Jump to content
Michael

Ανάλυση χαρτών Φεβρουαρίου 2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 hours ago, ICELARISSA said:

Κατα πασα πιθανοτητα γιατι το χιονι απ οτι ειδα ηταν ξηρο ειναι οτι τα δεντρα μεγαλωσανε περασαν χρονια απο τοτε αρα προφανως δεν δοθηκε προσοχη στην αναπτυξη τους αλλωστε μιλαμε για περιοχες μεσα στο δασος.....οποτε 17 χρονια μετα εγινε πιο ευκολα η ζημια...δν νομιζω οτι το χιονι ηταν βαρυ παντως σε σχεση με το 2004...απλα τα δεντρακια ψηλωσανε και φτασαμε διπλα στα καλωδια και ποιος να ασχοληθει?

Άφησε κουσουρια τώρα αυτό που έγινε και όποτε έρχεται χιονιάς βλέπω κόσμο να τρέχει να εφοδιαστεί πραγματα κτλ κτλ ακομα και 10 εκατοστά να ρίξει. Εδώ εμένα μου εμεινε που δεν καθαριζα τον διάδρομο για ομορφιά και φέτος δεν άνοιγε η πόρτα μου. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, thesprotos είπε:

Δεν μου αρέσει ο αυλωνας που πάει να κατεβάσει ομως

Σαν αρχικη σκεψη Γιαννη καλα το παει.....εχεις δικιο βεβαια αλλα εχουμε χρονο γι αυτα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Dusterakos είπε:

@DIMITRIS Ειμαστε ολοι για τα πανηγυρια, και γω, δεν παω πισω που ζηταω κιαλα χιονια... χαχαχα

xaxa ναι ετσι ειναι!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 ώρες πριν, notios_polos είπε:

τωρα θα το πω κι ας ειναι λιγο μακαβριο,βασικα απο προχτες ηθελα να το γραψω αλλα λογικα ηταν μεγαλη ταλαιπωρια αλλα ρε φιλε δεν ξερω το ζηλεψα...😊

Ήταν δύσκολα πολύ φίλε όταν κόπηκαν όλα..Τεραστια ταλαιπωρία. Η γυναίκα ήταν στα κάγκελα, δεν μπορουσα να το ευχαριστηθώ όσο ήθελα. Αλλά σε κάθε περίπτωση ήταν ΤΡΕΛΑ!ΕΠΟΣ. ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΑ. Ακόμα όμως δεν έχουν ρεύμα κ νερό διπλανές γειτονιές. Λιώνει λιώνει και τα κεραμίδια έχουν ακόμα 30 πόντους. Όλα άσπρα ακόμα ούτε καν να φανεί χώμα. Σε σκιερά στους κήπους θα μείνει για μέρες πολλές ακόμα. Καλά εκεί που τα τρακτέρ έχουν στοιβάξει βουνά καλό Απρίλη..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, ORESIVIOS είπε:

Για Κυριακή τι βλέπετε; Για τη μικροδιαταραχη λέω...

Θα βρέξει λίγο και ένα μικροπασπαλισμα απο τα 800+ μέτρα, ανάξιο σχολιασμού για μένα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Είναι πρώτη φορά που έχω τόσο χιόνι στα 200μ μετά από ιστορικό 3 μέρες μετά και χωρίς αναστροφές. Τελευταία φορά που είχε διατηρηθεί ανάλογα ήταν το 2006 όπου ξαναεστρωσε μετά από 10 μέρες. Αυτό θα είναι και το μόνο σχόλιο μου εδώ μέχρι να έρθουμε στις 144 ώρες.

Επεξεργάστηκε από Snowstorm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, DIMITRIS είπε:

Θα βρέξει λίγο και ένα μικροπασπαλισμα απο τα 800+ μέτρα, ανάξιο σχολιασμού για μένα...

Εμείς εδώ πάνω περιμένουμε ασθενή χιονόπτωση ίσα για το θεαθηναι. Καλό ναι κι αυτό...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, ORESIVIOS είπε:

Εμείς εδώ πάνω περιμένουμε ασθενή χιονόπτωση ίσα για το θεαθηναι. Καλό ναι κι αυτό...

Ναι εσύ εκεί μια πασπάλα θα την δεις, για εμας τους πεδινούς αδιάφορο...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 ώρες πριν, Jimmys-snow είπε:

Καιρος να παρετε-παρουμε καμμια γεννήτρια! Ας υπαρχει στο σπιτι, αχρειαστη να ειναι! 

 

*παντως κριμα ειναι να βλεπεις σπιτια τοσο χιλιαδων ευρω και να μην υπαρχει προβλεψη για μια γεννητρια με κοστος 1000-1500€ που να δουλευει κανονικα ολο το σπιτι

Με τοσο δασος σε αυτες τις περιοχες, ολα ειναι πιθανα

1 χιονι με οτι αυτο προκαλεί στα δεντρα απξ το βαρος και να παρασερνουν τις κολωνες της ΔΕΗ

2 υπερβολικος αερας που κατα καιρους εχει σημειωθει σε αυτες τις περιοχες με τα ιδια αποτελεσματα.. Πτωση δεντρων κτλ

3 πυρκαγια οπου ολοι ξερουμε τα απιτελεσματα(φτου φτου μακρια απο εμας) 

Γενικα οι φορεις οπως δασαρχείο-απαρχαιομενο δικτυο ρευματος ξερουμε πως λειτουργουν.. 

Οσο αρχιζουμε και αποικουμε σε περιοχες με ακραια καιρικα φαινομενα θα πρεπει να ειμαστε και εμεις ιδιοι ομως προετοιμασμενοι! 

Αυτο πιστευω

Πολύ σωστό αυτό που λες... Μια μέτρια γεννήτρια αξιοπρεπής κοστίζει μέχρι 600-700 ευρώ... Θα πρέπε κάποιοι που μπορούν οικονομικά να έχουν προνοήσει...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

22 λεπτά πριν, Barney-sal είπε:

Δεν χρειάζονται τέρατα απλά πράγματα μέχρι -8 😉

Με -9 μας εθαψε προχθές!! Ας έρθει -8 και να το ρίξει νύχτα!! Χαχαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

παιδια θέλει προσοχή καθώς μιλάμε για τις ν ώρες αρχές Μαρτίου ,σε αυτές τις ώρες τα μοντέλα απλά είναι περιγραφικά δεν ξέρω αν μπορύν να υπωτυπωσουν με στοιχειώδη ακρίβεια το τι θα γίνει έτσι ο Αυλωνας των -30 που εμφανίστηκε χθες στα μοντέλα αμφίβολο είναι αν μείνει ο ίδιος.

Ακόμα η διάταξη των αντικυκλώνων είναι περίεργη για ένα τσαφ μπορεί το κρύο να φύγει βόρεια των άλεπων και εμείς να κοιτάμε τις κάμερες στο Παρίσι.

τέλος αλλο το -5 στα 850hpa τον δεκέμβρη και άλλο τον Μαρτη.το ένα σου δίνει χαλαρά 0 στην επιφάνεια και το άλλο 2 με 3 βαθμούς.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, Snow sick είπε:

Ήταν δύσκολα πολύ φίλε όταν κόπηκαν όλα..Τεραστια ταλαιπωρία. Η γυναίκα ήταν στα κάγκελα, δεν μπορουσα να το ευχαριστηθώ όσο ήθελα. Αλλά σε κάθε περίπτωση ήταν ΤΡΕΛΑ!ΕΠΟΣ. ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΑ. Ακόμα όμως δεν έχουν ρεύμα κ νερό διπλανές γειτονιές. Λιώνει λιώνει και τα κεραμίδια έχουν ακόμα 30 πόντους. Όλα άσπρα ακόμα ούτε καν να φανεί χώμα. Σε σκιερά στους κήπους θα μείνει για μέρες πολλές ακόμα. Καλά εκεί που τα τρακτέρ έχουν στοιβάξει βουνά καλό Απρίλη..

εγώ φίλε λέω κρίμα πραγματικά αλλά το τί έγινε με τα δέντρα και το τι ειπώθηκε ηταν άλλο πράγμα,τον ρόλο των ερμηνευτών το ανέλαβαν τέλος θείοι από το χωριό που λεγαν γιατί πέσαν τα δέντρα,  πλεον χαραξτρηριστική δημοσιογράφος που πηρε μπαρμπα στο χωριό(την δούλευε μάλλον) και ειπε ότι τα κλαδιά ηταν ξερά γιατί τα δέντρα δεν ποτίζονται.Τώρα πως ποτίζεις ένα δάσος και τον φεβρουάριο ποσο απότιστο έιναι δεν μας ενδιαφέρει.

στο ίδιο μοτίβο και ο ζιακό που μιλησε  για βαρύ υγρό χιόνι,μπορεί να έχει δίκιο αλλά στα μέρη μου τα κλαριά σπάνε και με το "ελαφρύ" χιόνι του δεκέμβρη!

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, bardaris είπε:

εγώ φίλε λέω κρίμα πραγματικά αλλά το τί έγινε με τα δέντρα και το τι ειπώθηκε ηταν άλλο πράγμα,τον ρόλο των ερμηνευτών το ανέλαβαν τέλος θείοι από το χωριό που λεγαν γιατί πέσαν τα δέντρα,  πλεον χαραξτρηριστική δημοσιογράφος που πηρε μπαρμπα στο χωριό(την δούλευε μάλλον) και ειπε ότι τα κλαδιά ηταν ξερά γιατί τα δέντρα δεν ποτίζονται.Τώρα πως ποτίζεις ένα δάσος και τον φεβρουάριο ποσο απότιστο έιναι δεν μας ενδιαφέρει.

στο ίδιο μοτίβο και ο ζιακό που μιλησε  για βαρύ υγρό χιόνι,μπορεί να έχει δίκιο αλλά στα μέρη μου τα κλαριά σπάνε και με το "ελαφρύ" χιόνι του δεκέμβρη!

 

Μα δεν γινετε το χιονι να ηταν βαρυ ειδικα στην αττικη αφου το βλεπεις στις φωτο ειναι αφρος το χιονι γι αυτο και λιωνει αμεσως οταν κοβει ...οταν μιλαμε για  effect η νιφαδα ειναι ξηρη δν εχει υγρασια μεσα πολυ..γι αυτο στρωνει και τσακ μπαμ χωρις κοπο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...