμώνα δεν έκανε μέχρι μέσα Φεβρουαρίου θα τον κάνει τώρα μέχρι μέσα Μαρτίου. 

Η κυκλοφορία άλλαξε και είναι εμφανές στους χάρτες.

Θεωρώ ότι θα έχουμε ακόμη 2 ψυχρες εισβολές μέχρι περίπου 20 Μάρτη.

EDE1-240.GIF?19-12

EDE0-240.GIF?19-12

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Διάστημα ενδιαφέροντος μετά τις 25/02/21 (για 26 & 27 το κύριο ειναι από τα πιο θερμά μέλη των ανσαμπλ του ευρωπαικου).

image.thumb.png.8a30dd8912a49ea04e9cb2682e5c278e.png

Κρατάμε τον σχεδόν σ'ιγουρο εμποδισμό στηυν κεντροδυτική Ευρωπη και τις επόμενες μέρες θα δούμε εάν μπορεί να έρθει κάτι πραγματικά καλό στα μέρη μας.

Διάγραμμα πιέσεων νότιας Αγγλίας.

Diagramme GEFS

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, south coast είπε:

Φιλε μου @Michael ανοιξε απο τωρα τον σχολιασμο Μαρτιου να ειμαστε χαλαροι.

Δεν βάλατε μυαλό ακόμα, έτσι? χαχαχαχα🤣

Ηταν να μην πάρω φόρα!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...